Jak vybrat televizor – LCD? LED? OLED nebo plazma?

Televizor je zřejmě tou nejdominantnější elektronikou každé domácnosti. Proto byste si měli takovou investici dobře zvážit a vědět, podle čeho vybírat televizor.

Zakřivený televizor v obývacím pokoji

Jaké vlastnosti jsou nejdůležitější? Které funkce má mít dobrý televizor? Je obnovovací frekvence obrazu důležitá? Na všechny tyto otázky a mnoho dalších vám odpovíme v následujícím článku. Postupně jsme si pro vás připravili komplexního průvodce výběrem vašeho nového televizoru.

Nejlepší televize podle testů a recenzí

Nebyli bychom to my, kdybychom vám nedali pár tipů na konkrétní modely. Jde o televizory, které patří mezi ty nejlepší, nejprodávanější a těší se velké uživatelské náklonnosti.

LCD, LED, OLED či plazma?

V posledních letech to už není jen plazma, která nám nabízí kvalitní obraz. Včetně ní existuje několik alternativ, které se na trhu pohybují.

LCD (LED Edge)

Zkratka LED edge technologie v případě LCD znamená, že podsvícení obrazovky je tvořené světlovody z okrajů přímo na celý panel.

 • úzké provedení
 • lepší ostrost, kontrast a živější barvy
 • trvanlivá LED technologie bez vypalování
 • slabší provedení tmavé – černé barvy
 • nerovnoměrné podsvícení na okrajích televizoru

LED (Direct)

LED podsvícení je rozložené po celé ploše panelu. Podsvícení je rovnoměrné i v rozích a zabezpečuje o něco vyšší kvalitu obrazu než u technologie EDGE.

 • kvalitnější kontrast
 • živost barev
 • menší spotřeba
 • vyšší cena
 • zhoršené pozorovací úhly
 
Rozdíl mezi LED a OLED TV

Plazma

Známé jsou díky kvalitnímu obrazu, ale s o něco vyšší spotřebou, i když dnes je rozdíl zanedbatelný. Životnost panelů je však kratší a časem hrozí vypalování pixelů.

 • kvalitní pozorovací úhel
 • živé barvy a kvalitní zobrazení černé barvy
 • stabilní osvětlení
 • plynulejší obraz
 • vyšší spotřeba
 • vypalování pixelů

Zakřivené OLED

Není to úplně běžný typ televizoru, ale nabízí svoje výhody. Obrazovka ja zaoblená a pozorovací úhel je v podstatě neomezený. Avšak takovéto zobrazení si vychutnáte jen v případě větší úhlopříčky, kolem 90 palců.

Zakřivená obrazovka televizoru

Nejoblíbenější OLED televizory

Úhlopříčka – palce nebo centimetry jsou důležité

Začneme atributem, který hovoří o tom, jak velký váš televizor bude. Potrpíte si na větší obrazovku? Velikost úhlopříčky je závislá od toho, z jaké vzdálenosti budete obraz sledovat. 1 palec je v přepočtu 2,54 cm. Existují televizory dnes už běžného rozměru o hodnotě 42 až 50 palců (107–127 cm). Také však najdete i úhlopříčky s rozměrem přes 70–100 palců.

Ideální vzdálenost určíte tak, že dodržíte vzdálenost cca 5 cm na jeden palec.

Rozlišení – zkratky, značky... udělejte si v tom pořádek

 • SD – Standard Definition - Zobrazení 4:3 a rozlišení obrazu 720 x 57 bodů. Přenos signálu je nenáročný, ale méně kvalitní. Přesto je vhodný v případě, že nedisponujete kvalitnějším druhem přijímacího signálu.
 • HD – High Definition (HD Ready) - Zobrazení 16:9 s rozlišením obrazu 1280 x 720 bodů je kvalitnější zobrazení, které zabezpečuje lepší zvuk i obraz. Vždy je však potřebný příjem kvalitního signálu.
 • FULL HD – Full High Definition - Obraz ve formátu 16:9 a rozlišení až 1920 x 1080 bodů. Jeho využití je však opět možné jen v případě, že přijímáte FULL HD televizní signál. Tento obraz ukáže svoje silné stránky spíše na větší úhlopříčce.
 • ULTRA High Definition(UHD) - Technologie, která má ještě několikanásobně víc zobrazovacích bodů než FULL HD a s rozlišením 3840 x 2160 bodů. UHD technologie je běžná u televizorů se 4K rozhraním.
 • UPscalling – Nové vylepšené rozlišení - Termín, respektive funkce UPscalling se zavedla z důvodu lepšího zobrazení televizních programů v nižší kvalitě. UPscalling se postará o dodatečné vykreslování pixelů, které zvýší kvalitu obrazu.

Srovnání rozlišení HD, Full HD a Ultra HD televizoru

Obnovovací frekvence obrazu – nenechte se zavádět

Jde o parametr, který patří mezi nejpodstatnější. Jeho hodnoty jsou udávané v hertzech. Tento prvek nám říká o obnovovací frekvenci, jejímž úkolemu je za určitý čas překreslit obraz, respektive změnit snímek na obrazovce.

Televizory na trhu disponují obnovovací frekvencí 50, 100 či 200 Hz. Každá vyšší hodnota je svým způsobem výrobcem zkreslená kvůli rozšířeným funkcím. Dávejte si tedy při koupi pozor na základní frekvenci a dynamickou frekvenci, která může mít hodnotu i 1 400 – 3000 Hz.

