Nejlepší parní hrnce – recenze a test poradí, jak vybrat

Parní hrnec. Pro někoho možné právě objevený kuchyňský robot a pro někoho jiného běžná součást kuchyňského vybavení. Parní hrnec na knedle, maso nebo zeleninu je opravdu praktickým pomocníkem, který vám v kuchyni ušetří množství času.

Větší parní hrnec na vaření

Především je však příprava na páře ideálním způsobem pro zdravé a plnohodnotné stravování. Jak vybrat elektrický parní hrnec a proč si ho vlastně pořídit? Pokud to chcete vědět, čtěte dál.  

Oblíbené produkty

Příprava na páře – rychle a zdravě

Proč byste si měli parní hrnec pořídit? Především jde o otázku šetření časuzachování vitamínů v potravinách a všeobecně přípravu stravy. Vaření v páře je energeticky velmi šetrné. Vždyť už klasické paření na děrovaném pařáku vám zajistí skvěle napařenou zeleninu. Samozřejmě, parní hrnec je o třídu výše. Díky přípravě v parním hrnci uchováte téměř všechny vitamíny a zachováte všechny původní kultury dané potraviny.  

Jídlo je po přípravě na páře svěží, čerstvé a hlavně cítíte jeho pravou chuť. Příprava v elektrickém parním hrnci tak přináší množství výhod, které určitě oceníte. Každý parní hrnec má svoje výhody, které si také ukážeme. Dejte přípravě jídel na páře šanci a uvidíte, že nebudete litovat. 

Nejlepší parní hrnce podle recenzí

Porovnali jsme desítky modelů a vybrali jsme pro vás ty nejlepší! Pokud se neumíte rozhodnout sami, pak vás námi vybrané modely určitě nezklamou. Pozitivní recenze jsou zárukou toho, že s parním hrncem budete opravdu spokojeni.

Parametry výběru parního hrnce

Výběr nového spotřebiče by měl být spojen s důkladným zvážením potřeb celé rodiny. Důležitým prvkem je samozřejmě i materiál, ze kterého je hrnec vyrobený. Kvalitní provedení = dlouhá životnost a bezproblémové používání.

V úvahu bychom samozřejmě měli brát i design parního hrnce a jeho výrobce resp. značku. Vždy je lepší zvolit známou značku (Eta, Tefal, Morphy Richards, Zelmer, Steba, Gallet, ...) než zcela neznámou, se kterou jste se dosud nesetkali.

Velikost/objem parního hrnce

Ať chceme nebo ne, parní hrnec nám z místa na kuchyňské lince co to ukrojí. Nejde o nic tragické, ale samozřejmě opět jde o vaši preferenci. Velikost je určena i kapacitou, kterou dokáže parní hrnec pojmout. Zde se řídíme především frekvencí používání a množstvím strávníků. Menší parní hrnce postačí pro jednoho až dvou strávníků.

Varné nádoby v parním hrnci

Elektrické parní hrnce s 3-4 nádobami naopak umožní přípravu i více pokrmů najednou. Výhodou je tedy jejich multifunkčnost. Jejich objem se uvádí také v litrech, pro velkou rodinu doporučujeme sáhnout alespoň po 8 - 9 litrech. U některých modelů existuje možnost dokoupení nádob případně speciálních nástavců na vaření rýže či vajíček.

Tvar a rozměry

Výběr tvaru závisí na prostorových možností na kuchyňské lince, ale i od osobního vkusu. Nejčastěji se setkáváme s oblým elipsovitým tvarem a čtvercovým provedením.

Celková velikost přístroje je přímo úměrná rozměrům samotného zařízení. Nezapomínejte však na to, že širší parní hrnec nabízí více možností. Klidně do něj můžete vložit rybu či celé kuře a uvařit tak celý oběd bez omezení.

Výkon a příkon parního hrnce

U elektrických spotřebičů jde o klasickou veličinu, která při výběru převáží. Samozřejmě zde určitě platí i přímá úměra. Čím vyšší výkon, tím větší příkon a tím víc se to projeví na účtu za elektřinu. Nemusíte se však bát. Na výběr máte množství variant. Proto je skutečně na vás, jak velký výkon vám bude vyhovovat. Výkon se pohybuje přibližně na úrovni 400 až 2 000 W.

