Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.

Vybíráte osvětlení do interiéru? Možností je opravdu nespočet, a proto jsme si pro vás připravili přehledný návod, jak vybrat to správné světlo do vašeho obýváku, ložnice nebo kuchyně.

Lampa v pracovně

Proč je třeba svůj výběr přizpůsobit každé místnosti zvlášť, vám vysvětlíme v následujících řádcích.

Oblíbené lampy

Osvětlení bytu či domu - jaké jsou možnosti?

Než se pustíme do jednotlivých místností, tak si aspoň ve zkratce představme základní typy osvětlení. Pokud plánujete rekonstrukci či stavbu nového domu/bytu, tak na návrh osvětlení byste měli myslet už na začátku. Náčrt plánu nebo porada s odborníkem vám pomůže předejít zbytečným problémům.

  • Stropní osvětlení: V tomto případě je světlo "přilepené" přímo na stropě, ale mnohým se design této varianty příliš nelíbí. Pokud osvětlujete větší místnost, tak budete potřebovat víc než jeden zdroj.
  • Bodové osvětlení: Bodové, také nazývané spotové osvětlení je velmi oblíbené zejména díky jeho praktičnosti a univerzálnosti. Existují bodová světla, která se zapouštějí do sádrokartónu nebo můžete investovat do tzv. kolejnic nebo vícebodových světel, která jsou pohyblivá a světlo si můžete nastavit tak, jak vám v dané chvíli vyhovuje.
  • Lustry a závěsná osvětlení: Lustr nebo jiné závěsné světlo by měly být hlavním zdrojem osvětlení v místnosti. Pro jejich velikost je nutné myslet také na designovou stránku a zakomponovat je do stylu dané místnosti.
  • Stolní lampy: No a připomenout musíme také klasické stolní lampy, které najdou využití napříč celou domácností a jsou vhodné zejména při čtení knih nebo na pracovní stoly.
  • LED osvětlení vs. klasické žárovky: Když se bavíme o osvětlení, tak nelze opomenout LED svítidla, panely či pásky. LED alternativy se těší oblibě zejména proto, že jsou v porovnání s klasickými žárovkami levnější. Instalace LED panelů je komplikovanější, ale to se kompenzuje rovnoměrným osvětlením místnosti.

Světlo do obýváku

Obývák bývá obvykle největší místností v domácnosti a právě proto je potřebné v něm zavést dostatečné osvětlení. Ideální jsou lustry nebo závěsná svítidla, která poskytnou silný zdroj světla. Tady je nutné dbát hlavně na pevnost a kvalitu závěsu. Pokud plánujete v obýváku číst knihy, tak jsou vhodné stolní nebo bodové otočné lampy.

Světlo do obývacího pokoje

Všeobecně platí, že do obýváku by měla jít měkká, teplá světla a potěší i stínítka osvětlení, kterými si nastavujete intenzitu světla. Když sledujete televizor, tak je dobré mít zdroj světla tak, aby se neodrážel na obrazovce.

Osvětlení kuchyně či jídelny

Osvětlit kuchyni je někdy řádná věda. Nejenže potřebujete jeden velký zdroj světla nad jídelní stůl, ale k tomu musíte účinně osvětlit kuchyňskou linku. Právě v tomto případě jsou vhodné praktické LED pásky, zářivky či bodová světla.

Světlo v pracovní části kuchyně by tedy mělo být bílé nebo studené. Nad stůl můžete opět zavěsit lustr s teplým světlem, resp. se stínidlem pro komfortnější stolování.

V ložnici nepoužívejte ostré světlo

Ložnice je místo, kde by si už i naše oči měly po celém dni odpočinout. Pokud bychom těsně před spaním hleděli do intenzívního studeného světla, tak by to věru nebylo příjemné. Proto radeji volte méně intenzívní, teplé osvětlení. Špatnou volbou nejsou ani LED pásky, které spolu se stínítky vytvoří pěknou atmosféru.

Osvětlení v ložnici

Rádi si v posteli čtete? V tom případě jsou pro vás ideální stolní lampy nebo nástěnné lampy zavěšené nad hlavou – nejlepší je, když mají otočnou hlavici.

Jaké světlo do dětského pokoje?

V dětském pokoji řešte jeden hlavní zdroj světla a následně osvětlení stolu. Menší děti ocení svítidla s dětskými motivy. Aby se dítěti dobře hrálo na koberci, tak je potřebné silné stropní osvětlení nebo lustr na kratším lanku.

Velmi důležitá je také stolní lampa při psaní nebo při hraní si na počítači. Když je dítě na počítači, tak je dobré mít v místnosti i jiný zdroj světla, neboť monitor PC/notebooku může být pro oči háklivý.

Osvětlení koupelny

Na osvětlení celého prostoru koupelny jsou vhodná stropní nebo bodová světlá s dobrým krytím, protože v koupelně se hromadí vlhkost. Dobře osvětlené by mělo být hlavně zrcadlo – zdroj světla by měl v tomto případě nést označení 4000 K a světlo by mělo být bílé. Světlo v koupelně by mělo dobře osvětlovat, ale zároveň neoslepovat.

Osvětlení v koupelně

Předsíň a chodba

V předsíni si vystačíte s klasickým stropním nebo nástěnným osvětlením, přičemž extra nezáleží na tom, zda bude světlo studené nebo teplé. Skvělou vychytávkou je čidlo, které automaticky rozsvítí světlo například při otevírání dveří a následně za vámi také samo zhasne.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 01.10.2019
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý bytJak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý byt

Byt si můžete zařídit či zútulnit i bez toho, abyste investovali tisíce korun. Nabízíme vám pár tipů a triků, jak levně zařídit svůj příbytek.

Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?

Obraz oživí každou místnost v domácnosti. V obýváku nebo pracovně je obraz samozřejmostí, vyhýbat se mu však nemusíte ani v kuchyni či ložnici.

Dřevěná truhlice je skvělá na uskladnění hraček, prádla, ale i na sezeníDřevěná truhlice je skvělá na uskladnění hraček, prádla, ale i na sezení

Toto dědictví z minulosti je praktickým doplňkem či nábytkem, který má svoji řádnou funkci. Proč by retro dřevěná truhlice neměla chybět ani u vás doma? Inspirujte se s námi!