Nejlepší sušičky potravin (ovoce). Recenze poradí, jak vybrat

Sušené ovoce uchovává až 80 % vitamínů, je výbornou náhradou sladkostí a při procesu sušení se vůně a chuť ovoce zintenzivňuje. Zatímco v obchodech se ovoce musí upravovat pomocí emulgátorů, aby nedošlo k plísním, tady se jedná o čistě přírodní produkt bez přidaných chemických látek.

Nová sušička ovoce a zeleniny - jak vybrat?

V sušičce ovoce nemusíte sušit jen ovoce, ale můžete ji použít i při sušení hub, bylinek či zeleniny. Základ sušičky tvoří hlavní panel, kde se nachází výhřevné těleso, termostat a ventilátor.

Oblíbené modely

Důležité parametry při výběru sušičky

 • Výkon - čím silnější je výkon sušičky, tím rychleji dochází k sušení ovoce. Výkon motoru začíná na 170 wattech a končí na 1000 wattech. Ideální výkon je 500 W.
 • Regulátor teploty - mezi důležité funkce sušičky na výsledném produktu patří regulátor teploty. Různé druhy ovoce, zeleniny nebo hub vyžadují různé teploty při sušení, což ovlivňuje jejich chuť a vůni. Mnoho sušiček dodnes ještě tuto funkci nemá, proto se těmto typům raději vyhněte. V opačném případě budete moci pravděpodobně sušit jen některé plody.
 • Časovač - výhodnou funkcí je samotný časovač, sušička bude pracovat hodiny a nakonec se sama automaticky vypne.
 • Počet misek - množství misek závisí na individuální potřebě daného člověka, někteří si vystačí se třemi, jiným nestačí ani pět misek. Počet „poschodí“ sušičky volte podle množství ovoce, které sušíte. Informujte se proto předem, zda je možné misky dokoupit, ne každý typ sušičky má tuto možnost.
 • Materiál - pokud si zvolíme misky vyrobené z průhledného plastu, potom máme vyhráno. Při kontrole ovoce totiž zabráníme zbytečnému úniku tepla. U plnobarevných misek jednoduše nevíme, jestli je ovoce už dostatečně suché nebo není, a musíme je neustále odkrývat.

Sušička ovoce a zeleniny

Nejlepší sušičky ovoce podle testů a recenzí

Připravili jsme pro vás žebříček nejlépe hodnocených sušiček ovoce. Prohlédli jsme si recenze sušiček, porovnání, testy sušiček a také jsme sledovali důležité parametry. Výsledkem je následný seznam, který vám poradí produkty ověřené reálnými uživateli. Pokud máte  zájem o jinou sušičku ovoce, ale chtěli byste poznat odborný názor, napište do komentáře a my se vám budeme snažit co nejdříve poradit.

Co všechno se dá v sušičce sušit?

V sušičce lze sušit nejen ovoce - bobulové i peckové (pro sušení ho nezapomeňte vypeckovat), zeleninu (od rajčat, přes mrkev, kukuřici až po kapustové listy, z nichž takto vyrobíte zdravé čipsy), ale i hřiby, různé bylinky, koření (semena i vykopány kořeny), květiny, ale i domácí těstoviny.

Většina cenově dostupných modelů si poradí i se sušením masa (hověziny, drůbeže či zvěřiny) a ryb.

Náš tip: Pokud tyto dvě suroviny plánujete sušit pravidelně, pak si ověřte, zda se na vámi vybrané sušičce dají nastavit i vyšší teploty (nad 65 ° C). Zároveň je třeba pamatovat na to, že se zvyšujícím se podílem tuku v masa se snižuje jeho trvanlivost po usušení.

Sušení je absolutně nenáročný proces, třeba však pamatovat na to, že teplota sušení se mění v závislosti na tom, co do sušičky vložíme. Suroviny sušíme v těchto teplotních intervalech:

 • 35 - 40 °C - sušení bylin, koření
 • 46 °C - příprava domácího jogurtu
 • 50 - 55 °C - sušení hub, ovoce, zeleniny
 • 57 °C - sušení domácích těstovin
 • 68 °C - sušení masa a ryb

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie sušičky potravin

Jak vyrobit domácí jogurtu v sušičce ovoce?

