Jak vybrat stolní pilu? Nejlepší nabízí Scheppach, Makita, DeWalt, Güde, Einhell a Bosch

Potřebujete něco uříznout nebo nařezat? Polička nařezaná na stolní pile bude hotová mnohem rychleji než běhání do obchodu. Navíc do vlastní výroby můžete vložit kus vlastní představivosti. Se stolní pilou nebudete mít žádný problém vyrobit nejen polici, ale i náročnější dřevěné konstrukce.

Jak vybrat stolní pilu?

Už jste si někdy pohrávali s myšlenkou, že byste takovou mašinku u vás doma přivítali? V tom případě vám poradíme, jak si vybrat tu nejlepší stolní pilu.

Oblíbené stolní pily


Jak vybrat stolní pilu?

Úplným základem je vědět, na co budete stolní pilu používat. Na tom potom závisí model stolní pily, vhodné příslušenství a všechno to, co na danou činnost budete potřebovat. Je lepší si to ujasnit předem, aby se nestalo, že po koupi pily zjistíte, že jste potřebovali model s kvalitnější výbavou, s přesnějším řezem apod. Na výběr máte z několika typů.

Typy stolních pil

Pily je možné rozdělit do 2 kategorií – přenosné a nepřenosné stolní pily. Rozdíly jsou v hmotnosti i využití.

  • Nepřenosná stolní pila – je pevnou součástí stolu. Nedá se od stolu odpojit a využívají ji hlavně lidé, kteří se dřevařské výrobě věnují na profesionální úrovni. Je určená na řezání dlouhých řezů s vysokou přesností.
  • Přenosná stolní pila – je vhodná pro domácí použití. Ke stolu není upevněná, ale její součástí je menší pracovní plocha. Výhodou je podstatně nižší hmotnost, mobilita a nižší cena.

Stolní pila potřebuje pořádný stůl

Stolní pila, ať už přenosná, nebo nepřenosná, by měla ležet na pevném stole. Pokud uvažujete nad přenosným modelem, nejlepší je zaměřit se na modely dodávané spolu s odnímatelným skládacím podstavcem na kolečkách. Podstavec má multifunkční využití. Podstavce a stoly jsou totiž vybavené pojízdnou kolejnicí, která slouží jako vodítko při řezu, několika pravítky a někdy i hoblovačkou či osvětlením.

Pokud chcete vybrat nejlepší stůl na stolní pilu, potom myslete na to, že musí být robustní, z pevného materiálu. Co se týká výbavy, tak absolutním základem je „vodítko". Při výběru stolu zohledněte i možnost rozšíření pracovní plochy, popřípadě, zda je možné nastavit výšku stolu. Čím víc možností nabízí stůl, tím lépe, protože jedině na stole, který se dá dokonale přizpůsobit vašim potřebám, se dá pracovat dobře.

Výkon a příkon stolní pily

Je přirozené, že ty nejlepší stolní pily, tzv. profi pily, budou mít větší výkon než hobby pily, určené na domácí používání. To však neznamená, že se nedá koupit i kvalitní hobby pila s výborným výkonem. To, jaký výkon má pila a kolik zvládne, se dozvíte z příkonu elektromotoru. Pokud vám postačí nějaký základ, potom si vystačíte s pilou, jejíž příkon začíná na 900 wattech. Ty nejlepší pily dosahují příkon až 2 200 W. Pokud to s řezáním myslíte opravdu vážně, ale hledáte jen něco na domácí používání, potom zvolte zlatou střední cestu, kterou je pila s příkonem od 1 400 do 1 800 W.

Stolní kotoučová pila

Počet otáček za minutu

S výkonem pily souvisí i počet otáček a velikost kotouče. Pokud nejste ve světě řezbářství nováčkem, potom určitě víte, že čím robustnější, masívnější dřevo potřebujete řezat, tím vyšší počet otáček za minutu potřebujete. V případě, že vezmeme do úvahy velikost kotoučů, funguje zde nepřímá úměra. Čím hrubší kotouč používáte, tím menší obvodovou rychlost potřebujete na uříznutí rovné a čisté desky. Abyste si to dokázali představit, tak např. kotouč s velikostí 250 mm potřebuje pro svoji efektivní práci až 5 000 otáček za jednu minutu, přičemž 500mm kotouč si vystačí s 2 500 otáčkami. Jaký počet otáček je tedy nejlepší? Úplně ideální bude, když se kotouč s 250mm průměrem otočí přibližně 4 800krát za minutu. Tato hodnota se vždy udává jako maximální počet otáček za minutu.

