Nejlepší plynové grily podla testu. Poradíme, jak vybrat

Leto, slunce, teplo, rodina, kamarádi a dobrá grilovačka. Chutné jídlo a pohoda s rodinou či kamarády. Jednoduše dokonalá idylka letního večera. Všechno toto k létu neodmyslitelně patří. Aby však mělo všechno správný průběh a pravou atmosféru, musíme pro grilmistra zajistit také kvalitní gril.

Nejlepší plynové grily podla testu

Jak vybrat spolehlivý gril? Vždyť na výběr máme hned několik druhů grilů, jejichž zásadní rozdíl je hlavně v používaném palivu. Je plynový gril správnou volbou? Jaké jsou jeho výhody proti elektrickému grilu? To všechno si povíme v následujícím článku a poskytneme vám také recenze nejlepších plynových grilů podle testů.

Nejde pouze o samotný plynový gril, podstatné je totiž vědět, z čeho můžeme vlastně vybírat. Představíme si tedy možnosti, které nám grilovací sezóna nabízí, a povíme si, proč je plynový gril opravdu nejlepší možností. 

Oblíbené modely plynových grilů

Elektrický gril – Vyplatí se?

V případě, že nemusíte řešit otevřený oheň nlebo propanbutanové lahve, elektrický gril bude vaším favoritem. Přestože se musíte smířit s tím, že bez elektrické energie neupečete vůbec nic. Elektrický gril je často využívaný také jako interiérový gril, se kterým se snadno manipuluje a také se snadno ovládá. Grilovat tedy můžete v karavanu, bytě nebo na balkoně paneláku. Tento gril je většinou vybavený regulací teploty, nepřilnavým povrchem a miskou na odkapávání tuku.

Případně si můžete obstarat kontaktní gril, jehož výhodou je, že dokáže ugrilovat i silnější plátky masa díky dvěma grilovacím plochám, které pokrm pečou z obou stran. Také však platí to, co u klasického elektrického grilu. Omezením je právě potřeba zdroje elektrické energie. Zahradní grilovačka má tedy svoje omezení. Ne však jen technické, ale upřímně i chuťové. Někoho může odradit také vyšší cena a slabší atmosféra.

Gril na dřevěné uhlí nebo brikety

Klasika, kterou zřejmě zná každý z nás. Vždyť gril, dřevo, uhlí či brikety k sobě patří jako moře a slunce. Zároveň jde o cenově nejpřístupnější alternativu. Takovýto gril je opravdu nositelem atmosféry. Vůně spáleného uhlí, dýmu, tlejících briket a chutný závan grilovaných dobrot. 

Gril na dřevěné brikety

Dnes už i tato klasika má své funkce a už dávno nejde jen o kotel s dřevěným uhlím. Otočné rošty, uzavíratelné poklopy s větráním, přípravné pulty nebo velkokapacitní grily nejdou vůbec výjimkou, i když si za tento vyšší standard trochu připlatíte.

Pokud chcete kvalitně grilovat, všímejte si, jestli je rošt výškově nastavitelný, zda obsahuje popelník, vzduchové otvory a také i materiál, z jakého je vyrobený. Nejčastěji to je litina, která je o poznání těžší, ale trvanlivější. Vybrat si můžete i fosilní palivo, které preferujete. Dřevěné uhlí, brikety je nutné před každou grilovačkou dokupovat a nedá se na nich šetřit. Laciné napodobeniny nemají takovou výhřevnost a ani trvanlivost.

Plynový gril – Grilmistr bude potěšený

Opravdu, plynový gril patří k profesionálnímu vybavení každého grilmistra. Výhodou plynového grilu je samozřejmě jeho kvalita, využití a rychlá příprava chutných pokrmů. Přestože plynový gril nenabízí pohled na praskající dřevo, poskytne vám toho mnohem víc. Například výhodou je, že se nemusíte trápit se dřevem, briketami nebo dřevěným uhlím a postačí vám propanbutanová nádoba s plynem.

Designový plynový gril

Plynový gril je možná dražší investicí, časom se vám však náklady vrátí. Už jen z důvodu, že plynové palivo je lacinější než dřevo nebo brikety. Jednoduché zapínání a ovládání pomocí tlačítek je skutečně nenáročné. Všechno má samozřejmě svoje výhody i nevýhody a na to se teď podíváme. Jak si vybrat správný plynový gril? Co je důležité při výběru plynového grilu?

Typ hořáku

První a podstatnou věcí, které si musíte všímat před tím, než koupíte plynový gril, jsou jeho parametry. Hořáky jsou jedním z nejpodstatnějších parametrů. Na trhu se vyskytují i tzv. lávové grily, jejichž podstatou bylo využití rozžhavených lávových kamenů. Podobné grily však mají svoje nevýhody. Tuk stéká přímo po lávových kamenech a vytváří tak nepříjemný zápach. Provoz je méně ekonomický, protože plynové hořáky zahřívají kameny a ty následně odevzdávají teplo. Kameny je potřebné častěji měnit.

