Jak vybrat WiFi router do domácnosti

Život v kybernetickém světě je něco, co v dnešní době vnímáme jako samozřejmost a doslova potřebu. Internet se stal neodmyslitelnou součástí života pro 80 %, možná víc, populace. Pro někoho je to zdroj zábavy, pro jiného jsou to především informace, pro někoho zase pracovní nástroj.

WiFi router do domácnosti

Přístup na internet je tak něco, co k životu určitým způsobem potřebujeme. Kavárny, restaurace, hotely nebo veřejné instituce jsou dnes plné bezdrátových připojení. Ale bez takzvaného WiFi připojení si dnes neumíme představit ani domácnost. Podle čeho si vybrat správný WiFi router do bytu nebo domu? Jaké důležité funkce WiFi router musí mít? Které jsou na trhu nejoblíbenější?

Oblíbené WiFi routery

Router a modem není to samé

Na začátku je dobré si ujasnit, že modem nebo wifi router ani náhodou nejsou to samé. Úloha modemu spočívé v realizaci internetového připojení přes poskytovanou mobilní síť DSL, LTE nebo kabel. Dnes však už existují modemy, které disponují integrovaným routerem, což vám umožní jak zabezpečení internetového připojení, tak i vytvoření počítačové sítě, tedy propojení počítačů. Modem s integrovaným routerem nebo router s integrovaným modemem. Tyto dva pojmy už jsou v zásadě to samé.

Z toho tedy vyplývá, že router samotný je zařízení, které umožňuje počítače vzájemně propojit i bez přístupu na internet. Router samotný potřebuje připojení přes běžný síťový kabel. Důležitou funkcí je samozřejmě skutečnost, že je to právě wifi router, který šíří a spravuje bezdrátovou síť.

Potřebujeme výkonný router?

Pokud patříte mezi uživatele, kteří internet využívají spíše sporadicky, respektive přístup na internet nepotřebujete každých pár minut, výkon routeru pro vás až tak podstatný není.

Výkonný WiFi router na doma

V takovém případě vám postačí i standardní model. Není nutností řešit parametry jako rychlost, frekvence nebo dosah. Počítejte však s tím, že základní modem pokryje plochu menšího bytu. V případě rodinného domu se už najdou hluchá místa.

Jaké parametry Wi-Fi routera jsou důležité?

Předtím, než si router zakoupíte, určitě byste měli přesně vědět, na základě čeho si ho vybrat. Na trhu najdete rozmanitou nabídku různých wifi routerů od nejrůznějších výrobců. Abyste se však na internet mohli připojit v celém bytě nebo domu, musíte zohlednit několik faktorů.

Velikost vašeho domu a tedy rozlohu, kterou potřebujete bezdrátovým připojením pokrýt. Rychlost připojení, které vyžadujete, případně možnost připojení routeru, nejčastěji k počítači nebo k televizoru. A hlavně možnosti internetu od poskytovatele. V mnoha regionech je pokrytí, a tedy rychlost připojení omezená.

Frekvenční pásma

Můžeme říct, že frekvenca sehrává při výběru Wi-Fi routeru skutečně důležitou úlohu. WiFi router pracuje se dvěma frekvenčními pásmy. Těmi nejběžnějšími, které využívají standardní routery, je pásmo 2,4 GHz, které nabízí tři přenosové kanály. Pro představu na tomto principu fungují i bezdrátové klávesnice nebo myši. Úplně v pořádku tak splní vaše očekávání.

Smart zařízení vyžadují stabilní wifi připojení

Pro náročnější uživatele jsou zde už Wi-Fi routery s frekvencí 5 GHz, která nabízí až 23 přenosových kanálů. Díky této frekvenci tak rychlost přenosu může být mnohem rychlejší a stabilnější. Díky vyšší frekvenci tak můžete streamovat nebo stahovat vysokou rychlostí bez rušivých vlivů.

Rychlost připojení

Mít co nejrychlejší internet je zřejmě snem každého uživatele, který si na internet jednoduše potrpí. V první řadě však myslete na to, že nejdůležitější je opět poskytovatel internetu, až následně bezdrátová síť. Rychlost propojení se udává v megabitech za sekundu. Při tomto dělení často nastává u uživatele zmatek. Dodnes existuje 5 rychlostních tříd:

 • 802.11 – tuto rychlost využívají standardní routery s frekvencí 2,4 GHz. Rychlost dosahuje maximálně 2 Mbit/s. Tato rychlost připojení je dnes raritou.
 • 802.11b – opět jde o frekvenční pásmo 2,4 GHz. Dnes jde o stále poměrně běžnou rychlost připojení. Ta dosahuje hodnotu zhruba 11 Mbit/s, což už umožní základní internetové úkony. I když rychlost stahování je na dnešní dobu žalostná.
 • 802.11g/a – s touto rychlostí pracují obě uvedená pásma, jak 2,4 GHz, tak i 5 GHz. Tady už rychlost dosahuje hodnoty kolem 54 Mbit/s.
 • 802.11n – opět využívá obě pásma a rychlost může být až 600 Mbit/s. V praxi je však rychlost kolem 200 Mbit/s. Využívá se tu technologie MIMO – Multiple Input Multiple Output.
 • 802.11ac – využívá obě pásma, přičemž u 5 GHz je přirozeně mnohem účinnější. Rychlost může být až 3 Gbit/s, což je zárukou nejrychlejšího internetu, jaký vůbec můžete mít.

