Jak vybrat spacák? Jiný je na zimu, jiný na léto

Chystáte se na trek spojený s přespáním někde na horské chatě nebo přímo v lůně přírody pod hvězdami? Potom by ve vaší výbavě určitě neměl chybět kvalitní spacák.

Jak vybrat spacák? Jaké parametry jsou důležité?

Zatímco u batohů se řeší zejména jejich váha, v případě spacích vaků by měl být na prvním místě komfort. Ale nejen ten…

Oblíbené spacáky

Teplotní hranice

Jedním z prvních parametrů, podle kterého bychom měli vymezit výběr spacích vaků, je teplotní hranice spacáku. V rámci EU se při určování teplotního komfortu používají standardy, určené normou EN 13537. Ta výrobcům stanovuje uvádět čtyři teplotní parametry:

 • Tcomf – teplota, při níž se může pohodlně vyspat standardní žena.
 • Tlim – teplota, při níž se může pohodlně vyspat standardní muž.
 • Tmax – horní hranice teplotního komfortu, při níž se částečně odkrytý uživatel spacáku (muž) ještě moc nepotí.
 • Text – spodní hranice teplotního komfortu, při níž už nastává riziko podchlazení.

Norma definuje také pojmy „standardní žena“ a „standardní muž“ na základě výšky (160 cm žena, 170 muž), váhy (60 kg, respektive 70 kg), věku (25 let), výkonu bazálního metabolismu (72, respektive 87 W), tělesného povrchu (1,62, respektive 1,83 m2) a metabolické produkce (44,4, respektive 47,5 W/m2).

Teplý dámský spacák na stanovačke v horách

V praxi se, na základě teplotních parametrů, setkáváme se třemi typy spacáků – letní, třísezónní a zimní. Letní mají Tlim na úrovni asi 10 °C, třísezónní, určené na období jaro až podzim, zhruba –10 °C a zimní asi –25 °C.

Jde však jen o orientační hodnoty, charakteristiky pro ten který druh spacáku se liší od jednoho výrobce ke druhému, stejně jako metabolismus jejich uživatelů. Tak či tak, vyplatí se vybírat spacáky do nižších teplot, než jaké reálně očekáváte. Takový spacák v případě nutnosti poskytne dostatečný komfort a kdyby vám, naopak, bylo moc teplo, vždy se přece dá rozepnout.

Tvar spacáku

Spací vak vás udrží v teple díky tomu, že zachytává vzduch kolem vašeho těla a ten dál necirkuluje. Tělesné teplo tento „mrtvý“ vzduchu ohřívá, spacák ho zadržuje a zároveň vytváří bariéru mezi vnitřkem a chladným vnějškem. Čím méně vzduchu se má ohřát, tím rychleji vám bude ve spacáku teplo.

Spací pytel pro ženu i muže

 • Obdélníkové (dekové) spacáky

Poskytují maximální komfort a prostor, avšak na úkor izolačních vlastností. Tento typ spacáku se dá kompletně rozepnout a využít jako přikrývku pro dvě osoby, případně je možné spojit dva spacáky dohromady (v případě, že jsou jejich zipy kompatibilní a přizpůsobené pro tento účel).

 • Mumiové spacáky

Disponují užším prostorem v oblasti ramen a beder kvůli tomu, aby se maximalizoval tepelný komfort a snížila hmotnost. Tvar, který obepíná postavu, však nemusí každému vyhovovat.

 • Poloobdélníkové (anatomické) spacáky

Jsou podobné jako obdélníkové spacáky, ale mají zúžený tvar, díky čemuž poskytují víc tepla a účinnosti, ale zároveň jsou dostatečne prostranné pro pohodlný spánek.

Izolace a náplně

„Výhřevnost“ spacáku závisí na množství zachyceného vzduchu, které je zase závislé i na kvalitě a druhu izolace. Hovoříme zde o nadýchanosti, označované pojmem loft. Čím je loft větší, tím víc vzduchu dokáže spacák pohltit a izolovat a tím víc tepla tedy nabídne. Loft se ztrácí přímo úmerně s rostoucím věkem (takže čím je spacák starší, tím rychleji ztrácí loft).