Odezva – čím méně, tím lépe

Nebývá to zvykem, ale v tomto případě je to fakt. Odezva je údaj, který mluví o času, který potřebuje bod – pixel na změnu barvy. V tomto případě platí, že hodnoty od 6–10 ms (milisekund) jsou adekvátní. Pokud toužíte po úplně geniálním obrazu, zkuste hledat odezvu 4–3 ms.

Signál – bez signálu kvalitní obraz nehrozí

 • DVB-T/T2 - Jde o signál, který je přijímaný z televizní antény. Pro přijímání tohoto signálu je nutné mít set-top box nebo televizor, který má tento dekodér zabudovaný. Většina programů je bezplatných. Ale nejsou šířené v HD rozlišení. V roce 2018 by měla nastat změna.
 • DVB-C/C2 - Jde kabelové vysílání a tedy je nutné mít připojení přímo do sítě (ze zástrčky). Také je nutné mít set-top box, případně musí mít televizor zabudovaný dekodér.
 • DVB-S/S2 - Kromě set-top boxu či zabudovaného dekodéru můžete použít také Cl kartu (Skylink, DigiTV...) a vložiť do Cl slotu. Jde o nejkvalitnější druh mezi signály. Televizor však musí slotem disponovat.
 • ITPV - Připojení přes internet, kdy je nutné mít dodavatele signálu, který poskytuje služby televizního signálu (UPC, O2...). Signál je tedy šířený prostřednictvím internetového signálu operátora.

Smart, 3D či 4K televizor?

Smart TV – Inteligent

Jde o televizor s multifunkčními vlastnostmi. Připojení k internetu, přehrávání videí, digitální archív, přehrávání hudby a podobně. Nejběžnější druhy televizorů, které na trhu najdete a splní vaše nároky.

Smart televizor s připojením na internet

3D – Téměř realita

V případě LCD, LED či plazmových televizorů tato technologie úspěch nezískala. Jednak je to obsahem, který neníe této technologii přizpůsobený a také kvalita provedení neomráčí.

4K – Potřebuje kvalitní signál

Novým trendem, který se na trhu objevil, jsou televizory s přívlastkem 4K. Co je 4K? Jde o televizor, který disponuje rozlišením ULTRA HD (3840 x 2160). Tyto televizory disponují nejkvalitnějším obrazem, jasem, kontrastem, ostrostí i zobrazením barev. Avšak je nutný kvalitní signál.

Spotřeba – šetřete energii

Dnes už dávno neplatí, že větší úhlopříčka se automaticky rovná vyšší spotřeba. Pravdou je, že LCD nebo LED televizory jsou energeticky šetrnější než ty plazmové. Za posledních 10 let se však spotřeba dostala na normativní hodnoty, které nejsou až tak odlišné. Ideální spotřebu je těžké určit, ale při úhlopříčce 107 cm je v normě spotřeba kolem 70–85 W. Nad tuto hodnotu, například při 140 cm je spotřeba kolem 100–110 W také v normě.

4K televizor s UHD rozlišením

Konektory – Porty pro rozšířené funkce

 • USB – samozřejmost, která nesmí chybět. Rychlost portů o hodnotě 2.0, 3.0 je úplně běžnou. USB konektor připojí USB klíče, USB kabely (mobil, tablet) nebo externí HDD.
 • HDMI – standardem jsou minimálně 2 HDMI konektory. Pomocí tohoto portu připojíme například počítač, ale také DVD nebo Blue – Ray přehrávač.
 • SCART – analogový konektor, který slouží k připojení DVD přehrávače, rekordéru a podobně (předchůdce HDMI).
 • SD slot – možnost vložení paměťové karty
 • MHL – konektor, jehož prostřednictvím kkabelem propojíte aktivní plochu vašeho mobilního zařízení na obrazovku televizoru.
 • Ethernet – konektor, jehož pomocí zabezpečíte připojení k internetu
 • WIFI – bezdrátové připojení k internetové síti, která by měla být standardem. Získáte tak množství výhod, které internet nabízí.
 • Bluetooth – připojení bezdrátových doplňků, jako jsou reproduktory, sluchátka nebo externí klávesnice nebo myš.
 • NFC – rychlé propojení s vaším mobilním zařízením

Propojení mobilu s TV - funkce NFC

Funkce, které potěší

 • Timeshift – jde o záznam vysílaného obsahu, který si můžete pomocí této funkce nahrát na paměťové médium. Obsah se v daném časovém úseku nahraje a vy si ho můžete prohlédnout zpětně.
 • EPG – jde o virtuálního průvodce, který informuje o vysílaném obsahu v televizi. Umožňuje si nastudovat informace o programu a také nabízí možnost nahrát daný obsah opět na paměové médium.
 • Režimy obrazu – dynamický, přirozený, film, futbal, akční, umělecký a podobně. Množství těchto režimů je samozřejmostí a vy tak můžete přizpůsobit obraz podle toho, jaký druh programu právě sledujete.

Věříme, že objasnění jednotlivých a podstatných parametrů vám pomůže vybrat ten nejlepší televizor, který bude vyhovovat všem vašim požadavkům.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 11.04.2018
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou? Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar? Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.

Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose? Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose?

Stále víc mužů se snaží starat o svůj vzhled. Dobrým pomocníkem je zastřihávač, se kterým nebude úprava vlasů, bradky nebo zastřihávání chloupků v nose problém.