Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem.

Sněhové řetězy na auto

Jak si vybrat správný typ sněhových řetězů a jak je to s jejich nasazováním, vám prozradí právě tento článek.

Oblíbené modely sněhových řetězů

Proč jsou sněhové řetězy tak důležité?

Na Slovensku jste povinní použít sněhové řetězy v období od 15. listopadu do 31. března na cestách, které jsou označené příslušnou značkou. Použití sněhových řetězů byste neměli podceňovat zejména na strmých vozovkách, které nejsou odhrnuté nebo jsou zledovatělé.

Led na cestách dělá problémy hlavně těžším vozidlům, která při jízdě z kopce naberou velkou rychlost a ubrzdit rozjetý několikatunový stroj na ledu může být bez řetězů přímo nemožné. Pokud vyrážíte do hor nebo nevíte, jaký stav vozovky očekávat, tak si pro jistotu s sebou zabalte i sněhové řetězy. Určitě nebudete litovat.

Typy sněhových řetězů

V obchodech najdete více druhů sněhových řetězů. Liší se použitým materiálem, provedením, vlastnostmi a v neposlední řadě i cenou:

  • Řetězy se šikmou stopou – šikmostopé řetězy jsou vyrobené z oceli, a protože patří mezi ty nejkvalitnější produkty ve své oblasti, tak jsou i ty nejdražší. Tyto řetězy pokrývají celý běhoun pneumatiky, snižují délku brzdné dráhy a výhodou pro řidiče je jejich jednoduchá montáž i demontáž. Tvrdá ocel se stará o dlouhou životnost.
  • Žebříkové řetězy – poslouží vám při menších vrstvách sněhu. Jednoduchá konstrukce na bázi přichytávání se pomocí háčků však není stavěná do horších podmínek. Jejich nasazování je poměrně náročné, ale tyto nevýhody se kompenzují aspoň nižší cenou.
  • Řetězy s příčkami – můžeme označit jako vylepšenou verzi žebříkových řetězů, které po nasazení na pneumatiku vytvářejí znak písmene H nebo X. Jsou dobře přilnavé, účinné a řidiči poskytují stabilitu při řízení. Jejich montáž je lehčí, ale to se odráží na poměrně vyšší ceně.
  • Textilní sněhové řetězy – "autoponožky" (z ang.: "autosocks") jsou na trhu poměrně nové a hodí se zejména na kratší trasy kvůli nižší životnosti. Jsou však velmi lehké a dokážete je jednoduše obout i vyzout. Jsou skladné, mnohem méně hlučné než klasické ocelové řetězy, ale nedokážou je úplně nahradit.
  • Chemické sněhové řetězy – seznam zakončujeme opět alternativním řešením v podobě chemického nástřiku na pneumatiku. Slouží spíše jako nouzové řešení, protože po projetí několika stovek metrů se z kol vytratí. Jsou levné, a přestože mají přívlastek chemické, tak nezatěžují životní prostředí.

Konstrukční výška a zatížení řetězů

Volbou konkrétního typu výběr řetězů nekončí. Některá auta mají mezi pneumatikou a podběhem méně místa, a proto je důležité dbát na výšku řetězů, protože se snadno může stát, že se na vaše kolo jednoduše nevejdou. Konstrukční výšky řetězů se pohybují v těchto intervalech:

  • Výška 9–12 mm je vhodná pro osobní auta do 2 tun
  • Výška 12-16 mm je vhodná pro vozidla 4x4, off-road a další auta do 7,5 tuny

Sněhové řetězy na SUV 4x4

Důležitá je i maximální zátěž řetězů a následně terén, na kterém budete jezdit. Na jednu pneumatiku připadá 25-30 % váhy vozidla. Sílu článku si vybírejte následovně:

  • Tlouštka kolem 3 mm – na jízdu na běžných vozovkách. Použitelné i na výkonnější auta s menším prostorem v podběhu.
  • Tlouštka nad 3,2 mm – tuto tlouštku volte v případech jízdy na polních nebo horských cestách nebo na jiném náročném terénu.

Rozměry pneumatik

No a aby byl sněhový řetěz plně kompatibilní s vaším autem, tak musíte znát rozměry pneumatik. Asi nemusíme říkat, že při výběru nesprávné velikosti může dojít k poškození nebo prasknutí pneumatiky. Zaměřit se musíte na její šířku, profil a průměr.

Tip: Velikost pneumatik se označuje následovně: R17 225/45, takže průměr – šířka/výška.

Nasazování sněhových řetězů

Při nasazování sněhových řetězů by mělo být vaše auto na rovině a dobře zabržděné. Řetězy se vždy dávají na hnací nápravu, v případě aut s pohonem 4x4 je dáváte na všechna kola.

Jak nasadit sněhové řetězy na osobní auto a 4x4

Při nasazování není nutné používat zvedák. Jednoduše je upevníte, potom se autem trochu pohnete a nasadíte řetěz i na tu část kola, která se dotýkala země. Řetězy pořádně sepněte a můžete se vydat na cestu.

Ceny a značky

Ceny sněhových řetězů v řádných obchodech jsou různé. Seženete řetězy i do 600 Kč, ale setkáte se i s cenami nad 3000 Kč. Ideální je najít poměr mezi dobrou kvalitou a příznivou cenou. Vyzkoušet můžete i bazary, kde vám však za kvalitu nikdo neručí. Co se týká značek, tak mezi nejprodávanější patří Konig, Pewag, Thule nebo Michelin.

Oblíbené modely sněhových řetězů

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 19.11.2019
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak správně prát v automatické pračceJak správně prát v automatické pračce

Jen zapnout a jít nestačí. Automatickou pračku je nutné poznat lépe. To, jak budou věci po vyprání vypadat, totiž ovlivňuje více faktorů. Poradíme vám, jak prát správně.

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?

Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?

Výběr správné WC desky, jejího tvaru či materiálu si zaslouží naši pozornost. Záchodová deska by měla být pohodlná, mít správné rozměry a důležitý je i celkový design. Pomůžeme vám vybrat.