Řezné kotouče a jejich vlastnosti

Kotouč, více méně, udává celkové schopnosti pily. Čím je kotouč menší, tím méně energie na otáčení se vyžaduje. Proto když uvidíte pilu s malým kotoučem, můžete předpokládat, že bude disponovat menším výkonem.

Velikost kotouče a počet zubů

Kotouče se od sebe liší velikostí, ale také počtem zubů. Velikost kotouče určuje maximální velikost materiálu, který s ním dokážete uříznout a také délku řezu, kterou kotouč dokáže uříznout. Počet zubů se může lišit podle toho, na jaký materiál/účel je kotouč určený. Na příčné řezy je potřebný kotouč s větším počtem zubů, na podélné řezy postačí kotouč s menším počtem zubů. Zuby počítat nemusíte, rozdíl je znatelný pouhým okem  – v samotné hustotě a velikosti zubů. Když touží po pile s velkým kotoučem, její výkon musí být na to uzpůsobený. Když má pila příkon 900 W, větší kotouč než 250 mm „neutáhne".

Hloubka přířezu a délka řezu

Dalšími velmi důležitými vlastnostmi pily jsou hloubka a délka řezu. Délka řezu je jednoduše ovlivnitelná, stačí posunout řezný materiál a pila ho uřízne do takové míry, resp. délky, do jaké si přejete. To se však o hloubce řezu říct nedá. Hloubka řezu vyjadřuje největší možnou tlouštku materiálu, se kterým je kotouč schopný si poradit. Jednodušeji řečeno, jde o maximální možnou výšku materiálu, který je pila schopná přeřezat. Pokud se rozhodnete odříznout větší kus, resp. širší, než je maximální velikost kotouče, riskujete zaseknutí pily (zůstane zaseknutá ve dřevu) a zničení elektromotoru. Co se týká parametrů, při různých úhlech řezání je možné zrealizovat i jinou hloubku řezu. Čím menší úhel, tím menší hloubka. Proto při jednotlivých úhlech bývá udávaná také výška/hloubka materiálu, a to od 55 mm do 85 mm.

Všimněte si také způsobu, jakým se kotouč mění. Myslete na to, že kotouč by měl jít vyměnit snadno a bezpečně.

Rozsah řezání udává úhel řezu

Velmi důležitým parametrem, na který byste měli zaměřit svoji pozornost, je i možnost nastavení řezného úhlu. Díky tomu dokážete uříznout dřevo, jakýmkoliv směrem chcete, nejčastěji buď do šikma, nebo kolmo.

Zpravidla se každý model stolní pily dá nastavit minimálně do 2 základních úhlů, a to do úhlu 90° a 45°. Lepší modely disponují i možností větší flexibility – možností nastavení úhlu řezání 60° a 75°. Jsou vybavené sklopnou řezací hlavou, kterou je možné naklápět do různých úhlů a zafixovat ji tak, aby řez byl provedený se 100procentní přesností. Každému úhlu přísluší i maximální hloubka řezu (tlouštka materiálu).

Možnost natáčení řezné hlavy pod určitým úhlem se nazývá aretace. Čím přesnější je aretace, tím je materiál pod daným úhlem přesněji uříznutý. Pokud by aretace nebyla kvalitní nebo přesná, kotouč může uhýbat, čímž se ztrácí přesnost řezání.

Hmotnost stolní pily

Jaká je ideální hmotnost stolní pily, vám neprozradíme, protože to závisí na tom, zda si vyberete profi model, nebo hobby stolní pilu. Hmotnost je vždy několik desítek kg (20–30 kg), což zajišťuje pile pevnost.

Řezný kotouč stolové pily

Kolejnice

Pojezd, resp. kolejnice vedou řezný materiál po stole. V nich jsou obvykle umístěné vodicí lišty, čehož výsledkem je udržení rovného řezu po celé délce řezu. Součástí kolejnic jsou pojezdová kolečka, která by měla být z kvalitního materiálu, v tomto případě je nejlepší, když jsou vyrobené z odolné a tvrdé gumy.

Příslušenství

Stolní pilu můžete vybavit i zajímavým příslušenstvím.

