Jak si vybrat nejlepší stativ na mobil, kameru, fotoaparát nebo dalekohled

Stativ je základní pomůckou pro každého fotografa. Když se chystáte dělat záběry s dlouhou expozicí nebo se jednoduše chcete vyhnout špatně zaostřenému obrazu, tak stativ je "must have" záležitost, která dost pravděpodobně přežije i váš fotoaparát.

Stativ na fotoaparát na focení snímků s dlouhou expozicí

Naše stručná sumarizace vám pomůže při výběru.

Oblíbené stativy

Na co slouží stativ a jakých parametrů si všímat?

Stativ slouží na stabilizování fotoaparátu pro kvalitnější záběry. Nejčastěji se využívá při zhoršených světelných podmínkách nebo v případech, když potřebujete delší čas expozice a ruční držení by tak bylo přímo nemožné.

Pokud se už rozhodnete investovat do stativu, tak byste měli vědět, že jeho životnost je často delší než u fotoaparátu, a proto byste si jeho výběr měli dobře promyslet. Při vybírání správného modelu vstupují do hry různé faktory: konstrukce, materiál, výška, nosnost či manipulace. Svůj vliv má například i to, co se chystáte fotit.

Typ konstrukce

  • Tripody: Nejrozšířenější typ stativů, který se skládá ze tří nožiček a výsuvné hlavice ve středu, kde umístíte fotoaparát. Tři nohy se speciálními protiskluzovými nožkami poskytují vysokou stabilitu a jsou mimořádně vhodné při delších expozicích – noční focení, časosběrné fotografie a tak dále.
  • Monopody: Stativ na jedné noze, který je skladný a velmi snadno přenosný. Nabízí velmi dobrou vertikální stabilizaci a je vhodný například na sportovní utkání nebo i na hory, protože je lehký.
  • Stolní stativy/ministativy: Poslední kategorií jsou malé stativy, které mají omezenou nosnost a jsou stavěné pro menší fotoaparáty. Výhodou je jejich nízká hmotnost a malé rozměry. Nabízejí velmi dobrou stabilitu.

Stativové hlavy

Nejčastěji se v obchodech setkáte s kulovými a trojcestnými hlavami, ale vybrat si můžete i z jiných modelů. Výběr hlavy ovlivňuje to, jaká bude práce se stativem.

Profesionální fotoaparát na stativu

Kulové stativové hlavy

Rychlé, kompaktní, lehké a i proto jsou využívané nejčastěji. Nastavování optimální pozici je velmi rychlé a můžete hlavu posouvat jak vertikálně, tak i horizontálně. Využijí je zejména ti, kteří chtějí fotit sportovní události nebo přírodu. Nevýhodou je, že kvalitní kulové hlavy jsou dražší.

Trojcestné stativové hlavy

Pokud jste trpěliví a rádi si potrpíte na detailech, tak trojcestná hlava je přesně pro vás. Tyto hlavy vám umožňují precizní nastavování a jsou vhodné na focení krajiny, panorámy či budov. Doporučujeme je spíše pro pokročilejší fotografy.

Videohlavy

Tvar jejich konstrukce je přizpůsobený na nahrávání. Skládají se z jedné nebo více dlouhých tyčí a umožňují plynulé a přesné nahrávání díky vertikálnímu a horizontálnímu posouvání objektivu. Jejich nevýhodou je, že nejsou dvakrát kompaktní a manipulace s nimi může být složitější.

Nohy stativu

Kvalita stativu se hodnotí i na základě provedení jeho noh. Nohy se vyrábějí většinou buď z hliníku, nebo karbonu. Hliník je levnější, ale zato těžší, u karbonu je to opačně.

Fotografka fotiaca krajinu s pomocí stativu

Co se týká kvality, tak tady vyhrává karbon, protože je pevnější a v zimě nechladí. Někdy najdete i plastové nožičky, ale těm se raději vyhýbejte. Důležité také je, aby nožky byly zakončené gumou, která zlepší celkovou stabilitu.

Nosnost stativu

Pokud s focením teprve začínáte, tak se dá předpokladat, že máte jen menší, a tedy i lehčí foťák. Časem však možná budete fotit s větším a hlavně těžším příslušenstvím (externí blesk, teleobjektiv atd.), a proto budete potřebovat stativ s vyšší nosností. Nosnost se sice nepostará o lepší stabilizaci obrazu, ale určitě byste ji neměli při výběru podcenit.

Výška stativu

Pro co nejpohodlnější focení byste měli kupovat takový stativ, u kterého se nemusíte krčit. Větší stativ však může být problémem, pokud často cestujete, protože jsou méně skladné, takže ideálem je najít kompromis. Pokud chcete fotit "od země", tak u některých stativů si vysouvací sloupek můžete překlopit tak, aby směřoval dolů.

Oblíbené stativy

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 13.05.2020
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.