Tlakoměr na zápěstí, nebo na rameno? Nejpřesnější tlakoměr nabízí Omron, Microlife a Tensoval

Trpíte hypertenzí? Objevil se u vás kolísavý krevní tlak? V tom případě vám možná už váš lékař doporučil opatřit si domácí tlakoměr. Tyto přístroje jsou u lidí s vysokým krevním tlakem nezbytností, ale hodí se v téměř každé domácnosti.

Jak vybrat tlakoměr?

V tomto článku se dozvíte, proč je důležité mít doma tlakoměr a hlavně jak si vybrat kvalitní přístroj na měření tlaku, který i v domácích podmínkách poskytne dostatečně přesné měření.

Nejlepší tlakoměry na zápěstí

Oblíbené tlakoměry na ruku

Vyplatí se mít vlastní tlakoměr v domácnosti?

Koupit si vlastní přístroj na měření krevního tlaku by měli v první řadě všichni ti, kterým jeho koupi doporučil samotný lékař. V tom případě doporučení neriskujte, měření a zaznamenávání krevního tlaku mohou být klíčové při stanovení diagnózy, začátku úspěšné léčby nebo při změně léků. Pravidelně by si měli doma měřit tlak hlavně pacienti s vysokým či kolísavým krevním tlakem. Pacienti s nízkým krevním tlakem mohou také benefitovat z domácího tlakoměru, pokud jim nižší tlak způsobuje zdravotní těžkosti, například nevolnost, ochabnutí nebo únavu.

Ti, kteří se koupi tlakoměru brání, často argumentují tím, že domácí tlakoměry ani tak nejsou tak přesné jako ty u lékaře. I když v tomto argumentu je kousek pravdy, levné tlakoměry neověřených značek mají skutečně vysoké odchylky v měření, když sáhnete po kvalitních značkách, které svoje modely klinicky testují, tyto obavy nebudou na místě. Domácí měření tlaku může být dokonce ještě účinnější, protože se nejednou stává, že pacienti bývají u lékaře nervózní a vystresovaní, což vede k naměření vyššího krevního tlaku, než by naměřili v pohodlí domova.

Pravidelným domácím měřením zjistíte, jaký bývá váš krevní tlak ráno a jaký večer, zda bývají při měření nějaké výchylky (například ve stresovém období, což neznamená, že máte problém s hypertenzí i v běžných dnech) a zda netrpíte i jinými zdravotními potížemi – tlakoměr zaznamená například i srdeční arytmii. Pravidelným měřením dokážete zjistit váš průměrný krevní tlak, například za týden měření, a lépe tak vyhodnotit svoje výsledky, o které se můžete podělit s lékařem. I když hypertenzí netrpíte, tlakoměr se vyplatí mít v domácnosti u lidí ve vyšším věku nebo u těch, kteří mají toto nebo jiné kardiovaskulární onemocnění v rodině.

Jak si vybrat tlakoměr

Výběr tlakoměru může být náročným úkolem – na trhu se jich totiž nachází množství od ověřených značek až po různé méně známé značky nabízející levnější alternativy. Jakoo u všeho i tady platí, že dražší nemusí znamenat lepší. Proto jsme pro vás připravili přehled toho, na co je potřebné se zaměřit.

Na začátku ještě zpřesníme, že si povídáme o digitálních tlakoměrech. Jejich protějšek – rtuťový tlakoměr, se používá na manuální kontrolu krevního tlaku v ambulancích, a i když jde o velmi přesný typ tlakoměru, na měření je potřebná pomoc druhé osoby, přičemž laik nemusí nutně umět tlak změřit správně. Proto se v domácnostech používají digitální tlakoměry, které udělají práci za vás a vy si už jen přečtete výsledek z přehledného displeje.

Klinické testování

Alfou a omegou kvalitního tlakoměru by mělo být jeho klinické ověření uznávanou společností, která po otestování modelu tlakoměru vydá protokol o přesnosti měření tlakoměru. Tyto protokoly mívají například tlakoměry společnosti Omron. Mezi nejznámější protokoly se řadí ty vydávané společnostmi:

 • British Hypertension Society (BHS certifikát), která hodnotí tlakoměry snad nejpodrobněji ze všech společností, neboť je hodnotí podle stupně přesnosti,
 • European Society of Hypertension (IP protokol), která je evropskou společností vydávající potvrzení, že tlakoměr buď poskytuje vyhovující výsledky, nebo je měření nevyhovující,
 • a Association for the Advancement of Medical Instrumentation (AAMI certifikát), která sídlí v USA a podobně vydává buď vyhovující, nebo nevyhovující hodnocení.

