Jak vybrat olejový radiátor?

Potřebujete vyhřát chatku nebo jednu místnost v domě nebo bytě? Přitom chcete mít co nejnižší pořizovací výdaje: nejlepší volbou je elektrický olejový radiátor. Na co se zaměřit při jeho výběru?

Výkonný elektrický olejový radiátor

V první řadě si řekněme, proč vám ze všech ostatních typů interiérového ohřevu nabízíme právě elektrický olejový radiátor. Odpověď je jednoduchá. Jde o nejefektivnější typ elektrického ohřevu místnosti. A z hlediska poměru odběr elektřiny / výkon také nejúspornější.

Oblíbené produkty

Proč je elektrický olejový radiátor nejlepší volba?

V čem jsou jiné elektrické způsoby ohřevu vzduchu nevýhodné?

 • Teplovzdušné ventilátory = Ty jsou na tom nejhůře. Koupíte je sice za babku, ale s komfortním vytopením pokoje nebo chatky nepočítejte. Mívají sice příkon 2000 W, což by mělo stačit i na vytopení místnosti o objemu vzduchu 45 až 50 m3. Realita je však taková, že místnost sice dokážou v poměrně krátké době vytemperovat, ale jakmile je vypnete, pokoj se poměrně rychle ochladí na původní teplotu. Není tu totiž žádná teplotní setrvačnost.
 • Teplovzdušné konvektory = princip je podobný jako u ventilátorů. Teplovzdušný ohřev je vždy řešení takříkajíc jen na tady a teď. Teplotní setrvačnost není žádná nebo jen minimální. Konvektory obvykle mají část konstrukce z kovu, takže ten naakumuluje nějaké teplo, ale po vypnutí přístroje do místnosti moc dlouho nesálá.
 • Halogenové zářiče = podobně slabá tepelná setrvačnost, navíc obvykle mají slabý příkon, jen do 1500 W. Jsou vhodné spíše na ohřátí osoby, která v místnosti například pracuje za počítačem. Na celou místnost jsou obvykle krátké.
 • Plynové pícky na propan-butan = tady je sice garantovaný velmi slušný výkon, i 3,5 kW, ale jejich nevýhodou je, že jde o topení otevřeným plamenem, který spotřebovává kyslík. Tento typ ohřívačů má nejen plynovou, ale také tzv. kyslíkovou pojistku. Ta měří podíl kyslíku v místnosti. Hoření ho spotřebovává poměrně dost, takže pícka se často vypíná. Pokud chcete pokračovat ve vytápění, nezbude vám nic jiného než trochu vyvětrat, abyste "okysličili" místnost. Maximálně nepraktické a na dlouhodobější vytápění místnosti absolutně nevhodné.
 • Akumulační kamna = výkon i účinnost výborné, ale my teď hledáme ohřívací těleso, které nestojí mnoho peněz a navíc je i mobilní. Na základě těchto našich kritérií jsou proto akumulačky nevhodné. Vysoké pořizovací náklady, žádná mobilita.

Proč se ho vyplatí koupit?

A možná si kladete také otázku, proč je elektrický radiátor vlastně olejový? Proč jsou jeho žebra naplněná olejem, a ne například vodou? Jde tu právě o výše vzpomínanou teplotní setrvačnost.

Silikonový olej, kterým jsou plněné moderní elektrické radiátory, má příznivou měrnou tepelnou kapacitu a vysoký bod varu. Ale netrapme se nudnými fyzikálními zákony. Ve vší jednoduchosti: vysoká tepelná kapacita umožňuje akumulovat vysoký podíl tepelné energie v malém objeme oleje.

Vysoký bod varu umožňuje oleji zůstat v tekutém skupenství, takže olej nemusí být do radiátoru "natlakovaný", jako je tomu v případě plynů. Proto je bezpečný a plní výborně svoji hlavní úlohu, kterou je vytápění.

Elektrický olejový radiátor funguje na principu konvekce (přirozeného proudění teplého a studeného vzduchu v místnosti), ale také na principu radiace (ohřátá kovová žebra emitují do místnosti tepelné záření). U kvalitních olejových radiátorů trvá aspoň půl hodiny, než vychladnou po jejich vypnutí. Takže se využívá také zbytkové naakumulované teplo, což zvyšuje jejich celkovou účinnost při ohřívání vzduchu.

Na provozní teplotu se přitom vyhřejí cca do 10–15 minut. Takže vychladnutí jim trvá déle než vyhřátí. Oproti obyčejným teplovzdušným ventilátorům nebo konvektorům tedy elektrické olejové radiátory dokážou využít spotřebovanou elektrickou energii účinnějí.

