Nejlepší dětská trampolína pro děti? Poradíme, jak vybrat

Snad neexistuje zábavnější pohybová aktivita pro děti než je skákání na trampolíně. Při výběru vhodné trampolíny byste však neměli dbát jen na atraktivní vzhled, ale také na bezpečnost a kvalitu vyhotovení.

Malé dítě na exteriérové trampolíně

Poradíme vám, jak vybrat tu správnou trampolínu a doporučíme také vhodné doplňky, díky kterým bude trampolína pro vaše děti ještě zábavnější a bezpečnější.

Oblíbené trampolíny různých velikostí

Trampolíny podle účelu

 • Vnější trampolíny – Jsou kvůli jejich většímu průměru určené na umístění v exteriéru. Mohou mít průměr i několik metrů, přičemž tyto trampolíny jsou i dost vysoké. Důležitou výbavou je proto ochranná síť, díky které dítě z trampolíny nevypadne.
 • Trampolíny do interiéru – Mají průměr max. 140 cm a jsou nízké. Přesto však dítě může při skákání odskočit a vypadnout – tyto bytové trampolíny totiž nemají ochrannou síť. Nezapomínejte proto, že dítě by ji mělo používat pouze pod vaším dozorem.
 • Trampolíny na jumping – Využívají se na speciální cvičení do rytmu hudby. Mají menší průměr a teleskopické držadlo v přední části. Jeho výška je nastavitelná, proto ji mohou používat děti i dospělí. Při zábavě na trampolíně však může držadlo překážet, proto by mělo být demontovatelné.

Konstrukce trampolíny

Měla by být dostatečně robustní i na úkor hmotnosti, trampolínu i tak nebudete příliš často přenášet. Nejvhodnějším materiálem na rám je ocel, která má mnohem vyšší pevnost než hliník, který také někteří výrobci používají. Rám je ošetřený galvanizací nebo práškovou barvou, takže se nemusíte bát odírání ani škrábanců.

Pokud můžete, věnujte pozornost také svarům trubkového rámu – měly by působit dostatečně pevně, protože musí odolat silnému zatížení.

Důležitý je také počet nohou rámu. Ty totiž nesou celou váhu trampolíny včetně skákající osoby, proto by jich mělo být co nejvíc. Při větším počtu nohou se totiž váha rozloží na více menších částí a na zem, resp. na podlahu v interiéru nebude působit tak intenzívně.

Nebezpečným místem z hlediska rizika úrazu je prostor kolem pružin mezi odrazovou plochou a rámem trampolíny. Pokud dítě neodhadne doskok, může mu do tohoto prostoru spadnout jedna noha, což může skončit až nepříjemnou zlomeninou, případně naražením. Pružiny by proto měly být zakryté ochranným krytem, který bude děti před tímto nebezpečím chránit a který ochrání také samotné pružiny před vnějšími vlivy (déšť apod.).

Holčička skákající na trampolíně

Pružiny by měly být zakryté svrchu i zespodu hrubou plachtou z PVC. Někteří výrobci používají polyetylén, který časem praská a trhá se, proto je PVC vhodnějším materiálem. Tato krycí plachta by měla být pevně sešitá a měla by držet na místě. U levných modelů trampolín se stává, že plachta je na pružinách jen volně položená a časem sklouzne.

Nejlepším materiálem na odrazovou plochu je polypropylen (označený jako PP nebo PP MESH). Ten je šetrný k pokožce a při pádu tedy nehrozí, že si dítě pokožku odře.

Bezpečná trampolína by měla obdržet příslušné bezpečnostní certifikáty. Poznáte je nejčastěji podle značek německých zkušeben TUV nebo GS, případně evropskou CE. Výrobci z ČR a Slovenska k trampolínám často přikládají i certifikát místního zkušebního ústavu.

Velikost trampolíny

Při volbě velikosti byste měli brát do úvahy, jaký prostor máte k dispozici. Dejte si pozor, protože výrobci udávají vždy vnější rozměry, resp. průměr trampolíny. Skákací plocha je tedy vždy menší.

Z bezpečnostních důvodů se doporučuje ponechat kolem trampolíny bezpečnostní rezervu 1 m po celém jejím obvodu. To znamená, že např. pro trampolínu s průměrem 4 m budete potřebovat prostor s průměrem 6 m.

Holčička sedící na interiérové trampolíně

Při výběru vnější trampolíny pro děti volte modely s průměrem do 3 m. Mají měkčí pružení a nebudou klást nízké váze dítěte příliš velký odpor. Pokud máte omezené prostorové možnosti, můžete sáhnout po trampolíně s obdélníkovým tvarem místo kruhového.

V bytě příliš možností nemáte, maximální rozměry trampolín do interiéru se pohybují kolem 140 cm. Když chcete šetřit místem, vyberte si skládací trampolínu. Při odložení ji můžete složit do podstatně menších rozměrů a skrýt na nějaké odkládací místo.

