Jak vybrat pračku? Nejlepší pračky podle testu

Kolik robotů máte v domácnosti? Ani netušíte, že bez nich by se 99 % moderních domácností neobešlo. Automatická pračka je jednoduše samozřejmostí.

Praní v automatické pračce

Vždyť každá hospodyňka dobře ví, o čem je řeč. Tuny prádla, které prošly jejíma rukama, jsou toho důkazem. Pokud tedy plánujete nákup nové pračky, ale nejste si úplne jistí, co při výběru zvážit, jste na správné adrese. Jaké parametry jsou pro výběr pračky důležité? Chci pračku se sušičkou? Jaké technologie dnešní pračky používají? Plnění z boku nebo seshora? Jaká kapacita bubnu pračky je ideální?

Nejoblíbenější modely praček

Plnění shora nebo z boku

V tomto případě sehrává velkou roli umístění pračky. V první řadě jde o prostor. Není pravidlem, že pračky dnes patří jen do koupelny. Existují domácnosti, kde jsou pračky součástí kuchyně nebo suterénu.

 • Boční plnění – pokud máte prostor v koupelně, suterénu nebo v prádelně dostatek, plnění z boku není žádný problém. Rozměry závisí obvykle na velikosti bubnu a kapacitě prací várky. Pračky s bočním plněním se vyznačují lepší stabilitou a větší kapacitou praní.
 • Plnění shora – v případě, že prostor je přece jen rozlohou omezený, pračka s plněním shora bude rozhodně lepší variantou. Pračky jsou standardizované na rozměry 85 x 40 x 60 cm podle kapacity prací várky. Plnění shora má tu výhodu, že při vkládání oblečení do bubnu se nemusíte ohýbat.

Plnění pračky shora a zboku

Kapacita/hmotnost prací várky

Tento parametr je rozhodně důležitý z hlediska objemu, který běžně perete. Existují malokapacitní pračky s bubny, které vyperou maximálně 3,5 kg prádla.Existují také pračky pro domácnosti, kde naráz vyperete klidně i 13 kg prádla. V případě běžné 4členné rodiny je však objem 6,5–8 kg úplně dostačující. Větší objem pračky totiž běžně nevyužijete.

Spotřeba energie – energetická třída

Z dlouhodobého hlediska jde o rozumnou investici. Energetické třídy jsou znakem toho, jak mnoho je pračka energeticky šetrná, respektive jakou má spotřebu energie. Označují se písmeny od A po G, přičemž písmeno A značí nejšetrnější kategorii. A+++ vyjadřuje energetickou třídu s nejmenší spotřebou energie. Logicky vám tedy pračka s tímto označením ušetří nejvíc peněz na spotřebě elektrické energie.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie pračky

Hlučnost

Dnes už ne tak prioritní problém jako před 10 roky. Kdysi dokázaly pračky dělat řádný rámus. Hlučnost kolem 90–100 dB je dnes minulostí. Nejtišší pračky dnes dosahují hodnoty kolem 50–60 dB. Při odstřeďování hlučnost mírně poroste. V závislosti na tom je podstatný také motor daného modelu.

Motor v pračce

Klasický uhlíkový motor je poháněný řemeny. Je lacinější a odolný, ale bývá časem hlučnější. Bezuhlíkový motor je řízený elektronicky. Je menších rozměrů a je obvykle umístěný přímo na bubnu pračky. Je méně hlučný a odolnější.

Vestavěná nebo volně stojící pračka?

Rozhodnutí zda zakoupit vestavnou nebo volně stojící pračku zvládnete opravdu jednoduše hned po tom, co se zamyslíte na prostorovými možnostmi svou bytu nebo domu.

 • Vestavné pračky se nejčastěji umisťují do spodní skříňky v kuchyňské lince. Nejčastějším důvodem bývá fakt, že se prostě nevejdou do koupelny. S vestavěnými pračkami se setkáváme často v malých garsonky nebo 1 pokojových bytech. Pokud neřešíte problém s prostorem, tak jejich samozřejmě víte zabudovat i v koupelně. Nesmíme však zapomínat na investici do skříňky a na fakt, že zabudování nemusíte zvládnout ve vlastní režií a že si na něj budete muset zavolat pomoc.
 • Volně stojící pračky nemají žádné speciální nároky - po koupi je jednoduše postavíte na předem zamýšlené místo. Instalaci by měl zvládnout každý šikovnější chlap.

Odstřeďování

Počet otáček odstřeďování určuje, jak dokáže pračka prádlo vysušit - vyždímat.. Obvykle se počet otáček odstřeďování pohybuje v rozmezí 600 až 2000 v závislosti na zvoleném programu. Nevýhodou příliš vysokých otáček při odstřeďování může být pokrčené prádlo. Samozřejmě pokud prádlo vkládáte do sušičky, není třeba mít enormně vysoké otáčky během odstřeďování.

2 v 1 - pračka a sušička

Takto kombinovaný spotřebič má svoje výhody. Především co se šetření místa týká. Přece jen mít místo pro pračku a sušičku, to už je luxus. Výhodou je také, že všechno proběhne najednou bez zbytečné manipulace a překládání prádla. Kromě nastavení programu se o ostatní postará samotná pračka se sušičkou.

