Jak vybrat nejlepší sportovní kočárek? Recenze chválí Kinderkraft, Peg-Pérego, Britax, Petite&Mars i Stokke

Ať se už chystáte na delší výlet nebo jen na kratší procházku, dětský kočárek vám bude věrným pomocníkem od narození dítěte až do té doby, než se naučí samostatně chodit. Výběr správného kočárku je důležitý, ale ne vždy jednoduchý krok. Na trhu najdete různé typy a provedení kočárků.

Jak vybrat sportovní kočárek

V tomto článku se zaměříme na sportovní kočárky, jak se liší od klasických, pro koho jsou určené a jak postupovat při jejich výběru. Nejde totiž jen o samotnou cenu nebo design, ale hlavně o bezpečnost, výbavu, praktičnost a další kvality.

Oblíbené sportovní kočárky


Proč sáhnout po sportovním kočárku

Sice název napovídá, že tento typ kočárku je možné používat především na sport, není to jeho jediná přednost. Od běžného hlubokého kočárku se liší v několika ohledech, které můžete vnímat jako pozitiva i tehdy, když se s kočárkem nechystáte sportovat. Běžné hluboké kočárky mají mohutnější konstrukci, vyšší váhu, jsou vhodné pro miminka od narození a nejednou se dají přizpůsobit tomu, jak dítě roste. Jejich objemnost je však jedním z hlavních důvodů, proč rodič sáhne po sportovním kočárku. Ty byly vyvinuté pro lepší manévrovací schopnost; mají totiž nižší váhu, užší tvar, praktičtější konstrukci a lze je jednoduše uskladnit, např. v kufru auta nebo i doma, když bydlíte v bytě s menšími prostorovými možnostmi.

Nevýhodou sportovních kočárků oproti hlubokým je to, že sice mají úložný prostor, ale ten bývá zpravidla menší, a to kvůli celkově menší konstrukci kočárku. I v rámci sportovních kočárků najdete několik druhů, některé jsou vhodné na každodenní používání do města, jiné mají větší kola a lze je používat i v náročnějším terénu, a další zase mají aerodynamický tvar a 3 kola pro zvýšení rychlosti při běhu nebo bruslení.

Pro koho je vhodný?

Všechno záleží na věku dítěte, vašich očekáváních, vašem místě bydliště i tom, jakým způsobem chcete kočárek používat. Z hlediska věku bývají sportovní kočárky vhodné pro děti od 6 měsíců, ne novorozence. V některých případech může jít o kombinovaný typ kočárku, který se dá použít i u nejmladších dětí, ale těchto modelů je méně. Sedadlo kombinovaných kočárků se dá složit do ploché polohy, v níž je novorozenci umožněné ležet. U sportovních kočárků by však dítě mělo mít aspoň 6 měsíců právě proto, že v tomto věku je už schopné se samostatně posadit, což je poloha, pro kterou je sportovní kočárek navržený.

Z hlediska vašeho místa bydliště je sportovní kočárek vhodný hlavně pro lidi bydlící ve městech, protože je uzpůsobený pro jednoduchou manipulaci. Městské sportovní kočárky bývají lehčí a kompaktnější, tedy zjednodušují nástup a výstup z MHD, pohyb po rušné ulici, vstup do výtahů, uskladnění v menších bytových prostorech a pohyb přes různé překážky jako např. obrubníky. Ale sportovní kočárky jsou vhodné i pro lidi žijící v rurálních oblastech, kde může být terén náročnější, s čímž si poradí sportovní kočárky s většími nafukovacími kolečky. Z hlediska životního stylu je sportovní kočárek vhodný pro lidi, kteří rádi a často cestují, nebo se musí pravidelně přesouvat. Sportovní kočárky jsou ideální na cestování díky pohodlné manipulaci a jednoduché skladnosti. Dají se snadno poskládat při cestování autem, jednoduše se naloží do autobusu, vlaku i letadla.

Jak vybrat sportovní kočárek

Výběr vhodného sportovního kočárku se může zdát jako náročný úkol. Trh nabízí množství modelů, přičemž nemusí být lehké zhodnotit, který kočárek pokryje vaše potřeby, ale nezatíží úplně rodinný rozpočet. Před nákupem se pokuste zamyslet, co od sportovního kočárku očekáváte a jaké jsou vaše priority. Odpovězte si na otázky:

  • Kde budete kočárek nejčastěji používat? Ve městě nebo i v přírodě?
  • Pro jak staré dítě bude určený? Půjde o novorozence nebo o 6 a víceměsíční dítě?
  • Jak dlouho budete kočárek používat? Využije ho jen jedno dítě nebo později i jeho sourozenci?
  • Které kvality musí kočárek mít? Je pro vás důležitá kompaktnost, jednoduchá skladnost nebo velký úložný prostor?

Nosnost

Důležitým údajem je nosnost, kterou nelze zaměňovat s hmotností. Nosnost vám napoví to, dokdy můžete svoje dítě v daném kočárku vozit, i když některé modely mohou udávat i věkovou hranici, např. do 4 let. Nejčastěji se setkáte s nosností do 15 kg, což odpovídá přibližně tříletému dítěti, nebo nosností do 25 kg, tedy přibližně do 4–5 let. U dražších modelů se můžete setkat s vyšší nosností pro větší děti, např. do 28 nebo víc kg. U nosnosti si můžete všimnout i zvláštní údaj, nosnost úložného prostoru, tedy nákupů nebo tašek. Ta bývá většinou v rozmezí 3–5 kg, avšak existují také kočárky zaměřené právě na úložný prostor navíc s nosností i nad 10 kg. Čím víc věcí chcete v kočárku převážet, tím větší nosnost úložného prostoru hledejte.

Tříkolový sportovní kočárek

Hmotnost

Údaj o hmotnosti má smysl zkontrolovat především tehdy, když s kočárkem často cestujete, musíte ho přenášet po schodech, nastupovat a vystupovat z autobusu, překonávat běžné městské překážky a podobně. V tom případě by mělo jít o lehčí kočárek, protože k váze kočárku přibude i váha dítěte a obsahu úložného prostoru. Vyšší váha je zase výsadou kočárků do terénu, protože zajišťují lepší stabilitu a ovladatelnost. Ty nejlehčí sportovní kočárky váží kolem 7 kg, středně těžké 10–11 kg a těžší kočárky začínají od 15 kg.

Kolečka

Kolečka jsou u sportovních kočárků důležitým parametrem, nejen z hlediska typu, ale i počtu. Kočárky do města i do terénu bývají vybavené 4 kolečky, ale kočárky pro sport, běh a bruslení už mají jen 3 kola. Kočárky se 3 koly (trojkolky) mívají větší kola, čímž zvyšují svoji stabilitu, ale díky počtu kol se s kočárkem lépe manévruje. Čím níže položené sedadlo má kočárek, tím je stabilita lepší, proto nesahejte po tříkolových kočárcích s příliš vysokým sedadlem. Čtyřkolové kočárky představují ověřenou klasiku se stabilní konstrukcí, ale může se s nimi hůře manévrovat v užších prostorech. Kompromisem mohou být čtyřkolové kočárky s přednými koly blíže u sebe, díky čemuž se vám bude s kočárkem lépe zacházet.

Z hlediska velikosti kol se setkáte s kočárky s menšími i většími koly. V čem je rozdíl? U malých koleček je cítit každý kamínek a nerovnost povrchu, ale na hladký povrch chodníků jsou jako stvořená. Větší kola sice využijete i ve městě, ale jejich hlavní předností je, že odolají i náročnějším terénům. Menší kolečka nezaberou tolik místa, proto jsou lepší při skladování, ale větší kola v tomto mohou dělat problém. S velikostí souvisí i materiál koleček. Nejčastěji se setkáte s pevnými plastovými kolečky a měkčími pěnovými nebo nafukovacími koly.

Malá kolečka se vyrábějí z plastu, nezaberou moc místa a kočárku ani moc nepřidávají na hmotnosti. Jsou vhodná pro hladké povrchy ve městě, nehrozí jim propíchnutí a defekt, což znamená delší životnost. Jejich nevýhodou je, že nezvládnou drsný terén, větší nerovnosti, písek, bláto apod. Na procházky v přírodě jsou zde pěnová a nafukovací kolečka. Protože jsou měkčí, lépe tlumí nárazy a dokážou zvládat drsný terén. U pěnových kol nehrozí propíchnutí a defekt, což se o nafukovacích kolech nedá říct. Tato kola jsou větší a těžší, proto někomu mohou dělat problém při skladování. Komfort při jízdě zvyšuje i odpružení kol, které tlumí nárazy a nerovný povrch.

Skladnost

Jednoduchá skladnost je vlastnost, kvůli které mnozí sáhnou po sportovním kočárku. V rámci skladnosti si všímejte, jak je možné kočárek složit, jak dlouho to trvá a jak moc se dá složit. Některé modely uvádějí údaje i o tom, jaký rozměr má kočárek po složení, tedy můžete si tak ověřit, zda se vám vejde např. do auta. Užitečnou vlastností je možnost složení jednou rukou. Tuto vlastnost rozhodně využijete, když budete mít v jedné ruce dítě, tašku či nákup a druhou rukou se budete snažit kočárek poskládat.

Sportovní kočárek pro nejmenší děti

Bezpečnost

Bezpečnost musí být při koupi sportovního kočárku prvořadá. Kočárek by měl splňovat standardní evropské bezpečnostní normy, avšak vždy je dobré, když má bezpečnostní prvky navíc. Každý kočárekby měl mít spolehlivé brzdy, aby se při zastavení nepohnul z místa. Brzdy by měly být lehce ovladatelné a dostatečně účinné. Dítě se během vožení může hýbat, proto aby neklouzalo nebo nevypadlo ze sedadla, měl by být kočárek vybavený pětibodovým bezpečnostním pásem. Pokud jde o sportovní kočárek vhodný i pro novorozence, zkontrolujte, zda se sedadlo dá nastavit do ploché pozice na ležení a zda v té poloze nemůže dítě vypadnout skrz otvor určený na nohy.

Ověřte si i celkovou stabilitu konstrukce kočárku, který by měl stát pevně. Vyvarujte se proto kočárků s příliš úzkým tvarem a vysokým sedadlem. Kočárek by neměl obsahovat žádné ostré části a hroty, na kterých by se dítě mohlo poranit. Všechny nastavitelné části, např. držadlo, musí být možné v dosažené poloze zablokovat. Kočárek by v části, kde je uložené dítě, neměl obsahovat ani žádné menší, uvolnitelné díly, které by dítě mohlo odtrhnout a spolknout nebo vdechnout. Měl by být vybavený několika reflexními prvky, které přispějí k lepší viditelnosti při zhoršených světelných podmínkách.

Materiál

Konstrukce je vyrobená z kovu, držadla, kolečka, držáky apod. jsou vyrobené z plastu, textilní části tvoří sedadlo. Tyto materiály musí splňovat přísné bezpečnostní normy, protože musí být zdraví neškodné a vhodné pro nejmenší děti. Materiály stojí za to si ověřit hlavně tehdy, když kupujete levnější sportovní kočárky. Důležitá je i pevnost a kvalita materiálů, hlavně když chcete, aby vám kočárek vydržel několik let, např. i pro budoucí sourozence. Textilní části by měly být i vodě odolné a odolné proti větru a výkyvům počasí. Textil by se měl dát dobře čistit, ideálně v pračce, protože u dětí se může snadno zašpinit.

Úložný prostor

Každý kočárek poskytuje určitý úložný prostor, kam si můžete uložit plenky, lahve, jídlo, oblečení nebo nákup. Zkontrolujte si, zda úložný prostor daného kočárku vyhovuje vašim potřebám. zatímco některým rodičům stačí menší úložný prostor jen na nezbytnosti, jiní mohou jezdit s kočárkem na nákupy nebo s ním cestovat, přičemž si potřebují vzít větší množství věcí. Praktický je proto úložný prostor pod sedadlem, ale také různé boční kapsy či držák na láhev nebo pohár. Pokud patříte k těm, kteří jezdí s kočárkem na nákupy a nákupní tašku si chcete na kočárek zavěsit, ověřte si, zda je kočárek dostatečně stabilní a zda se vlivem váhy nepřevrátí.

Sportovní kočárek s nastavitelnou rukojetí

Držadlo

Vždy se vyplatí si kupovaný kočárek také fyzicky vyzkoušet. Ten, kdo ho bude nejčastěji používat, by měl dbát i na komfort při jeho tlačení. To znamená, že výška držadla by měla být dostatečná, aby se rodič ke kočárku nemusel hrbit, ale nejlepší je, když se dá držadlo nastavit. Rodiče totiž mohou mít i výraznější výškový rozdíl, proto by se mělo dát držadlo jednoduše přizpůsobit. Kromě výškového nastavení jsou praktické sportovní kočárky s překlápěcím držadlem, resp. otočným v obou směrech, tedy když se dá držadlo polohovat zezadu dopředu, aby dítě mohlo sedět nejen po směru jízdy, ale i naopak. Skvělým doplňkem hlavně v zimních měsících jsou rukavice nebo rukávník na kočárek, které jsou spojené s držadlem, ale dají se odepnout. Protože při ježdění máte ruce stále na držadle, tyto rukavice nebo rukávník vám pomohou zůstat v teple, i když mrzne, prší nebo fouká.

Výbava

Mnoho sportovních kočárků nabízí doplňky a funkce navíc, které zvyšují komfort, ale i cenu kočárku. Nemusíte kupovat hned nejdražší kočárek vybavený všemi možnými doplňky. Předem si určete, co je pro vaše potřeby podstatné a zaměřte se právě na ty. Zatímco některé doplňky dostanete už ve výbavě kočárku, mnohé lze koupit dodatečně, proto nemějte obavy, když vašemu kočárku něco chybí.

  • Nákupní koš – Některé kočárky lze doplnit o odnímatelný nákupní koš, který poslouží jako úložný prostor navíc. Použít ho můžete před cestou do obchodu, ale pokud se chystáte jen na procházku, můžete ho jednoduše odejmout.
  • Sedačka navíc – Tento doplněk nabízejí spíše dražší sportovní kočárky. Sedačka navíc se hodí rodinám s dvojčaty. Něekteré modely kočárků totiž lze používat pro jedno nebo dvě děti – stačí dokoupit další sedačku.
  • Síťky a clony – Hlavně v létě je potřebné používat síťky proti hmyzu, slunečníky nebo clony proti slunečním paprskům a UV záření, ale také stříšky, které ochrání před deštěm nebo větrem. Jde o často požadovaný typ doplňků, který si můžete bez problémů dokoupit podle potřeby.
  • Pultík – Praktikou pomůckou je pultík, který se dá k sedadlu lehce připojit i odejmout. Ten poslouží pro jednoduché stravování mimo domov, je možné na něj položit jídlo nebo láhev podle krmení a po najezení opět odejmout.
  • Fusak – Fusak by měl být samozřejmou součástí výbavy především v zimě, když při nízkých teplotách dobře padne hřejivá vrstva navíc. Fusak vyrobený pro konkrétní kočárek padne na míru, přičemž zevnitř by měl být vyrobený z hřejivého materiálu jako bavlna a zvenku z nepromokavého materiálu, který neprofoukne.

Cena

Mezi často vyhledávané značky sportovních kočárků patří Britax, Peg-Pérego, Bebetto, Stokke, Petite&Mars, Bugaboo, Cybex či Chicco. Nejlevnější sportovní kočárky najdete rozhodně v bazarech, kde koupíte kočárek už od 750 Kč a také dražší značky z druhé ruky vás vyjdou mnohem levněji. Levné nepoužívané kočárky se pohybují v cenovém rozmezí 1 200–2 500 Kč. V případě těchto kočárků si zkontrolujte bezpečnost, pohodlnost i výbavu. Pokud hledáte kvalitnější, ale stále cenově dostupné kočárky, budete se pohybovat v cenovém rozmezí od 3 700 do 7 500 Kč. Cenu přitom ovlivňuje nejen značka a kvality, ale i druh koleček, výbava, nosnost a různé vlastnosti. Nejdražší kočárky vás přitom mohou vyjít na 15 000 a víc Kč. Tyto luxusní modely se chlubí svým designem, odpruženými koly, skladností či prémiovými funkcemi.

Péče a údržba

Péče o sportovní kočárek je důležitá z toho hlediska, že čím lépe se o kočárek postaráte, tím déle vám bez problémů vydrží. Ale protože péče o malé dítě je sama o sobě náročný úkol, péče o dětský kočárek by měla být co nejlehčí. Textilní části by měly být odnímatelné a měly by se dát snadno vyprat v pračce. Jejich povrch by měl být vodě odolný, aby nevznikaly zbytečně odolné skvrny. Také plastové části by se měly dát snadno umývat bez potřeby použití chemických čističů.

Pokud sáhnete po kočárku s nafukovacími koly, při ježdění se vyhýbejte ostrým předmětům a kamínkům a kola nikdy nenafukujte víc než je to potřebné. V případě plastových koleček se je vyplatí mazat, čímž se snižuje jejich tření a opotřebování. Kočárek skladujte na tmavém a suchém místě s dobrou cirkulací vzduchu, aby nebyl vystavený riziku vzniku plísní. Kočárek pravidelně čistěte. Drobků a pevných nečistot se zbavte metličkou nebo vysavačem. Textilní části vyperte v pračce a pevné plastové části umyjte vlhkým hadříkem s mýdlovou vodou. Pro prevenci vzniku plísní je možné při praní použít šťávu z citrónu nebo ocet. Pravidelně umývejte také kolesa, čímž se zbavíte bláta a kamínků. Ty by mohly zvýšeným třením časem kolečka poškodit.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 19.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89%)