Nejlepší rotopedy – recenze a test pořadí, jak vybrat

Výběr jakéhokoliv fitness nářadí si vyžaduje důslednou analýzu zaměřenou na technické parametry a také drobné detaily, které mohou rozhodnout, zda investujeme do kvality, nebo kupujeme „spotřební“ zboží. Rotoped je perfektním přístrojem pro potřebu zvýšení fyzické výdrže, tedy nárůst kondice.

 Rotoped na domácí cvičení

Vhodný je opravdu pro všechny věkové kategorie. Zároveň oproti jiným trenažerům zabere mnohem méně místa. Mohli bychom ho přirovnat k cyklotrenažeru, ale samozřejmě odlišnosti zde jsou poměrně velké. Rotoped je jeho jakýmsi menším bratrem. Díky rotopedu dokážete perfektně procvičit spodní část těla. Především lýtka a zčásti i stehna. Pro někoho to může být nevýhodou, protože nezapojujete oblast břicha a všeobecně horní partie.

Oblíbené produkty

Co před koupí zvážit?

  • Kolik chci do rotopedu investovat?
  • Jak často budu rotoped používat?
  • Jaký počet lidí bude samotný rotoped používat?

Nejdůležitější je tedy před koupí nejen samotná cena, ale především je potřebné si všímat stability a samotného materiálu, ze kterého je rotoped vyrobený. Nezapomínejte na hmotnost setrvačníku, brzdový modul, počítač a nosnost celého zařízení.

Nosnost rotopedu a konstrukce

Tímto parametrem určujeme také to, kdo bude na rotopedu cvičit, případně kolik osob bude rotoped používat. Pokud se podíváme na standardní nosnost, pohybuje se kolem 100 kg. Tato hodnota je maximem. Ideální je si při koupi nechávat rezervu aspoň 20 kg. Nosnost kvalitnějších modelů se pohybuje od 120 do 180 kg. Tyto přístroje najdete především v posilovnách. Rotopedy s vyšší nosností jsou zárukou, že jsou použity kvalitní materiály.

S tímto parametrem souvisí i stabilita samotné konstrukce. Laciné rotopedy jsou obvykle časovanou bombou. Jejich konstrukce je nestabilní a způsobuje nekomfortní sezení. Tyto rotopedy poznáte poměrně jednoduše, protože jejich cenovka začíná někde na hranici 2500 korun. Kvalita konstrukce je totiž jedním z parametrů, které určují životnost rotopedu.

Hmotnost setrvačníku

Někdo na tento prvek snadno zapomíná. Stát by se to však nemělo, snadno se totiž můžete zklamat, že rotoped není to, co jste očekávali. Setrvačník je v zásadě součástka, která zajišťuje celý chod přístroje. Opět platí, čím je setrvačník těžší, tím je cvičení komfortnější a kvalitnější. Standardně je hmotnost setrvačníku kolem 4–5 kg.

Pokud by vám však přece tato zátěž nestačila, nebo byste cítili, že vaše svaly nezabírají tak, jak jste chtěli, investovat byste měli do rotopedu, jehož setrvačník váží aspoň 8 kg. Při větší hmotnosti setrvačníku máte možnost nastavit si víc stupňů zátěže a trénink tak bude účinnější a intenzívnější. Jestli vám tedy máme poradit, zaměřte se na to, aby byla hmotnost zátěžového kola větší než standardně.

Ovládání zátěže

Logicky může být manuální nebo za pomoci elektronických indukcí. Při manuálním ovládání zátěže určujete zátěž za pomoci nastavovacího kolečka nebo páčky, kde máte umístěné ocelové lanko. Mechanickým pohybem tak určujete vzdálenost magnetu od setrvačníku.

