Nejlepší skartovačky na papír poradí test a recenze

Skartovací stroje vám pomohou udržet pořádek ve vaší domácí kanceláři nebo ve firmě. Jsou však důležité i pro ochranu citlivých informací.

Skartování papíru

V článku vám poradíme, jak vybrat nejlepší skartovačku pro vaše použití.

Oblíbené modely skartovaček

Úroveň utajení

Skartovače se dělí podle typu a velikosti řezu do několika úrovní utajení skartovaných dokumentů a předmětů. Pro domácí použití se tímto kritériem nemusíte příliš zabývat, ve firmě však určitě chcete mít jistotu, že po skartování není možné informace z dokumentů rekonstruovat. Ve státních institucích a některých koroporacích jsou dokonce zavedené normy pro stupeň utajení, a tedy i pro používaný typ skartovačů.

U skartovačů se nejčastěji používá úroveň utajení předepsaná německou normou DIN 66399, která definuje 7 stupňů utajení:

Stupeň utajení  Velikost částice Kategorie NBÚ Využití
P-1 proužek do 12 mm šířky  informační dokumenty (katalogy, brožury)
P-2 proužek do 6 mm šířky vnitropodnikové dokumenty (směrnice, obch. podmínky)
P-3 částice do 320 mm2 V – vyhrazené citlivá data (obchodní nsbídky, ceníky)
P-4 částice do 160 mm2  D – důvěrné obzvlášť citlivá data (os. údaje, zdrav. dokumentace, hosp. výsledky)
P-5 částice do 30 mm2  T – tajné důvěrná data (patenty, know-how)
P-6 částice do 10 mm2  PT – přísně tajné  policie, armáda, tajné služby
P-7 částice do 5 mm2 jako u P-6

Při utajení úrovně P-1 a P-2 řeže skartovač papír na proužky, přičemž od P-3 vytváří tzv. křížový řez, kdy je papír řezaný dvěma noži na malé částečky. Tyto kousky papíru jsou méně objemné než proužky – při stejném množství skartovaných dokumentů, tedy se skartovačem s křížovým řezem zaplníte odpadovou nádobu pomaleji než při řezání na proužky.

Skartovači s křížovým řezem budete muset jednou za čas (v závislosti na intenzitě používání) promazat nože speciálním olejem na skartovací zařízení.

Skartovačka papíru

Rychlost skartace

Udává se v metrech za minutu (m/min) a značí, jakou rychlostí bude papír vtahovaný do skartovače a řezaný. Pohybuje se od 1,5 m/min u nejlevnějších modelů, ale když nechcete nad skartovačem strávit celý den, vyberte si model s vyšší rychlostí. Samozřejmě, rychlost závisí i do typu řezu, a tedy stupni utajení – může se proto stát, že profesionální skartovač bude pomalejší než levnější model do malé kanceláře.

Skartovací kapacita

Tento parametr udává, kolik listů papíru najednou můžete do skartovače vložit. Spolu s rychlostí skartace tak značí, jaký je ve skutečnosti výkon zařízení. Skartovač s rychlostí 1,5 m/min a kapacitou 10 listů bude ve skutečnosti rychlejší než ten s rychlostí 2 m/min a kapacitou 5 listů.

Kvalitní skartovačky do domácnosti disponují skartovací kapacitou cca 5 listů, ty profesionální nemají problém ani s 15 listy.

Provozní cyklus

Ohraničuje čas, po který může být skartovač nepřetržitě v provozu. Praktická skartovačka na doma může mít provozní cyklus cca 2 min, ale profesionální modely s chlazením mohou běžet nepřetržitě i 4 hodiny.

Typ a velikost skartovaného materiálu

Většina skartovačů je určených pro papír do velikosti A4, přičemž větší papír můžete na tuto velikost složit. Není však papír jako papír, většina výrobců udává parametry pro běžný kancelářský papír s hustotou 80 g/m2, ale setkáte se i s takovými, kde jsou uvedené parametry pro tenčí papír. Skartovací kapacitu potom musíte přizpůsobit běžnému papíru, případně ještě hrubšímu druhu (jako např. výkres apod.).

