Jak vybrat zatahovací, vysouvací, hliníkovou nebo dřevěnou pergolu na zahradu a na terasu

Během léta a na podzim mnoho lidí přemýšlí, co udělat se zahradou, jak si ji zpříjemnit, zatraktivnit. Nejčastěji uvažují nad koupí bazénu, skluzavek a trampolín. Uvedenými záležitostmi to však nekončí. Pokud už na své zahradě máte všechno, určitě jste se zamysleli nad tím, že byste si svépomocí vybudovali zahradní pergolu.

Jak vybrat pergolu?

Pokud si s touto myšlenkou pohráváte ještě i v této chvíli, potom vám poradíme, jak si vybrat tu nejlepší pergolu, jaké máte možnosti.

Co je to pergola?

Slovo pergola pochází z latinského pergula a označuje výčnělek. V širším pojetí je to altánek, který se nachází mimo hlavní budovu nebo je součástí hlavní budovy, rodinného domu, bytu na balkonu. Altánek, terasa nebo besídka jsou však pergolami jen tehdy, když mají střechu nebo něco, co vytváří nad půdorysem stín. Jde o stavbu, která není uzavřená příčkami ze všech stran.

Pergola si vždy udržuje charakter jakéhosi mezičlánku mezi uzavřeným prostorem a tím otevřeným. Za pergolu se v tomto pojetí považuje i výčnělek, který propojuje 2 pavilony. Pergola dotváří vnější zahradní rys a umožňuje posezení ve stínu, přičemž se stále nacházíte ve vnějším prostředí.

Funkce pergoly

Pergolu si většina lidí dává instalovat pro možnost déle využívat terasu nebo využívat terasu i v době, kdy počasí není nejlepší. Z toho vyplývá její další funkce, kterou je relaxace. Tedy možnost sedět na terase i během deště a poslouchat bubnující kapky. Velmi důležitou funkcí je i ta estetická.

Kam umístit pergolu?

Úplným základem je dobře si rozmyslet, kde by vaše budoucí pergola měla stát, kde se hodí. Vyberte jí místo, na kterém bude splňovat všechna vaše očekávání. Při výběru se zaměřte na to, zda pergola bude součástí hlavní stavby (domu, paneláku) nebo bude stát samostatně, mimo budovu. Je to důležité, protože na toho závisí i montáž pergoly. Pergola u domu se z jedné nebo ze 2 stran svojí konstrukcí dotýká i samotné stavby a z dalších 2 stran stojí samostatně. Druhou možností je umístění pergoly mimo stavbu, buď v její těsné blízkosti, nebo úplně mimo ni.

Kdy umístit pergolu k domu a kdy mimo dům?

Nejlepší volbou je podle nás umístění pergoly k domu. Pergolou, která je součástí domu, ušetříte spotřebovaný materiál na její postavení, peníze a umožní vám rychlý přesun zevnitř domu na terasu bez toho, abyste zašpinili vnitřní prostor domu např. od vody při dsšti. Volně stojící pergola se hodí, když máte na zahradě bazén, který není v těsné blízkosti s domem. Potom pergola mimo domu poslouží jako místo, kde si můžete lehnout před vstupem a po výstupu z bazénu. V obou případech je pergola výborným řešením, jak zabezpečit prostor (terasu, verandu nebo balkon), když prší nebo příliš svítí slunce.

Jak velká by měla být pergola?

Když už máte místo, kde pergola bude stát, potom přichází na řadu další úkol a tím je stanovení velikosti, rozměrů pergoly. Je jasné, že čím větší pergola, tím víc materiálu a peněz bude do ní nutné investovat.

Drevená pergola pri dome

Velké pergoly působí luxusně a vzniká pod nimi prostor, který vám dává možnost další realizace. Můžete si pod ní vybudovat bazén, udělat si bohaté posezení s jídelním stolem, dokonce organizovat oslavy.

Materiál na pergolu

Tradičním materiálem na pergolu je nikdy nestárnoucí dřevěná klasika. Dřevěné pergoly se hodí k budovám, které mají teplý odstín fasády, nebo k chatkám či k dřevostavbám. Dřevěné konstrukce dotvoří celkový vzhled budovy, přičemž nenaruší její dojem splynutí s přírodou. Dřevo dokáže dotvořit i novostavby, je stále v kurzu, moderní a nadčasové, nikdy nevyjde z módy.

Druhou možností jsou kovové – hliníkové pergoly. Hliník má výborné izolační vlastnosti, je poměrně pevným a levným materiálem. Vydrží dlouho a je téměř bezúdržbový.

Materiál na střešní krytinu pergoly

Výběrem vhodného materiálu, ať kovu, nebo dřeva, to nekončí. Důležité je věnovat pozornost a správně vybrat i materiál na střešní krytinu. Momentálně se nejvíc využívá zastřešení z polykarbonátu/lexanu, který má stejné výhody jako samotná kovová pergola. Vypadá moderně, vyznačuje se dlouhou životností a vyžaduje minimální údržbu. To, že máte kovovou konstrukci pergoly, neznamená, že nemůžete mít střechu ze dřeva. Materiály můžete klidně i kombinovat.

Materiál na povrch terasy

Nejčastěji si lidé dělají pergolu nad betonovou plochou, kterou pokryjí zámkovou dlažbou. Někteří lidé si nechávají pod pergolou trávník nebo i písek. Velmi stylově vypadá WPC podlaha, která nahradí zámkovou dlažbu. Je to sice umělý materiál, ale působí úplně jako dřevo.

Vybíráme z katalogu

Zastřešení

Střecha je důležitou součástí pergoly. Díky ní se terasa a balkon může používat prakticky v každém počasí, ať prší, ať pálí slunce, nebo když sněží. Otázkou však je, zda zastřešit nebo nezastřešit pergolu. Co když vám ve stínu bude chladno, i když je venku 35 °C? Nebo co když se vám na střeše bude hromadit dešťová voda nebo voda ze sněhu? Žádný strach. Na výběr máte ze 2 možností a sezení pod oběma je relativně bezpečné v každém počasí.

Posuvná, nebo fixní střecha?

Na pergolu můžete nainstalovat fixně upevněnou střechu nebo posuvnou střechu, kterou můžete kdykoliv odstranit. Luxusnějším i praktičtějším zastřešením je určitě pergola vybavená posuvnou střechou, která má několik výhod.

Výhody a nevýhody posuvné střechy

U posuvné střechy se můžete pod pergolou opalovat, grilovat, sledovat hvězdy na obloze. Pokud vás sluneční paprsky omrzí, pergolu zatáhnete. Střechu na pergole můžete posouvat ručně nebo elektricky, pomocí dálkového ovladače. Posuvná střecha má však jednu velkou nevýhodu a tou je cena. Levnějším řešením je, že pergolu nepokryjete střechou po celé ploše, ale část necháte odkrytou.

Boční stínění

Na pergolu z hliníku můžete nainstalovat stínící žaluzie nebo rolety. Rolety a žaluzie jsou z kovu, mohou, ale nemusí, se ovládat dálkovým ovladačemnevyžadují téměř žádnou údržbu. Stačí, když je jednou za 5 let pořádně umyjete nebo každý rok opláchnete pomocí zahradní hadice či wapky.

Pergola s otočnými lamelami

Bioklimatická hliníková pergola

Moderní stínění poskytuje bioklimatická hliníková pergola. Je to pergola, která je vybavená naklápěcími, otočnými lamelami. Lamely se nacházejí na střeše a díky otočnému mechanismu poskytují dokonalou ochranu před deštěm. Lamely je možné pomocí dálkového ovládání nastavit do různych poloh, čímž vytváříte stínění podle vašich představ. Pergola, která je vybavená lamelami, využívá intenzitu větru ve svůj prospěch, resp. ve váš prospěch. To, kam bude vánek směřovat, závisí jen na úhlu, jakým jsou lamely natočené. Regulace vzduchu se využívá při rychlém vyvětrání prostoru, nad kterým se pergola nachází, nebo na rychlou kumulaci a izolaci tepla. Bioklimatická pergola je vysoce variabilní. Umožňuje instalaci osvětlení, solárních panelů apod.

Typy pergoly podle odvádění dešťové vody

Největším problémem u pergol je odvádění dsšťové vody. To, jestli je voda odváděná, je důležité, aby se předešlo hromadění vody na střeše pergoly. Voda, která nemá kam odtékat, zatěžuje střechu a narušuje celou konstrukci pergoly. Statika může být ohrožená i v případě, když voda odtéká ze střechy, ale jen kolem pergoly, což ovlivňuje podkladovou desku terasy. Jaké máte tedy možnosti?

