Jak vybrat rybářský prut? Jaká udice je nejlepší?

Pokud se věnujete rybaření nebo máte v plánu začít, tak byste určitě měli dbát na správný výběr rybářského prutu. 

Rybársky prút

Pro co nejlepší výkony při chytání ryb je prut esenciální záležitostí – proto vám doporučíme náš návod, ve kterém vám poradíme, jak postupovat při jeho koupi.

Oblíbené rybářské pruty

Pruty podle druhu ryb

Asi nejlehčí pomůckou na úvod je rozdělit si pruty do kategorií podle toho, jaké ryby se chystáte chytat. Na základě toho si tak můžete vybírat hned z několika skupin, přičemž každá z nich má svoje specifika. Jednotlivé pruty se tedy liší v různých parametrech - záleží na tom, jak velké ryby jdete chytat, v jakých vodách nebo jaký styl chytání preferujete. To se odráží v jejich provedení, velikosti či ergonomii.

 • Kaprové pruty: Tyto pruty jsou odolné a pevné a dokážete s nimi ulovit i ryby s větší hmotností. Na jejich výrobu se používají uhlíková vlákna a prodávají se ve dvou nebo třídílných variantách.
 • Sumcové pruty: Na chytání sladkovodních obrů, kteří jsou nesmírně těžcí, používejte sumcové pruty. Jsou speciálně konstruované tak, abyste s nimi ulovili i 100kilovou rybu.
 • Muškařské pruty: U muškařských prutů se používají speciální muškařské šňůry, které slouží na to, aby na místo lovu dopravily návnadu v podobě malé mušky. Vyznačují se krátkou rukojetí a navijákem umístěným pod ní.
 • Přívlačné pruty: Svůj přívlastek dostaly podle toho, že se používají na vláčení umělé návnady. Prodávají se ve více alternativách, použitelných na menší ryby (např. pstruhy), ale najdete i takové, se kterými klidně ulovíte sumce nebo mořské ryby.
 • Plaváčkové pruty: Používají se při klasické metodě chytání ryb – plavání. Jsou určené především na lov malých a středně velkých ryb a jejich zvláštnost spočívá v jejich délce. Používají se na jemný rybolov.
 • Feederové pruty: Používají se při nejjemnější technice rybolovu malých a středních ryb. Mají speciální ohybnou a vyměnitelnou špičku, která reaguje na pohyb ryby. Pruty jsou tenké, lehké a špička se mění podle síly proudu vody.

Provedení prutu

To, jaké provedení prutu bude nejlépe odpovídat vašim požadavkům, závisí na tom, kam chodíváte chytat ryby, respektive jaké vzdálenosti urazíte a také jak často chodíte na ryby. Pokud si rádi vyrazíte i k vzdálenějším lokalitám, tak budete preferovat spíše skladné a kompaktní typy, které si snadno sbalíte.

Vybírat si můžete ze dvou kategorií:

 • Teleskopické pruty: Doporučují se spíše pro začínající rybáře, a to i kvůli jejich příznivé ceně. Jsou vhodné pro ty, kteří chtějí, aby jejich prut byl skladný, flexibilní a dalo se s ním rychle přesouvat, protože se dokáže zasouvat a vysouvat. Nevýhodou je, že se rychle opotřebují.
 • Dělené pruty: Fungují na principu rozkládání se a všeobecně se považují za kvalitnější a lepší volbu než teleskopické pruty. Jsou silné, ohybné a čím méně částí mají, tím lepší vlastnosti nabízejí. Dvojdílné pruty jsou nejlepší, ale zato jsou delší, a proto se hůře přepravují.

Materiál prutu

Mezi nejpoužívanější materiály na rybářské pruty patří tato čtveřice:

 • Štípané a lepené pruty: Rybáři je mají rádi pro jejich pružnost a poddajnost, díky čemuž se rychle vracejí do původní polohy. Používají se hlavně na muškařské pruty.
 • Sklolaminátové pruty: Patří mezi nejrozšířenější pruty, což je způsobené jejich vlastnostmi – jsou trvanlivé, lehké na údržbu a k tomu všemu i za dobrou cenu.
 • Grafitové (uhlíkové) pruty: Jsou vyráběné z uhlíkových vláken a konstruované tak, aby zvládaly i rybu o váze 20 kg. Právě proto musíte u nich počítat s vyšší cenou. Protože jsou vodivé, tak se nesmí používat během bouřky.
 • Bambusové pruty: Pokud plánujete chytat malé rybky, tak byste si měli zvolit právě bambusový prut. Jsou dlouhé, lehké a dobře pruží, ale vyžadují pravidelnou péči.

Na výrobu kvalitních rybářských prutů se mohou použít také jiné materiály, ale ty jsou obvykle mnohem dražší a určené spíše pro profesionální nebo sportovní rybáře.

Délka rybářského prutu

Co se týká optimální délky rybářského prutu, tak neexistují žádná univerzální pravidla – záleží čistě na vašich preferencích a tom, zda se vám chytá lépe s delšími pruty, nebo kratšími. Výběr v tomto ohledu je skutečně pestrý, protože najdete i pruty pod 200 cm, ale i nad 400 cm. Všeobecně prodejci délku kategorizují následovně:

 • Lehký přívlačný prut: 180–220 cm;
 • Těžký přívlačný prut: 220–280 cm;
 • Muškařský prut: 250 cm;
 • Krátký prut na plavanou: 180–200 cm;
 • Prut na položenou: 250–450 cm.

Jak a od koho nakupovat

Jak jste mohli vidět, tak v obchodech se setkáte s množstvím druhů rybářských prutů a z toho nám vyplývá, že něco jako univerzální prut na všechny typy vodních ploch nebo styly chytání, bohužel, neexistuje. Měli byste tedy vědět, jaké ryby jsou v revíru, kde plánujete chytat.

Rybárske prúty

Pokud jste rybář začátečník, tak nemusíte nutně investovat horentní částky za speciální pruty. Klidně vystačíte i se základními modely a postupem času můžete zainvestovat víc. Nekupujte u neověřených prodejců a volte raději ověřené značky, jakými jsou například: Saenger, Sports, Mitchell či JRC a další. Nápomocné jsou také uživatelské recenze.

Ochrana a údržba

Když už si prut vyberete a koupíte, tak nesmíte zapomenout na jeho pravidelnou údržbu. Pruty jsou vystavované vodě, vlhkému prostředí a mohou se velmi lehce zašpinit, takže před vložením do pouzdra je pořádně očistěte a doma byste je měli vysušit.

Oblíbené rybářské pruty

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké umyvadlo do koupelny? Zapuštěné, se skříňkou, na deskuJaké umyvadlo do koupelny? Zapuštěné, se skříňkou, na desku

Při zařizování koupelny je třeba myslet na mnoho věcí – sprcha, toaleta nebo kvalitní umyvadlo. Umyvadlo se skříňkou, zapuštěné umyvadlo, umyvadlo na desku? My vám poradíme, jak si...

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...