Dřevěný, nebo kovový stojan na víno, luxusní vintage, nebo skládací? Poradíme, jak vybrat

Každý milovník vína jednou dojde do bodu, kdy se mu lahve vína začnou doma hromadit. Právě tehdy je vhodná doba na opatření si stojanu na víno. Nemusíte být přitom ani žádný sběratel – stojan na víno je totiž pozoruhodný bytový doplněk, který zaujme i hosty. Těm je možné vystavené víno rovnou nabídnout.

Jak vybrat stojan na víno?

Dřevěný, nebo kovový, minimalistický, nebo vintage? Pojďme se podívat na to, jak si vybrat ten správný stojan na víno.

Nádherné dřevěné i kovové stojany na víno

Proč investovat do stojanu na víno?

Pokud patříte k těm, kteří si rádi vychutnají pohár dobrého vína, dříve či později se vám doma začnou hromadit lahve kvalitních vín. A přesně to patří k nejčastějším důvodům na opatření si stojanu na víno. Díky němu budete moci víno prakticky uskladnit, přičemž bude ve vyhovující, vodorovné poloze. Stojan na víno se tedy vyplatí obstarat si každému, kdo má už doma nějakou sbírku vín a rád by je dobře uskladnil, příp. uložil na zajímavý regál. Stojany na víno se často kupují i kvůli ozvláštnění interiéru unikátním bytovým doplňkem. Menší stojany na stůl i závěsné stojany výborně doplňují zařízení míestnosti a zaujmou hosty, pokud na ně před servírováním uložíte podávané víno.

Jak skladovat víno

Předtím, než se pustíme do výběru stojanu na víno, si pojďme připomenout, v jakých podmínkách je potřebné víno skladovat. Na tom totiž závisí, jaký typ stojanu je pro vás vhodný. Dlouhodobé skladování vína si totiž vyžaduje specifické podmínky. Díky tomu dokážete rozlišit, zda vámi vybraný stojan a místo, kam ho umístíte, je vhodný pro dlouhodobé uskladnění, nebo jen krátkodobé umístění vína.

Důležitá je teplota v místnosti, vlhkost i světlo. Příliš teplé nebo studené skladování by měly na víno nepříznivý vliv, mohlo by dojít ke změně chuti i zkažení vína. Stejně ničivý vliv má na víno přímý dopad slunečních paprsků a UV záření, které by ovlivnily jeho chuť i aroma. Vlhkost má zase vliv na stav lahve – ve vlhkém prostředí se z vína může odlupovat etiketa, což znehodnotí jeho prodejní cenu, při suchém prostředí zase může vysychat korková zátka, kvůli čemuž může být víno vystavené kyslíku a znehodnotit se.

Ideální teplota pro dlouhodobé skladování vína by měla být kolem 13 °C, víno by nemělo být na přímém světle, ale v přítmí, a vlhkost vzduchu by se měla pohybovat od 60 do 68 %. Víno se zároveň má skladovat ve vodorovné poloze, aby korek nevysychal a víno nezačalo ztrácet na kvalitě. Když chcete doma skladovat více lahví vína a nemáte sklep nebo chladnější místnost, opatřete si vinotéku. Jde o ledničku určenou speciálně na víno, ve které je ideální vlhkost a teplota se pohybuje kolem 10–15 °C.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie stojany na víno

Jak vybrat stojan na víno

Výběr stojanu na víno nemusí být vůbec náročným úkolem – stačí si předem ujasnit několik preferencí. Potřebujete stojan na dekorativní účely a výstavu jedné lahve, nebo chcete stojan využívat prakticky na skladování více vín? Do jaké místnosti zamýšlíte stojan umístit a máte pro něj dostatek prostoru? Chcete na něm vína uskladňovat dlouhodobě, nebo jen na pár hodin až dní? Odpovědi na tyto otázky vám značně zúží okruh výběru a vy se tak budete moci zaměřit na typ stojanu vhodného pro vaše potřeby.

Umístění

Umístění je při výběru stojanu jedním z nejdůležitějších kritérií. V zásadě se bavíme o místech, na kterých je možné víno skladovat dlouhodobě, a místech, na kterých je víno uložené spíše na výstavu před podáváním. Víno lze z dlouhodobého hlediska skladovat jen na místech, která splňují kritéria potřebná pro uskladnění – jsou tmavá, chladná (10–15 °C), mají ideální vlhkost (60–68 %) a dostatek prostoru pro takové množství vínových lahví, jaké si přejete uložit. Tato kritéria splňují spíše sklepy, které jsou skvělou volbou pro uložení větších stojanů na víno a několikaměsíční až roční uskladnění vína.

