Jaké výhody má veslovací trenažér? Zkušenosti potvrzují, že pomáhá i při hubnutí

Věděli jste, že s veslovacím trenažérem procvičíte nejen ruce, ale také ramena, záda, a dokonce i nohy?

Veslovací trenažér

V článku vám prozradíme, jaké má veslovací trenažér účinky, a poradíme, jaký veslovací trenažér si vybrat. Představíme vám také 3 nejoblíbenější modely.

Oblíbené veslovací trenažéry

Výhody veslovacího trenažéru

Veslování na trenažéru je dynamičtější než to na člunu. Specifický druh pohybu, při kterém sedíte na posuvném sedadle a odrážíte se nohama, zapojuje velké svalové skupiny horní i dolní části zad, břišních svalů i nohou. Hubnutí na veslovacím trenažéru je tedy mnohem rychlejší než při posilování jednotlivých druhů těla zvlášť (spálíte víc kalorií).

Trénink na veslovacím trenažéru je zároveň kombinací aerobní a anaerobní aktivity. Kromě celkového zlepšení fyzické kondice posílí veslovací trenažér svaly i kardiovaskulární systém a zvýší kapacitu plic. Pomáhá také posílit střední část těla a zbavit vás bolestí zad, které jsou způsobené sedavým zaměstnáním.

Pokud chcete vědět, jak správně veslovat na trenažéru, na internetu najdete množství instruktážních videí. Kromě typického pohybu při veslování umožňují některé trenažéry využití kladek i na posilování jiných částí těla a dokážou tak do určité míry nahradit posilovací stroje.

Pojezd trenažéru

Je nejvíc namáhanou součástí, tvoří ho pohyblivé sedlo a jeho uložení v kolejnici. Levnější modely jsou vybavené pojezdem s plastovými kolečky, který má nízkou životnost zejména při vyšším zatížení (pokud máte vyšší hmotnost). Kvalitnější jsou pojezdy s ložisky, které jsou proti kolečkům bez ložisek nejen odolnější, ale také mnohem tišší, což ocení ostatní členové vaší rodiny a také vaši sousedé.

Veslovací trenažéry

Různá může být také délka pojezdu – platí zde, že čím je delší, tím větší záběr můžete vyvinout. Když máte postavu vyšší než 180 cm, vyberte si trenažér s co nejdelším pojezdem. Ty kratší by vás mohly v délce záběru omezovat.

Systém regulace zátěže

Je důležitý zejména tehdy, když s cvičením začínáte a nemáte sil na rozdávání. Některé levné trenažéry mají pevný tlumicí mechanismus a neumožňují zátěž nastavit vůbec.

  • Lankový odporový systém: Odpor je vytvářený gumovými lanky s různou tuhostí. Tento systém je nejtišší, avšak má omezený rozsah regulace zátěže. Jeho výhodou je také nízká cena.
  • Hydraulický systém: Odpor zajišťují dva hydraulické písty, díky kterým je však zátěž nastavitelná jen ve velmi malém rozsahu. Nevýhodou je také kratší pojezd a nepřirozená zátěž, výhodou menší rozměry a nejnižší cena mezi všemi druhy trenažérů.
  • Magnetický systém: Nejrozšířenější typ trenažérů, které vytvářejí odpor působením magnetů. Jejich výhodou je, že zátěž je plynule nastavitelná a v případě modelů s elektronikou je možné ji nastavit i elektronicky. Nevýhodou jsou větší rozměry a vyšší hmotnost.
  • Vzduchově-magnetický systém: Je kombinací magnetického systému a vzduchové turbíny, která vytváří odpor díky lopatkám protínajícím vzduch v bubnu. Ten vytváří také osvěžující vánek. Pohyb s tímto systémem je velmi realistický a připomíná skutečné veslování, přičemž zátěž je nastavitelná plynule a ve velkém rozsahu.
  • Vodní systém: Obsahuje buben naplněný vodou, v němž se otáčejí lopatky. Tím se vytváří odpor, který je regulovatelný přilitím nebo odlitím vody. Z tohoto důvodu ho využívají zejména sportovci, kteří trénují delší čas s konstantní zátěží. Trenažéry s tímto systémem patří mezi nejdražší.

Displej a elektronika

Mnohé modely veslovacích trenažérů jsou vybavené displejem s tlačítkovým ovládáním. Ten může zobrazovat údaje jako čas cvičení, rychlost, překonaná vzdálenost nebo počet spálených kalorií. Některé měří také tepovou frekvenci, musí však mít v balení senzor v podobě hrudního pásu – ten s trenažérem komunikuje většinou bezdrátově.

V závislosti na typu odporového systému můžete na displeji nastavovat zátěž i elektronicky a vytvářet různé programy s jejími změnami, což je vhodné např. na intervalový trénink (střídání lehké a těžké zátěže). Modely s měřením tepové frekvence dokážou také přizpůsobit zátěž tak, aby tep vašeho srdce udržely na požadované úrovni. Můžete s nimi tedy účinněji provádět kardiotrénink nebo spalování tuků.

Rozměry, hmotnost a nosnost

Veslovací trenažéry mívají různé délky, některé modely jsou však až 2 m dlouhé, proto s tím při nákupu počítejte. Ideální je, když si před koupí změříte prostor, v němž chcete trenažér používat, případně skladovat. Mnohé modely umožňují i složení pojezdu na výšku – ty zaberou nejméně místa.

Veslovací trenažér s monitorem

Manipulace s trenažérem nemusí být pro jednu osobu jednoduchá. Různé modely totiž váží cca 14–44 kg. Počítejte s tím, pokud budete chtít trenažér skladovat na jiném místě, než kde ho budete používat.

Co se týká nosnosti, levnější modely unesou sportovce s hmotností do 100 kg. Není však problém vybrat si ze široké škály modelů s vyšší nosností, vždy je však lepší, když při výběru zohledníte určitou rezervu. Pomůže to životnosti trenažéru a bude ho moci používat celá vaše rodina.

Top 3 veslovací trenažéry

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 31.10.2019
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Slackline – co to je? Cena výbavy je nízká. Vhodné i pro dětiSlackline – co to je? Cena výbavy je nízká. Vhodné i pro děti

Slackline má několik disciplín a může ho zkusit každý, kdo si chce zlepšit koordinaci a posílit malé svalové skupiny, které tělu pomáhají udržovat rovnováhu. Poradíme vám, jak na to.

Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?Jak si vybrat nejlepší karimatku na cvičení, na jógu nebo do hor?

Výlet do hor nebo cvičení v pohodlí domova. Při obou těchto aktivitách se vám hodí právě kvalitní karimatka. To, jak si ji vybrat, se dozvíte v článku.

Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!Jak vybrat vybavení na squash? Správná squashová raketa je základ!

Na první pohled je výběr vybavení na squash poměrně jednoduchý – stačí vám raketa, míček, sportovní obuv a hotovo. Je to však skutečně tak? V našem článku vám prozradíme všechno podstatné!