Parní hrnec se třemi nádobami

Pokud plánujete hrnec používat často, hledejte zlatou střední cestu a výkon kolem 1 200–1400 wattů. V této kategorii se řídíme jednoduchým pravidlem energetické třídy od A až po A+++. Čím má přístroj nižší energetickou třídu, tím víc energie bere ze zásuvky. 

Funkce a režimy

U mnoha modelů dnes najdete různé specifické funkce, které si buď oblíbite, nebo o ně ani nezakopnete. Kromě klasického napařování máte možnost využít režimy nebo funkce jako expresní paření nebo rychlonapařování. Tato funkce zajistí díky silné dávke horké páry extrémně rychlé napaření.

Parní hrnec s funkcí časovač

Dále jsou to speciální režimy pro přípravu zeleniny, masa nebo ryb. Těmito funkcemi však disponují hlavně dražší modely.

Perfektní funkcí je Keep Warm, která udrží vaše jídlo teplé až několik hodin. Vy si ho tedy budete moci vychutnat kdykoli něj budete mít chuť. Některé modely mají i užitečnou funkci Auto-stop, díky které se vaše jídlo nepřevaří do nepoživatelné podoby (což se stává zvláště pokud neodhadnete čas přípravy některých druhů zeleniny).

Časovač

Chcete-li mít pod kontrolou celý průběh vaření, pak určitě vybírejte model s časovačem resp. minutkou (dnes jím disponuje již téměř každý parní hrnec). Některé modely umožňují nastavit pouze 60 min., jJiné i více než 75 minut. Kromě toho si zjistěte, zda má spotřebič funkci odloženého startu, díky které si budete moci vaření v páře lépe naplánovat.

Displej

Na displeji si umíme zkontrolovat nastavení teploty a délky přípravy jídla. Informuje nás však io dalších aktivovaných funkcích. Displejem disponují zejména dražší modely, není to nezbytnost.

Údržba a čištění

Neméně důležitým faktorem výběru je způsob mytí misek. Ideální volbou je parní hrnec, který se dá čistit v myčce. Tuto informaci samozřejmě najdete v popisu každého výrobku.

Jak vybrat parní hrnec? Poradíme vám!

Ukazatel množství vody

Jednoduchý pomocník, díky kterému budete mít přehled o tom, zda je ve vaší nádobě na vodu dostatek tekutiny k dokončení přípravy jídla.

Cena parního hrnce

Nemusíte se bát, že jde o nedostupné zboží. Lacinější parní hrnce koupíte i za 700 - 900 Kč. Pokud očekáváte přiměřenou kvalitu za rozumný peníz, dostaneme se na hodnotu 1000 - 2000 Kč v závislosti na velikosti parního hrnce. Pokud toužíte po moderním designu, LED displeji a množství funkcí, dostáváme se na cifru kolem 6000 - 8000 Kč. 

Odpovědi na nejčastější otázky

Dá se v parním hrnci jídlo i znovu ohřát?

Ano, je to možné, ačkoli některým to přijde ve srovnání s mikrovlnnou troubou méně praktické. Jídlo před zahřátím totiž třeba poprokládat do nádob a o pár minut přeložit na talíř. Nevýhodou může být i náročnější čištění nádobek po každém zahřátí jídla.

Jaké je správné uložení jídel do misek? Kam mám dát maso a kam zeleninu?

Pravidlo je jednoduché - jídlo, které se připravuje nejdéle vkládáme do spodní nádoby.

Mohu během vaření přikládat další nádoby nebo musím počkat do ukončení programu?

Samozřejmě, že můžete. Různé potraviny vyžadují různou délku přípravy, proto některé misky klidně vložte do parního hrnce později.

V parním hrnci mám vodní kámen. Jak se ho zbavím?

Nejjednodušším a nejlevnějším řešením je ocet - do vodní nádržky vlijte alespoň 2-3 šálky a doplňte vodou.Zariadenie spusťte na 25 minut. Tuto proceduru opakujte po každém 10. použití resp. podle potřeby.

Starší modely, které se již neprodávají

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 29.07.2018
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?