Jak vybrat tenisovou raketu pro začátečníka, juniora nebo pokročilého hráče?

Konečně si vaše dítě vybralo sport, kterému se chce věnovat? Pokud vám doma roste malý tenista či tenistka, nezapomeňte na to, že kromě zájmu a podpory potřebuje vaše dítě také kvalitní výstroj. A tou je bez pochyb také tenisová raketa.

Tenisová raketa

Pokud si chcete čas od času zahrát spolu s ním, rakety budete potřebovat hned dvě. Víte, které jsou vhodné pro děti, ženy nebo pokročilé tenisty? Poradíme vám, jakých parametrů si při koupi všímat.

Oblíbené tenisové rakety

Tenisová výkonnost a základní parametry rakety

Před tím, než si pro raketu zajdete do obchodu, zvažte a posuďte, na jaké tenisové úrovni se nacházíte. Raketa musí odpovídat vašemu hernímu stylu, požadavkům a potřebám. Důležitá je správná velikost úderové plochy, velikost hlavy, vyvážení nebo samotná hmotnost. Na trhu najdete tenisové rakety pro děti, juniory, začátečníky, pokročilé, ženy a závodní hráče. V čem se liší jejich parametry?

Hmotnost tenisové rakety – na tom, zda vybíráte raketu pro začátečníka, pokročilého hráče, případně profesionála, závisí, jakou hmotnost by měla raketa mít.

 • Ultralehká – méně než 240 g, pro začátečníky a rekreační hráče,
 • lehká – od 241 do 280 g, pro začátečníky a pokročilé hráče,
 • středně těžká – od 281 do 300 g, pro středně až pokročilé hráče,
 • těžká – více než 301 g, pro profesionální hráče.

Velikost hlavy tenisové rakety – jde o vypletenou část rakety a platí, čím větší hlava, tím menší možnost pootočení rakety v ruce.

 • Midsize – velikost pro profesionální hráče (méně než 600 cm2);
 • Midplus – velikost pro středně i víc pokročilé hráče se zvládnutou technikou úderu (od 690 do 600 cm2);
 • Oversize – pro začátečníky a rekreační hráče (od 691 do 740 cm2);
 • Super oversize – pro začátečníky a rekreační hráče (více než 741 cm2).

Tuhost rámu tenisové rakety – podle toho, jak tuhý rám je, tak reaguje výplet. Když je např. rám tuhý, reaguje stejně na všech místech výpletu hlavy, na druhé straně přenáší na paži podstatně víc vibrací a otřesů.

 • Tuhý rám – vhodný pro příležitostné hráče;
 • Středně tuhý rám – vhodný pre začátečníky a pokročilé hráče;
 • Pružný rám – vhodný pro pokročilé a profesionální hráče.

Délka tenisové rakety – většinou trefíte na rakety s délkou 680 až 690 mm, maximální délka v případě prodloužených raket je 736,6 mm.

Tenisové rakety s loptičkami

Vyvážení tenisové rakety – určuje polohu těžiště, která se měří od konce rukojeti a ovlivňuje schopnost manévrovat a také sílu úderu vzhledem na vydanou energii. Měří se v milimetrech od konce rukojeti směrem k hlavě rakety.

 • Vyvážení do hlavy – více než 345 mm (vhodné pro začátečníky a rekreační hráče),
 • vyvážení na střed – od 345 do 340 mm (vhodné pro středně pokročilé hráče),
 • vyvážení do ruky – méně než 340 mm (vhodné pro profesionální hráče).

Grip (rukojeť) rakety – při výběru rakety volte šířku rukojeti podle rozměru vaší ruky. Grip je osmiboký a měří 12 až 14 cm, v případě potřeby se dá zvýšit. Jeho tlouštka se označuje jako L0 až L5.

 • L0 a L1 – dětské rakety,
 • L2 – juniorské rakety nebo rakety pro ženy s malou rukou,
 • L3 – pro ženy nebo muže s menší rukou,
 • L4 – pro muže nebo ženy s větší rukou,
 • L5 – pro větší mužskou ruku.

Výplet tenisové rakety – v případě výpletu si můžete vybrat ze 2 druhů:

 • Polyesterové výplety – jejich výhodou je dlouhá životnost, nejsou však vhodné pro začátečníky a rekreační hráče.
 • Kevlarové výplety – jde o velmi tuhý a odolný materiál. Většinou se kombinuje s nylonem a vznikají kevlarové hybridy, které však nejsou vhodné pro začátečníky.

Pro děti – juniory

Rakety se vyrábějí už pro děti od 3 roků, proto základním parametrem, na který je třeba se zaměřit, je ochrana před vibracemi a určitě hmotnost. Pohybovat by se měa mezi 150 až 235 g pro děti od 3 do 9 roků, u starších dětí do 13 roků se hmotnost pohybuje od 240 do 265 g.

Detské tenisové rakety

Hlava tenisové rakety by měla být v poměru k celkové délce rakety větší, a to proto, aby se dítěti lépe trefovalo. Délka dětské tenisové rakety, které často designem připomínají rakety oblíbených závodních hráčů, měří 48 až 64 cm. Raketa má specifický tvar a zkrácený rám. Oblíbenou značkou dětských raket je Babolat, ceny se pohybují od 120 do 280 eur.

Pro začátečníky

Mezi začátečníky můžeme zařadit i hráče, kteří hrají tenis příležitostně a s tenisem nemají příliš mnoho zkušeností. Raketa pro tento typ hráčů by měla být lehká až středně těžká kvůli lepší ovladatelnosti rakety, případné únavě, ale i případným zraněním, která mohou způsobovat vibrace a otřesy při dopadu tenisového míčku. Ideální hmotnost je od 230 do 285 g, hlava oversize nebo superoversize a vyvážená musí být do rukojeti, což zvyšuje razanci úderů.

Pro pokročilé hráče

U pokročilých hráčů se předpokládá, že se tenisu věnují pravidelně, mají dobrou fyzickou kondici, zvládají reakce a s razancí odehrají údery. I proto je pro pokročilého hráče s pomalejším švihem určená raketa s hmotností od 270 do 290 g, pro hráče s rychlejším švihem od 280 do 295 g. Hlava tenisové rakety by měla být o cosi menší než u začátečníka, od 645 do 660 cm2.

Oblíbené tenisové rakety

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?

Výlet do hor nebo cvičení v pohodlí domova. Při obou těchto aktivitách se vám hodí právě kvalitní karimatka. To, jak si ji vybrat, se dozvíte v článku.

Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!

Na první pohled je výběr vybavení na squash poměrně jednoduchý – stačí vám raketa, míček, sportovní obuv a hotovo. Je to však skutečně tak? V našem článku vám prozradíme všechno podstatné!

Jaká fitness trampolína na cvičení doma a jumping je nejlepší?Jaká fitness trampolína na cvičení doma a jumping je nejlepší?

Jak si vybrat správnou fitness trampolínu na jumping? Přináší jumping jako druh cvičení skutečné výsledky? Dá se takto účinně zhubnout? Všechno podstatné se dozvíte v našem článku.