Jak si vybrat nejlepší stativ na mobil, kameru, fotoaparát nebo dalekohled

Stativ je základní pomůckou pro každého fotografa. Když se chystáte dělat záběry s dlouhou expozicí nebo se jednoduše chcete vyhnout špatně zaostřenému obrazu, tak stativ je "must have" záležitost, která dost pravděpodobně přežije i váš fotoaparát.

Stativ na fotoaparát na focení snímků s dlouhou expozicí

Naše stručná sumarizace vám pomůže při výběru.

Oblíbené stativy

Na co slouží stativ a jakých parametrů si všímat?

Stativ slouží na stabilizování fotoaparátu pro kvalitnější záběry. Nejčastěji se využívá při zhoršených světelných podmínkách nebo v případech, když potřebujete delší čas expozice a ruční držení by tak bylo přímo nemožné.

Pokud se už rozhodnete investovat do stativu, tak byste měli vědět, že jeho životnost je často delší než u fotoaparátu, a proto byste si jeho výběr měli dobře promyslet. Při vybírání správného modelu vstupují do hry různé faktory: konstrukce, materiál, výška, nosnost či manipulace. Svůj vliv má například i to, co se chystáte fotit.

Typ konstrukce

  • Tripody: Nejrozšířenější typ stativů, který se skládá ze tří nožiček a výsuvné hlavice ve středu, kde umístíte fotoaparát. Tři nohy se speciálními protiskluzovými nožkami poskytují vysokou stabilitu a jsou mimořádně vhodné při delších expozicích – noční focení, časosběrné fotografie a tak dále.
  • Monopody: Stativ na jedné noze, který je skladný a velmi snadno přenosný. Nabízí velmi dobrou vertikální stabilizaci a je vhodný například na sportovní utkání nebo i na hory, protože je lehký.
  • Stolní stativy/ministativy: Poslední kategorií jsou malé stativy, které mají omezenou nosnost a jsou stavěné pro menší fotoaparáty. Výhodou je jejich nízká hmotnost a malé rozměry. Nabízejí velmi dobrou stabilitu.

Stativové hlavy

Nejčastěji se v obchodech setkáte s kulovými a trojcestnými hlavami, ale vybrat si můžete i z jiných modelů. Výběr hlavy ovlivňuje to, jaká bude práce se stativem.

Profesionální fotoaparát na stativu

Kulové stativové hlavy

Rychlé, kompaktní, lehké a i proto jsou využívané nejčastěji. Nastavování optimální pozici je velmi rychlé a můžete hlavu posouvat jak vertikálně, tak i horizontálně. Využijí je zejména ti, kteří chtějí fotit sportovní události nebo přírodu. Nevýhodou je, že kvalitní kulové hlavy jsou dražší.

Trojcestné stativové hlavy

Pokud jste trpěliví a rádi si potrpíte na detailech, tak trojcestná hlava je přesně pro vás. Tyto hlavy vám umožňují precizní nastavování a jsou vhodné na focení krajiny, panorámy či budov. Doporučujeme je spíše pro pokročilejší fotografy.

Videohlavy

Tvar jejich konstrukce je přizpůsobený na nahrávání. Skládají se z jedné nebo více dlouhých tyčí a umožňují plynulé a přesné nahrávání díky vertikálnímu a horizontálnímu posouvání objektivu. Jejich nevýhodou je, že nejsou dvakrát kompaktní a manipulace s nimi může být složitější.

Nohy stativu

Kvalita stativu se hodnotí i na základě provedení jeho noh. Nohy se vyrábějí většinou buď z hliníku, nebo karbonu. Hliník je levnější, ale zato těžší, u karbonu je to opačně.

Fotografka fotiaca krajinu s pomocí stativu

Co se týká kvality, tak tady vyhrává karbon, protože je pevnější a v zimě nechladí. Někdy najdete i plastové nožičky, ale těm se raději vyhýbejte. Důležité také je, aby nožky byly zakončené gumou, která zlepší celkovou stabilitu.

Nosnost stativu

Pokud s focením teprve začínáte, tak se dá předpokladat, že máte jen menší, a tedy i lehčí foťák. Časem však možná budete fotit s větším a hlavně těžším příslušenstvím (externí blesk, teleobjektiv atd.), a proto budete potřebovat stativ s vyšší nosností. Nosnost se sice nepostará o lepší stabilizaci obrazu, ale určitě byste ji neměli při výběru podcenit.

Výška stativu

Pro co nejpohodlnější focení byste měli kupovat takový stativ, u kterého se nemusíte krčit. Větší stativ však může být problémem, pokud často cestujete, protože jsou méně skladné, takže ideálem je najít kompromis. Pokud chcete fotit "od země", tak u některých stativů si vysouvací sloupek můžete překlopit tak, aby směřoval dolů.

Oblíbené stativy

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.Publikováno dne: 13.05.2020
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...

Rezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vodyRezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vody

Rezavá, hnědá nebo kalná voda z vodovodu představuje nepříjemnou starost a klidně se může vyskytnout i ve vaší domácnosti. Co tento jev způsobuje a jak se dá proti němu bojovat, vám...