Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?

Zimu bez sáňkování či bobování si žádné dítě neumí představit. Pro dítě jsou symbolem zimy stejně jako lyže či snowboard pro dospělého.

Nejlepší sáňky pro děti

Podle čeho však saně či boby vybrat, aby bylo dítě spokojené a zároveň v bezpečí?

Oblíbené sáňky

Saně, či boby?

Sáňkování a bobování patří k nejjednodušším zimním sportům, který si užijí i malé děti. Saně, tradiční zimní nástroj, který se pohybuje pomocí sanic klouzáním po sněhu, se původně používaly na převoz nákladu. V současnosti je spíše využívají děti, aby si naplno užily zimu. Saně mohou být klasické – dřevěné, ale i plastové nebo kovové. 

Dřevěné saně jsou přirozeně pevnější a trvanlivější. Výhodou je možnost k nim připevnit opěradlo. Plastové mají zase menší hmotnost, jsou o něco levnější než jejich dřevěný protiklad, ale jsou také odolné. U plastových saní je větší nabídka barev a modelů. Kovové saně jsou určené spíše pro děti, jsou pevné, výběr barev a potahů je poměrně velký.

Kvalitní dřevěné sáňky

Klasické saně s celodřevěnou konstrukcí a textilním popruhem na sezení jsou oblíbené už celé generace. Saně mohou být vylepšené o držadla a opěradlo pro pohodlnější ježdění a tlačení sáněk. Plastové saně jsou pružné a ohybné, takže se lépe přizpůsobí terénu. Jsou lehké, mají protiskluzové polstrované sedadlo, takže je ocení i malé děti.

Boby, které jsou modernějším pokračovatelem saní, jsou vyráběné z plastu, jsou tedy lehké a jednoduše se nimi manipuluje. Mezi dětmi jsou právě kvůli jednoduchosti ovládání velmi oblíbené.

Na co dbát při výběru saní/bobů?

Při výběru bobů a saní je třeba brát ohled na vícero základních kritérií v závislosti na věku dítěte a jeho preferencích.

Provedení posedu

Důležitým faktorem výběru je provedení posedu. Boby a saně s ohrádkou jsou například vhodnější pro malé děti, které mají problém sedět vzpřímeně. Nejvhodnější je, když obsahují i bezpečnostní pásy. Díky opěradlu mohou děti sedět pohodlně a vzpřímeně. Bezpečnostní pásy dítě udrží v bobech/saních v případě, že narazí na nějakou překážku.

Ochrana před chladem

Při výběru nelze zapomínat ani na ochranu před zimou. V saních sedí dítě výše od země, a tedy i od sněhu, v bobech je od sněhu vzdálené jen pár centimetrů.

Kovové sáňky pro nejmenší děti

Některé boby nemají sedadlo, takže dítě sedí na plastu a může snadno prochladnout. Sedadlo je důležité nejen kvůli tepelné izolaci, ale i kvůli většímu pohodlí dítěte.

Délka saní/bobů

U bobů i saní berte ohled na délku. Platí jednoduché pravidlo – pro menší dítě menší velikost, pro větší dítě větší velikost. Boby mají přirozeně nižší životnost než saně, proto je nekupujte svému dítěti zbytečně velké, pravděpodobně do nich i tak nedoroste. Dítě se nemůže ve velkých bobech dobře zapřít nohami a bude v nich „plavat“. U příliš velkých saní platí to samé. Dítě se nebude moci dobře zapřít, takže bude mít problémy s brzděním.

Materiál

Výběr materiálu je nepochybně důležitý. U saní máte tři možnosti, u bobů jen jednu. Dřevěné, plastové i kovové saně mají svoje výhody, při výběru materiálu berte proto ohled i na terén, na to, kde bude dítě saně používat. Plastové jsou sportovnější a lépe se přizpůsobují terénu. Dřevěné patří ke klasice, je u nich možnost doplnit příslušenství, a kovové, které jsou určené především pro děti, jsou zase poměrně odolné a dost toho vydrží.

