Jak vybrat proutěný piknikový koš pro 2, 4 a 6 osob s dekou i bez

Vyjít si jen tak do přírody nebo do parku s proutěným piknikovým košem, rozprostřít deku a užívat si sluneční paprsky s partnerem nebo rodinou – to zní jako záležitost minulého století nebo scéna z romantického filmu. Piknikové koše však zažívají comeback. Stačí si vybrat ten správný pro vás a kousek romantiky si budete moci dopřát kdykoliv.

Jak vybrat piknikový koš?

Poradíme vám, jak si piknikový koš vybrat, i to, jak ho co nejlépe využít.

Oblíbené piknikové koše pro 2, 4 a 6 osob


Proč se vyplatí koupit piknikový koš

Kdy jste byli naposledy na pikniku? Zažili jste vůbec piknik? Piknik je jedna z těch aktivit, která spojuje několik benefitů – dovolí nám strávit čas v přírodě, zpomalit a vytvořit si zážitky s blízkými. Nu a s piknikovým košem v domácnosti se budete moci na piknik vydat kdykoliv, kdy to počasí dovolí. Pojďme se podívat na několik výhod této nově objevené volnočasové aktivity.

 • Aktivita, která spojuje – Ať už se na piknik vydáte s partnerem, kamarády, nebo s rodinou s dětmi, tato aktivita rozhodně představuje kvalitně strávený společný čas. Společný piknik je zážitek, při kterém máte příležitost být přítomní, bavit se o společných tématech, hrát hry nebo si jen tak spolu vychutnat přinesené dobroty a vytvářet vzpomínky.
 • Čas strávený v přírodě – Ne každý je příznivcem turistiky a chození po horách, ale čas strávený v přírodě prospěje každému. Pokud máte sedavé zaměstnání, máte příležitost nabrat trošku energie z přírody, děti se na louce rády vyřádí a každému prospěje dávka vitamínu D ze slunce a dýchání čerstvého vzduchu.
 • Organizace díky piknikovému koši – Je vůbec potřebný piknikový koš, když se dobroty dají poskládat i do batohu? Je to tak, jídlo si můžete přinést v čemkoliv, ale piknikový koš vám zajistí pěknou organizaci celého obsahu. Příbory a talíře zůstanou pevně připnuté na místě, stejně tak i poháry nebo hrnečky, takže se vám nic nerozbije. V piknikovém koši má všechno svoje místo, díky čemuž rychle najdete, co potřebujete, nic se vám nerozleje ani nerozbije.
 • Nádech romantiky – Piknikové koše jsou oblíbené i díky svému vintage vzhledu a atmosféře, kterou přinášejí. Ano, na rande můžete vybalit víno a jahody z tašky, ale piknikový koš má zkrátka něco do sebe. Je to i detail, který hovoří o tom, že jste si na přípravě pikniku dali záležet.
 • Pohlazení pro duši – Vyjít si do přírody s piknikovým košem má vliv i na duševní zdraví. Působíte tak na všechny smysly – chuť při ochutnávání dobrot, stejně tak i vůni na čerstvém vzduchu, zrak, který si při pohledu na zeleň odpočine, sluch, který zaujme zpěv ptáčků, i hmat při dotyku trávy, proutěného koše či čerstvého ovoce.
 • Čas na rozjímání – Na piknik se nemusíte vydat jen se společností, ale i sami. V přírodě se vždy najde čas na rozjímání, uvědomění si přítomného okamžiku a zamyšlení se nad tím, nad čím se potřebujete zamyslet. Tyho aktivity podporují i kreativitu, proto je možné, že se po odpoledni stráveném v přírodě vrátíte domů s hlavou plnou nápadů.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie piknikové koše

Jak si vybrat piknikový koš

Vybrat si piknikový koš není věda, avšak dnes je už na trhu dostupných mnoho různých alternativ, proto nezaškodí poznat hlavní kritéria, která by při výběru měli zvážit. V první řadě si promyslete, kde a na co budete piknikový koš používat. Pokud se chystáte připravit romantický večer s vínem, určitě sáhněte po koši, ktorý má speciální přihrádku na vínovou lahev a úchytky na poháry, které se tak nerozbijí. Když si chcete piknik vychutnat v horkém dnu, např. na pláži, určitě vsaďte na koš s tepelnou izolací, aby se vám přinesené potraviny nezkazily. Pokud půjde o piknik v přírodě, kde může být vlhko nebo se může vyskytnout déšť, vsaďte na nepromokavé piknikové tašky.

