Špárovačka – jak vybrat škárovací hmotu na dlažbu, kámen, cihlový obklad

Plánujete obkládat kuchyni, koupelnu nebo jinou místnost? V tom případě byste rozhodně neměli podcenit výběr škárovací hmoty. Špárovačka je u dlaždic klíčovým prvkem a má nemalý vliv na finální vzhled a také funkční vlastnosti obkládaček.

Spárovací hmota na pokládání dlaždic

Poradíme vám, jak si správně vybrat škárovací maltu tak, aby nepraskala a udržela si svůj vzhled.

Oblíbené škárovací hmoty

Důležitost špárovačky

Pokud jste se rozhodli udělat obklady svépomocí, tak byste se měli stejnou mírou zaměřit na lepení dlaždic a také na realizaci a nanášení škárovací hmoty. Tyto dva elementy jsou základními pilíři toho, aby byla dlažba trvanlivá a neztratila svůj původní "look".

V minulosti byl výběr velmi jednoduchý, protože na špáry se používala klasická cementová směs. Dnes je tržní nabídka mnohem širší a máte možnost vybírat si z různých modelů špárovaček, které se liší nejen v barvě, ale zároveň i vlastnostmi. Některé jsou vhodné do exteriéru, jiné zase do interiéru.

Do místnosti s optimálními podmínkami – bez zvýšené vlhkosti a jiných externích vlivů – se můžete při výběru zaměřit zejména na barevnou stránku. Někdy je však nutné dbát primárně na vlastnosti, které v daném prostoru od špárovačky potřebujete.

Jak vybrat barvu špárovačky?

V prvním bodu se zaměříme na estetickou stránku. Existuje mnoho barev špárovacích materiálů, ale všeobecně si můžete vybírat na základě dvou principů. Buď chcete, aby mezi špárovačkou a dlaždicemi byl barevný kontrast, nebo raději zvolíte jednolitý design. Pokud máte rádi barevnou pestrost, tak určitě se vydejte první cestou a využijte dvě odlišné barvy. Někomu se však může líbit, když špárovačka ladí s dlažbou.

Bílá SPÁROVAČKA - spárovací hmota

Specifickým případem je bílá barva. Ta se v minulosti používala prakticky non-stop, ale po estetické stránce nejde o dvakrát nejšťastnější volbu, protože je velmi náchylná na zašpinění.

Tip na umývání: Obkládačky nejdříve povysávejte a až potom omyjte. Bez vysávání se špína dostane přímo do škár a ty se velmi rychle zanesou.

Flexibilní škárovací hmoty

Chystáte se škárovat koupelnu nebo jinou místnost se zvýšenou vlhkostí? To byste se určitě měli vyhnout obyčejným cementovým špárovačkám. Ideální v tomto případě jsou polymercementové škárovací hmoty, které jsou přesně stavěné na to, aby byly pevné a odolné vůči vodě.

Tyto pružné flexibilní škárovací hmoty jsou také protiplísňové a jsou výbornou volbou nejen do koupelny, ale i do kuchyně například v rámci obkladu kuchyňské linky. Dokážou dobře odolávat teplotním změnám a i díky tomu jsou vhodným adeptem na použití v exteriérech nebo v systémech podlahového vytápění.

Pokud jsou obkládačky lepené flexibilním lepidlem, tak je nezbytné použít právě flexibilní škárovací hmoty. Mezi jejich mnohé výhody patří i barevná stálost.

Dodatečná izolace

Uváděli jsme koupelnu, kuchyni a místa, kde je vyšší výskyt vlhkosti. Přestože jsou některé špárovačky na to stavěné, tak časem může jejich celistvost povolit a voda bude kvůli dírám negativně působit na celý obklad.

Aplikování spárovací hmoty na dlaždice - izolační nátěr

Pokud vaše škáry propouštějí vodu, tak na ně můžete dodatečně aplikovat izolační nátěr, ktorý vyplní mezírky ve škárách. Problém je, že životnost tohoto nátěru je přibližně 2–3 roky a potom se musí natřít znovu.

Tlouštka špár a zrnitost

Při výběru špárovačky musíte hledět i na tlouštku škár, protože ta přímo určuje výběr požadované zrnitosti. V případě, že jdete škárovat obkladový kámen, musíte počítat s tím, že mezery jsou větší než při klasických keramických dlažbách. Tehdy se využívá špárovačka s hrubší zrnitostí. U keramické dlažby nebo obkládaček s menšími mezerami se pochopitelně využívají špárovačky s jemnější zrnitostí.

Dilatační škáry

Běžné cementové špárovačky jsou tvrdé a tím pádem nejsou použitelné napříč celou domácností. Když mluvíme o dilatačních škárách, tak máme na mysli spoje, ve kterých dochází k mikropohybům. Jsou to spoje mezi flexibilní stěnou a podlahou nebo sádrokartonové stěny, které nejsou pevně propojené.

Pružný silikonový tmel pro spárování

Do dilatačních škár tedy radíme, abyste aplikovali pružný silikonový tmel. Také silikon se prodává ve více barvách, takže opět si můžete vybrat buď odstín stejný k obkladu, nebo kontrastní barvu.

Špárovačka do exteriéru

V případě špárování v exteriéru (balkóny, terasy, přijezdová cesta) se musíte při výběru špárovačky zaměřit na to, aby dobře snášela teplotní výkyvy a byla odolná vůči mechanickým vlivům. Dobré jsou také výše uvedené flexibilní špárovačky, ale do skutečně náročných podmínek doporučujeme polymerovou škárovací hmotu. Ta se používá také na škárování bazénů. Dobrou volbou jsou také epoxidové nebo uretanové špárovačky.

Oblíbené škárovací hmoty

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.Publikováno dne: 17.07.2020
Hodnocení článku:
(93.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Krémová chemická injektáž zdiva svépomocí? Vyzkoušejte Aqua Stop CreamKrémová chemická injektáž zdiva svépomocí? Vyzkoušejte Aqua Stop Cream

Slyšeli jsete už o tzv. injektáži zdiva? Představíme vám účinný způsob, který vám pomůže vyřešit vlhkost stěn a zdí. A pokud patříte k šikovnějším mistrům, zvládnete to i sami.

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...

Jaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihlaJaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihla

Betonová tvárnice, pálená cihla, sádrová tvárnice nebo porobeton? To je jen malá část stavebních materiálů, které lze při výstavbě domu použít. Z čeho stavět nízkoenergetický dům, abyste...