Kovový stojan na víno

To však neznamená, že stojan na víno patří jen do sklepa. Oblíbené místnosti na stojany na víno jsou i obýváky, kuchyně či jídelny a pracovny. Stojan lze umístit všude tam, kde se víno podává. Problémem však je, že tyto místnosti mívají pokojovou teplotu, jsou slunečné a nevytvářejí tak vhodné podmínky pro dlouhodobé skladování. V těchto případech jsou vhodné spíše designové stojany na jedno nebo menší počet vín, která se na stojany uloží před podáváním. Skvělou volbou je také zakoupení stojanu s vinotékou, ve které lze lahve vína skladovat v ideálních podmínkách a víno tak vytáhnout ze stojanu až těsně před podáváním.

Typ stojanu

  • Stojací stojany na víno – Stojací stojany představují větší kusy nábytku, které se umísťují přímo na podlahu. Může jít o klasickou dřevěnou nebo kovovou konstrukci jednoduchého vzhledu, nebo v různých designových provedeních, například ve tvaru sudu s poličkami na víno. Tyto stojany mají větší kapacitu, dá se na nich uskladnit 20 až několik desítek vín v typické vodorovné poloze.
  • Skříňky na víno – Jsou podobné stojacím stojanům, umísťují se na podlahu, ale jsou vybavené i různými poličkami, zásuvkami nebo dvířky navíc. Fungují tedy jako kombinace stojanu na víno a nábytku, ve kterém můžete uskladnit různé předměty, například poháry na víno a podobně. Také jsou vybavené větší kapacitou 20 až několika desítek vín, která se uskladňují ve vodorovné poloze. Skříňky s většími dvířky mohou sloužit i pro umístění vinotéky.
  • Nástěnné stojany na víno – Patří k menším stojanům na víno. Jsou umístěné na stěně buď jako klasická polička, nebo často mají i různé moderní tvary, díky čemuž se z nich stávají vysloveně designerské kousky. Jsou určené pro menší počet vín, která se na něj uloží před podáváním. Větší počet vín by totiž zvýšil váhu stojanu a tím i riziko spadnutí. Tyto stojany jsou často vyráběné ze dřeva, ale i kovu, plastu a různých dalších materiálů.
  • Závěsné stojany na víno – Podobně jako nástěnné stojany mají i závěsné stojany menší rozměr a tím i menší kapacitu lahví. Závěsné stojany se nemontují na stěnu, ale visí ze stropu, resp. se dají zavěsit uvnitř skříňky. Takto šetří místo na podlaze a slouží pro vystavení vína před podáváním.
  • Stojany na víno na stůl nebo pracovní plochu – Zlatou střední cestu v rámci kapacity stojanů představují stojany na stůl nebo pracovní plochu. Existují menší, designové modely různých tvarů a z různých materiálů, které vytvoří z lahví centrální kousek uprostřed obýváku nebo jídelny. Zároveň je možné najít i větší modely, které uskladní i 40 lahví. Přestože mnohé mají zajímavý tvar a vzhled, nenechte se zmýlit a pamatujte na to, že větší počet vín, která chcete uskladnit dlouhodobě, je potřebné uložit na chladné a tmavé místo, ne do obýváku.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie stojany na víno

Kapacita a rozměr

Pokud hledáte stojan pro dlouhodobé uskladnění vína, dobře se zamyslete nad kapacitou (množstvím lahví) stojanu. Nejde jen o to, kolik lahví vína máte momentálně doma, ale i zda se v blízké budoucnosti vynasnažíte svoji sbírku rozšířit nebo zredukovat. Pečlivě si přeměřte i rozměry místa, na které si chcete stojan uložit. Pokud hledáte stojan na výstavu vína, sáhněte po menších modelech s kapacitou 1–8 vín. Malé stojany na jedno víno jsou skvělým dekorativním prvkem, které rozhodně zaujmou. Když je vaše sbírka vín větší, nezapomeňte brát do úvahy i rozměr miestnosti, aby se vám stojan bez problémů vešel. Většina vínových lahví má standardní velikost a rozměry (750 ml), ale jsou i vína s menšími rozměry. Jde např. o piccolo lahev s jednou dávkou šampanského 187,5 ml, poloviční rozměr 375 ml, lahve s 500 ml, magnum lahve s 1,5 l, dvojité magnum s 3 l a další větší rozměry. Pokud máte ve sbírce i lahve různých rozměrů, přizpůsobte tomu i výběr stojanu.