Podle čeho se rozhodovat při výběru elektrického olejového radiátoru?

Vytápěcí výkon

Velmi důležitý parametr. Rozhodujte se podle objemu vzduchu v místnosti v m3, kterou chcete vytápět. Všeobecně platí tyto rovnice:

 • 1000 W – vyhřeje místnost do 25 m3
 • 1500 W – vyhřeje místnost od 35 do 40 m3
 • 2000 W – vyhřeje místnost do 50 m3
 • 2500 W – vyhřeje místnost do 60 m3

Samozřejmě, hovoříme o vysloveně komfortním vyhřátí. Pokud si chcete elektrický olejový radiátor koupit spíše na temperování místnosti, postačí vám i nižší než výše uváděné výkony.

Důležité upozornění: Berte do úvahy také to, zda máte dobře zateplený byt/dům. Pokud je nezateplený, teplo obvykle rychle uniká. V takovém případě se vám může stát, že výrobcem deklarované vytopení například místnosti o objemu 60 m3 se vám nemusí podařit. Stejně tak, jestli radiátor vypnete, teplota v místnosti bude poměrně rychle klesat.

Objem oleje

Tento parametr, bohužel, výrobcovi na svých produktech neuvádějí. Základní pravidlo zní: čím víc oleje, tím kvalitnější a úspornější je vytápění díky tepelné setrvačnosti.

Protože v technických parametrech na e-shopech, a dokonce ani v manuálech k elektrickým radiátorům nenajdete, jakým množstvím oleje je naplnili, orientovat se dá jen podle značky a ceny. Které značky v tomto segmentu je možné považovat za kvalitní a od jaké cenové úrovně se vyplatí kupovat elektrické olejové radiátory, píšeme níže.

Počet žeber

Důležitějším parametrem je sice vyktápěcí výkon, ale to, zda radiátor vytopí vaši místnost, poznáte i podle počtu žeber neboli vytápěcích těles.

Důležitý je výkon elektrického olejového radiátoru

Výrobcovi nabízejí svoje radiátory obvykle v rozsahu od 7 do 11 žeber. Sedmičkové radiátory jsou spíše na menší místnost. Optimum je aspoň 9 a ideál 11 žeber, s tím vytopíte i větší prostory. Ale opakování je matkou moudrosti: vždy se podívejte hlavně na vyhřívací výkon elektrického olejového radiátoru!

Kvalita prostorového termostatu

Termostat, který řídí zapínání a vypínání elektrických obvodů do vytápěcích těles (kterými jsou v případě radiátorů žebra), by měl být dostatečně "inteligentní" a správně nakalibrovaný, aby uměl korektně "odhadnout" teplotu v místnosti.

Proč mluvíme o odhadu teploty? Mobilní elektrické olejové radiátory totiž nedisponují žádným připojeným externím teplotním čidlem, které by, samozřejmě, poskytlo nejpřesnější měření.

Teplotní senzor, který je součástí termostatu, je zabudovaný v těle přístroje, ale nastavený tak, aby uměl ignorovat odchylku, kterou dělá teplo sálající ze žeber. Ne na každém zařízení je však tento senzor dostatečně spolehlivý a zejména u radiátorů z nižší cenové kategorie dokáže pořádně pozlobit.

U laciných čínských výrobků je pravidlem, že radiátor se vypíná mnohem dříve, než je dosažená požadovaná teplota v místnosti.

Protože spotřebitel není elektrotechnikem, ani odborníkem na termodynamiku, nemá si jak ověřit, že interní prostorový termostat bude optimálně pracovat. Nejlepší radou proto je opět: kupte si raději výrobek renomované značky za vyšší peníz. Optimální cenovou hranici i doporučené značky najdete níže v textu.

Možnost nastavování výkonových stupňů

Touto funkcí disponují už téměř všechny elektrické olejové radiátory. Například u radiátorů s maximálním vytápěcím výkonem 2500 W se dá topení nastavit na 3 stupně výkonu: 1500 W / 2000 W / 2500 W.

Olejový radiátor s nastavitelným výkonem

Pokud tedy náhodou natrefíte na kus, který nemá možnost výkonové regulace, určitě ho nekupujte. Výjimkou jsou případy, kdy potřebujete jen miniradiátor s výkonem do 1000 W na ohřátí velmi malé místnosti. Tam by byla výkonová regulace zbytečná.

Temostat by měl mít funkci proti zamrznutí

Dnes by měla být tato funkce přirozenou součástí všech moderních elektrických olejových radiátorů. Pokud byste však přece jen našli nějaký kus, který ji nemá, neztrácejte čas a vybírejte lepší produkt.