Dnes jsou trendem klasické kovové (nerezové) profily, které rovnoměrně rozvádějí teplo a zabezpečují tak rovnoměrné grilování pokrmů. Tyto kovové profily se mohou vyskytovat i pod názvem flavorizéry. Kvalitně vybavené plynové grily dokonce disponují i bočními hořáky.

Kvalitní grilovací rošty plynového grilu

Podstatné jsou také grilovací rošty, které jsou umístěné tak, že odkapávající tuk se nedostane k hořákům a nebude tak smrdět. Tuk odkapává až na dno grilu, kde se nacházejí sběrné nádoby, které je potřebné průběžně čistit.

Velikost grilu

Tento parametr závisí na vás. Jak velký gril potřebujete, jak často grilujete a jaké množství jídla, to musíte vědět jen vy. U menších grilů jsou výhodami skladnost a kompaktnost. Poskládat je dokáže i méně zručný kutil. Také je třeba myslet na to, že menší gril je obvykle lacinější. Střední nebo větší plynový gril vás bude stát víc peněz, ale poskytne také více výhod. Víc hořáků (hlavní, boční), víc prostoru a víc funkcí. Především ale dokáže ugrilovat větší množství jídla.

Funkce a příslušenství

Začneme tím nejhlavnějším. Rozhodně by neměly chybět už vzpomínané hořáky a jejich regulace teploty. Kromě hlavních a bočních hořáků a jejich regulace potěší v některých případech i boční vařič, který se nachází po stranách grilu a slouží například pro ohřívání omáček nebo polévek. Dále tu najdete nádobu na odkapávání tuku. Tato funkce se nazývá také Flame Tamer, kdy je nad hořáky umístěný kovový profil, který při grilování odvádí tuk do nádobky. Abyste neustále nemuseli odbíhat pro potřebný inventář, jsou skvělým asistentem odkládací prostory, či dokonce pracovní deska, která slouží na dokončovací práce nebo krájení masa či zeleniny.  Při přípravě jídla by neměl chybět teploměr (termosonda), ktorý už moderní plynové grily mají zabudovaný na poklopu grilu. V neposlední řadě by měla být na kvalitní gril záruka. Minimálně na hořáky. Každý výrobce uvádí záruku odlišně. Někteří na hořáky a jiné součástky a jiní zase na kompletní gril.

Výkon grilu

Výkon u plynových grilů je přímo úměrný velikosti, váze a ceně grilu. Velikost grilovací plochy je ovlivněná velikostí samotného grilu. V zásadě platí, že výkon do 5 kW je určený pro menší rodinné grilovačky. Do 10 kW už můžete grilovat pro více osob, ale nad tuto hodnotu se jedná velkokapacitní grily.

Materiál

Tyto grily jsou většinou vyráběné  kombinací kovu, smaltu a slitiny, případně nerezu. Materiál je důležitý hlavně v případě, že gril může být vystavený i vlivům počasí, případně je používaný častěji. Podle druhu materiálu se udvozuje i jeho nosnost a hmotnost. Plynové grily mohou vážit od 20 až do 80 kg.

Specifický RBS gril

RBS gril byl vytvořený jako podskupina plynových grilů. Podobně jako lávové grily i RBS gril má svoje neodmyslitelné výhody. Radiant burner system – RBS gril je vybavený keramickými hořáky, které jsou umístěné po bocích grilu. Výhoda je hlavně v rovnoměrném rozložení tepla a rychlé přípravě. V případě RBS systému jde o jakýsi „upgrade“ klasického plynového grilu.

Nejlepší plynové grily na sezónu 2018 podle recenzí a testů

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!Publikováno dne: 22.04.2018
Hodnocení článku:
(93.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejhezčí keramické rychlovarné konvice jsou poměrně levné. Recenze chválí značky Concept, Sencor i Orava Nejhezčí keramické rychlovarné konvice jsou poměrně levné. Recenze chválí značky Concept, Sencor i Orava

Hrnce a servírovací konvice nahradily keramické rychlovarné konvice, které vodu ohřejí raketovou rychlostí, jsou levné, ale stále mohou vypadat krásně jako ty u babičky. Víte, kterou si...

Vysavače s vodním filtrem jsou nejlepší pro alergiky Vysavače s vodním filtrem jsou nejlepší pro alergiky

Vysávání s klasickými vysavači na filtrační sáčky často představuje pro alergiky hotovou noční můru. Skvělou náhradu byste proto mohli najít ve vysavačích s vodní filtrací. Jak vybrat...

Jak vybrat nejlepší ohřívač? Elektrický, plynový či infra quartzový ohřívač? Jak vybrat nejlepší ohřívač? Elektrický, plynový či infra quartzový ohřívač?