Nejlepší robotické vysavače poradí recenze. Jak vybrat robotický vysavač

Umývání nádobí, praní prádla, utírání prachu nebo vysávání. Činnosti, které má rád jen málokdo z nás. Zabere to čas, stojí to mnoho námahy a někdy se zdá, že bez výsledku. Utírat prach nebo vysávat každý den zřejmě není ideální představa, jak se starat o pořádek v domácnosti.

Jak vybrat robotický vysavač a které modely jsou nejlepší?

Dnes však už na všechno máme techniku nebo drobné „vychytávky“, které nám i podobnou práci ulehčují. Například takové vysávání se může stát čistě robotickou záležitostí. Ale není to sen, vrátit se domů a všechny parkety, dlažby či koberce budou stále tip top?

S klidem na duši si můžete dopřát takový luxus i vy. Samozřejmě luxus něco stojí, avšak mít doma robotický vysavač si rozhodně budete chválit. Právě proto jsme si pro vás připravili rady a tipy, které vám s výběrem robotického vysavače pomohou. Jaké známe robotické vysavače? Které robotické vysavače jsou nejkvalitnější? Je při výběru důležitý druh povrchu? Jak dlouho robotický vysavač vysává?

Oblíbené produkty

Robotický vysavač, revoluční asistent

Jde o zařízení, které funguje „téměř“ stejně jako běžný vysavač. V jednoduchosti, funguje na základě senzorové orientace a GPS. Díky senzorům dokáže robotický vysavač snímat prostor a systematicky tak obsáhnout celou plochu vašeho bytu či domu. Díky nim se vyhne nábytku, stěnám, či dokonce schodům.

Obsahuje nabíjecí akumulátor, který pohání celý systém a zabezpečuje vysávání. Většina robotických vysavačů vysává a zároveň zametá. Pomocí rotujících kartáčů zachytává nečistoty a následně je vysává do vnitořní nádobky. Inteligentní modely nastavíte a vysávají až do doby, dokud se nevybijí. V případě vybití baterie některé modely prostřednictvím navigace určí trasu k nabíjecí (dokovací) stanici a samy se dobijí. Následně pokračují ve vysávání podle časového programování, které si můžete přizpůsobit.

Podlahy, prostor a rozměry vysavače

Všechny tyto tři faktory spolu souvisí. Zpravidla jsou robotické vysavače určené na pevné tvrdé podlahy jako laminát, dřevo, PVC, kámen, dlažba nebo vinyl. Koberce jsou ještě pro mnoho robotických vysavačů problémem, s nimž si poradí jen vyšší kategorie a dražší modely. Od laciných robotických vysavačů to určitě nečekejte.

Plochou na uklízení může být samozřejmě jakákoliv místnost domu či bytu. Se samotným prostorem souvisí také druh navigace. Může se totiž stát, že některé modely budou mít s orientací ve vašem obýváku problém, a to kvůli typu navigace.

Vybrat si robotický vysavač Xiaomi, Tesla, Roomba, Sencor či Samsung?

U rozměrů se zaměřte na to, aby se váš robot dostal pod sedačku nebo pod radiátor. Myslete tedy na to, že minimálně 1 cm rezerva v případě výšky nábytku by měla být samozřejmostí. Vyhnete se tak zvýšenému tlaku v případě, že najdete vašeho pomocníka zaseknutého pod sedačkou, případně zjistíte, že se tam ani nedostal.

Nejlepší robotické vysavače

Druhy navigace a výdrž baterie

Navigace funguje na principu senzorů. Právě díky nim dokáže nasnímat prostor a pohybovat se po místnosti. Logicky, pokud je navigace kvalitnější, vysávání je účinnější. Lacinější modely, respektive modely nižší kategorie, disponují menším počtem senzorů a jejich schopnost orientace je tak značne omezená, z čehož vyplývají drobné nehody v podobě nárazů do nábytku nebo stěn. Stejně tak pokrytí prostoru je přibližně na úrovni 60–70 %.

Modernější a kvalitnější modely, které využívají zabudované GPS, senzory, lasery, či dokonce kamerový systém, dokážou vysávat precizně (90–95 %) celý prostor a poradí si i s koberci.

Senzory a navigace robotického vysavače

Robotický vysavač je poháněný bezdrátově. Žádné kabely, které by se za vysavačem táhly, nehrozí. Ni-Mh či lithiové baterie mají své výhody, ale důležitá je především doba používání. Ta závisí na kapacitě baterie. Pokud se však doba používání pohybuje na úrovni 100–180 min, jde vskutku o stabilní výdrž. Čím je tedy kapacita baterie vyšší, tím je delší doba používání.

Sběrná nádobka a rotační kartáče na zametání

Objem sběrné nádobky nebo jestli chcete sběrného koše se odvíjí od velikosti plochy, kterou chcete vysávat. Bežně je kapacita nádobky od 0,3 až do 1 litru. Logicky při pravidelném používání je rozumnější zakoupit model s větší kapacitou sběrné nádobky.

Systém vysávání je určovaný právě rotačními kartáči, které usnadňují vysávání. Sbírají nečistoty, prach, nebo dokonce tekutiny. Štětinové kartáče mají nevýhodu, že nečistoty se často zachytávají v samotných kartáčích

Lamelové kartáče jsou sice lepší, ale zároveň jsou více slyšet. Je třeba také myslet na to, že kartáče se opotřebovávají a minimálně jednou za rok by se měly měnit.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie robotické vysavače

Nezapomínejte na filtraci

Velmi podstatná věc, kterou ocení každý citlivý nosík. Alergici rozhodně ocení HEPA filtry, které zachytávají mikromolekuly prachu a odfiltrují dokonce i pylová zrnka, roztoče a jiné alergeny. Je však nutné říct, že HEPA filtry jsou dražší a životnost je přibližně půl roku. Lacinější robotické vysavače disponují houbovými nebo síťovými filtry, které zachytávají běžné částečky prachu.

Funkce časovač a UV Lampa

Rozhodně výhodou robotického vysavače je jeho samostatnost. S časovým programováním je práce ještě lehčí. Vysavač nastavíte na přesný čas nebo den, kdy má vysávat. Ať jste, nebo nejste doma, vysavač si zapamatuje vaše pokyny a bude vysávat v časovém rozmezí a tak dlouho, jak mu zadáte vy.

Většinu robotických vysavačů lze ovládat nejen pomocí tlačítek na jejich těle, ale také pomocí aplikace v smartphone.

Ovládání robotického vysavače pomocí mobilní aplikace

Ne, žádný kosmetický tip. UV lampa je pokročilou funkcí, podobně jako časové programování. Ultrafialové světlo působí jako dezinfekce a jako likvidátor bakterií a alergenů. Ne každá UV lampa však musí být stejně kvalitní. Pravda je však taková, že každá zničená bakterie je lepší než žádná.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...Publikováno dne: 14.06.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?