Jaké výhody má veslovací trenažér? Zkušenosti potvrzují, že pomáhá i při hubnutí

Věděli jste, že s veslovacím trenažérem procvičíte nejen ruce, ale také ramena, záda, a dokonce i nohy?

Veslovací trenažér

V článku vám prozradíme, jaké má veslovací trenažér účinky, a poradíme, jaký veslovací trenažér si vybrat. Představíme vám také 3 nejoblíbenější modely.

Oblíbené veslovací trenažéry

Výhody veslovacího trenažéru

Veslování na trenažéru je dynamičtější než to na člunu. Specifický druh pohybu, při kterém sedíte na posuvném sedadle a odrážíte se nohama, zapojuje velké svalové skupiny horní i dolní části zad, břišních svalů i nohou. Hubnutí na veslovacím trenažéru je tedy mnohem rychlejší než při posilování jednotlivých druhů těla zvlášť (spálíte víc kalorií).

Trénink na veslovacím trenažéru je zároveň kombinací aerobní a anaerobní aktivity. Kromě celkového zlepšení fyzické kondice posílí veslovací trenažér svaly i kardiovaskulární systém a zvýší kapacitu plic. Pomáhá také posílit střední část těla a zbavit vás bolestí zad, které jsou způsobené sedavým zaměstnáním.

Pokud chcete vědět, jak správně veslovat na trenažéru, na internetu najdete množství instruktážních videí. Kromě typického pohybu při veslování umožňují některé trenažéry využití kladek i na posilování jiných částí těla a dokážou tak do určité míry nahradit posilovací stroje.

Pojezd trenažéru

Je nejvíc namáhanou součástí, tvoří ho pohyblivé sedlo a jeho uložení v kolejnici. Levnější modely jsou vybavené pojezdem s plastovými kolečky, který má nízkou životnost zejména při vyšším zatížení (pokud máte vyšší hmotnost). Kvalitnější jsou pojezdy s ložisky, které jsou proti kolečkům bez ložisek nejen odolnější, ale také mnohem tišší, což ocení ostatní členové vaší rodiny a také vaši sousedé.

Veslovací trenažéry

Různá může být také délka pojezdu – platí zde, že čím je delší, tím větší záběr můžete vyvinout. Když máte postavu vyšší než 180 cm, vyberte si trenažér s co nejdelším pojezdem. Ty kratší by vás mohly v délce záběru omezovat.

Systém regulace zátěže

Je důležitý zejména tehdy, když s cvičením začínáte a nemáte sil na rozdávání. Některé levné trenažéry mají pevný tlumicí mechanismus a neumožňují zátěž nastavit vůbec.

  • Lankový odporový systém: Odpor je vytvářený gumovými lanky s různou tuhostí. Tento systém je nejtišší, avšak má omezený rozsah regulace zátěže. Jeho výhodou je také nízká cena.
  • Hydraulický systém: Odpor zajišťují dva hydraulické písty, díky kterým je však zátěž nastavitelná jen ve velmi malém rozsahu. Nevýhodou je také kratší pojezd a nepřirozená zátěž, výhodou menší rozměry a nejnižší cena mezi všemi druhy trenažérů.
  • Magnetický systém: Nejrozšířenější typ trenažérů, které vytvářejí odpor působením magnetů. Jejich výhodou je, že zátěž je plynule nastavitelná a v případě modelů s elektronikou je možné ji nastavit i elektronicky. Nevýhodou jsou větší rozměry a vyšší hmotnost.
  • Vzduchově-magnetický systém: Je kombinací magnetického systému a vzduchové turbíny, která vytváří odpor díky lopatkám protínajícím vzduch v bubnu. Ten vytváří také osvěžující vánek. Pohyb s tímto systémem je velmi realistický a připomíná skutečné veslování, přičemž zátěž je nastavitelná plynule a ve velkém rozsahu.
  • Vodní systém: Obsahuje buben naplněný vodou, v němž se otáčejí lopatky. Tím se vytváří odpor, který je regulovatelný přilitím nebo odlitím vody. Z tohoto důvodu ho využívají zejména sportovci, kteří trénují delší čas s konstantní zátěží. Trenažéry s tímto systémem patří mezi nejdražší.

Displej a elektronika

Mnohé modely veslovacích trenažérů jsou vybavené displejem s tlačítkovým ovládáním. Ten může zobrazovat údaje jako čas cvičení, rychlost, překonaná vzdálenost nebo počet spálených kalorií. Některé měří také tepovou frekvenci, musí však mít v balení senzor v podobě hrudního pásu – ten s trenažérem komunikuje většinou bezdrátově.

V závislosti na typu odporového systému můžete na displeji nastavovat zátěž i elektronicky a vytvářet různé programy s jejími změnami, což je vhodné např. na intervalový trénink (střídání lehké a těžké zátěže). Modely s měřením tepové frekvence dokážou také přizpůsobit zátěž tak, aby tep vašeho srdce udržely na požadované úrovni. Můžete s nimi tedy účinněji provádět kardiotrénink nebo spalování tuků.

Rozměry, hmotnost a nosnost

Veslovací trenažéry mívají různé délky, některé modely jsou však až 2 m dlouhé, proto s tím při nákupu počítejte. Ideální je, když si před koupí změříte prostor, v němž chcete trenažér používat, případně skladovat. Mnohé modely umožňují i složení pojezdu na výšku – ty zaberou nejméně místa.

Veslovací trenažér s monitorem

Manipulace s trenažérem nemusí být pro jednu osobu jednoduchá. Různé modely totiž váží cca 14–44 kg. Počítejte s tím, pokud budete chtít trenažér skladovat na jiném místě, než kde ho budete používat.

Co se týká nosnosti, levnější modely unesou sportovce s hmotností do 100 kg. Není však problém vybrat si ze široké škály modelů s vyšší nosností, vždy je však lepší, když při výběru zohledníte určitou rezervu. Pomůže to životnosti trenažéru a bude ho moci používat celá vaše rodina.

Top 3 veslovací trenažéry

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...Publikováno dne: 31.10.2019
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody merino termoprádla při sportování? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku Výhody merino termoprádla při sportování? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku

Termoprádlo na zimu je základem oblečení každého sportovce. Udržuje stálou tělesnou teplotu a odvádí pot z pokožky. Proč si zvolit právě termoprádlo z merino vlny?

Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat? Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat?

Tejpy jsou elastické pásky, které slouží jako fyzioterapeutická pomůcka na odstranění bolesti nebo uvolnění často namáhaných kloubů a svalů. Víte, jaké tejpy známe?

Gymnastický míč na sezení do kanceláře, pro těhotné i na cvičení. Vybírejte velikost podle výšky Gymnastický míč na sezení do kanceláře, pro těhotné i na cvičení. Vybírejte velikost podle výšky

Gymnastický míč je všestranným pomocníkem – můžete jej použít na sezení v kanceláři, ale i na cvičení doma. Ocení jej děti i dospělí, hodí se také pro těhotné ženy. Poradíme vám, jak si...