Jak vybrat turistický vařič? Přenosný, plynový, kempinkový na kartuše

Dobrý turistický vařič je neocenitelným pomocníkem všech milovníků turistiky. V horách nebo přírodě se žádný treker dlouhodobě bez teplé stravy, teplého čaje nebo kávy neobejde. Zakládat oheň v přírodě není vždy vhodné, na některých místech to dokonce není možné vůbec.

Nejlepší turistický vařič

Vařič se v tom případě stává součástí povinné výbavy turisty. Podle čeho si správný vařič vybrat?

Oblíbené modely turistických vařičů

Typy turistických vařičů a jejich výhody

Turistické vařiče se dělí na dva základní typy – plynové a benzínové. Před výběrem vařiče je třeba si zodpovědět několik otázek. Na co přesně budete vařič používat a kam všude s ním budete chodit? Patříte k turistům, kteří se rádi toulají po nezmapovaných částech zeměkoule bez infrastruktury, nebo jste spíše typ, který se pohybuje jen v civilizovaných a turisticky populárních částech světa?

Plynové turistické vařiče

Jsou levnější, lehčí a také konstrukčně jednodušší – to jsou důvody, proč jsou vhodnější pro méně zkušené turisty, případně pro ty, kterí mají rádi turisticky populární místa. Tento typ vařičů sestává z piezoelektrického zapalování (hořák) a plynové bomby, takže kartuše plněné propan-butanem nebo propan-izobutanem (tzv. zimní směs, kterou se doporučuje používat v minusových teplotách).

Plynový turistický vařič

Kartuše se mezi sebou liší velikostí (100 až 500 g a stojí kolem 200 až 250 korun), hmotností a typem připojení. Jsou dva typy kartuší: jednorázové nabíjecí kartuše Campingaz a kartuše na závit, které si dokážete doplňovat i sami. Před koupí si ověřte, které jsou vhodné právě do vašeho plynového vařiče. Kartuše mohou mít ventil a bajonetový závit, nebo jsou napichovací. Tento typ musí být po propíchnutí připevněný k hořáku až do vyprázdnění.

Turistický vařič do přírody

K důležitým parametrům vařiče patří výkon a spotřeba. U těch výkonnějších si můžete litr vody ohřát už za 3 minuty. Spotřeba (na jak dlouho vám jedna kartuše vydrží) a váha vařiče by však měly při rozhodování sehrávat také velkou roli. Nezapomeňte si před koupí vařiče zkontrolovat i to, zda vám na něj sedí vámi používané nádobí.

Výhody plynových vařičů:

  • nižší pořizovací cena,
  • dobrá regulace výkonu,
  • dobrý výběr velikostí a výkonů,
  • jednoduchá údržba,
  • nízká hmotnost,
  • dostupnost náhradních dílů,
  • vhodný pro přípravu náročnějších pokrmů.

Nevýhody plynových vařičů:

 • nižší výkon (oproti benzínovým vařičům),
 • při vaření při nižších teplotách mohou nastat problémy,
 • často se ucpávají dýzy a praská těsnicí kroužek,
 • plynové kartuše nelze přepravovat v letadle,
 • v některých zemích nejsou kartuše dostupné,
 • vyšší cena plynových kartuší.

Benzínové turistické vařiče

V případě, že pravidelně cestujete do turisticky nevychytaných zemí či často cestujete v zimě, bude pro vás vhodnější benzínový turistický vařič. Jde sice o dražší variantu, peníze se vám však vrátí na provozních nákladech. Benzínový vařič se skládá z lahve na palivo, tlakové pumpy a z hadice s hořákem. Protože hořák benzínových vařičů pracuje na všechny druhy kapalného paliva (benzín, nafta, petrolej), nemusíte nosit palivo zbytečně s sebou, protože ho seženete téměř všude.

Kvalitní turistický vařič

S benzínovým vařičem se však hůře manipuluje, vyžaduje si to cvik a trochu citu. Před vařením je třeba si pumpičkou na benzín napumpovat palivo, na nahřátí hořáku a zplynování paliva je nutné použít pevný líh, případně hořlavou pastu. Čištění dýz má většina z benzínových turistických vařičů zabudované.

Výhody benzínových vařičů:

  • ekonomicky méně náročná varianta,
  • funguje i při nízkých teplotách,
  • palivo do vařičů je snadno dostupné.

Nevýhody benzínových vařičů:

  • vyšší pořizovací cena,
  • vyšší hmotnost i velikost,
  • náročnější obsluha,
  • omezená možnost regulace plamene,
  • zápach,
  • potřeba častějšího čištění.

Další možnosti - Lihové, solární...

Nechcete plynový ani benzínový turistický vařič? Na výběr máte ještě lihový vařič, solární, turistický vařič na pevná paliva nebo vařič na jedno použití. Vařič, který funguje na tekutý líh, je konstrukčně podobný benzínovému vařiči – sestáva z lahve a hořáku. Jeho výhodami jsou nízké pořizovací a také provozní náklady či jednoduché ovládání.

Kvalitní turistický vařič

Jde o malé vařiče, které se vám pohodlně vejdou do batohu, jsou téměř nerozbitné a snadno se používají v náročných klimatických podmínkách. Nevýhodami jsou nižší výkon, to, že se nedá regulovat a ani používat při silnějším větru. Při použití lihového vařiče buďte opatrní, protože hoření produkuje jedovaté zplodiny.

Solární turistické vařiče fungují na principu parabolického zrcadla, které sluneční paprsky soustředí do jednoho místa, čímž se vařič ohřívá. Je zřejmé, že využití tohoto vařiče je velmi omezené, proto se hodí jen na příležitostné použití. Stejně jako vařič na pevná paliva, k jehož ohřevu je třeba použít drobné kusy dřeva nebo dřevěné uhlí. Nouzovým řešením může být ještě jednorázový turistický vařič, u kterého se jako palivo používají směsi na bázi napalmu.

Oblíbené modely turistických vařičů


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 24.04.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat? Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat?

Tejpy jsou elastické pásky, které slouží jako fyzioterapeutická pomůcka na odstranění bolesti nebo uvolnění často namáhaných kloubů a svalů. Víte, jaké tejpy známe?

Gymnastický míč na sezení do kanceláře, pro těhotné i na cvičení. Vybírejte velikost podle výšky Gymnastický míč na sezení do kanceláře, pro těhotné i na cvičení. Vybírejte velikost podle výšky

Gymnastický míč je všestranným pomocníkem – můžete jej použít na sezení v kanceláři, ale i na cvičení doma. Ocení jej děti i dospělí, hodí se také pro těhotné ženy. Poradíme vám, jak si...

Nejlepší florbalové hokejky: Jak vybrat velikost pro děti? Nejlepší florbalové hokejky: Jak vybrat velikost pro děti?

Florbal – pozemní hokej je u nás stále populárnější. Pokud ho chcete zkusit, zajistěte si potřebnou výstroj. Víte, jak vybrat florbalovou hokejku? Dozvíte se to v našem článku!