Jak vybrat snowboard? Recenze uživatelů a test vám poradí

Láká vás adrenalin a čerstvý sníh na sjezdovkách, ale lyžování vám jaksi nepasuje? Pokud uvažujete o koupi snowboardu ať už pro vás nebo vaše dítě, přečtěte si následujících pár řádků.

Nejkvalitnější snowboard

Pomohou vám zorientovat se v sortimentu snowboardů, které trh nabízí.

Oblíbené typy snowboardů

Typy snowboardů podle stylu jízdy

  • All mountain – Univerzální deska, která se těší oblibě mezi většinou amatérských jezdců. Říká se jí také all round a funguje na více druzích povrchů, dobře se ovládá na prašanu i na sjezdovce. Přestože má jednosměrný (directional) tvar, některé modely umožňují i jízdu opačným směrem.
  • Freestyle – Snowboardy určené především na předvádění různých triků jako skoky, otočky, či dokonce salta. Nemají dobrou stabilitu na hranách a nehodí se proto na carvingový styl jízdy. Freestyle snowboardy jsou měkčí a pružnější než jiné desky a mají symetrický oboustranný design (twin) a umožňují jízdu oběma směry.
  • Freeride – Desky určené na jízdu v přírodním neupraveném terénu, kde se počítá i s častými skoky a ostrými manévry kvůli uhýbání před přírodními překážkami. Freeride snowboard proto musí mít zejména skvělou ovladatelnost i ve vysokých rychlostech.
  • Alpine a race – Snowboard určený na sjezdové závody a slalom. Je užší a mimořádně tvrdý, protože se od něho požaduje co nejvyšší rychlost a zároveň skvělá ovladatelnost při slalomu.

Snowboard pro ženu, muže nebo dítě

Dámské snowboardy zohledňují stavbu těla ženy. Obvykle jsou užší, měkčí (protože ženy mají při stejné výšce jako muži nižší hmotnost) a vázání mají posunuté o kousek blíže ke středu. Dětské snowboardy jsou také užší a měkčí.

Délka snowboardu

Nejjednodušším pravidlem je, že snowboard by měl od země dosahovat cca mezi bradu a nos (měřte od jeho špičky po patku). Kratší desky jsou lépe ovladatelné, ale např. na prašanu neposkytují vždy dostatečnou stabilitu.

Snowboard a lyže

Důležitým kritériem pro správný výběr délky desky je také hmotnost jezdce, plocha desky totiž určuje její přítlak k povrchu. Lehkému jezdci se potom může stát, že příliš dlouhá deska se mu bude špatně ovládat, a naopak příliš krátký snowboard nemusí dobře nést těžšího jezdca, což může vést až k deformaci desky.

Tvrdost a jádro snowboardu

Tvrdost, a tedy i flexibilita desky se označuje číslem od 1 do 10, přičemž 10 znamená nejtvrdší snowboard. Měkké snowboardy jsou určené především začátečníkům a mají je rádi také freestyle jezdci v snowparcích – jsou skvěle ovladatelné a pružné, proto umožní předvádět různé triky. Tvrdší snowboardy jsou proti tomu vhodné pro zkušenější jezdce, mají totiž lepší stabilitu na hraně i při vyšších rychlostech. 

Snowboardová výbava

Jádro kvalitního snowboardu mu musí zajistit pevnost, pružnost, ale zároveň i tvrdost a potřebnou stabilitu. Může být vyrobené ze dřeva (nejčastěji topol), ze sklolaminátu, nebo z velmi pevných, ale drahých materiálů jako kevlar či uhlíková vlákna. V hypermarketech často najdete laciné snowboardy s jádrem z PU pěny, ty jsou však velmi měkké a vydrží tak jednu dvě sezóny. Investice do nich se příliš nevyplatí.

Skluznice a šířka

Typ skluznice určuje, jaké je její tření a jaká bude rychlost snowboardu a jeho mechanická odolnost. Extrudovaná skluznice se používá u levnějších desek, je však zároveň pomalejší – dá se ale jednodušeji opravit. Sintrovaná skluznice je odolnější a lépe vstřebává vosk, její oprava je ale náročnější. Skluznice se označují čísly – čím vyšší číslo, tím víc vosku skluznice vstřebe a tím je rychlejší, vyžaduje však častější voskování. Na nejdražších modelech se objevují i grafitové skluznice, které mají nejlepší parametry.

Nejlepší snowboard pro děti

Šířka desky je většinou odvozená od její délky. Pokud máte ale větší chodidla (velikost cca 11 a víc), zvolte širší variantu – bývá označená jako wide, případně písmenem W za označením délky (např. 161W). U snowboardu standardní šířky by vám totiž mohla špička přesahovat přes desku, což je nežádoucí zejména při řezání oblouků.

Tvar a profil prohnutí snowboardu

U snowboardů rozlišujeme dva typy podélných „tvarů" – je to jednosměrný tvar (označovaný jako directional) a dvojitý obousměrný (označovaný jako twin). Directional desky jsou přizpůsobené na lepší stabilitu a rychlost v jednom směru jízdy, zatímco na deskách twin můžete jezdit oběma směry, což ocení zejména freestyle jezdci v snowparcích a na U-rampách.

Snowboardy mohou mít různé profily, které ovlivňují jejich ovladatelnost a stabilitu v různých situacích. Nejpoužívanější jsou profily camber (resp. traditional camber), flat rocker.

Snowboard pro ženu – TOP 3

Snowboard pro muže – TOP 3

Snowboard pro děti – TOP 3


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.Publikováno dne: 05.04.2019
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Půjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceníkPůjčovna lyží. Kolik stojí půjčení? Porovnejte si ceník

Láká vás lyžování, ale nevíte, zda je tento sport pro vás to pravé? Pro začátek si výstroj opatřete v půjčovně lyží. Na co je třeba si dát pozor a kolik vlastně půjčení výbavy stojí?...

Jak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo RossignolJak vybrat lyžařské rukavice? Reuch, Leki, Gore Tex nebo Rossignol

Ochrana proti zimě, sněhu a větru je základní funkcí lyžařského oděvu. Dnes vám poradíme, jak vybrat ty nejlepší lyžařské rukavice.

Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?Dětské sáňky s fusakem a opěradlem nebo boby s volantem a brzdou?

Jaká by to byla zima bez sáňkování? Poradíme vám, které parametry jsou důležité, a prozradíme, podle čeho saně či boby vybrat, aby bylo dítě spokojené a zároveň v bezpečí. Čtěte dál.