Funkce proti zamrznutí je výhodná, když nepotřebujete místnost vyhřát, ale jen ochránit před zamrznutím, tedy klesnutím teploty na bod mrazu. Většinou to funguje tak, že přístroj, když má aktivovanou tuto funkci je ve standby (spícím) režimu, ale zároveň detekuje teplotu v místnosti.

Pokud tato klesne pod 5 °C, radiátor se zapne na plný výkon. Jakmile se místnost ohřeje, radiátor se opět automaticky vypne do standby režimu. A tak to pokračuje dokola.

Kolečka a úchyt pro snadné přemísťování

Některé radiátory stojí jen na nožičkách, to není moc praktické. Na druhé straně většinou jde o malé a poměrně lehké radiátory do výkonu cca 1000 wattů. S nimi je případná manipulace poměrně pohodlná. Ale také takto: kolečka jsou kolečka:-)

Olejový radiátor s kolečky

Pokud kupujete výkonnější elektrický radiátor, vybírejte si jen mezi produkty, které jsou s kolečky. Je to výhodné, zejména pokud chcete radiátor přemísťovat z místnosti do místnosti. Každý radiátor s kolečky je zároveň opatřený úchytem, pomocí něhož se dá pohodlně a bezpečně přemísťovat, dokonce i když je ještě horký.

Verze s pevnými nožičkami volte jen v případě, že nechcete radiátor přesouvat. Ale tak či onak výkonnější radiátory už dnes snad ani nenajdete bez koleček.

Funkce Timer/Časovač

Je to praktické, jestli chcete nastavit, kdy se má radiátor zapnout, případně vypnout. Nevýhodou všech časovačů na elektrických olejových radiátorech je, že funkce automatického zapnutí a automatického vypnutí nejsou kombinovatelné.

To znamená, že radiátor sa dá nastavit buď jen za kolik hodin sa má vypnout. Když se potom vypne, už ho musíte znovu uvést do chodu jen ručně. Podobně to platí opačně. Pokud radiátor nastavíte, že se má zapnout například za 6 hodin, stane se tak. Vypnout ho však už musíte také jen ručně.

Nejlepší by bylo časování podle hodin a dnů v týdnu, ale to by už zbytečně prodražilo tyto sympatické a funkční přístroje.

Elektronické ovládání s tlačítky a LED displejem

Některé radiátory mají jen mechanické ovládání. To také celkem postačuje, dá se nastavit teplota místnosti i stupně výkonu, ale obvykle chybí právě velmi praktická funkce Timer/Časovač.

Ovládání elektrického olejového radiátoru

Pro náročnější spotřebitele proto doporučujeme soustředit se při výběru jen na olejové radiátory, které jsou na elektronické ovládání. Obsluha je navíc pohodlnější a o chodu radiátoru vás informuje přehledný LED displej.

Od jaké značky a v jaké ceně koupit elektrický olejový radiátor?

Doporučujeme, abyste kupovali elektrický olejový radiátor aspoň v hodnotě 90 eur a víc. V opačném případě narazíte na nevelmi kvalitní čínské výrobky, které budou fungovat tak jednu, dvě sezóny a konec.

A co je horší, podle zkušeností uživatelů na těchto laciných výrobcích si dělá termostat i tepelná pojistka, co chtějí. S optimálním vytápěním místnosti nemůžete počítat. Některé laciné olejové radiátory dokonce neobsahují dostatek olejové náplně. Tím pádem jejich výkon nezodpovídá tomu, co deklarují v popisech v katalozích ani na krabici výrobku.

Elektrický olejový radiátor Delonghi

Kromě ceny je důležité vybírat si i mezi kvalitními značkami v tomto segmentu:

 • DeLonghi = kvalita z itálie; firma už od roku 1950 fungovala jako specialista na výrobu přenosných ohřívačů a klimatizačních jednotek, což hovoří samo za sebe.
 • AEG = německá preciznost a kvalita, radiátory jsou většinou vyráběné německou společností Stiebel Eltron nebo podobně precizním švédským výrobcem Electrolux pod značkou AEG (obě firmy mají koupená licenční práva na značku AEG)
 • Gorenje = slovinská firma, v kategorii tepelných spotřebičů na velmi slušné úrovni (pod Gorenje patří nyní společnost Mora Moravia, známý výrobce elektrických a plynových sporáků)

Oblíbené produkty

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Psaní se profesionálně věnuji od začátku svých vysokoškolských studií až dosud. Tvořím texty pro weby s ohledem na nejnovější trendy v oblasti...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 07.06.2018
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?