Pozrite si viac produktov z kategórie velké spotřebiče

Nosnost trampolíny

Nosnost dětských trampolín se pohybuje od 20 kg výše. Pokud na ní však bude skákat více dětí současně, případně chcete univerzální trampolínu i pro dospělé, volte vyšší nosnost (pro dospělé aspoň 100 kg). Myslete i na to, že dítě bude postupně růst, a proto mu za rok dva nebude muset současná nosnost stačit.

Kulatá exteriérová trampolína pro děti

Když bude na trampolíně skákat víc osob, vyberte její nosnost tak, že spočítáte hmotnost každé z osob, které ji budou současně používat. Nezapomeňte připočítat i rozumnou rezervu (cca 20 % by mělo stačit).

Příslušenství a náhradní díly k trampolíně

Trampolíny jsou většinou prodávané jen se základní výbavou, jejich bezpečnost a funkčnost však můžete vylepšit nákupem příslušenství. Někteří výrobci nabízejí i výhodné sety, kdy jsou k trampolíně přibalené např. schůdky a ochranná síť za výhodnější cenu, než za jakou byste je kupovali zvlášť.

Výhodou značkových trampolín je, že k nim seženete velké množství kompatibilního příslušenství. Jsou k nim také snadno dostupné náhradní díly (pružiny, skákací plocha apod.). V případě, že se vám trampolína pokazí, nebudete tedy muset kupovat novou.

 • Ochranná síť kolem trampolíny – Je přímo nutností na trampolínu využívanou dětmi. Její výška by měla být podle velikosti trampolíny aspoň 2,5 m, aby přes ni dítě nemohlo přeskočit. Síť by měla být pevná a napnutá, připevněná pevně ke spodní části i k vrchní obruči, která je připevněná o svislé tyče. Nejbezpečnější modely mají ochrannou síť ne kolem vnějšího průměru trampolíny, ale uvnitř kolem skákací plochy, takže se dítě nedostane ani k mezeře mezi pružinami, která je zakrytá ochrannou plachtou.
 • Ochranná síť pod trampolínou – Zabezpečí, aby vaše další děti nebo zvířata nevběhly pod trampolínu, zatímco na ní někdo skáče. Předejdete tím tak případnému úrazu způsobenému přitlačením skákací plochou o zem.
 • Schůdky – Pro dospělého obvykle není problém vylézt na trampolínu, malé dítě s tím však bude mít problém. K dětské trampolíně proto patří i schůdky. Platí, že čím menší dítě, tím větší počet příček by měly schůdky mít.
 • Chrániče na tyče – Navlékací pěnové chrániče, které zabrání zranění úderem o svislé tyče, na kterých je ukotvená ochranná síť.
 • Kotvicí sada – Ukotví trampolínu do země podobně jako např. stan. Zvýší tak její stabilitu, jistotu dítěte při skákání a zabrání jejímu převržení, ať už při skákání, nebo vlivem silného větru.
 • Kryt na pružiny – Pokud jím vaše trampolína nedisponuje, nebo se vám nezdá jeho ochrana být dostatečnou, můžete si dokoupit lepší kryt jako příslušenství.
 • Krycí plachta na trampolínu – Ocelová konstrukce trampolíny může vlivem deště a vlhkosti začít rezavět, skákací plocha zase vlivem UV záření ztratit pružnost a ochranná síť se může stát křehkou a časem se potrhat. Před nepřízní počasí ochrání vaši trampolínu krycí plachta. Díky ní ji nemusíte ani mimo sezónu rozkládat a schovávat dovnitř.
 • Trampolínový stan – Slouží jako přístřešek na trampolínu, který ochrání deti před nepřízní počasí. Mohou si tak na trampolíně vytvořit úkryt – svůj malý kousek světa, kde si budou hrát.

Ceny trampolín

Nejlevnější dětské trampolíny seženete už za více než 50 eur. Jde však o malé modely určené do interiéru a s minimální výbavou v podobě ochranné plachty na pružinách.

Nejdražší trampolíny do exteriéru s bezpečnostním certifikátem a s průměrem nad 4 m, s ochrannou sítí a schůdky vás vyjdou i na více než 500 eur.

Oblíbené trampolíny různých velikostí

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 25.03.2020
Hodnocení článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucíJaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucí

Kupujete podlahu do dětského pokoje? Malé děti tráví na zemi spoustu času, a proto byste výběr správné podlahy neměli podcenit. To, jaké faktory jsou důležité u podlah pro děti, si...

Jak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungujíJak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungují

Znáte to. Spolu s uklízením přichází i spousta křiku. Vaše dítě (ne)pořádek vidí jinak. Vlastně mu vůbec nepřekáží. Jak ho naučit pořádkumilovnosti?

Nafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměryNafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměry

Dopřejte vodní zábavu v létě dětem v každém věku. Už nyní je třeba myslet na to, jak bude trávit svoje volné chvíle. Víte, jaký bazén pro děti vlastně vybrat?