Nejlepší stolní skener nejen na fotografie není levný. Jak ho vybrat?

Skener je zařízení, které se čas od času hodí každému. Potřebujete naskenovat doklady, uložit si digitální verzi dokumentů nebo zvěčnit staré rodinné album? Na to všechno vám poslouží skener.

Jak vybrat skener?

V tomto článku se dozvíte, jak si vybrat kvalitní skener odpovídající vašim požadavkům a co jednotlivé funkce vůbec znamenají.

Oblíbené skenery a multifunkční zařízení


Co potřebujete vědět před koupí skeneru

Asi nejdůležitější otázkou, kterou si potřebujete zodpovědět před samotnou koupí, je na jaký účel skener potřebujete. Jsou lidé, kteří ho budou používat pravidelně, například akademici nebo vysokoškolští studenti, kteří si pravidelně potřebují naskenovat knihy, skripta či učební materiály. Jiní zase skener potřebují na skenování fotografií a filmů, které musí být ve špičkové kvalitě a vysokém rozlišení. Většina lidí však skener potřebuje jen jednou za čas na naskenování malého množství dokumentů. Před tím, než si skener koupíte, si rozmyslete, zda nepatříte právě do této kategorie.

Těmto uživatelům totiž často stačí stáhnout si mobilní aplikaci, která nahradí skener a dokáže poskytnout dokumenty v poměrně vysoké kvalitě. Výhodou tohoto způsobu skenování je, že když máte kvalitní fotoaparát, dosáhnete poměrně vysoké rozlišení, skener si budete moci vzít kdykoliv s sebou a množství těchto aplikací získáte úplně zdarma. Tento druh skenerů však není pro ty, kteří potřebují naskenovat velké množství dokumentů v krátkém čase a určitě ne pro ty, kteří potřebují vysoké rozlišení a různé funkce, například obnovu poškozených filmů či fotografií.

Typy skenerů

Pokud jste se už rozhodli, že skener se do vaší domácnosti či kanceláře určitě přidá, je čas zamyslet se nad typem skeneru. Mezi základní typy řadíme: plochý stolní skener, stolní skener s podavačem, filmový skener a přenosný nebo ruční skener.

Malý domácí skener

  • Plochý stolní skener: Nejběžnějším typem skeneru, se kterým se nejčastěji setkáváme v domácnostech i v mnoha kancelářích, je plochý stolní skener. Ten má na skenování skleněnou plochu, na kterou se uloží list papíru, zakryje se víkem, osvítí se vnitřním světlem a skener dokument naskenuje. Tento skener se snadno používá, je cenově dostupný, ale při potřebě skenování většího množství dokumentů může být nepraktický.
  • Stolní skener s podavačem: Jde o oblíbený skener v kancelářích a všude tam, kde je potřebné v krátkém čase naskenovat velké množství dokumentů. Tento skener obsahuje podavač, který stačí naplnit listy papíru (pozor na sponky!), přičemž tyto listy postupně projdou skenerem a po naskenování vyjdou druhou stranou skeneru. Tento skener je praktický, šetří čas a mnohokrát uživatelům stačí černobílá verze dokumentů, díky čemuž skenuje rychle.
  • Filmový skener: Filmové skenery slouží na digitalizaci fotografií a filmových diapozitivů a negativů. Tyto skenery mají mnohem vyšší rozlišení než klasické stolní skenery a vyšší barevnou hloubku. Cenově jsou dražší a méně vhodné pro běžného uživatele. Kvůli vysokému rozlišení může skenovat pomaleji. Tyto skenery často obsahují různé funkce na korekci poškozeného filmu a fotografií.
  • Přenosný nebo ruční skener: Tento typ skenerů patří k praktickým skenerům vhodným na cesty nebo kamkoliv s sebou. Hodí se pro ty, kteří si musí dokumenty skenovat při různých pracovních schůzkách mimo kanceláře. Skenery jsou malé, vejdou se do ruky. Buď jde o skener, který je potřebné držet v ruce a jednoduše jím přejet nad dokumentem, čímž se nasnímá, nebo skener se štěrbinkou, skrz kterou dokument jednoduše projde a naskenuje se. Kvalita rozlišení je jen o něco nižší než u stolních skenerů, ale při skenovíní je potřebné přejet nad dokumentem pomalu, což může vyžadovat určitý cvik.

Rozlišení

Rozlišení je důležitým faktorem hlavně tehdy, když potřebujete zhotovit vysokokvalitní dokumenty, naskenovat fotografie a film. Standardní stolní skenery mají rozlišení od 1200 x 2400 dpi a výše, což je v případě běžných dokumentů i fotografií víc než postačující. Filmové skenery zase nabízejí rozlišení od 4 800 x 9 600 dpi. Pokud nepotřebujete skenovat vysloveně vysokokvalitní fotografie a filmy, nesahejte po příliš vysokém rozlišení. Vysoké rozlišení znamená delší dobu skenování a zároveň dokument nebo obrázek velkých rozměrů.

Multifunkční zařízení – skener s tiskárnou

Formát

Formát představuje údaj o největší ploše, kterou skener dokáže nasnímat. Standardně jde o formát A4 a při domácím používání pravděpodobně ani větší formát potřebovat nebudete. Častou alternativou jsou i skenery s formátem A3. Skener s vyšším formátem dokáže naskenovat i menší formáty, mnohé je dokážou i automaticky ořezat, abyste to nemuseli dělat ručně. Pokud si však koupíte skener s nižším formátem, vyšší formát vám nenasnímá.