Příslušenství

Pro menší a pohybově o něco méně zdatné děti bude v případě bobů asi jednodušší řízení pomocí volantu nebo ručních brzd. Boby, kde se řídí nohama, jsou vhodnější spíše pro větší a pohybově zdatnější děti. Boby, ale i saně, by měly mít tažný popruh kvůli snadnější manipulaci.

Kvalitní plastové sáňky

V případě, že máte menší dítě a chcete kupovat dřevěné saně, nezapomeňte na dokoupení opěradla na sáňky.

Nosnost

Sáňky mají obvykle o něco větší nosnost než boby, proto při jejich výběru není tento faktor až tak důležitý. Je třeba však myslet na to, kolik lidí bude sáňky používat, pokud se míníte vozit se svým dítětem i vy, měli byste si opatřit sáňky s větší nosností. Boby, které používají obvykle děti, mají nejčastěji hmotnost do 50 kg. Ty pro menší děti jsou obvykle s maximální hmotností do 20 kg. Novější modely, které by si mohli vyzkoušet i dospělí, mají nosnost do 90 kg.

Plastové boby s brzdami nebo volantem

Saně a boby – možnosti

Výběr saní na zimu nemusí být, pokud máte ujasněné, pro koho a co hledáte, vůbec náročný. Dětské sáňky s opěrkou / dřevěné sáňky s opěradlem, dětské sáňky s fusakem nebo dřevěné sáňky s rukojetí jsou některé ze základních modelů saní, které jsou vhodné pro děti. Opěrka a fusak jsou dobré pro nejmenší kvůli ochraně před chladem a pádem ze sáněk. Model s rukojetí, která se dá i složit, je užitečný zejména pro rodiče, aby mohli dítě v sáňkách pohodlně tahat.

Kvalitní sáňky pro děti

Pro nejmenší děti, které ještě nemohou jezdit samy, jsou vhodné sáňky s fusakem a stříškou. Fusak udrží dítě v teple, stříška ho ochrání před sněhem. Tyto sáňky pro miminka mají překvapivě vysokou nosnost, až do 100 kg. Nejvhodnější sáňky pro roční dítě jsou ty, které jsou rodiči snadno ovladatelné, mají opěradlo a případně i fusak.

Ať už kupujete boby pro chlapce, nebo pro děvče, určitě ocení boby s volantem a brzdou. Na kopci bude mít dítě pocit, jakoby ovládalo svoje vlastní auto, brzdy mu umožní zastavit bez problémů tam, kde bude chtít. Pokud máte doma dva drobky, měli byste popřemýšlet nad dvojmístnými boby. Boby pro dva jsou ergonomicky zajímavě tvarované, sedí se v nich pohodlně. Tyto boby mají ruční brzdy, které ovládá dítě sedící vzadu.

Nejlepší plastové boby

Boby na sníh jsou levnější možností než saně na zimu. Sehnat se dají už od přibližně 150 korun, v závislosti na příslušenství nebo velikosti. Saně se pohybují od 400 korun výše, vliv na cenu mají materiál i příslušenství.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Janka Kršiaková

Vše, co mě bytostně charakterizuje a vystihuje, se odráží i v mém psaní. Jako vystudovaná Esteticky jsem přesvědčena o tom, že i neuměle text musí...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 27.11.2019
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Půjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceníkPůjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceník

Láká vás lyžování, ale nevíte, zda je tento sport pro vás to pravé? Pro začátek si výstroj opatřete v půjčovně lyží. Na co je třeba si dát pozor a kolik vlastně půjčení výbavy stojí?...

Jak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo RossignolJak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo Rossignol

Ochrana proti zimě, sněhu a větru je základní funkcí lyžařského oděvu. Dnes vám poradíme, jak vybrat ty nejlepší lyžařské rukavice.

Nejlepší vázání na snowboard pro různé velikosti? Víme, jak vybratNejlepší vázání na snowboard pro různé velikosti? Víme, jak vybrat

Přemýšlíte, jak vybrat rychlé vázání na snowboard, abyste na svahu zbytečně neztráceli čas? Poradíme vám, jak si vybrat to nejideálnější.