Druhy piknikových košů a jejich alternativy

 • Typický proutěný koš – Když se řekne piknikový koš, jako první se nám v hlavě vyjeví klasický proutěný koš s držadlem. Tento koš zaujme nejen svým vzhledem, ale i pevnou konstrukcí, ve které se vám určitě nic nerozdrtí a nerozbije. Proutěný koš vám vydrží několik roků, je možné ho dostat v různých designových provedeních a moderní proutěné koše nabízejí i možnost rozdělení nádobí a potravin tak, aby zůstalo všechno na místě. Proutí je však materiál, který se hůře čistí a neprospěje mu ani vlhké prostředí.
 • Specializované piknikové koše – Kromě všestranných piknikových košů najdou využití také specializované koše, které mají upravený tvar, design a přihrádky tak, aby plnily určitý účel. Známé jsou piknikové koše na víno a sýr, do kterých se snadno a bezpečně uloží vínové lahve a poháry a různé pochutiny. Podobně specializované jsou koše na nápoje, které mají speciální místo pro bezpečný přenos termosky a hrnků, např. na kávu nebo čaj.
 • Piknikový ruksak – Pokud vám nezáleží na romantickém designu proutěného koše a chcete něco sportovního a praktického, sáhněte po piknikovém ruksaku. Ten má několik různých přihrádek a úchytek např. na deku, lahev, pohár, příbory, talíře či jídla. Výhodou je, že tyto piknikové batohy jsou většinou šité z outdoorových materiálů, které jsou odolné proti vodě a dobře se čistí a udržují.
 • Přenosná lednička jako piknikový koš – Jednou z alternativ klasických košů jsou přenosné ledničky ve tvaru tašek, které většinou poskytují dostatek prostoru. Mají velká držadla na jednoduchý přenos a uchopení a hlavně vnitřek, který déle udrží teplotu jídel a nápojů. Výhodou je jejich udržování teploty, možnost všestranného použití (na cestování, na uložení potravin při čištění ledničky), různorodost designů i jednoduché čištění.
 • Taška na rameno – Stejně dobře dokáže posloužit i klasická taška na rameno (tzv. tote taška), kterou už dnes dostanete téměř v každém obchodu. Do této tašky se toho vejde poměrně dost, avšak potraviny nijak zvlášť nechrání před teplem/chladem a všechno v tašce je poskládané dohromady. Chybí tedy organizace, nádobí by se mohlo poškodit – tato taška je vhodnější spíše pro menší objem.

Způsob úchytu

S druhem piknikových košů souvisí i způsob jejich úchytu a přenos. Klasické piknikové koše mívají držadlo vhodné do ruky, což je v pořádku na přenos těžkého koše na krátké vzdálenosti, např. z auta do parku, na nedaleké místo. Tašky na rameno nebo přenosné ledničky mají zase popruh, díky kterému si celou tašku pohodlně pověsíte na rameno. Tento způsob nošení je u těžších tašek rozhodně pohodlnejší. Pokud se chystáte nejdříve na túru nebo delší procházku a až potom na piknik, nejvhodnějším způsobem nošení tašek jsou dva popruhy, tedy způsob nošení ruksaku. Váha se rovnoměrně rozloží na 2 ramena, čímž je lehčí nosit váhu delší dobu.