Typy tlakoměrů podle manžety

Poznáme 2 druhy tlakoměrů – ty, které měří krevní tlak na ramenu, a ty, které ho měří na zápěstí. Častěji používané i v lékařských ambulancích jsou tlakoměry s manžetou na rameno. Manžeta na zápěstí se používá hlavně jako cestovní tlakoměr či přenosný tlakoměr do práce, či na měření tlaku pro sportovce.

 • Tlakoměr s manžetou na rameno – Jde o nejpřesnější typ tlakoměrů. Protože manžeta se upíná na rameno, je vhodné zkontrolovat si hlavně údaj o její velikosti a nastavitelnosti, a to hlavně u lidí se širšími pažemi. Zároveň je vhodné si ověřit, zda je pro nastavení manžety potřebná asistence druhé osoby, nebo se dá celé měření provést svépomocí. Špatně nasazená manžeta může způsobit odchylky v měření, proto jsou vhodné funkce navíc, které dokážou tyto nerovnosti minimalizovat nebo na špatně nasazenou manžetu upozornit.

Domácí tlakoměr na rameno

 • Tlakoměr s manžetou na zápěstí – Mnozí lidé si potřebují tlak měřit pravidelně během dne, proto je tento tlakoměr ideální pomůckou do práce, ale i na cesty. Proto by měl být skladný a kompaktní s jednoduchým ovládáním. U tohoto druhu měření je důležitá poloha zápěstí, proto potěší funkce kontroly polohy zápěstí. Mnohé potěší co nejdiskrétnější měření, proto jsou vhodné bezhlukové tlakoměry (0 dB) nebo tlakoměry s co nejnižší hlučností a bez zvukové signalizace.

Typy tlakoměrů podle způsobu tlakování manžety

V rámci způsobu tlakování manžety rozlišujeme zejména automatické a poloautomatické, protože tyto typy se nejčastěji vyskytují na trhu jako tlakoměry do domácnosti. Existují i mechanické tlakoměry, které využívají zdravotníci a jejich měření jsou velmi přesná. Člověk provádějící měření musí mít zkušenosti s tímto typem měření tlaku, což v domácích podmínkách není ani praktické, ani efektivní.

 • Automatické tlakoměry – Automatické tlakování znamená, že tlakoměr má zabudovaný kompresor, který dokáže sám natlakovat manžetu na požadovanou hodnotu. Důležitá je funkce, která hodnotu tlaku v manžetě přizpůsobí předpokládané hodnotě vašeho systolického krevního tlaku, aby měření proběhlo pohodlně a bez příliš nafouknuté manžety.
 • Poloautomatické tlakoměry – Tyto tlakoměry jsou vybavené pumpičkou s balónkem, kterým je třeba ručně napumpovat manžetu, což si vyžaduje určitou dávku zručnosti (manžeta by měla mít asi o 30 mmHg víc než systolický krevní tlak) a asistenci druhé osoby.

Velikost manžety

Velikost manžety závisí na obvodu vašeho ramene, resp. zápěstí. Je důležité podotknout, že zatímco tlakoměry na rameno většinou mají možnost výměny manžety za větší (tu je možné koupit si od výrobce), u tlakoměrů na zápěstí tato volba nebývá, proto je o to víc důležité, abyste si tento údaj zkontrolovali. Tlakoměry v popisu udávají obvod manžety, která by měla mít aspoň o několik cm víc než obvod vašeho ramene, resp. zápěstí. Často se manžety označují velikostmi S, M, L, XL jako u oblečení, ale konkrétní obvod se u různých výrobců může lišit.

Kromě obvodu je důležitá i šířka manžety. Paže žen a dětí bývají kratší než mužské paže, proto budou vyžadovat menší šířku, a mužské paže větší šířku. Šířka manžety souvisí i s obvodem ramene a stoupá úměrně. Menší manžety mívají šířku 12 cm, středně velké pro průměrnou velikost paží 15 cm a větší velikosti zase 18 cm.

Displej a ovládání

Tento parametr je důležitý zrejména pro seniory, kteří už hůře vidí, resp. kterým by se složité ovládání pamatovalo těžko. Pokud kupujete tlakoměr pro seniory, ověřte si velikost displeje a tlačítek na něm. Tlačítek by mělo být minimum – postačí tlačítko na zapnutí/vypnutí měření, tlačítko na zobrazení historie a dvě tlačítka ve tvaru šipek na posouvání se v historii dopředu a dozadu. Displej by měl obsahovat velké číslice, které budou uspořádané přehledně a budou čitelné i při zhoršených světelných podmínkách nebo vysokém jasu.