Avšak nevýhodou je, že kombinace pračky se sušičkou znamená, že vzhledem na proces sušení musíte prát menší množství, aby byl výsledek sušení účinný. Také může odrazovat neefektivní časový fond praní a sušení zároveň. Pračka je během sušení nepoužitelná a další várka praní tak jen čeká. Kombinace tak má svoje nevýhody. Stejně tak cena je vyšší.

Prací programy pračky se sušičkou

Testy nejlepších praček na trhu

No a samozřejmě nesmíme zapomenout na zmiňované tipy. Dovolili jsme si pro vás vybrat pračky, které patří mezi nejprodávanější a nejkvalitnější. Díky výběru tedy budete moci ideálně porovnat, která pračka je pro vaši domácnost tou ideální.

✅ Nejlepší vrchem plněné pračky

✅ Nejlepší zepředu plněné pračky

Funkce a speciální režimy

 • Dětská pojistka – tato funkce by měla být součástí každé pračky. Jde o funkci, která automaticky po spuštění programu uzamkne dvířka i ovládací panel. Hledat byste tedy měli pračky, které mají důmyslné uzamykání ovládání i zavírání/otevírání dvířek.
 • Odložený start – pere tehdy, kdy řeknete. Ne úplně doslova, ale nastavení časovače, kdy se má program spustit, rozhodně potěší. Večerní nebo časné ranní praní má svoje výhody. Přes noc pračku nastavíte, vyperete a ráno prádlo pověsíte. Nebo jednoduše pračku nastavíte před odchodem do práce a v okamžiku, kdy se vrátíte domů máte vypráno.
 • Pojistka proti úniku vody – jde o pojistku, která chrání vaši domácnost předtím, aby se v případě jakéhokoliv problému v rámci zařízení nestalo, že si doma zaplavete. V modernějších pračkách se tento systém nazývá také Aquastop, který je integrovaný už v přívodní hadici. Jakékoliv poškození těsnění nebo tlaku a přívod se okamžitě zastaví.
 • Eco režim – Ecobubble - tímto režimem se prezentují pračky, které dokážou ušetřit až 40 % energie díky delšímu režimu praní, ale nižší teplotě vody. Praní sice trvá déle, ale program vám peníze vrátí později do peněženky. Pokud perete často, oceníte šetření energie, ale možná vás omrzí čekací „doba“. Další „bublinková" funkce – Bubble Soak vám s využitím aktivní pěny pomůže vyprat velmi zašpiněné prádlo.

Funkce EcoBubble a Bubble Soak

 • Pračky dnes využívají tzv. šestý smysl - pračka na základě senzorů zjistí, kolik prádla se nachází v bubnu, a podle toho upraví program tak, aby byl optimální pro spotřebu vody a energie.
 • Počet programů – jde v podstatě o přednastavené funkce nebo režimy, které pračka nabízí. Může jít například o druh oblečení, sportovní, černé ebo například noční praní, studené praní, předpírka a podobně. Není však pravidlem, že víc programů znamená také kvalitnější praní. Maximálně vám ušetří čas s nastavováním programu.
 • Wi-Fi – hry si sice nezahrajete, ale monitorování pračky s pomocí připojení na síť už možné je. Díky toémuto „online“ systému je dokonce možné provést servis, respektive zjistit, kde je technický problém.
 • Automatické dávkování pracích prostřiedků – díky funkci sa i o tuto činnost postará spotřebič sám. Připravené nádržky naplníte pracím prostředkem a technologie za vás zajistí zbytek. Tato funkce je však poměrně nadstandardní záležitostí, za kterou se platí.
 • Ovládání – někdo má raději mechanická tlačítka nebo otočné přepínače. Modernější jsou však dnes kombinací tlačítek a displejů. Někdy dokonce dotykového LCD displeje. Právě prostřednictvím displeje máte informace o programu, času nebo doplňkových funkcích.

Ovládání pračky pomocí aplikace

Nejlepší pračka pro seniory?

Při výběru pračky pro starší lidi třeba vybírat z co nejjednodušších modelů. Množství seniory má totiž strach z nových technologií, moderní pokročilé funkce jim příliš nechybí.

Pamatovat třeba i na jazykovou bariéru a na fakt, že starší člověk nemusí rozumět pojmem "Cotton", "Wool" či "Spin". Na trhu však nalezneme i modely s českými názvy programů, které absolutně zjednoduší celý proces praní.

Pokud řešíte dilema zda zvolit pračku s vrchním nebo předním plněním, pak vám doporučujeme volit první zmíněnou. Vybírání prádla z pračky s předním plněním je mnohem namáhavější, nakolik se k pračce musí důchodce vícekrát sehnout. Co se týče objemu - i zde je třeba přihlédnout k množství členů v domácnosti. Seniorům zpravidla postačí pračka s kapacitou na 4-5 kg ​​oblečení.

Výhodou těchto menších základních modelů je samozřejmě i jejich cena. Kvalitní pračku pro seniory seženete od cca 5600 do 7500 Kč.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 12.05.2018
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?

Nejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i RowentuNejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i Rowentu

Ruční vysavač je nenahraditelným pomocníkem při náhlé nehodě v domácnosti, např. když se vám rozsype mouka nebo strouhanka v kuchyni, když děti přinesou bláto nebo písek na botách do...