Rozsah pokrytí

Další parametr, který se týká spíše náročnějších uživatelů. Určitě je výhodou, když máte internetové připojení v obýváku, kuchyni, ložnici nebo v dětském pokoji a nemusíte s mobilem v ruce běhat po domě, jen abyste chytili signál. 

WiFi pokrytí celého domu

U menšího bytu často postačí standardní WiFi router se základním pokrytím. Pro smart home už potřebujete něco lepšího. Samotný dosah je něco, co je uváděné jen málokdy, protože se to odvíja i od množství faktorů. Nejvíc vám zřejmě pomohou recenze uživatelů pro daný model.

Můžeme však říct, že při dosahu je nejdůležitější počet antén a frekvenční pásmo. Možná si řeknete, že frekvence 5 GHz by s přenosem po celém domě neměla mít problém. Není to však pravda. Vyšší rychlost někdy znamená menší vlnění signálu, a tak stěny mohou při ohybu signálu způsobovat problém. Při pomalejším vlnění frekvencí 2,4 GHz je internet pomalejší, ale může mít lepší dosah.

Antény Wi-Fi routeru

 • Vícesměrové antény – pokrývají a šíří signál všemi směry v okruhu 360°. Jde o nejpoužívanější řešení.
 • Směrové antény – přenášejí Wi-Fi signál ve velkém rozsahu i do velké vzdálenosti. Avšak jen jedním směrem. Nejčastěji se využívají ve velkých kancelářích.
 • Sektorové antény – hodí se jen na šíření signálu v daném sektoru (roh místnosti, určitá zóna). Mají malý dosah.

Rozšíření pokrytí

Pokud přece jen potřebujete dosah routeru rozšířit, máte několik možností. Dosáhnout toho můžete externí anténou. Ne však každý router toto vylepšení umožňuje.

WiFi extender na zesílení signálu

Dalším a nejjednodušším způsobem, jak zvýšit pokrytí bezdrátové Wifi sítě, je extender. Ten stačí zapojit do elektrické sítě. Je nastavený tak, že se přizpůsobí frekvenci Wi-Fi signálu a šíří ho dál. Často je to však na úkor rychlosti.

Zabezpečení přenosu signálu

Online svět je místem, kde se pravidla porušují častěji než v silniční dopravě. Proto i router by měl být jednou z věcí, která bude plnit určité bezpečnostní standardy. Zabezpečením routeru zabráníte připojení nechtěných uživatelů, možnému zpomalování signálu nebo případným únikům dat. Druhy zabezpečení jsou:

 • WPA2 – WiFi Protected Access 2 je nwjúčinnějším druhem zabezpečení. Jde o dosud nejbezpečnější metodu, jejíž šifrování je velmi těžce prolomitelné
 • WPA – WiFi Protected Access je účinnou metodou ochrany. Její překonání je složitější, avšak proti WPA2 jde o slabší způsob ochrany
 • WEP –Wired Equivalent Privacy – je dnes za zenitem, neboť je velmi snadno prolomitelná, a už téměř vůbec se nepoužívá

Připojení Wi-Fi routeru

Router je v zásadě multifunkční zařízení (v závislosti na druhu). Umožňuje totiž připojení k dalším přístrojům jako počítač, televizor nebo tiskárna. Poskytuje několik základních konektorů.

 • USB – klasický USB konektor (2.0, 3.0) na připojení například tiskárny
 • LAN – Local Area Network – připojení lokální sítě, tedy síť počítačů
 • WAN – Wide Area Network – propojení routeru s modemem nebo samotným internetovým kabelem

Konektory WiFi routeru

Ověření výrobci

Kupovat router u osvědčených výrobců by mělo být zárukou, že se vyhnete jakýmkoliv komplikacím. Kvalitní značky v tomto segmentu poskytují trvanlivost, kvalitu, záruku, a také i uživatelské testy mluví v jejich prospěch. Mezi nejznámější a nejspolehlivější výrobce patří:

 • D-Link
 • TP-Link
 • Asus
 • LinkSys
 • Netis
 • Xiaomi

Oblíbené WiFi routery

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.Publikováno dne: 13.11.2018
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?

Nejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i RowentuNejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i Rowentu

Ruční vysavač je nenahraditelným pomocníkem při náhlé nehodě v domácnosti, např. když se vám rozsype mouka nebo strouhanka v kuchyni, když děti přinesou bláto nebo písek na botách do...