Jako výplň spacáků se nejčastěji používá duté vlákno a husí peří.

Peří je tradiční výplní spacáků, protože skvěle izoluje, je lehké a skladné. Pokud se však namočí nebo zvlhne, velmi rychle ztrácí svoje izolační účinky.

Většinou se jedná o peří s pápěřím v různém poměru, znakem kvality toho-kterého spacáku je ale také tzv. plnivost. Měří se jako objem, který zabere peří s určitou hmotností, a udává se v „cuin“ jednotkách.

 • kolem 300 cuin hovoříme o nízké kvalitě peří, které slouží jako výbava základních modelů letních spacáků
 • od 400 do zhruba 550 cuin se už jedná o dobrou kvalitu peří, použitelného v kvalitních letních spacácích
 • s peřím do 750 cuin se plní třísezónní a některé spacáky určené na zimu
 • nejvyšší kvalitu nabízí peří s hodnotami nad 750 cuin.

Hrubý spací pytel s husím peřím

Duté vlákno zdaleka není tak náchylné na vlhkost jako peří, přičemž jeho izolační vlastnosti se už pomalu blíží vlastnostem tohoto přírodního izolantu. Izoluje i v mírně vlhkém stavu, ale rychle se vysuší. Ve prospěch této výplně však hovoří i nižší výrobní náklady a prodejní cena.

Pokud je spacák plněný dutým vláknem, jde buď o krátké vlákno, nebo monovlákno. U obou typů dochází ke vzájemnému zaklesnutí vláken, přičemž vzniká množství malých vzduchových „vaků“. Rozdíl spočívá v rozměrech vláken – krátká dutá vlákna měří zhruba do 5 cm, monovlákna jsou delší.

Spacáky s krátkým vláknem jsou sbalitelnější, avšak tím, že je jejich izolace poměrně pohyblivá, může docházet k vytváření jakýchsi „hluchých“, studených míst se ztenčeným izolačním krytím. Toto u monovláken nehrozí. Spacáky vybavené monovláknem také neztrácejí tak rychle svoje hřejivé vlastnosti, na druhé straně jsou ale méně skladné.

Spací vaky pro ženy a děti

Na trhu jsou k dispozici i speciální druhy spacáků určené pro ženy a děti. Dámské spací vaky jsou navržené tak, aby odpovídaly typicky ženským tvarům. V porovnání se standardními spacáky jsou kratší, užší v ramenou, širší v bocích a s dodatečnou izolací v oblasti horní části těla a chodidel.

Dětský spacák na outdoorovou stanovačku

Dětské spacáky jsou přizpůsobené rozměry, ale také doplňkovou výbavou, která má zajišťovat co největší komfort. Hovoříme zejména o poutkách ve spodní části, pomocí kterých se dá ke spacáku připnout karimatka, nebo prostor v oblasti hlavy, který má sloužit jako polštářek.

Doplňková výbava spacáků

Při výrobě spacích vaků se bere ohled na mnoho malých, ale užitečných detailů, které v konečném důsledku zvýší komfort jejich uživatelů.

Zřejmě všechny moderní mumiové a anatomické spacáky jsou vybavené kapucí. Přes hlavu totiž člověku uniká nejvíc tepla, proto je ve spacáku vestavěná kapuce se stahovací šňůrkou neocenitelná. Některé spacáky disponují i kapsičkou, do které se dá nacpat měkký obsah (malé kusy oblečení), čímž vznikne jakýsi polštářek pod hlavu.

Podobný prostor bývá i v oblasti nohou – i sem se dá schovat oblečení, které ráno vytáhnete suché a příjemně vyhřáté.

Další výbornou vychytávkou je prostor na spodku spacáku, určený pro izolační podložku, tzv. karimatku. Podložku jednoduše navlečete do spacáku, zapnete a problém s klouzáním spacáku po karimatce je vyřešený.

Oblíbené spacáky

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 27.10.2018
Hodnocení článku:
(96.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo YasakaJakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Chcete se stolním tenisem začít, případně jste už aktivní hráč? Pomůžeme vám s výběrem pingpongové rakety. Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují?

Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl...