Jak vybrat vertikutátor? Nejlepší vertikutátory podle testu

Přehoupli jsme se do druhé poloviny léta. Září co nevidět zaklepe na dveře a to je správný čas na úpravu trávniku vertikutátorem. Podle čeho vybrat vertikutátor? Poradíme vám.

Skládání a uskladnění vertikutátoru

Ideální čas na předzimní úpravu trávniku je v polovině až koncem září. Je nutné vystihnout optimální počasí. Nesmí být příliš sucho a vertikulace se nedoporučuje ani když je trávník podmáčený deštěm.

Samozřejmě, provzdušňovat trávník se doporučuje minimálně dvakrát do roka, tedy nejen na podzim, ale i na jaře.  Bez ohledu na sezónu plní vertikutátor svoji hlavní funkci stejně: trávník provzdušňuje a zbavuje ho travní plsti, která ho ucpává a „dusí“.

Vertikutátor rychlým způsobem odstraní všechno, co nesvědčí zdraví a kondici vašeho trávníku. Pokosené zbytky trávy, suchá stébla, mech, plevel... Namísto nožů a pružin určených na kosení má vertikálně uložené nože, případně i pružiny, které nařezávají trsy trávy do hloubky 2 až 4 milimetry, čímž ho čistí. Od toho také název vertikutátor.

Oblíbené modely

Jaký vertikutátor vybrat? Elektrický, nebo benzínový?

Velmi důležitým kritériem při výběru vertikutátoru je druh jeho pohonu. Z tohoto hlediska můžeme vertikutátory rozdělit na dva základní druhy: elektrický a benzínový.

Pro který druh pohonu se rozhodnout? Na první pohled se tato otázka zdá triviální, ale její zodpovězení je při výběru vertikutátoru velmi podstatné! Při rozhodování, zda zvolit elektřinu nebo benzín, je třeba brát do úvahy velikost zatravněné plochy, kterou chceme vertikulovat.

Na malou zahradu volte elektrický vertikutátor

Pokud máte malý pozemek se zahradou a potřebujete upravit trávník víceméně jen "kolem domu", praktičtější a šikovnější bude pro vás elektrický vertikutátor. Důležité je myslet na to, že při práci s ním musíte být napíchnutí na elektřinu.

Provzdušnění a vertikutace trávníku

Délka kabelu (případně ještě i prodlužovačky) je tedy jediným vaším limitem, ale dost podstatným! Je třeba na to myslet dříve, než se vydáte do nejbližší prodejny zahradní techniky. Ideální je předem změřit délku od nejbližší elektrické zásuvky až po nejvzdálenější zatravněný kout na zahradě.

Výhody elektrických vertikutátorů:

 • jsou lehčí (hmotnost průměrně cca 15 kg),
 • skladnější, protože nemají taký široký záběr (rozvor kol)
 • jejich motor je tišší a zároveň ekologičtější než benzínový
 • bezúdržbovost

Nevýhody elektrických vertikutátorů:

 • většina výrobců uvádí, že jsou vhodné jen na vertikulaci plochy do 1000 m2, my doporučujeme elektřinu používat jen do 500 m2)
 • svoboda pohybu je omezená přívodním elektrickým kabelem
 • motor má nižší výkon

Velká plocha? Kupte vertikutátor na benzín

Pro benzínový vertikutátor je vhodné se rozhodnout, pokud potřebujete upravit větší plochy. Vzhledem k tomu, že nemají žádný kabel, můžete se s ním dát do práce klidně i na několikaarovém pozemku.

Všeobecně platí, že benzínový vertikutátor je jednoznačná volba, pokud:

 • vertikulovat chcete členitý, kopcovitý terén
 • má váš pozemek rozlohu více než 500 m2
 • pokud chcete upravit pozemek, v jehož okruhu není žádný zdroj elektřiny

Výhody benzínových vertikutátorů:

 • širší záběr (rozvor kol), což znamená rychlejší práci a úsporu času
 • většina vertikutátorů na trhu má benzínové čtyřtaktní motory s vysokým výkonem

Nevýhody benzínových vertikutátorů:

 • motor a součásti je třeba udržovat (= měnit olej, filtry, pojistky, kontrolovat svíčky apod.)
 • provoz je neekologický kvůli emisím CO2, které se dostávají do ovzduší spalováním benzínu
 • hodina provozu je nákladnější než v případě elektrických vertikutátorů

Benzínový vertikulátor

Které vertikutátory jsou v současnosti nejlepší na trhu?

Na závěr vám přinášíme linky na přehled pěti nejkvalitnějších vertikutátorů na trhu s výbornými odbornými i uživatelskými recenzemi.

TOP 3 nejlepší benzínové vertikutátory

TOP 3 nejlepší elektrické vertikutátory

Jen nože, nebo kombi verze nože + pružiny?

Tuto otázku si kladou mnozí zahrádkáři, když přemýšlejí o koupi vertikutátoru. Jak to tedy je? Stačí vertikutátor, který má na hřídelem poháněném válci osazené pouze nože, nebo jsou nutné i pružiny?

Výrobci kombinovaných systémů propagují svoje výrobky jako efektivnější právě díky dvojitému účinku. Nože se jemně zařezávají do půdy a provzdušňují ji a pružiny vyhazují z trávniku nechtěnou plsť.

Tento reklamní trik je na nezorientovaného spotřebitele velmi účinný, ale jde tak trochu o zavádění.

Pravda je taková, že pokud si koupíte kvalitní značkový vertikutátor, od střední po vyšší cenovou hladinu (cca 350 až 600 eur), může být osazený pouze noži a svoji práci udělá stejně kvalitně. Velmi kvalitní je například značka Solo by AL-KO, prvotřídní silnostěnné nože na vertikutátorech této značky zaručují tak provzdušňování půdy, jako i odstraňování travní plsti.

Doporučujeme vám prohlédnout si následující video, v němž se porovnávají 4 vertikutátory od značek Cub Cadet a Solo by AL-KO. Na konci videa je pěkně vidět, že vertikutátor německé značky Solo by AL-KO pracuje téměř stejně účinně jako jeho "nožově-strunoví" kolegové, přestože jeho válec je osazený jen noži:

Drobnosti neřešte, důležitější je pevnost těla stroje (šasi)!

Ergonomické a k lepšímu komfortu přispívající prvky, jako například výškově nastavitelná rukojeť nebo možnost osazení sběrného koše, také nemusíte zcela pominout, ale...

Na tyto parametry berte ohled až jako na poslední. Mnohem důležitější je při výběru vertikutátoru zaměřit se na celkovou "solidnosť" přístroje. Vyvarujte se lacných vertikutátorů v ceně do 150 eur, které jsou obvykle sestavené z prvků prefabrikovaných v Číně a tomu odpovídá i jejich (ne)kvalita.

Lacinou Čínou zavánějí všechny méně známé značky a stroje v této cenové kategorii. Nejenže vám s největší pravděpodobností poslouží jen jednu, eventuálně horko-těžko dvě sezóny, ale jejich plastová konstrukce je velmi citlivá na hrubé zacházení a poškozují ji často také drobné kamínky ukryté v trávníku. No, a ruku na srdce... nechcete přece svůj přístroj hladit a chránit, aby vůbec šel. Chcete vertikutátor, který bude sloužit vám, ne vy jemu!

My doporučujeme jako nejlepší volbu vybrat si vhodný model z nabídky značek Cub Cadet a Solo by AL-KO. Například Solo by AL-KO je vyráběný v Německu s tomu odpovídající precizností a šasi je plně kovové, a tedy maximálně odolné.

Vertikulátor s kovovým šasi

Cub Cadet má svoje stroje tak půl na půl – konstrukční a nosné prvky jsou z kovu, "karosérie" je sice z plastu, ale zato kvalitního a trvanlivého. Prostě, žádná Čína. Plastové prvky tu plní spíše designovou funkci.

Mezi kvalitní značky patří také Wolf-Garten a Hecht. Koupi vertikutátoru z jejich produkce určitě nebudete litovat. Důležitým prvkem, který vypovídá o kvalitě a trvanlivosti vertikutátoru, je jeho podvozek. Na nejlacinější jednoosé vertikutátory raději rovnou zapomeňte – nepracují dobře, často je nutné plochu projíždět vícenásobně.

Určitě tedy vybírejte mezi vertikutátory stojací na dvojosém podvozku, podobně jako běžné sekačky trávy. Aby totiž vertikutátor solidně a plnohodnotně pracoval, musí mít také nějakou hmotnost. Při výběru se prodejce ptejte také na jakých ložiscích jsou uložena kolečka. Laciné a "čínské" řešení představují plastová kluzná ložiska. Kvalitní podvozek má kolečka uložená na kuličkových ložiscích.