Tlakoměr s manžetou na rameno

Nápomocné je i signalizování odchylek za pomoci barev a zvuků. Barevná signalizace často odliší vysoký a nízký krevní tlak nebo arytmii červenou barvou a standardní tlak zelenou barvou. Pro lidi se zhoršeným zrakem bude nápomocná zvuková signalizace, která podobně různými signály odliší výsledky měření tlaku. Ovládání tlakoměru a práce s displejem by měla být jednoduchá a intuitivní.

Záznamy měření tlaku

Moderní tlakoměry dokážou záznamy měření tlaku uložit v paměti, což je hodnotná funkce hlavně tehdy, když potřebujete tlak sledovat pravidelně. Tlakoměry dokážou uložit 30, 60, 100 i víc záznamů v paměti, závisí to na konkrétním modelu. Pozor, mnohé tlakoměry na zápěstí tuto funkci nemají. Pokud tlakoměr používáte s další osobou nebo osobami, je vhodné, když tlakoměr uloží záznam pro 2 nebo více osob. Důležitá je i funkce měření pro „hosta“, což znamená, že záznam se do paměti neuloží. Takto si bude moci tlak změřit i jiná osoba, nebo si tlak zkontrolujete mimo dobu, v níž si běžně tlak kontrolujete.

Recenze a značky

U mnohých produktů neplatí, že musí jít jen o ověřenou značku, aby byl výrobek kvalitní. U tlakoměrů však značka skutečně zavazuje. Nejznámější značkou tlakoměrů nejen u nás, ale i ve světě, je Omron, která nabízí širokou škálu tlakoměrů, které jsou klinicky testované a při prohlédnutí recenzí je vidětť upřímnou spokojenost zákazníků. Známá je také značka Microlife vyrábějící tlakoměry a jiné zdravotnické pomůcky, německá značka Beurer nebo český výrobce Hartman.

Před koupí tlakoměru dejte na rady z recenzí uživatelů. Mnozí sáhli po levných tlakoměrech a zažívají zklamání z nepřesného měření, jiní zase volili cenově dostupné modely s klinickým testováním a byli překvapení jejich kvalitou a měřeními. Kromě recenzí navštivte i stránku výrobce nebo se v prodejně informujte o servisních službách, zda budete mít kde výrobek reklamovat, jak dlouho bude oprava trvat (když je servis na Slovensku, potrvá kratší dobu, než kdyby se výrobek posílal do zahraničí) a jak dlouhá je záruční doba. Klinicky testované a ověřené tlakoměry nabízejí záruku 3 a víc let, což může být také známka kvality výrobku.

Propojení s počítačem nebo smartphonem

Protože při hypertenzi nebo jiných poruchách hladiny krevního tlaku je důležité si vytvářet záznam měření, je víc než vítané, když tlakoměr využívá moderní technologie a umožní tyto záznamy z paměti přesunout do mobilního zařízení nebo počítače pomocí Bluetooth a aplikace. Záznamy z paměti tak nebudete muset někam přepisovat, když bude pamět plná, ale budete je mít na jednom místě. Výhodou je, že při spojení se smartphonem nebo počítačem často aplikace od výrobce dokáže záznamy vyhodnotit, počítat průměry a vytvářet statistické údaje, které vám určitě pomůžou – ať už pro osobní potřebu, nebo při návštěvě lékaře.

Malý tlakoměr na zápěstí

Funkce navíc

 • Senzor pohybu – Při měření by se člověk neměl vůbec hýbat, jinak to zkreslí výsledek měření. Některé tlakoměry zaznamenávají, zda jste se při měření nepohnuli, a následně vás na případný pohyb ve výsledku upozorní.
 • Detekce arytmie – Mnohé tlakoměry dokážou odhalit srdeční arytmii, během které je měření tlaku nepřesné. Tímto upozorněním zjistíte, že je potřebné měření zopakovat, příp. když se arytmie objevuje často, bude indikovat potřebu návštěvy lékaře.
 • Správnost nasazení a polohy manžety – Je to funkce objevující se u kvalitnějších či dražších modelů. Poloha manžety je při měření klíčová, hlavně při měření na zápěstí. S touto funkcí budete vědět, že máte měření po napravení manžety zopakovat, jinak bude výsledek zkreslený.
 • Inteligentní nafoukání manžety – Pokud máte užší paži a nižší tlak, skutečně není potřebné tlakovat manžetu na 200 mmHg. Způsobuje to nepříjemné obepínání, kterému se dá předejít, pokud tlakoměr dokáže odhalit, jak moc je potřebné nafoukat manžetu. Tato funkce se hodí hlavně tam, kde je v domácnosti víc lidí, nebo lidem s kolísavým tlakem.