Možná jste ani netušili, že sušičku ovoce můžete využít i jako domácí jogurtovač. Příprava je jednoduchá - litr plnotučného mléka smíchejte pro krémovější konzistenci s 1/2 hrnku sušeného mléka.

 • nepasterizované mléko krátce převařte a nechte ho vychladnout na 49 °C
 • pasterizované mléko naopak zahřejte na teplotu 49 °C

Jak vyrobit domácí bio jogurt v sušičce ovoce?

Z takto připraveného mléka odeberte cca 1/4 hrnku a smíchejte ho se 4 lžícemi bílého jogurtu (musí obsahovat kultury Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium). Směs smíchejte se zbytkem mléka, naplňte ní nádobky na jogurt a vložte je na dno sušičky. Na časovači nastavte čas 3 hodiny a teplotu 46 °C.

Příprava kynutého těsto v sušičce ovoce

Po spotřebiči lze sáhnout i tehdy, pokud chcete urychlit kynutí těsta. Je to opět jednoduché:

 • ze sušičky vytáhněte sušící pláty a nahřejte ji na 46 ° C
 • na dno vložte mělký hrnec s vodou
 • nad tento hrnec vložte plát, na který položte mísu s připraveným těstem (mísu přikryjte utěrkou)

Těsto vykyne za 30 až 60 min.

Jaká je cena nové sušičky? Po jaké značce sáhnout?

Cena sušičky ovoce začíná již na 1 000 Kč a může se vyšplhat mnohem výše. Při výkonnějších sušičkách to může být až do výše 15 000 Kč. Doporučujeme vám nejprve si prostudovat všechny parametry, které při sušičky vyžadujete a až pak se orientovat na cenu.

Pokud si chcete koupit model od osvědčeného výrobce, pak sáhněte po sušičkách ovoce Concept, Sencor, EtaG21 či Klarstein.

Nešetřete pár Kč a nekupujte levnou sušičku ovoce, která vám nebude vyhovovat. Pokud si nevíte poradit, pak vyzkoušejte některý z modelů, který uvádíme v našem žebříčku níže.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Komentáre

29/11/2020 20:20
Václav Kohout

Dobrý den. Mohli by jste nám poradit ohledně sušičky potravin. Rozhodujeme se mezi Klarstein Bananarama a Vigan Mammoth ESP3DG. Ke které by jsme se podle Vás měli raději přiklonit. Děkuji

30/11/2020 07:01
Redakce VeseleBydleni.cz

Dobrý deň,
to závisí od toho, čo presne od sušičky potravín očakávate a načo ju chcete používať. Teplotný rozsah a parametre sú veľmi je podobné. Sušička Klarstein je však väčšia, čiže vám umožní naraz usušiť viac potravín. Napriek tomu, že má o niečo väčšiu spotrebu, považujeme ju za lepšiu voľbu.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 05.03.2018
Hodnocení článku:
(90%)

V této kategorii najdete i:

Výhody a nevýhody myček nádobí: Životnost, spotřeba vody, radyVýhody a nevýhody myček nádobí: Životnost, spotřeba vody, rady

Myčka nádobí se stala už jakousi „základní“ součástí vybavení kuchyně. Přemýšleli jste ale nad tím, zda je myčka tak výhodná, jak se to zdá? Nebo znáte všechny její výhody a nevýhody,...

Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!

Ultrazvukové čističky jsou velmi šikovná zařízení, která slouží na čištění široké škály různorodých předmětů. Tento produkt však ještě není mezi lidmi velmi rozšířený, a proto jsme se...

Jak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybratJak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybrat

Zažili jste už situaci, když jste z důvodu výpadku elektrického proudu ztratili několikahodinovou práci provedenou na počítači? V těchto případech vás může zachránit automatický záložní...