Způsob úchytu proutěného piknikového koše

Počet osob

To, pro kolik osob piknik chystáte, je důležitým faktorem, protože rozhodne o velikosti piknikového koše i množství nádobí v něm. Standardně se vyrábějí piknikové koše pro 2, 4 nebo 6 osob. Při hledání vhodného koše nemyslete jen na jednu konkrétní příležitost, např. piknik s přítelkyní, ale hleďte do budoucna – využijete piknikový koš i s více osobami, čekáte přírůstek do rodiny nebo je pro vás piknik výlučně romantická aktivita, kterou chcete strávit jen se svou polovičkou? Pokud máte rádi společnost, sáhněte po větším koši, který určitě využijete při posezení s přáteli. Když máte větší rodinu nebo společnost, nehledejte větší koše, které by bylo nepraktické nosit, ale kupte raději 2 piknikové koše.

Materiál

U proutěných piknikových košů je častým materiálem vrbové proutí. Jde o tradiční a v našich končinách dobře známý materiál, který je odolný a při správné údržbě vám vydrží desetiletí. Pevnější konstrukci než vrbové proutí nabízí ratan, z něhož se vyrábí stále víc piknikových košů, protože zaručuje trvanlivost a odolnost. Proutěné koše mohou být upletené i z jiných přírodních materiálů, u kterých si vždy ověřte jejich odolnost (např. proti vlhkosti), životnost nebo i způsob údržby. Z přírodních materiálů je oblíbené i dřevo. Piknikové koše se vyrábějí z dřevěné štěpky, díky čemuž jsou odolné, trvanlivé, mají tradiční vzhled i vysokou nosnost.

Přírodní proutí už nahradily i plastové koše s pleteným vzhledem nebo koše z polyesteru, které se vyznačují svou odolností, jednoduchým čištěním a údržbou. Plastové koše jsou vyrobené ze silného materiálu, proto snesou i větší množství výbavy a potravin. Zároveň jsou variabilní, což se týká designu a barevnosti, proto si je z čeho vybírat. Pokud jde o piknikové tašky a batohy, výrobním materiálem jsou různé textilie, které jsou často voděodolné, vhodné do přírody, mají dobré izolační vlastnosti a množství dalších výhod. Materiál se víc přizpůsobí obsahu, proto předměty v tašce lépe poskládáte. Textilie se pomerně snadno čistí a udržují a navíc si budete moci vybrat z různých barevných provedení.

Vybavení

Zatímco některé piknikové koše nabízejí jednoduchý víceúčelový úložný prostor, který si můžete naplnit podle představ, jiné přicházejí s vybavením. I v druhu vybavení se piknikové koše liší – jedny nabízejí pouze základní vybavení v podobě talířů, příborů a některých dalších základních prvků, jiné jsou vybavené šálky, hrnečky nebo poháry, termoskou nebo lahví na nápoje, noži, deskou na krájení, chladicím prostorem s tepelnou izolací, vývrtkou a zátkou na víno či dekou nebo servítky.  

Způsob ukládání

Většina piknikových košů představuje klasický proutěný koš s jedním velkým prázdným prostorem uprostřed. Ten představuje celkový úložný prostor a to, jakým způsobem si vybavení uložíte, je jen na vás. Nevýhodou tohoto ukládání je, že je méně organizované, může být horší v rychlosti najít nějakou konkrétní věc a zároveň věci bývají uložené volně, tedy při přenosu se mohou uvolnit, přemístit, případně popraskat či přinejhorším rozbít. Výhodou tohoto ukládání však je úplná volnost v tom, jak věci uložíte, přičemž v tomto případě si můžete obsah koše přizpůsobit přesně podle sebe.

Obsah piknikového koše a způsob uchycení talířů a sklenic

Moderní piknikové koše už nabízejí způsob ukládání s přihrádkami, kde má každá věcička svoje místo. Týká se to zejména příborů, talířů, pohárů/hrnků, lahví, termosek, kořenek a dalšího vybavení, které bývá stabilně uložené. Po přenosu a otevření piknikového koše tak najdete všechno pěkně na místě. Nevýhodou tohoto ukládání je menší flexibilita v tom, co kde uložíte. Výhodou tohoto způsobu ukládání je však perfektní organizace, bezpečné uložení i křehkých věcí, ale také estetika, kterou organizované ukládání přináší.