Cena

Cena je pro mnohé, zejména seniory, důležitý parametr, ale nesáhněte hned po nejlevnějším tlakoměru. Levné modely se pohybují kolem 20 eur, ale vždy si před koupí peohlédněte i recenze, abyste neutratili peníze za nespolehlivý výrobek. Lepší tlakoměry začínají už od 40–50 eur, tlakoměry Omron lze koupit už od 60 eur, proto je někdy lepší zvážit koupi a investovat do kvalitnějších značek. Ceny se mohou vyšplhat až do výšky 100 a víc eur, přičemž tyto tlakoměry jsou vybavené více funkcemi navíc. V tom případě také zvažte, zda dané funkce využijete. Pokud kupujete tlakoměr seniorovi, možná není potřebné připojení ke smartphonu, ale důležitější je spíše přehledný displej.

Jak se tlakoměr správně používá

Na pravidelné měření krevního tlaku si vyhraďte vždy přibližně stejnou dobu – tedy neměřte jeden den brzy ráno, druhý den podvečer a následující den v době poledne. Výsledky by se velmi pravděpodobně lišily, protože krevní tlak se odvíjí i od času, kdy ho měříme. K měření si pohodlně sedněte ke stolu, na kterém bude tlakoměr stát, a před začátkem si pár minut poseďte, aby se váš organismus uklidnil, pokud jste předtím například hodně chodili.

Mezitím si nasaďte manžetu na rameno. Vyhrňte si rukáv, aby manžeta přímo obepínala rameno, ale pokud bude rukáv vaše rameno škrtit, raději si tento kus oblečení svlečte. Manžeta se nasazuje přibližně 3 cm nad loketní jamkou, přičemž je potřebné manžetu nastavit tak, aby nebyla příliš široká, ale ani příliš těsná. Ruku držte uvolněně v opřené poloze tak, že zápěstí je na stole přibližně ve výšce srdce a rameno volně u těla.

Následně stačí už jen stisknout tlačítko na spuštění měření. Při tlakování manžety se nehýbejte, nemluvte, nejezte a nepijte, protože i to může zkreslit výsledky měření, případně tlakoměr vyhodnotí měření jako neúspěšné. Seďte uvolněně a volně dýchejte až do skončení měření. Po přečtení výsledku tlakoměr vypněte a udělejte ještě jedno kontrolní měření. Opět si chvilku poseďte, dopřejte si několik minut v klidu a postup zopakujte.

TOP tlakoměry

Už víte, jak si tlakoměr vybrat. Na závěr vám nabízíme ještě několik tlakoměrů, které se těší dobrým recenzím ze strany uživatelů a budou pro vás vhodnou volbou.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 07.02.2022
Hodnocení článku:
(92.4%)

V této kategorii najdete i:

Nejlepší bazénový vysavač? Zander, Dolphin, Interx, nebo Reactions?Nejlepší bazénový vysavač? Zander, Dolphin, Interx, nebo Reactions?

Také máte na zahradě bazén nebo se chystáte na jeho výstavbu? V tom případě si určitě přečtete náš návod, v němž vám poradíme všechno, co o bazénových vysavačích potřebujete vědět.

Jak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-NetJak vybrat alkohol tester, test, použití. Recenze chválí Solight, Dräger i V-Net

Alkohol testery ne všechny měří úplně přesně a to se odvíjí hlavně od jejich kvality. Podívejte se na všechny parametry, které byste měli při výběru alkoholového testeru zvážit.

Kvalitní vlhkoměr do bytu musí být přesný. Co tak profesionální vlhkoměr s teploměrem?Kvalitní vlhkoměr do bytu musí být přesný. Co tak profesionální vlhkoměr s teploměrem?

Vlhkoměr je jednoduché zařízení, kterým si ověříte stav ovzduší. Podívejte se na to, co je důležité při jeho koupi a jak si vybrat přesný a kvalitní vlhkoměr do místnosti.