Jak vybrat zahradní párty stan na oslavu nebo dětské hry

Párty stany si sice spojujeme spíše s letními festivaly a většími akcemi, ale rozhodně nepatří jen tam. Chybí vám altánek nebo zahradní přístřešek? Nevadí, právě párty stany představují skvělou alternativu, protože je můžete složit a rozložit podle potřeb, díky čemuž vám nebudou na pozemku zabírat místo, ale v případě potřeby je můžete jednoduše a rychle rozložit.

Jak vybrat párty stan?

Chcete se dozvědět víc o výhodách a koupi zahradního párty stanu? Čtěte dál.


Proč se vyplatí do párty stanu investovat

Párty stan je skvělou alternativou pro všechny ty, kterým chybí zahradní přístřešek, ale čas od času by si rádi dopřáli opékání, grilovačku nebo zkrátka zahradní posezení s rodinou a s přáteli. Zatímco altánek nebo jiný druh dřevěné konstrukce by vás mohl vyjít na několik tisíc Kč, zahradní párty stan je cenově mnohem přijatelnější. Skládá se z kovové konstrukce a plachty, která ji zakrývá a poskytuje ochranu před silným slunečním zářením, deštěm a slabším větrem. Plachta nezakrývá jen střechu konstrukce, ale často i kompletně boční strany, díky čemuž redukujete i výskyt dotíravého hmyzu.

Párty stan se dá využít různými způsoby. Nejčastěji se používá na posezení při zahradní oslavě, narozeninové oslavy, svatby, grilovačky a různé typy posezení v exteriéru. Nemusí však jít jen o posezení, stan se dá využít i jako improvizované hřiště pro děti, kde se mohou zdržovat a hrát během svatby či rodinné oslavy. Párty stan poslouží i jako vnější bar, prostor pro workshopy, aktivity, stánek na prodej drobností, místo pro odpočinek, malování na tvář a podobné aktivity exteriérových akcí. Pod větší stany se vejde i zahradní bazén nebo přenosná vířivka, čímž se vytvoří unikátní místo pro zábavu i uvolnění.

Do zahradního párty stanu se proto vyplatí investovat nejen kvůli jeho nákupní ceně, která se ve srovnání s pronájmem stanu skutečně vyplatí, ale i kvůli variabilitě využití. Po skončení oslavy můžete stan opět složit a jednoduše uskladnit, např. ve sklepě nebo garáži. Takto vám na pozemku nebude zabírat místo, ale bude k dispozici, kdykoliv budete potřebovat. Rozložení stanu přitom nemusí být tak složité – závisí to jen na typu stanu, který si vyberete. Při koupi stanu vám navíc odpadá starost o to, zda bude možné stan objednat na termín, který potřebujete a nemusíte si připlatit za montáž, donášku či případné poplatky za poškození stanu.

Jak si vybrat párty stan

Výběr vhodného párty stanu není až tak složitou záležitostí, pokud máte vědomosti o hlavních kritériích při výběru. Základem je však znát a předem si ujasnit, jakým způsobem a jak často budete stan používat.

Zahradní párty stan

Typ

Nejčastěji rozlišujeme mezi trubkovou konstrukcí a nůžkovou konstrukcí stanu. Rozdíl je ve způsobu montáže i ceně.

  • Trubkový stan – Na postavení stanu s trubkovou konstrukcí získáte sadu trubek, které je potřebné vhodně rozměřit a osadit. Na montáž tohoto stanu budete potřebovat asistenci další osoby, ale určitě vám zabere víc času než montáž nůžkového stanu. Hlavní výhoda trubkové konstrukce je její nízká cena, ale staví se hůře a celková konstrukce bývá labilnější.
  • Nůžkový stan – Nůžková konstrukce je mnohem jednodušší, protože si s její instalací poradí začátečníci a na montáž postačí jedna osoba. Konstrukce se jednoduše rozkládá a drží pevněji, je odolnější proti větru, ale dobře se skladuje, rychle se skládá a rozkládá. Nevýhodou je její vyšší cena.

Materiál

Párty stan se skládá z kovové konstrukce, která musí být pevná a stabilní, a plachty, která by měla ochránit před nepříznivým počasím. Kovová konstrukce bývá vyrobená z oceli nebo hliníku. Ocel je preferovaným materiálem, protože poskytuje víc stability, je tvrdší, těžší, díky čemuž lépe odolá náporům větru. Bývá upravená i povrchovým nátěrem, aby lépe odolala vlhku a vlivům prostředí. Hliník je zase lehký, takže se dobře přenáší, ale je také měkčí, proto se může spíše ohnout. Na rozdíl od oceli nehrozí, aby hliník zrezavěl, a cenově je také ve výhodě.

Materiál plachty musí být odolný proti povětrnostním podmínkám, proto se obvykle vyrábí z PVC, polyesteru nebo vinylu. Při výběru plachty je třeba přihlížet k její gramáži – čím vyšší, tím lepší ochrana. Vyhněte se proto tenkým plachtám od 100 do 200 g/m2, ale zvolte stan s aspoň 300–400 g/m2. Zkontrolujte také, zda je uvedené, že plachta je nepromokavá a poskytuje dostatečnou ochranu před UV zářením.

Náročnost montáže

Náročnost montáže souvisí hlavně s typem stanu, přičemž se rozhodně vyplatí tento faktor ověřit, hlavně když budete na montáž sami. V popisu výrobku si proto zkontrolujte, zda se dá stan smontovat samostatně, nebo je potřebná pomoc jiné osoby. Prohlédněte si i předpokládané trvání montáže, které není vždy uvedené, ale rychlou a jednoduchou montáží se výrobci určitě pochlubí. Na stavbu některých stanů možná budete potřebovat i nástroje, které nemusí být přibalené v balení. Stavba nůžkových stanů většinou nevyžaduje žádné nástroje, je hotová do něekolika minut a zvládne ji i jedna osoba.

Párty stan s trubkovou konstrukcí

Rozměr

Zahradní párty stany jsou dostupné v různých rozměrech a velikostech, ale mezi nejoblíbenější varianty patří stany s rozměry 3 x 3 m a 3 x 6. První je vhodný pro přibližně 4–6 lidí, druhý zase pro 14–16 osob. Pro pohodlné stolování byste však měli počítat s aspoň 1 m2 na osobu. Existují i jiné varianty, menší stany s rozměrem 2 x 2 m, střední stany s 4 x 3 m, 4 x 4 m nebo 6 x 4 m, či větší stany s 9 x 3 m nebo i 6 x 12 m a další. Při rozměrech si nezapomeňte přepočítat rozměry plochy, na které bude stan postavený. Ta by měla být rovná, bez hrbolů, nepromočená a dostatečně velká pro celý stan i s rezervou. Některé stany je totiž třeba ukotvit, proto k celkovému rozměru stanu připočtěte aspoň 1 m z každé strany navíc.

Hmotnost

Hmotnost párty stanu je údaj, který zaujme ty, kteří budou párty stan často přenášet, např. na různé akce, nebo ho zamýšlejí často rozkládat a skládat. Hmotnost každého stanu je individuální a závisí na použitých materiálech. Pokud hledáte lehčí stan, sáhněte po stanu s hliníkovou konstrukcí a plachtou s nižší gramáží. Hmotnost stanu závisí i na jeho rozměrech, tedy čím větší stan pro více osob, tím vyšší hmotnost bude mít.

Předpokládané počasí

Při výběru stanu je třeba se zamyslet i nad tím, jaké počasí předpokládáte během používání. Pokud ho budete používat především v létě, během horkých slunečních dnů, ujistěte se, že plachta vytvoří dostatek stínu pro všechny sedící a že je odolná proti UV záření a vodě, kdyby přece jen sprchlo. Když budete stan používat celoročně, i za méně příznivého počasí, určitě si připlaťte a investujte do stanu s pevnou ocelovou konstrukcí, která vydrží nápory větru i silný liják, příp. nižší teploty.

Design

Design je důležitým prvkem pro vytvoření specifické atmosféry. Párty stany je možné dostat v různých designových provedeních, od jednoduchých stanů po elegantní provedení hodící se na svatby až po veselejší a barevnější variace vhodné jako stany na dětské oslavy. Pro slavnostnější příležitosti jsou vhodné bílé stany a stany v neutrálních barvách, na dětské a narozeninové oslavy zase výrazně zbarvené stany, např. v červené barvě, na běžné posezení na zahradě se zase hodí přírodní barvy jako zelená nebo neutrální odstíny.