Materiál

  • Dřevo – Mezi roky ověřenou klasiku patří dřevěné stojany na víno. Dřevo je přírodní, ale pevný materiál, který se hodí jak do sklepa, tak i do obýváku. Tento materiál vám vydrží roky, protože mu vyhovují podmínky, v jakých se víno skladuje (mimo slunečních paprsků, bez nadměrné vlhkosti nebo sucha). I přesto je potřebné se o dřevo čas od času starat a použít vhodné přípravky pro péči o dřevěný nábytek.
  • Kov – Na rozdíl od dřeva kov vyzařuje chlad, a proto se hodí spíše do čistých, moderních interiérů, kde působí jednoduše, minimalisticky. Kov poskytuje pevnou konstrukci pro bezpečné skladování vínových lahví. Jde o poměrně nenáročný materiál na údržbu, v podmínkách, v jakých se víno skladuje, by se neměla vyskytnout koroze.

Designový stojan na víno

  • Plast – Plast patří k moderním materiálům vhodným do moderních domácností. Je levnou alternativou dřeva i kovu, kvůli čemuž však někdy i levně působí. Je to lehký materiál nevyžadující téměř žádnou údržbu. Tento materiál je zajímavý z designového hlediska, protože najdete různá tvarová i barevná provedení.
  • Ratan – Ratanové stojany na víno jsou také poměrně oblíbené. Proutí je levnou záležitostí, proto jsou z cenového hlediska výhodnou koupí. Ratanové stojany však v některých případech mohou působit obstarožně, proto jsou vhodnější spíše do venkovsky zařízených interiérů. Tyto stojany jsou lehké, jednoduše přenosné a velmi praktické.

Design

Design je bezpochyby podstatným kritériém při výběru. Zatímco u praktických stojanů ukrytých ve sklepě nemusí až tak záležet na vzhledu, mnohé stojany se kupují i za účelem získat zajímavý bytový doplněk. Proto si dejte záležet na tom, aby vám ladil se zbytkem interiéru. V moderních prostorech vyniknou kovové konstrukce nebo minimalistické a geometrické designy, dřevo se zase hodí do venkovsky vypadajících prostor. Větší a širší stojany mohou vypadat mohutně a těžkopádně a v některých prostorech zabírat příliš mnoho místa.

Nejen v pokojích s množstvím nábytku, ale i v domácnostech s dětmi či domácimi mazlíčky dobře padnou nástěnné a závěsné stojany, které uloží víno mimo jejich dosah. Potřebujete úložný prostor i na vínové poháry, pochutiny a další doplňky? Řešením mohou být právě skříňkové stojany na víno. Závěsné modely však nejednou mají i poličku navíc nebo zářezy zespodu na poháry. Při výběru designových stojanů se nenechte zmýlit zajímavou konstrukcí a unikátním vzhledem. Přestože tyto modely mohou působit unikátně, zamyslete se nad praktičností použití, zda bude jednoduché na daném stojanu víno skladovat, zda na něm bude bezpečně uložené, zda si lahev budete moci jednoduše vyndat bez toho, abyste nejdříve museli složit ostatní lahve a podobně.

Cena

Cena stojanů na víno je velmi individuální a závisí na použitém materiálu, rozměrech i náročnosti designu. Nejjednodušší modely ze dřeva, ze skla, kovu nebo proutí na jednu nebo nízký počet lahví najdete za skutečně nízké ceny do 10 eur. Závěsné modely a stojany na stůl ze dřeva či kovu na zhruba 10 lahví vás vyjdou na 10–20 eur. Stojací stojany jednoduché konstrukce ze dřeva snadno získáte už od 20 eur, ale za designově zajímavějšie modely si připlatíte rozhodně víc, začínají od 40 eur až do několika stovek eur. Skříňkové modely kombinované se zásuvkami a jiným úložným prostorem začínají od 100 eur, přičemž záleží na náročnosti designu i rozměrech. Nejdražší modely jsou z kvalitního dřeva i dalších materiálů, často jsou kombinované s různým úložným prostorem i vestavěnou vinotékou, přičemž cena se pohybuje v několika stovkách eur.

Nádherné dřevěné i kovové stojany na víno

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 21.03.2022
Hodnocení článku:
(89.8%)