Výkonnější zařízení si poradí i s CD, DVD či Blu-ray disky, plastovými kartami (průkazy, bankovní karty apod.), nebo dokonce se svorkami ze sešívaček, což vám ušetří obrovské množství času, protože svorky nebudete muset z papírů pracně odstraňovat.

Objem koše

Čím větší koš, tím zřídkavěji ho budete muset vyprázdňovat. Skartovače s velkými koši však zabírají hodně místa a často se nevejdou pod kancelářský stůl.

Odpadní nádoba k skartovaču

Nejlevnější modely skartovačů nemají odpadovou nádobu a při jejich použití musíte použít odpadkový koš. Základní modely disponují koši s objemem do 15 l, ty jsou vhodné pro skartování několikrát za měsíc. Střední třída skartovačů do 100 eur nabízí objem 15–22 l, který využijete při skartování vícekrát za týden. Profesionální skartovače často disponují koši s objemem nad 23 l, přičemž výjimkou nejsou ani 35litrové objemy. Jsou vhodné na každodenní skartování.

Hlučnost skartovače

Udává se v decibelech (dB) a pohybuje se od přes 50 dB u menších modelů až do více než 70 dB u výkonnějších skartovačů. Tiché skartování je důležité zejména doma, případně v menších kancelářích, kde si pracovní činnost vašich kolegů vyžaduje ticho nebo hlubší soustředění. Recenze skartovaček udávají, že za tiché modely lze považovat ty s hlučností do 60 dB.

Elektrické a ruční skartovače

Elektrické skartovače se ovládají tlačítky a většina z nich nabízí pohodlnou a rychlou obsluhu. Setkáte se však i se skartovači na ruční pohon, na kterých musíte skartovací nože roztáčet ručně pomocí kliky. Toto skartování je namáhavější a často také pomalejší, ruční skartovač však můžete použít i mimo dosah el. zásuvky.

Ruční skartovač papíru

Funkce skartovačů

  • Automatický podavač papíru – Skartovače s touto funkcí disponují podobně jako většina tiskáren zásobníkem, do kterého můžete vložit více listů papíru, které bude přístroj automaticky zpracovávat – nemusíte tak nad skartovačem stát. Automatickým podavačem bývají vybavené modely v ceně 60 eur a vyšší.
  • Automatické spouštění – Skartovač automaticky detekuje, že jste do něj vložili papír, a sám se spustí.
  • Tlačítko zpětného chodu – Obrátí směr otáčení nožů a umožní vám tak zaseknutý papír vytáhnout zpět ven.
  • Signalizace otevření dveří – Bezpečnostní funkce, která nespustí skartovač, pokud jsou otevřená dvířka na odpadové nádobě a volně přístupné skartovací nože.
  • Signalizace plné odpadové nádoby – Upozorní vás, kdy je nutné nádobu vysypat, aby se skartovač neucpal a zpracovaný papír nezasekl.
  • Chlazení – Výkonnější skartovače jsou vybavené ventilátorem, který chladí motor a umožní vám udržet skartovač déle v chodu.
  • Tepelná ochrana motoru – Vypne skartovač v případě, že je motor při delším provozu přetížený, a zabrání tak jeho spálení. Po ochlazení ochrana umožní přístoj znovu spustit.

Oblíbené modely skartovaček

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 09.03.2020
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nepromokavé chrániče matrací a podložky na matraci prodlouží jejich životnostNepromokavé chrániče matrací a podložky na matraci prodlouží jejich životnost

Za ochranu matrace lze považovat i její potah nebo prostěradlo. Její životnost však můžete prodlouřit tzv. chrániči, což jsou speciální obaly, které se navlékají na matraci, případně se...

Sada hrnců Tefal, Delimano, Tescoma, Berghoff či Zepter: Které hrnce jsou nejlepší?Sada hrnců Tefal, Delimano, Tescoma, Berghoff či Zepter: Které hrnce jsou nejlepší?

Bez sady hrnců se v kuchyni nepohnete. Při jejich výběru vsaďte na kvalitu a vybírejte nejen podle ceny, ale i značky. Které sady jsou nejlepší a nezklamou?