Barevná hloubka

Tento parametr ukazuje, jak dobře je skener schopný zachytit barvy. Čím je barevná hloubka vyšší, tím větší paletu barev s odstíny dokáže skener zachytit. Pokud vám na barvě příliš nezáleží, to znamená když skenujete převážně dokumenty a jde spíše o zachycení obsahu než vzhledu, postačí vám barevná hloubka do 24 bitů. Když chcete skenovat barevné obrázky a fotografie, zaměřte sa na hloubku vyšší než 48 bitů.

Rychlost skenování

Rychlost skenování ukazuje, za jakou dobu stihne skener nasnímat 1 stranu ve formátu A4. Průměrná délka skenování je 20–30 s, ale výkonnější modely dokážou stranu naskenovat i za 10 s. Tento údaj se může lišit v závislosti na tom, v jaké kvalitě chcete stranu naskenovat – černobílá stránka se nasnímá mnohem rychleji než barevná fotografie ve vysokém rozlišení. Pokud však hledáte skener, který fotografie nebo film nasnímá ve vysokém rozlišení, počítejte s tím, že se čas skenování prodlouží.

Skenování dokumentů pomocí stolního skeneru

Připojení

Skener bude potřebné před použitím připojit k zařízení jako je počítač, notebook nebo mobil. Existuje více typů připojení, ale nejběžněji používaným a nejspolehlivějším připojením je USB kabel. Alternativním bezdrátovým připojením je Wi-Fi. Před zakoupením tohoto skeneru se ujistěte, že vaše zařízení je možné připojit k Wi-Fi. Na podobném principu funguje i připojení LAN, kdy skener zapojíte do domácí sítě, avšak už s použitím kabelu.

Doplňující prvky

Kromě základních vlastností, které byste si před koupí měli ověřit, je dobré se podívat i na další funkce či parametry, které může skener nabízet. Zaměřte se na ty, které budete potřebovat pro svůj účel skenování. Pokud vám postačí základní model, nenechte se zlákat všemi přidanými funkcemi, které nevyužijete, ale cenu skeneru navýší. Když vám naopak záleží na konkrétním účelu, například skenování textu, zaměřte se na funkce, které budete potřebovat, v tomto případě převod obrázku do textového dokumentu.

  • OCR: Známá a často vyhledávaná funkce, která umožňuje konvertovat nasnímaný obrázek do textového dokumentu. Tuto funkci ocení hlavně ti, kteří chtějí s textem dále pracovat, upravovat ho nebo vyjmout z něho určitou část.
  • Paměťová karta: Většina skenerů musí být připojená k zařízení, do kterého se naskenovaný dokument uloží. S paměťovou kartou je možné uložit dokument přímo ve skeneru. Tato funkce je součástí hlavně ručních a přenosných skenerů.
  • Korekce obrazu: Tuto vlastnost oceníte, když se snažíte nasnímat staré rodinné album nebo zdigitalizovat video z archívu. Skenery s touto vlastností tak budou schopné minimalizovat poškození obrazu, odstranit škrábance, zrníčka prachu a jiná poškození.
  • Rámeček na diapozitivy – Také jde o vlastnost pro nadšence starých fotografií. Díky rámečku bude moci skener nasnímat diapozitivy starých fotografií a uložit je v digitální podobě.
  • Podavač: Je to část skeneru, do které je možné vložit více listů papíru najednou. Podavač je postupně posílá do skeneru a po naskenování vycházejí druhou stranou skeneru. Koupi skeneru s podavačem by měl zvážit každý, kdo potřebuje naskenovat větší množství jednotlivých listů najednou (tedy ne knihu, časopis a podobně).
  • Cloud a e-mail: Výhodou mnohých moderních skenerů je, že poskytují možnost uložit nasnímaný soubor hned na cloud nebo ho poslat e-mailem. Tato milá funkce ušetří váš čas i místo na disku.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 16.11.2022
Hodnocení článku:
(89.6%)

V této kategorii najdete i:

Nejlepší bazénový vysavač? Zander, Dolphin, Interx, nebo Reactions?Nejlepší bazénový vysavač? Zander, Dolphin, Interx, nebo Reactions?

Také máte na zahradě bazén nebo se chystáte na jeho výstavbu? V tom případě si určitě přečtete náš návod, v němž vám poradíme všechno, co o bazénových vysavačích potřebujete vědět.

Jak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-NetJak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-Net

Alkohol testery ne všechny měří úplně přesně a to se odvíjí hlavně od jejich kvality. Podívejte se na všechny parametry, které byste měli při výběru alkoholového testeru zvážit.

Kvalitní vlhkoměr do bytu musí být přesný. Co tak profesionální vlhkoměr s teploměrem?Kvalitní vlhkoměr do bytu musí být přesný. Co tak profesionální vlhkoměr s teploměrem?

Vlhkoměr je jednoduché zařízení, kterým si ověříte stav ovzduší. Podívejte se na to, co je důležité při jeho koupi a jak si vybrat přesný a kvalitní vlhkoměr do místnosti.