Za pozornost stojí také zeptat se na systém nastavování hloubky zářezu. Laciné vertikutátory mají toto nastavování skokové, což není nejideálnější řešení. Hledejte raději vertikutátory, které mají plynulé nastavování hloubky zářezu.

Sběrný koš? Je tak nezbytný?

Teď se na chvíli vrátíme ke vzpomenutým prvkům přispívajícím ke komfortu provozu. Jedním z nich je sběrný koš, do něhož přístroj sbírá vytrhanou travní plsť. Pokud si koupíte vertikutátor se sběrným košem, teoreticky tak máte spojené dva v jednom. Přístroj plsť nejen vytrhá, ale i po sobě posbírá.

Skutečnost je však taková, že ani ty nejkvalitnější vertikutátory nedokážou úplně dokonale vysbírat všechnu vytrhanou travní plsť. Udělají sice většinu práce za vás, ale obvykle je i tak nezbytné ještě manuální vyhrabání uvolněných zbytků. Případně použijete sekačku s funkcí sběru trávy.

Odpověď na otázku, zda zvolit vertikutátor se sběrným košem, nebo bez něj, je proto víceméně jasná. Není to tak důležitý parametr. Svoji práci udělá stejně tak vertikutátor bez sběrného koše. Jediný rozdíl je, že nebudete sbírat jen zbytky, ale manuálně (případně sekačkou) nahrabávat celý objem vyházené travní plstě. Úspora času při práci s vertikutátorem se sběrným košem je v podstatě zanedbatelná.

Vertikutátor se sběrným košem na trávu

Navíc, pokud vertikulaci vykonáváte jen dvakrát do roka, což je absolutní minimum, travní plsti bude tolik, že vám nepomůže ani 50litrový sběrný koš. Budete ho totiž muset každých pár metrů vysypávat... Takže s košem nebo bez, při výběru byste měli přihlížet v první řadě na celkovou kvalitu vypracování výrobku.

A potom přijde na řadu ještě: výkon!

Základní výkonové rozdělení už známe: v síle vynikají benzínové vertikutátory nad elektrickými.

Na co si dát pozor při výběru elektrického vertikutátoru

 • na malou zahradu postačuje i elektromotor s výkonem 1 kW, ideální sílu však poskytují až motory s výkonem 1,3 až 1,5 kW
 • opět se nevyplácí kupovat laciné modely = pohánějí je nekvalitní kolektorové elektromotory, které mají nestabilní chod a nižší životnost = poznáte je podle zvuku – znějí jako vysavač
 • dražší modely jsou poháněné asynchronními motory = jejich zvuk je solidní a na první poslech víte, že nejde o žádný elektromotor do kuchyňského robota
 • TIP: pokud v návodu nebo popisu v obchodě nenajdete přesnější údaje, zkuste se podívat na štítek přímo na motoru = měla by na něm být uvedená hodnota rozběhového kondenzátoru v mikrofaradech

Na co si dát pozor při výběru benzínového vertikutátoru

 • nejčastěji se vyrábějí motory v rozmezí výkonů 2,5 až 4 koňských sil = pro běžné potřeby celkem stačí motor o 2,5 koňských silách, pokud však chcete, aby na vašem trávníku pracoval pořádný drak, můžete to zkusit i se čtyřmi koňmi pod kapotou
 • zase a znovu upozorňujeme – vyhněte se čínským motorům, které nejsou tak spolehlivé a mají i nižší životnost
 • nejlepší je, pokud vertikutátor vo svých útrobách skrývá nějaký kvalitní čtyřtakt od tradičních výrobců = Birggs & Stratton, případně Honda = máte jistotu hladkého startu a běhu, nižší spotřeby benzínu a tím i nižších emisí CO2

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Psaní se profesionálně věnuji od začátku svých vysokoškolských studií až dosud. Tvořím texty pro weby s ohledem na nejnovější trendy v oblasti...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 26.04.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou? Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar? Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.

Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose? Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose?

Stále víc mužů se snaží starat o svůj vzhled. Dobrým pomocníkem je zastřihávač, se kterým nebude úprava vlasů, bradky nebo zastřihávání chloupků v nose problém.