Velký párty stan pro děti

Cena

Cena párty stanů závisí na několika faktorech, jako jeho rozměry, použité materiály nebo design. Nejlevnější stany najdete v cenovém rozmezí od 750 do 1 500 Kč. Jde o rozměrově menší, 3 x 3 m stany, většinou s jednoduchou čtvercovou konstrukcí bez bočních plachet, avšak v této cenové kategorii se najdou i stany zakryté z každé strany. Při koupi levnějších modelů si zjistěte kvalitu použitých materiálů, aby se vám nestalo, že se vám pod nátlakem větru stan poškodí. Když se podíváme na stany kolem 2 500 Kč, jde o stany s více barevnými a designovými provedeními i rozměry. Z cenového hlediska najdete tyčové stany mezi levnějšími a nůžkové stany mezi dražšími modely. Pokud hledáte elegantnější konstrukce, počítejte s cenou minimálně 2 500 Kč. Nejdražší stany se mohou vyšplhat do výšky 12 000–17 000 Kč.

Doplňky

  • Odnímatelné boční stěny – Nemůžete se rozhodnout mezi stanem s bočními stěnami a bez? Řešením jsou modely s odnímatelnými stěnami, které lze použít tehdy, když fouká nebo je chladno, a odejmout, když svítí slunce a je horko, díky čemuž bude vzduch lépe cirkulovat.
  • Závaží – Závaží je vítaným doplňkem hlavně tehdy, když očekáváte zhoršené počasí a vítr. Závaží zajistí, aby všechno zůstalo na místě, jak má, proto když máte možnost, určitě si ho opatřete. Během několikaletého používání najde svoje využití.
  • Kolíky – Stan lze upevnit i svrchu, stačí si dokoupit kolíky s lany navíc. Používají se při silném větru (nad 40 km/h) a kotví se jimi plachta, přičemž lana se provlečou skrz ouška na plachtě a kolíky se upevní v zemi.
  • Podlahy do párty stanů – Tento doplněk najde využití ve větších stanech na svatby a oslavy, kde se bude tancovat. Dřevěné a plastové podlahy a taneční parkety se dají pronajmout, přičemž díky podlaze bude ve stanu nejen hladší a pevnější povrch, ale také izolace od chladu a vlhkosti ze země.
  • Taška na přenášení – U mnohých stanů je to základní doplněk, který se nachází v balení, u jiných si ho budete muset dodatečně dokoupit. Taška na přenášení umožní praktické a jednoduché přemístění stanu a hodí se i při uskladnění.
  • Osvětlení – Jde o doplněk, který se vyplatí opatřit. Osvětlení může být ve stanu vítané, pokud se akce natáhne, případně se obloha zatáhne a vznikne šero. Osvětlení můžete koupit v různých formách od moderních LED pásů až po vintage lucerny.
  • Souprava na opravu stanu – Pokud se stane, že se stan poškodí a vzniknou v plachtě díry, je možné je zalátat pomocí soupravy na opravu stanu. Ta obsahuje kusy látky z plachty na záplaty, silné lepidlo a instrukce k opravě. Nejlepší je tuto soupravu koupit ve stejném obchodě jako stan, aby vám záplaty barevně i druhem materiálu seděly ke stanu.

Ošetřování a údržba

Aby vám koupený párty stan vydržel co nejdéle, je potřebné správně s ním zacházet a udržovat ho. K poškozením může dojít už při samotné instalaci, pokud se se stanem nezachází správně. Proto předtím, než ho začnete stavět, přečtěte si manuál a postupujte přesně podle uvedených kroků. Ujistěte se, že stan je pevně ukotvený, díky čemuž lépe zvládne nápory větru. Když čekáte méně příznivé počasí, použijte závaží navíc pro zvýšení celkové stability stanu. Stan nenechávejte venku v noci, když očekáváte nepříznivé počasí – jeho konstrukce se může poškodit.

Předtím, než se rozhodnete stan složit, omeťte nečistoty metličkou. Pokud se znečistil blátem nebo jinými nečistotami, místo nejdříve umyjte a osušte. Pokud se rozhodnete umýt celou plachtu stanu, což je vhodné, když se stan výrazněji zašpinil, byl vystavený dešti nebo ho delší dobu nebudete používat, použijte jemný saponát zředěný s vodou a měkkou houbu. Saponát opláchněte, aby při usychání nevznikly skvrny. Stan složte až tehdy, když úplně vyschne, jinak by vám při uskladnění mohl začít plesnivět. Před složením plachty si důkladně prohlédněte i její stav, zda nedošlo k poškození, např. díry prohryzané hmyzem, roztrhaná místa apod. Stan uskladněte na tmavém, suchém a dobře větraném místě, např. ve sklepě, v garáži, zahradním domku a podobně.

Vybíráme z katalogu

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 22.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91%)