Kolečko pro ovládání zátěže rotopedu

U elektronicky ovládaného rotopedu pohyb magnetu zabezpečuje servomotorek. Na displeji si bez problémů navolíte stupeň zátěže nebo jednotlivé programy, které přednastavil výrobce. S těmito přístroji si užijete mnohem víc zábavy a digitální displej je dnes součástí téměř každého rotopedu.

Typ brzdového modulu

Brzdné systémy jsou pro přístroje se setrvačníkem velmi důležité. Díky nim totiž určujete to, jaký bude chod přístroje, a také, jak náročný trénink zvolíte.

  • Magnetický brzdný systém je tím nejpoužívanějším a je opravdu účinný. Kovový setrvačník má kolem sebe magnet. Právě v okamžiku, kdy měníte stupeň zátěže, se magnet vzdaluje nebo přibližuje. Magnet tak chod setrvačníku buď zpomaluje, nebo zrychluje. Při magnetickém brzdění nedochází k žádným mechanickým kontaktům, a proto je chod tichý a nehrozí tak vysoké mechanické opotřebení.
  • Indukční brzdný systém je nejúčinnějším brzdným modulem. V tomto případě určujete zátěž za pomoci elektronické indukce, čímž nedochází k žádným mechanickým posunům a máte mnohem větší možnost volby zátěže. Také je indukční brzdný systém velmi šetrný a prodlužuje životnost zařízení.
  • Ergometr je zase rotoped, který stupně zátěže určuje ve wattech. Také má indukční brzdný systém, ale navolit si můžete zátěž v závislosti na tepové frekvenci.V tomto případě si často můžete zvolit až 40 různých stupňů zátěže.

Typ počítače u rotopedu

I u tohoto parametru máte na výběr. Konzoly, respektive počítače má dnes každý rotoped. Přece se však nějakým způsobem liší. U manuálně ovládaných rotopedů vám počítač na digitálním displeji zobrazuje například čas, rychlost, tepovou frekvenci, vzdálenost nebo spálené kalorie. Tyto počítače jsou napájené zpravidla alkalickými bateriemi.

Elektronicky ovládaný rotoped

Elektronicky ovládané rotopedy nejenže určují na displeji stupeň zátěže, ale také mají počítače, které jsou modernější a inteligentnější. S počítačem můžete propojit například mobil, tablet. Také často poskytují detailnější informace o vašem výkonu. Umožňují přehrání MP3. Bluetooth a podobně. U profesionálních modelů může jít také o doplňkové chlazení (ventilátor). Pochopitelně cena těchto modelů je o poznání vyšší.

Záruka a servis

Pokud už investujete do rotopedu a nejde o malou položku, určitě byste si měli ověřit informace ohledně záruky a také servisu zařízení. V závislosti na výrobci a také přístupu prodejce máte víc možností. Informujte se však také na montáž zařízení a jeho servis. Ideální je, když podnik disponuje zkušeným technikem, který vám přijde přístroj složit i opravit přímo domů.

Oblíbené produkty

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 26.10.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat? Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat?

Tejpy jsou elastické pásky, které slouží jako fyzioterapeutická pomůcka na odstranění bolesti nebo uvolnění často namáhaných kloubů a svalů. Víte, jaké tejpy známe?

Gymnastický míč na sezení do kanceláře, pro těhotné i na cvičení. Vybírejte velikost podle výšky Gymnastický míč na sezení do kanceláře, pro těhotné i na cvičení. Vybírejte velikost podle výšky

Gymnastický míč je všestranným pomocníkem – můžete jej použít na sezení v kanceláři, ale i na cvičení doma. Ocení jej děti i dospělí, hodí se také pro těhotné ženy. Poradíme vám, jak si...

Nejlepší florbalové hokejky: Jak vybrat velikost pro děti? Nejlepší florbalové hokejky: Jak vybrat velikost pro děti?

Florbal – pozemní hokej je u nás stále populárnější. Pokud ho chcete zkusit, zajistěte si potřebnou výstroj. Víte, jak vybrat florbalovou hokejku? Dozvíte se to v našem článku!