Cena

Cena piknikového koše se odvíjí od více faktorů – od materiálu přes vybavení až po velikost a příslušenství. Ty nejjednodušší textilní koše dostanete už od 250 Kč, jednoduché proutěné piknikové koše zase od 500–750 Kč. Látkové tašky nebo batohy s piknikovým rozložením a výbavou koupíte od 750–1000 Kč, přičemž nejdráže vyjdou proutěné piknikové koše s vybavením, které zpravidla stojí několik tisíc korun (1 500–5 000 Kč). U košů s vybavením, samozřejmě, rozhoduje to, pro kolik osob je piknikový koš určený. Piknikové koše dnes už snadno dostanete v kamenných i internetových prodejnách, např. Mall.sk, Ikea či Mountfield. Mezi oblíbené značky patří Cilio, Gusta, ale také Orion. Pokud hledáte levné piknikové koše, podívejte se i na nabídku bazarů.

Další vlastnosti a kritéria

 • Tepelná izolace – Vybavení tepelnou izolacíu přijde vhod hlavně tehdy, když na místo pikniku cestujete déle, případně si berete piknikový koš na cesty. U moderních piknikových košů bývá izolace běžnou součástí, ale pokud si koupíte jednoduchý proutěný koš, většinou budete tepelnou izolaci hledat marně.
 • Hmotnost – Hmotnost je faktor, který je důležitý hlavně tehdy, když budete nést piknikový koš delší dobu, např. při turistice. Tehdy sáhněte po piknikovém koši či ruksaku s co nejnižší hmotností, protože ta se při nabaleném koši navýší o obsah.
 • Nosnost – Také jde o faktor, který stojí zato zkontrolovat. Většina středně velkých košů má nosnost do 8 kg, což by mělo na běžný piknik úplně stačit. Ale větší nosnost zvažte tehdy, když se chystáte nabalit víc lahví s tekutinami, víc nádobí nebo dalších těžších předmětů.
 • Kolečka – Některé piknikové tašky a ruksaky jsou vybavené i kolečky. Díky nim se stane přenášení piknikové tašky hračkou. Kolečka však nemusí být výhodou, když se chystáte do přírody po hůře dostupném terénu, kde tahání tašky na kolečkách nepřichází do úvahy.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie piknikové deky

Jak se starat o piknikový koš

Starost a údržba piknikového koše je důležitá na to, aby vám tento pomocník vydržel a sloužil co nejdéle. Při pikniku se nejednou stane, že se něco rozlije a zašpiní. Tyto nehody je důležité řešit co nejdříve po příchodu domů, abyste minimalizovali dopad. Po příchodu domů nejdříve piknikový koš vyprázdněte – zbytky potravin uložte do ledničky nebo na svoje místo, vyhoďte odpadky a nádobí připravte na umytí. Z koše vyndejte i nepoužité nádobí a příbory, aby bylo čištění jednodušší. Po vyprázdnění koše vysypte jakékoliv drobky nebo smítka, ktoré se do něj mohly dostat.

Prázdný koš prohlédněte a zjistěte, zda se v něm potraviny nerozlily nebo nepošpinily interiér. Pokud je interiér vystlaný odnímatelnou textilií, můžete ji vyprat zvlášť, buď ručně, nebo v pračce, na základě pokynů na textilii. Pokud jsou zašpinené tvrdé části, utřete je vlhkým hadříkem. Vždy se řiďte pokyny údržby na vašem konkrétním koši – přírodní materiály nečistěte agresívními chemikáliemi ani je příliš nenamáčejte. Zápachy a hůře odstranitelné nečistoty se většinou dobře čistí s pomocí octa nebo sody bikarbony. Vlhkým hadříkem nezapomeňte očistit i vnější část koše.