  • Sběrný vak – při práci vzniká mnoho odpadního materiálu v podobě pilin, hoblin a prachu. Sběrný vak je praktickou pomůckou, protože všechen odpad se sbírá v něm.
  • Lepším a modernějším řešením je odsávání. Odsávací přípojku stačí nasadit na vysavač, nejlépe průmyslový, a všechen nepořádek vysát.
  • LED osvětlení – slouží na osvětlení pracovní plochy a samotné pily. Osvětlení pomáhá dosáhnout dokonalejší řez, přispívá k vyšší bezpečnosti při řezání.
  • Laserové ukazovátko – s laserem se dá vykouzlit přesnost řezání na milimetr.
  • Podpěry – jde o možnost rozšíření pracovní plochy. Je to nápomocné při řezání desek větších rozměrů, které přesahují samotný stůl.

Bezpečnostní prvky

Protože práce se stolní pilou je mimořádně nebezpečnou činností, je třeba se při výběru pily zajímat i o bezpečnost. Stolní pily bývají vybavené bezpečnostním plastovým krytem, který se pokládá na kotouč. Kryt chrání obsluhu před odmrštěnými třískami a dřevem. Některé pily mají i kryt, který se pokládá na pilu mimo její provoz. Tento druh krytu zvyšuje bezpečnost pohybu kolem pily v době, kdy se pila nepoužívá. Za bezpečnostní prvek se považuje také ergonomicky tvarovaná rukojeť, která by měla být potažená protiskluzovým materiálem

Cena a značky stolních pil

Levná stolní pila stojí kolem 50–60 €, ale cena pil se dokáže vyšplhat až na tisíce eur. Kvalitnější pilu koupíte kolem 125 eur. Náročnější uživatelé si přijdou na svoje s pilami v cenové relaci od 250 do 500 €. Nejdražší jsou profi stolní pily, které mají bohaté příslušenství a vysoký příkon.

Každý chce kvalitu za přijatelnou cenu. Renomované značky mají ve své nabídce obvykle levnější i dražší kousky. Navíc nabízejí svým zákazníkům benefity navíc (dobrá dostupnost náhradních dílů, servis, online poradce, příležitostné věrnostní slevy apod.). Nejlepší značky a výrobci stolních pil jsou Scheppach, Bosch, DeWalt, Makita. Levnější pily nabízí Hecht, Güde, Einhell a Lidl (značka Parkside). Profi pily se nacházejí v nabídce značek Bomar, Metallkraft, Husqvarna, Holzmann či Bernardo.

Péče o stolní pilu

Aby vám pila dlouho vydržela, je nutné se o ni adekvátně starat. Co to znamená? V první řadě je to vhodné uskladnění. Nenechávejte ji na místech, kde by mohla zmoknout, protože konstrukce a také pila jsou z kovu. Udržování čistoty je dalším významným aspektem, který působí na životnost stroje. Před každým použitím zkontrolujte ostrost kotouče. Když jsou řezné kotouče zašpiněné a tupé, mohou zablokovat pilu a znefunkčnit ji. Před každým použitím udělejte kontrolu rukojeti a povrchu pily i stolu. Musí být suché a čisté, aby neklouzaly.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 06.05.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.8%)

V této kategorii najdete i:

Nejlepší aku šroubováky a aku vrtačky – recenze a test pomohou s výběremNejlepší aku šroubováky a aku vrtačky – recenze a test pomohou s výběrem

Aku šroubovák je praktickým nářadím, které se uplatní v každé domácnosti. Co ale takového aku vrtačky? Vyplatí se do tohoto aku nářadí investovat? Poradíme vám, jak si vybrat, co nejlépe.

Jak vymalovat ložnici, dětský pokoj i obývací pokoj? Malování stěn svépomocíJak vymalovat ložnici, dětský pokoj i obývací pokoj? Malování stěn svépomocí

Malování ložnice, obývacího pokoje, kuchyně či dětského pokoje. Jde o činnost, která sice nepatří mezi nejnáročnější, ale vyžaduje přípravu a také je dobré držet se správných zásad. Jak...

Váleček na malování, který nekape? Vybíráme nejlepší malířské válečkyVáleček na malování, který nekape? Vybíráme nejlepší malířské válečky

Pokud se chystáte svépomocí vymalovat svůj byt či dům, určitě byste měli vědět, že kvalitní malířský váleček dokáže práci výrazně usnadnit. Na trhu se nachází velké množství válců pro...