Jak vybrat vysokotlaké čističe? Jsou i s nasáváním a ohřevem vody

Čištění motorových vozidel, ale také veřejných prostor by bez nich bylo mnohem pracnější. Vysokotlaké čističe jsou rozhodně skvělým pomocníkem bez ohledu na to, zda s nimi pracujete příležitostně, nebo pravidelně.

Vysokotlaký čistič - wapka

Práci skvěle zastanou v garáži, průmyslové hale, ale i na zahradě. Stojíte před koupí vysokotlakého čističe? Inspirujte se informacemi z našeho článku.

Oblíbené produkty

Vysokotlaký čistič nebo wapka

Vysokotlaký čistič je mnohým známější pod názvem wapka. Slouží na čištění povrchů aut, zámkové dlažby, teras, ale i fasád. Toto zařízení pracuje s vodou, kterou pod vysokým tlakem stříká na povrch. Tímto způsobem se docílí nejen úspora vody jako takové, ale také vyšší účinnost samotného čištění. Vysokotlaký čistič si poradí i s odolnou mastnotou a velmi znečištěnými plochami.

Průtok, pracovní tlak a další důležité parametry

Při výběru vysokotlakého čističe bychom měli brát na zřetel více faktorů. Nerozhoduje jen výška rozpočtu, který máme na koupi čističe určený, ale také typ jednotlivých přístrojů a jejich výkon, pracovní tlak a průtok. Právě poslední dvě kategorie jsou směrodatné pro efektivnost a účinek čištění.

Nejprodávanější vysokotlaké čističe

  • Průtok udává objem vody, který čerpadlo za určitý čas protlačí směrem k tryskám přístroje. Čím je tato hodnota vyšší, tím rychleji může čištění probíhat. Menší a méně výkonná čerpadla pracují s průtokem na úrovni 300 až 400 l/hod. Výkonné čističe mohou nabídnout i více než 600 l/hod. Tady už ale jde o přístroje schopné obhospodařit i velké plochy (nad 100 m2).
  • Pracovní tlak zase udává sílu, kterou proudící voda působí na plochu. I v tomto případě platí, že čím vyšší je pracovní tlak, tím účinnější bude samotné čištění. Čističe ze základní řady pracují s pracovním tlakem na úrovni 100 barů, ty nejvýkonnější nabídnou i o 60 barů víc. 

Zvláštní zřetel na čerpadlo

Samostatným momentem při výběru vysokotlakých čističů bude vždy čerpadlo. Právě s ním souvisí dvě výše uvedené veličiny, konkrétně tlak a průtok. Opakování je matkou moudrosti, proto ještě jednou: čím vyšší bude tlak a průtok, tím účinnější a rychlejší bude i činnost čističe.

Domácí wapka na čištění auta

Z hlediska materiálů trh nabízí čističe různých úrovní. Ty nejlacinější zpravidla nabízejí také nejnižší výkon. Díly jejich čerpadel jsou vyrobené z odolných plastů a už z tohoto faktu vyplývá, že jsou určené spíše na příležitostné používání. Vyšší řady čerpadel už pracují s výkonnějšími čerpadly, jejichž komponenty jsou vyrobené z odolnějších materiálů (mosaz, slitina hliníku).

Typy čističů – s ohřevem vody, nebo bez?

Na trhu jistě najdete vysokotlaké čističe různých značek, avšak jen dvou typů: buď s ohřevem vody, nebo bez ohřevu.

Vysokotlaké čističe s ohřevem vody jsou ideální na čištění mastných povrchů a odstraňování velkých nánosů špíny. Horká voda má oproti vodě studené tu výhodu, že nečistoty odstraňuje s mnohem vyšší účinností, přičemž zařízení vykazuje menší spotřebu saponátu. Čističe s ohřevem vody jsou proto ideální na používání v průmyslových, jakož i veřejných prostorech a objektech.

Vysokotlaké čističe bez ohřevu vody pracují sice „jen“ s čistou vodou, ale zvládnou toho opravdu dost. Jejich působištěm jsou nejen velké vnější plochy, ale jsou využitelné i při umývání aut či záhradního nábytku, odkud odstraní prach i mech.

✅ Vysokotlaký čistič Kärcher K 5

Vysokotlakový čistič Kärcher K 5

Na základě výborných recenzí a uživatelských doporučení vám představujeme vysoce účinný vysokotlaký čistič Kärcher K S s vodou chlazeným motorem. Pomůže vám zbavit se špíny na autech, bicyklech, kamenných zdech, chodnících nebo fasádách. Bohaté příslušenství a maximální teplota vody na průtoku až 40 °C se postarají o zjednodušení vaší snahy o dokonale čistou domácnost.

» tlak: 20-145 barů
» průtok: 500 l/h
» bohaté příslušenství

 

Více informací

Cenové rozpětí

Co se cen za oba typy vysokotlakých čističů týká, tak ty bez ohřevu vody byste měli dostat už od 13000-15000 korun. Počáteční cena zařízení s ohřevem může být až trojnásobná, přičemž vyšplhat se může až do výšky desítek tisíc za skutečně špičkové a mimořádně výkonné čističe. To však platí i pro čištiče bez ohřevu, proto je nutné opravdu zvážit účel, na který bude čistič používaný, a podmínky, ve kterých bude pracovat.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentářPublikováno dne: 04.11.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak poznat nejlepší tlakové hrnce? Poradíme vám! Jak poznat nejlepší tlakové hrnce? Poradíme vám!

Tlakový hrnec měl kdysi v kuchyních stabilní místo. Z pultů prodejen a  internetových obchodů tyto hrnce úplně nezmizely. Které jsou ty nejlepší? 

Retro kávovary:  Doplněk každé stylové kuchyně Retro kávovary: Doplněk každé stylové kuchyně

Abyste si dopřáli kvalitní espresso či chutné latte, nemusíte utrácet peníze v kavárně. Máte chuť konečně investovat do kávovaru? Ty v retro stylu jsou navíc skvělým doplňkem každé...

Nejlepší pomalé hrnce – Slow cooker na pomalé vaření Nejlepší pomalé hrnce – Slow cooker na pomalé vaření

Abyste věděli, proč jsou pomalé hrnce skvělým pomocníkem v kuchyni, a zároveň věděli, jak si vybrat ten nejlepší, přečtěte si naše tipy a rady. Představíme vám i ty nejlepší modely na...