Nejlepší teplovzdušná pistole? Bosch, Parkside nebo Patriot

Teplovzdušná pistole je šikovným pomocníkem v domácnosti nebo v dílnách. Slouží na odstraňování staré barvy, laků nebo polepů.

Odstraňování barvy pomocí horkovzdušné pistole

Pokud se rozhodnete pro její koupi, tak byste při výběru měli zohlednit hned několik faktorů, kterým se budeme věnovat v našem článku.

Oblíbené modely teplovzdušných pistolí

Co je to teplovzdušná pistole?

Začněme pěkně po pořádku – teplovzdušné pistole se používají na odstraňování starých barev a nátěrů, ale jsou využitelné i například na dekorační, dokončovací práce a dokážou také sušit zvlhlé zdi. Teplovzdušné pistole pracují na principu fénu, takže vybranou plochu opracovávají prostřednictvím vysoké teploty. V obchodech najdete různé značky za různé ceny, což si rozebereme v závěru článku.

Teplovzdušná pistole je však skutečně univerzální, protože ji můžete použít i na opracování plastů, ošetření zeminy, dezifekci zvířecích příbytků a pistole s vysokou maximální teplotou dokážou i zapálit uhlí na grilu.

Odstraňování starého laku z okna pomocí horkovzdušné pistole

Rozsah teplot

Každá teplovzdušná pistole má svůj teplotní rozsah, na který se může ohřát, ale při výběru se orientujte podle maximální teploty. Nastavování různé teploty je z toho důvodu, že na jednotlivé činnosti je optimální jiná teplota.

  • 250–300 °C: Smršťování kabelových bužírek.
  • 300–400 °C: Svaření plachet z umělé hmoty a látek s umělohmotným povlakem.
  • 500–650 °C: Odstraňování staré barvy/nátěru.

Tip: S odstraňováním staré barvy vám dobře pomůže špachtle.

Regulace a indikace teploty

Nastavování teploty v rozsahu může velmi příjemně usnadnit manipulaci s pistolí. Když chcete, aby práce s pistolí byla komfortní, tak vám nejlépe poslouží regulace pomocí tlačítek plus a mínus. Na výběr jsou také otočné regulátory teploty.

Dražší modely mají displej, kde máte aktuální hodnotu teploty a teploty vzduchu na výstupu pistole. Počítat je třeba s tím, že na dražších modelech je nastavování teploty přesnější. Aby se pistole nepřehřála, tak si vybírejte takové, které mají termostat.

Ergonomie a hmotnost

Aby se vám s pistolí dobře pracovalo, tak vám musí dobře sedět v ruce a na držadle by ideálně měla být měkká protiskluzová guma. Pokud kupujete v kamenném obchodě, tak si ověřte, zda je dobře vyvážená, jak jsou uspořádaná tlačítka a zda je možné ji obsluhovat pohodlně jednou rukou. Co se týká hmotnosti, tak čím nižší, tím lépe se vám s pistolí bude manipulovat.

Použití horkovzdušné pistole na okna auta

Cena a značky

No a pro mnohé je často rozhodujícím faktorem cena. Tady záleží čistě na tom, kolik jste ochotní investovat a na co teplovzdušnou pistoli potřebujete.

Pokud ji potřebujete jen na nějaké občasné domácí práce, tak klidně si najděte dobré produkty za 10 až 20 eur. Nároční uživatelé se setkají i s cenami nad 100 eur. Mezi kvalitní značky patří například Einhall, DWT, česká ETA, Bosch, Makita nebo Black & Decker.

Oblíbené modely teplovzdušných pistolí

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...Publikováno dne: 15.06.2020
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montážJak vybrat WC – závěsné, nebo klasické stojící? Rozhoduje cena, rozměry a montáž

Čeká vás rekonstrukce koupelny? Určitě jste už přemýšleli nad tím, jaký zvolíte obklad, která vana či sprchový kout se vám do nové koupelny vejde, ale nezapomínejte ani na toaletu. Doba...

Jaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihlaJaký materiál na nízkoenergetický dům? Je nejlevnější porobeton nebo cihla

Betonová tvárnice, pálená cihla, sádrová tvárnice nebo porobeton? To je jen malá část stavebních materiálů, které lze při výstavbě domu použít. Z čeho stavět nízkoenergetický dům, abyste...

Jolly hrany – zakončení obkladu do úhluJolly hrany – zakončení obkladu do úhlu

Na některé věci při rekonstrukci předem nemyslíte.   Co se týká obkládání, často to jsou ukončovací lišty. Slyšeli jste už o pojmu jolly hrany nebo tzv. kamenické rohy?