Posuvná, zatahovací pergola

Posuvná nebo vysouvací pergola má posuvnou střechu. U tohoto typu je odtok vody volný, tedy odtéká si, kam chce. V případě, že má pergola látkový profil, brání navlhčení terasy. Odtékání vody můžete vyřešit rafinovaněji. Kupte si odtok, který odvádí vodu pomocí předního profilu. Takový odtok dokáže odvádět vodu vnitřkem stojek.

Pergola se sklápěcími lamelami

Tento typ pergoly má odtok vody v samotné stojce pergoly. Pokud má pergola větší rozměry, potom může být odtoků víc. Počet je daný rozměrem, a to tak, že pergola do 17 m² disponuje jedním odtokem a nad 17 m² 2 odtoky.

Pergoly s pevnou střechou

Pergoly s fixní střechou mají výhodu, protože je na ně možné použít menší počet sloupků, protože disponují větším předním okapem spolu s vyztužením. Tento typ se obvykle zhotovuje se sklonem 8 stupňů,vybrat si však můžete sklon až do 15 stupňů. Čím větší sklon, tím také rychlejší odvádění vody ze střechy.

Dřevěná pergola s pevnou střechou

Pergola s rolovací střechou

Pergola vybavená rolovací střechou je ideálním řešením pro běžné domácí sezení na terase. Střecha se naklání v úhlu od 6 do 17 stupňů a voda z ní pěkně odtéká. Je to cenově nejlepší řešení, ale při prudkém dešti vás rolovací střecha neochrání tak dobře jako pevná střecha.

Pergoly a jejich cena

Pergoly se dělí podle několika cenových kategorií, v závislosti na materiálu,velikosti a příslušenství. Jde o levné pergoly, střední a drahé, resp. dražší pergoly. Mezi dražší patří bioklimatické pergoly, o něco levnější jsou kovové pergoly a nejlevnější variantou pergol jsou dřevěné. Samozřejmě, že najdete i dřevěnou pergolu, která je dražší než ta kovová. Orientační cenový žebříček vypadá asi takto:

  • Hotové dřevěné pergoly – kolem 1 400 € a výše.
  • Za bioklimatickou pergolu s rozměrem 200 x 200 cm, kterou je možné ovládat pomocí dálkového ovladače, zaplatíte od 4 500 € výše.
  • Levné pergoly se vyrábějí hlavně z hliníku a stojí přibližně kolem 2 500 € za 2,80 x 5,50 m². Pokud vám postačí absolutní základ, je možné si koupit i pergolu v hodnotě 800 €. Při prudkém dešti vás však tento levný kousek nebude příliš chránit.

Potřebuji na pergolu stavební povolení?

Pergola se podle stavebního zákona pokládá za jednopodlažní malou stavbu s půdorysem do 25 . To znamená, že pro její realizaci není potřebné stavební povolení, ale je nutné podat ohlášku, tedy Žádost o drobné stavby, příslušnému stavebnímu úřadu. Pergola, která má víc než 25 m², vyžaduje stavební povolení a tím pádem i posudek od statika.

Pergola svépomocně

Přemýšlíte nad tím, že si hliníkovou nebo dřevěnou pergolu vyhotovíte sami? Žádný problém, za jedno odpoledne to zvládnete, ale před tím, než se do toho pustíte, se rozhodněte, zda si pergolu vyhotovíte úplně sami, tedy budete svářet a řezat, nebo si objednáte aspoň konstrukci na pergolu.

Zruční kutilové, kteří mají rádi výzvy, si pravděpodobně zvolí možnost A. V případě, že nemáte se svářením a řezáním žádné zkušenosti, určitě se do toho nepouštějte a nechte to na odborníky. Klikněte na internet, najděte hotovou pergolu podle vašich představ, naťukejte rozměr a pergolu vám společnost doveze přímo k vám domů. Potom je už jen na vás, zda si ji postavíte sami, nebo to necháte na firmu. A´t jste se rozhodli jakkoliv, držíme vám palce.

Malá rada: Nešetřete a raději si nechte pergolu postavit firmou. Pokud vám ji přinesou a vy si ji postavíte svépomocí, automaticky vám na ni padá záruční doba.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...Publikováno dne: 29.07.2022
Hodnocení článku:
(93.2%)