Jak vybrat vysavač + 12 nejlepších vysavačů na trhu podle recenzí a testů

Zahoďte smeták a vsaďte raději na moderní pokrok a inovaci. Vždyť vysavače známe už od začátku 20. století. Díky tomuto pomocníkovi se zbavíme prachu, odpadu a nečistot, které se drží na podlaze nebo kobercích.

Jak vybrat klasický či robotický vysavač do domácnosti?

Kromě toho, že budete hledat laciný a praktický vysavač, byste měli vybírat i podle jiných parametrů, které jsou podstatné. Jaký vybrat vysavač? Který je nejlepší vysavač? Nač si dávat pozor? Pojďme se na to podívat.

Oblíbené modely vysavačů

Typy vysavačů

  • Podlahové – Nejklasičtější a nejvyužívanější kategorie vysavačů. Použít je můžete na podlahy, koberce nebo i nábytek. Do této kategorie patří i vysavače, které v sobě zahrnují i různé jiné funkce (multifunkční) jako například umývání oken nebo tepování koberců (mokré vysávání). Aby byl sací výkon vysavače dostatečný, je potřebné dávat pozor na spoje v trubicích. Nejlepší alternativou je, když je trubice úplně bez spojů. Tyto typy jsou většinou vázané na zdroj elektrického napětí. Bežně jsou vhodné pro každou domácnost.
  • Sáčkové – jde o typ vysavače, který sbírá nečistotu do papírového nebo látkového pytlíku. Jeho sací síla absorbuje nečistoty a zachytává je do pytlíku, ktorý je umístěný v těle vysavače. Nelze však podceňovat výměnu filtrů a pytlíků, která by měla být pravidelná. Vhodné jsou pro domácnosti, brání totiž tvorbě alergenů.

Vysavač s vysokým výkonem

  • Bezsáčkové se sběrnou nádobou – Na rozdíl od pytlíkového vysavače sbírá tento vysavač nečistoty do sběrné nádoby. Nečistota prochází filtrem a zachytáva i drobné částečky. Výhodou je, že mají trvalejší výkon a vysají i větší nečistoty, ale po každém vysávání je dobré filtr vyčistit, jinak se snadno může zanést a nečistoty se budou dostávat do ovzduší. Hodí se spíše do prostorů, kde je znečištění značnější.
  • Cyklonové – Jde o vysoce výkonné vysavače, které fungují na bázi proudícího vzduchu, který rotuje (cyklon). Díky vysoké sací síle jde o nejlepší druh vysavače. Má vysokou výdrž a mezi filtry zachytává i ty nejmenší nečistoty. Je nutné však myslet na údržbu a tolerovat o něco vyšší decibely.
  • Tyčové vysavače – Typická je pro ně metlová konstrukce, která je štíhlá a zároveň praktická. Vyznačují se obratností a skvělou variabilitou, takže se dostanou i na méně dostupná místa. Často jsou dokonce tyčové vysavače kombinované s ručním vysavačem, který můžete vzít do ruky a povysávat s ním například nábytek a podobně. Výhodou může být také dvojité napájení. Seženete modely s klasickým síťovým, ale stejně tak i bateriovým napájením. Nevýhodou je snad jen nižší výkon. Typologicky se hodí spíše na vysávání menších ploch či bytů.

Ruční akumulátorový vysavač

  • Robotické vysavače – Jde o speciální kategorii vysavačů, které se pohybují samostatně. Jde o nabíjecí vysavače, které se pohybují po prostoru na základě senzorů. Ty snímají okolí a dokážou efektivně vyčistit prostor. Nevýhodou je, že nedokážou vysávat větší nečistoty a stejně tak mají malou sběrnou nádobu. Jsou však velmi tiché a při pravidelném používání udrží vaši domácnost čistou. Musíte však myslet i na výdrž baterie daného modelu. Pokud jste tedy pedant, který vysává každý den, nechte to na „robota“. Pro kvalitnější model si však připravte minimálně 200 eur, i když lacinější modely seženete i za cenu okolo 120 eur, ale jejich technologie se spíše podobá zametání než vysávání.

Na co myslet při výběru?

  • Akční rádius – Možná by se to nemuselo jevit jako rozhodující, ale délka šňůry je podstatná. Ideální délka šňůry je kolem 10 metrů včetně hadice. Výhodou je také samonavíjení, které zaručí, že se šňůra nezamotá.
  • Výkon vysavače – Různé recenze vysavačů udávají, že sací výkon není to nejpodstatnější. Něco na tom bude. Sací sílu vysavače totiž ovlivňuje množství faktorů. V zásadě se ale držte výkonu aspoň od 700 W výše. Podle nařízení a ECO norem z roku 2014 se už do prodeje nedostanou vysavače s vyšším výkonem než 1600 W.
  • Hlučnost – Pravidlo, že vyšší výkon znamená automaticky víc hluku, vůbec není pravidlem. Spíše platí, že lacinější modely i s nižším výkonem jsou hlučnější než kvalitnější vysavače s vyšším výkonem. Ideální hodnota hluku je od 60 do 75 dB.
  • Funkce – Dnes už známe vysavače, tzv. 3 v 1. Pokud chcete multifunkční vysavač, trochu si zřejmě připlatíte, ale zároveň budete umývat okna a vytepujete i koberec. Můžete také aplikovat mokré vysávání.

Vysávání oken multifunkčním vysavačem

Nejlepší vysavače podle testů

Prohlédněte si nejlepší klasické, tyčové a robotické vysavače seřazené do přehledného žebříčku. Informace jsou sesbírané z domácích a zahraničních odborných redakčních testů realizovaných v letech 2016 a 2017. Kliknutím na obrázek vysavače zobrazíte více informací o daném výrobku.

✅ Nejlepší klasické vysavače

✅ Nejlepší tyčové vysavače

✅ Nejlepší ruční vysavače

✅ Nejlepší robotické vysavače

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 14.03.2018
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Minitroubu na pečení koupíte i s dvouplotýnkou a mikrovlnkou. Recenzie odporúčajú značky Tefal aj Orava Minitroubu na pečení koupíte i s dvouplotýnkou a mikrovlnkou. Recenzie odporúčajú značky Tefal aj Orava

Vsaďte na plnohodnotnou náhradu klasické trouby na pečení. Budete překvapení, co všechno dokáže. Jak vybrat tu nejlepší minitroubu na pečení, vám prozradíme v našem článku!

Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče

Chtěli byste si posedět na terase i v podzimních či zimních měsících?  V našem článku vám poradíme, jaký ohřívač na terasu si vybrat a jakých parametrů si při jeho výběru všímat.

Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce