Jak vybrat turistický vařič? Přenosný, plynový, kempinkový na kartuše

Dobrý turistický vařič je neocenitelným pomocníkem všech milovníků turistiky. V horách nebo přírodě se žádný treker dlouhodobě bez teplé stravy, teplého čaje nebo kávy neobejde. Zakládat oheň v přírodě není vždy vhodné, na některých místech to dokonce není možné vůbec.

Nejlepší turistický vařič

Vařič se v tom případě stává součástí povinné výbavy turisty. Podle čeho si správný vařič vybrat?

Oblíbené modely turistických vařičů

Typy turistických vařičů a jejich výhody

Turistické vařiče se dělí na dva základní typy – plynové a benzínové. Před výběrem vařiče je třeba si zodpovědět několik otázek. Na co přesně budete vařič používat a kam všude s ním budete chodit? Patříte k turistům, kteří se rádi toulají po nezmapovaných částech zeměkoule bez infrastruktury, nebo jste spíše typ, který se pohybuje jen v civilizovaných a turisticky populárních částech světa?

Plynové turistické vařiče

Jsou levnější, lehčí a také konstrukčně jednodušší – to jsou důvody, proč jsou vhodnější pro méně zkušené turisty, případně pro ty, kterí mají rádi turisticky populární místa. Tento typ vařičů sestává z piezoelektrického zapalování (hořák) a plynové bomby, takže kartuše plněné propan-butanem nebo propan-izobutanem (tzv. zimní směs, kterou se doporučuje používat v minusových teplotách).

Plynový turistický vařič

Kartuše se mezi sebou liší velikostí (100 až 500 g a stojí kolem 200 až 250 korun), hmotností a typem připojení. Jsou dva typy kartuší: jednorázové nabíjecí kartuše Campingaz a kartuše na závit, které si dokážete doplňovat i sami. Před koupí si ověřte, které jsou vhodné právě do vašeho plynového vařiče. Kartuše mohou mít ventil a bajonetový závit, nebo jsou napichovací. Tento typ musí být po propíchnutí připevněný k hořáku až do vyprázdnění.

Turistický vařič do přírody

K důležitým parametrům vařiče patří výkon a spotřeba. U těch výkonnějších si můžete litr vody ohřát už za 3 minuty. Spotřeba (na jak dlouho vám jedna kartuše vydrží) a váha vařiče by však měly při rozhodování sehrávat také velkou roli. Nezapomeňte si před koupí vařiče zkontrolovat i to, zda vám na něj sedí vámi používané nádobí.

Výhody plynových vařičů:

  • nižší pořizovací cena,
  • dobrá regulace výkonu,
  • dobrý výběr velikostí a výkonů,
  • jednoduchá údržba,
  • nízká hmotnost,
  • dostupnost náhradních dílů,
  • vhodný pro přípravu náročnějších pokrmů.

Nevýhody plynových vařičů:

 • nižší výkon (oproti benzínovým vařičům),
 • při vaření při nižších teplotách mohou nastat problémy,
 • často se ucpávají dýzy a praská těsnicí kroužek,
 • plynové kartuše nelze přepravovat v letadle,
 • v některých zemích nejsou kartuše dostupné,
 • vyšší cena plynových kartuší.

Benzínové turistické vařiče

V případě, že pravidelně cestujete do turisticky nevychytaných zemí či často cestujete v zimě, bude pro vás vhodnější benzínový turistický vařič. Jde sice o dražší variantu, peníze se vám však vrátí na provozních nákladech. Benzínový vařič se skládá z lahve na palivo, tlakové pumpy a z hadice s hořákem. Protože hořák benzínových vařičů pracuje na všechny druhy kapalného paliva (benzín, nafta, petrolej), nemusíte nosit palivo zbytečně s sebou, protože ho seženete téměř všude.

Kvalitní turistický vařič

S benzínovým vařičem se však hůře manipuluje, vyžaduje si to cvik a trochu citu. Před vařením je třeba si pumpičkou na benzín napumpovat palivo, na nahřátí hořáku a zplynování paliva je nutné použít pevný líh, případně hořlavou pastu. Čištění dýz má většina z benzínových turistických vařičů zabudované.

Výhody benzínových vařičů:

  • ekonomicky méně náročná varianta,
  • funguje i při nízkých teplotách,
  • palivo do vařičů je snadno dostupné.

Nevýhody benzínových vařičů:

  • vyšší pořizovací cena,
  • vyšší hmotnost i velikost,
  • náročnější obsluha,
  • omezená možnost regulace plamene,
  • zápach,
  • potřeba častějšího čištění.

Další možnosti - Lihové, solární...

Nechcete plynový ani benzínový turistický vařič? Na výběr máte ještě lihový vařič, solární, turistický vařič na pevná paliva nebo vařič na jedno použití. Vařič, který funguje na tekutý líh, je konstrukčně podobný benzínovému vařiči – sestáva z lahve a hořáku. Jeho výhodami jsou nízké pořizovací a také provozní náklady či jednoduché ovládání.

Kvalitní turistický vařič

Jde o malé vařiče, které se vám pohodlně vejdou do batohu, jsou téměř nerozbitné a snadno se používají v náročných klimatických podmínkách. Nevýhodami jsou nižší výkon, to, že se nedá regulovat a ani používat při silnějším větru. Při použití lihového vařiče buďte opatrní, protože hoření produkuje jedovaté zplodiny.

Solární turistické vařiče fungují na principu parabolického zrcadla, které sluneční paprsky soustředí do jednoho místa, čímž se vařič ohřívá. Je zřejmé, že využití tohoto vařiče je velmi omezené, proto se hodí jen na příležitostné použití. Stejně jako vařič na pevná paliva, k jehož ohřevu je třeba použít drobné kusy dřeva nebo dřevěné uhlí. Nouzovým řešením může být ještě jednorázový turistický vařič, u kterého se jako palivo používají směsi na bázi napalmu.

Oblíbené modely turistických vařičů


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.Publikováno dne: 24.04.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat novou hokejku na lední hokej? Jak vysokou pro děti? Jak vybrat novou hokejku na lední hokej? Jak vysokou pro děti?

Hokejka jako taková je prodlouženou rukou hokejisty. Bez hokejky hrát nejde a pokud s ní chcete hrát dobře, musíte se s ní doslova sžít. Víte, jak si ji vybrat?

Jak cvičit na běžeckém pásu? Správná rychlost pro vaše cíle Jak cvičit na běžeckém pásu? Správná rychlost pro vaše cíle

Pokud nechcete běhat venku, protože vám to přijde nepřirozené nebo na to není vhodné počasí, běžecký pás a jeho účinky vás mile překvapí. Jak začít běhat na běžeckém pásu? Jak s pomocí...

Jaké výhody má veslovací trenažér? Zkušenosti potvrzují, že pomáhá i při hubnutí Jaké výhody má veslovací trenažér? Zkušenosti potvrzují, že pomáhá i při hubnutí

Specifický druh pohybu, při kterém sedíte na posuvném sedadle a odrážíte se nohama, zapojuje velké svalové skupiny horní i spodní části zad, břišních svalů i nohou. Víte, jak si trenažér...