Čím je možné piknikový koš naplnit

Obsah piknikového koše se bude měnit podle místa, kde se bude piknik konat, počasí i toho, zda si chcete piknik vychutnat ráno, nebo večer. Co se týká vybavení, nezapomeňte si vzít nádobí a příbor na všechno, co budete konzumovat. Kromě talířů, hrnků a příborů tak např. nezapomeňte vývrtku na víno, zátku na otevřenoulahev, vínové poháry či zmrazenou lahev s vodou, která bude víno chladit. Pokud plánujete piknik ve večerních hodinách, nezapomeňte přibalit deku navíc, pokud by bylo chladno. Při pikniku s dětmi (ale i dospělými) se hodí vlhčené utěrky a textilní utěrky na utírání. Když si s sebou berete oběd, nezapomeňte na desku na krájení, nůž nebo kořenky. V každém případě si vezměte tašku navíc, do které dáte odpadky v případě, že se v blízkosti nenachází odpadkový koš.

Při balení jídla myslete na uchovávání potravin přibezpečné teplotě – ty, které bývají uložené v ledničce, rozhodně odložte do tepelně izolačních nádob nebo tašek. Oblíbenými piknikovými potravinami jsou hlavně sendviče, menší plněná pečiva, sladké i slané moučníky, jogurty, čerstvé ovoce jako banány, jablka, hrozny, jahody nebo meloun, čerstvá zelenina (nejlépe už nakrájená a připravená), studené saláty, těstovinové saláty, mísy se sýry a šunkami a různé sladkosti. Z nápojů jsou to hlavně nealkoholické nápoje, minerálky či slazené nápoje, káva a čaj v termosce nebo chlazené víno. Do piknikového koše pro děti nezapomeňte přibalit džus, dětskou výživu nebo oblíbenou sladkost.

Alternativa – piknikový koš k pronájmu

Chystáte se svoji polovičku překvapit piknikem, ale nemyslíte, že půjde o aktivitu, kterou budete často opakovat? Nemusíte hned kupovat piknikový koš. V mnohých městech už fungují služby, které nabízejí skvělou alternativu – piknikový koš k pronájmu. Ten si vyzvednete na dohodnutém místě, přičemž se nemusíte obávat o to, čím ho naplnit. Piknikové koše k pronájmu už bývají vybavené i různými dobrotami, čerstvým ovocem, pečivem či zákusky, nápoji, případně i lahví dobrého vína a, samozřejmě, potřebnými příbory a nádobím. Po skončení pikniku koš jednoduše vrátíte a nemusíte se už starat o jeho čištění a údržbu.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.Publikováno dne: 24.10.2022
Hodnocení článku:
(92%)

V této kategorii najdete i:

Ústní sprcha – použití, zkušenosti, recenze. Nejlépe hodnocené jsou Philips, Panasonic, Braun Oral-BÚstní sprcha – použití, zkušenosti, recenze. Nejlépe hodnocené jsou Philips, Panasonic, Braun Oral-B

Kdo by nechtěl mít krásný a oslňující zářivý úsměv? Kromě zubního kartáčku se neoddělitelnou součástí mnohých z nás stala i elektronická ústní sprcha.

Jaký hvězdářský dalekohled pro děti a začátečníky – jak vybrat, jak používat, cenaJaký hvězdářský dalekohled pro děti a začátečníky – jak vybrat, jak používat, cena

I když většina obyčejných lidí může považovat koupi tohoto přístroje za úplnou zbytečnost, tak někteří si v tom najdou obrovskou zálibu. No a nemůžete vědět, jestli vás to bude bavit,...

Stropní, svinovací, zahradní, elektrický sušák na prádlo – poradíme, jak vybratStropní, svinovací, zahradní, elektrický sušák na prádlo – poradíme, jak vybrat

Sušák na prádlo patří do základní výbavy každé domácnosti. Nevíte, jak si ho vybrat? Poradíme vám.