Jak vybrat turistický vařič? Přenosný, plynový, kempinkový na kartuše

Dobrý turistický vařič je neocenitelným pomocníkem všech milovníků turistiky. V horách nebo přírodě se žádný treker dlouhodobě bez teplé stravy, teplého čaje nebo kávy neobejde. Zakládat oheň v přírodě není vždy vhodné, na některých místech to dokonce není možné vůbec.

Nejlepší turistický vařič

Vařič se v tom případě stává součástí povinné výbavy turisty. Podle čeho si správný vařič vybrat?

Oblíbené modely turistických vařičů

Typy turistických vařičů a jejich výhody

Turistické vařiče se dělí na dva základní typy – plynové a benzínové. Před výběrem vařiče je třeba si zodpovědět několik otázek. Na co přesně budete vařič používat a kam všude s ním budete chodit? Patříte k turistům, kteří se rádi toulají po nezmapovaných částech zeměkoule bez infrastruktury, nebo jste spíše typ, který se pohybuje jen v civilizovaných a turisticky populárních částech světa?

Plynové turistické vařiče

Jsou levnější, lehčí a také konstrukčně jednodušší – to jsou důvody, proč jsou vhodnější pro méně zkušené turisty, případně pro ty, kterí mají rádi turisticky populární místa. Tento typ vařičů sestává z piezoelektrického zapalování (hořák) a plynové bomby, takže kartuše plněné propan-butanem nebo propan-izobutanem (tzv. zimní směs, kterou se doporučuje používat v minusových teplotách).

Plynový turistický vařič

Kartuše se mezi sebou liší velikostí (100 až 500 g a stojí kolem 200 až 250 korun), hmotností a typem připojení. Jsou dva typy kartuší: jednorázové nabíjecí kartuše Campingaz a kartuše na závit, které si dokážete doplňovat i sami. Před koupí si ověřte, které jsou vhodné právě do vašeho plynového vařiče. Kartuše mohou mít ventil a bajonetový závit, nebo jsou napichovací. Tento typ musí být po propíchnutí připevněný k hořáku až do vyprázdnění.

Turistický vařič do přírody

K důležitým parametrům vařiče patří výkon a spotřeba. U těch výkonnějších si můžete litr vody ohřát už za 3 minuty. Spotřeba (na jak dlouho vám jedna kartuše vydrží) a váha vařiče by však měly při rozhodování sehrávat také velkou roli. Nezapomeňte si před koupí vařiče zkontrolovat i to, zda vám na něj sedí vámi používané nádobí.

Výhody plynových vařičů:

  • nižší pořizovací cena,
  • dobrá regulace výkonu,
  • dobrý výběr velikostí a výkonů,
  • jednoduchá údržba,
  • nízká hmotnost,
  • dostupnost náhradních dílů,
  • vhodný pro přípravu náročnějších pokrmů.

Nevýhody plynových vařičů:

 • nižší výkon (oproti benzínovým vařičům),
 • při vaření při nižších teplotách mohou nastat problémy,
 • často se ucpávají dýzy a praská těsnicí kroužek,
 • plynové kartuše nelze přepravovat v letadle,
 • v některých zemích nejsou kartuše dostupné,
 • vyšší cena plynových kartuší.

Benzínové turistické vařiče

V případě, že pravidelně cestujete do turisticky nevychytaných zemí či často cestujete v zimě, bude pro vás vhodnější benzínový turistický vařič. Jde sice o dražší variantu, peníze se vám však vrátí na provozních nákladech. Benzínový vařič se skládá z lahve na palivo, tlakové pumpy a z hadice s hořákem. Protože hořák benzínových vařičů pracuje na všechny druhy kapalného paliva (benzín, nafta, petrolej), nemusíte nosit palivo zbytečně s sebou, protože ho seženete téměř všude.

Kvalitní turistický vařič

S benzínovým vařičem se však hůře manipuluje, vyžaduje si to cvik a trochu citu. Před vařením je třeba si pumpičkou na benzín napumpovat palivo, na nahřátí hořáku a zplynování paliva je nutné použít pevný líh, případně hořlavou pastu. Čištění dýz má většina z benzínových turistických vařičů zabudované.

Výhody benzínových vařičů:

  • ekonomicky méně náročná varianta,
  • funguje i při nízkých teplotách,
  • palivo do vařičů je snadno dostupné.

Nevýhody benzínových vařičů:

  • vyšší pořizovací cena,
  • vyšší hmotnost i velikost,
  • náročnější obsluha,
  • omezená možnost regulace plamene,
  • zápach,
  • potřeba častějšího čištění.

Další možnosti - Lihové, solární...

Nechcete plynový ani benzínový turistický vařič? Na výběr máte ještě lihový vařič, solární, turistický vařič na pevná paliva nebo vařič na jedno použití. Vařič, který funguje na tekutý líh, je konstrukčně podobný benzínovému vařiči – sestáva z lahve a hořáku. Jeho výhodami jsou nízké pořizovací a také provozní náklady či jednoduché ovládání.

Kvalitní turistický vařič

Jde o malé vařiče, které se vám pohodlně vejdou do batohu, jsou téměř nerozbitné a snadno se používají v náročných klimatických podmínkách. Nevýhodami jsou nižší výkon, to, že se nedá regulovat a ani používat při silnějším větru. Při použití lihového vařiče buďte opatrní, protože hoření produkuje jedovaté zplodiny.

Solární turistické vařiče fungují na principu parabolického zrcadla, které sluneční paprsky soustředí do jednoho místa, čímž se vařič ohřívá. Je zřejmé, že využití tohoto vařiče je velmi omezené, proto se hodí jen na příležitostné použití. Stejně jako vařič na pevná paliva, k jehož ohřevu je třeba použít drobné kusy dřeva nebo dřevěné uhlí. Nouzovým řešením může být ještě jednorázový turistický vařič, u kterého se jako palivo používají směsi na bázi napalmu.

Oblíbené modely turistických vařičů


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?Publikováno dne: 24.04.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší vibromasážní stroje na hubnutí? Gymbit vibroshaper v top 3Nejlepší vibromasážní stroje na hubnutí? Gymbit vibroshaper v top 3

Dobrým pomocníkem při rýsování svalstva je tzv. vibromasážní stroj, se kterým dosáhnete díky reflexivnímu stahování svalů lepší výsledky. Přečtěte si o něm všechno podstatné.

Jakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaciJakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaci

Pokud jste pocítili někdy touhu měřit svoje výkony při jízdě na kole, určitě vás jako první napadlo sáhnout po klasickém tachometru. Podívejte se, jak vybrat tachometr na bicykl a jaké...

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...