Jak vybrat vysokotlaké čističe? Jsou i s nasáváním a ohřevem vody

Čištění motorových vozidel, ale také veřejných prostor by bez nich bylo mnohem pracnější. Vysokotlaké čističe jsou rozhodně skvělým pomocníkem bez ohledu na to, zda s nimi pracujete příležitostně, nebo pravidelně.

Vysokotlaký čistič - wapka

Práci skvěle zastanou v garáži, průmyslové hale, ale i na zahradě. Stojíte před koupí vysokotlakého čističe? Inspirujte se informacemi z našeho článku.

Oblíbené produkty

Vysokotlaký čistič nebo wapka

Vysokotlaký čistič je mnohým známější pod názvem wapka. Slouží na čištění povrchů aut, zámkové dlažby, teras, ale i fasád. Toto zařízení pracuje s vodou, kterou pod vysokým tlakem stříká na povrch. Tímto způsobem se docílí nejen úspora vody jako takové, ale také vyšší účinnost samotného čištění. Vysokotlaký čistič si poradí i s odolnou mastnotou a velmi znečištěnými plochami.

Průtok, pracovní tlak a další důležité parametry

Při výběru vysokotlakého čističe bychom měli brát na zřetel více faktorů. Nerozhoduje jen výška rozpočtu, který máme na koupi čističe určený, ale také typ jednotlivých přístrojů a jejich výkon, pracovní tlak a průtok. Právě poslední dvě kategorie jsou směrodatné pro efektivnost a účinek čištění.

  • Průtok udává objem vody, který čerpadlo za určitý čas protlačí směrem k tryskám přístroje. Čím je tato hodnota vyšší, tím rychleji může čištění probíhat. Menší a méně výkonná čerpadla pracují s průtokem na úrovni 300 až 400 l/hod. Výkonné čističe mohou nabídnout i více než 600 l/hod. Tady už ale jde o přístroje schopné obhospodařit i velké plochy (nad 100 m2).
  • Pracovní tlak zase udává sílu, kterou proudící voda působí na plochu. I v tomto případě platí, že čím vyšší je pracovní tlak, tím účinnější bude samotné čištění. Čističe ze základní řady pracují s pracovním tlakem na úrovni 100 barů, ty nejvýkonnější nabídnou i o 60 barů víc.

Zvláštní zřetel na čerpadlo

Samostatným momentem při výběru vysokotlakých čističů bude vždy čerpadlo. Právě s ním souvisí dvě výše uvedené veličiny, konkrétně tlak a průtok. Opakování je matkou moudrosti, proto ještě jednou: čím vyšší bude tlak a průtok, tím účinnější a rychlejší bude i činnost čističe.

Domácí wapka na čištění auta

Z hlediska materiálů trh nabízí čističe různých úrovní. Ty nejlacinější zpravidla nabízejí také nejnižší výkon. Díly jejich čerpadel jsou vyrobené z odolných plastů a už z tohoto faktu vyplývá, že jsou určené spíše na příležitostné používání. Vyšší řady čerpadel už pracují s výkonnějšími čerpadly, jejichž komponenty jsou vyrobené z odolnějších materiálů (mosaz, slitina hliníku).

Typy čističů – s ohřevem vody, nebo bez?

Na trhu jistě najdete vysokotlaké čističe různých značek, avšak jen dvou typů: buď s ohřevem vody, nebo bez ohřevu.

Vysokotlaké čističe s ohřevem vody jsou ideální na čištění mastných povrchů a odstraňování velkých nánosů špíny. Horká voda má oproti vodě studené tu výhodu, že nečistoty odstraňuje s mnohem vyšší účinností, přičemž zařízení vykazuje menší spotřebu saponátu. Čističe s ohřevem vody jsou proto ideální na používání v průmyslových, jakož i veřejných prostorech a objektech.

Vysokotlaké čističe bez ohřevu vody pracují sice „jen“ s čistou vodou, ale zvládnou toho opravdu dost. Jejich působištěm jsou nejen velké vnější plochy, ale jsou využitelné i při umývání aut či záhradního nábytku, odkud odstraní prach i mech.

Cenové rozpětí

Co se cen za oba typy vysokotlakých čističů týká, tak ty bez ohřevu vody byste měli dostat už od 4000 - 5000 korun. Počáteční cena zařízení s ohřevem může být až trojnásobná, přičemž vyšplhat se může až do výšky desítek tisíc za skutečně špičkové a mimořádně výkonné čističe. To však platí i pro čištiče bez ohřevu, proto je nutné opravdu zvážit účel, na který bude čistič používaný, a podmínky, ve kterých bude pracovat.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...Publikováno dne: 04.11.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou? Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar? Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.

Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose? Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose?

Stále víc mužů se snaží starat o svůj vzhled. Dobrým pomocníkem je zastřihávač, se kterým nebude úprava vlasů, bradky nebo zastřihávání chloupků v nose problém.