Jak si vybrat zahradní slunečník – rozměry (4 x 4, 5 m), konstrukce, cena

Slunečníky si často spojujeme s pobytem u moře, povalováním se na pláži a posezením na letní terase. Tuto skvělou pomůcku však využijete i doma, ať už na terase, na zahradě nebo u bazénu. Slunečníky jsou skvělou volbou pro každého, kdo miluje léto a rád si ho naplno užívá venku.

Jak vybrat zahradní slunečník

V tomto článku vám poradíme, jak si vybrat vhodný zahradní slunečník, po jakém druhu stojanu sáhnout i to, proč je výběr potahové látky důležitý.

Letní slunečníky na zahradu


Jaký slunečník na zahradu a na terasu?

Při výběru slunečníku se v první řadě zamyslete nad tím, kde a jak ho budete nejčastěji používat. Způsob použití vám pomůže při mnoha rozhodnutích. Když si chcete slunečník s sebou brávat na pláž, budete potřebovat menší konstrukci s nižší hmotností. Když chcete slunečníkem zastínit co nejvíc míst na sezení na terase, sáhněte zase po větším a luxusnějším slunečníku s těžkou a stabilní základnou.

Typ slunečníku

Slunečníky nejčastěji rozlišujeme podle typu stojanu. Nejčastěji se setkáváme se slunečníky s tyčí ve středu, ale konkurují jim boční slunečníky se zakřiveným ramenem nebo nástěnné slunečníky.

 • Středový slunečník – Nejoblíbenější a nejčastěji používaný typ slunečníku je stavěný se stojanem a tyčí ve středu. Klobouk slunečníku bývá kulatý, čtvercový, ale setkáte se i s trojúhelníkovým tvarem. Tento slunečník bývá centrem posezení – umístí se do středu stolu, mezi lehátka nebo plážové deky. Většina typů má pevnou konstrukci, ale existují i naklápěcí typy, které je možné sklopit do požadované strany a přemístit tak stín podle toho, jak se bude slunce během dne pohybovat.
 • Boční slunečník – Slunečník nemusí být postavený jen ve středu. Některé slunečníky mají základnu postavenou na boku, přičemž rameno se z boku naklání nad posezení. Tyto slunečníky často působí luxusněji a elegantněji, ale jsou robustnější, rameno a základna jsou větší a pevnější, aby dobře držely, a klobouk slunečníku mívá větší rozměry. Poloha klobouku se často dá nastavit, abyste si mohli stín přizpůsobit. Boční slunečníky se nejčastěji používají na terasách a plážích.
 • Nástěnný slunečník – Méně známé a zřídka používané jsou nástěnné slunečníky, které se montují přímo na stěnu. Ze stěny trčí rameno, na kterém je přichycený klobouk. Tento slunečník nezabírá na podlaze žádné místo, což je často na letních terasách vítané, avšak poskytuje už menší prostor na manipulaci v případě posunutí stínu.

Rozměry

Rozměry slunečníku by se měly odvíjet od toho, pro kolik lidí má poskytnout stín, ale i od toho, kde se bude slunečník používat. Na zahradu či terasu se vejde větší slunečník než na balkon, ale stále je potřebné zamyslet se i nad praktičností používání – v případě náhlého výskytu bouřky můžete jednodušeji a rychleji složit menší slunečník než ty s nadměrnými rozměry. Velikost by neměla záviset jen na počtu osob, ale i na tom, jakým způsobem budete slunečník používat.

Zahradní slunečník – rozměry

Pokud zvažujete slunečník do středu stolu, nejčastěji se používají 2–4m slunečníky. Nejmenší 2m slunečníky se používají pro menší stoly se 2–4 místy na sezení, často jde o menší sezení na balkonech a terasách. Třímetrové slunečníky jsou ideální pro posezení se 6 židlemi a 4m pokryjí posezení pro 8 lidí. Když máte 10 a vícemístné posezení, využijte více než 4–5m slunečník, nebo dokonce zvažte použití 2 hranatých 4 x 4 m slunečníků.

Konstrukce

Co se týká konstrukce slunečníku, bavíme se o materiálu stojanu a kloubů, které umožňují nastavení polohy slunečníku. Slunečník by měl být pevný a stabilní, ale dostatečně nastavitelný, aby se dal přizpůsobit, když stín změní polohu. Proto je potřebné hledat dobrou rovnováhu mezi stabilitou a nastavitelností. Čím víc kloubů bude slunečník mít, tím víc si ho budete moci přizpůsobit. To však znamená i menší stabilitu a odolnost proti větru. Stabilitu zaručuje i materiál, z něhož je stojan vyrobený.

 • Hliník – Hliník je často používaným materiálem levnějších slunečníků. Je to lehký materiál, proto je vhodný na přenášení, např. pokud si berete slunečník na pláž. Oproti jiným materiálům je ale ohybnější a při náporech větru obstojí hůře než pevnější ocel. Hliník ale nerezaví a nevyžaduje žádnou náročnou údržbu.
 • Dřevo – Pevný materiál, který není moc vhodný na přenášení. Protože jde o přírodní materiál, je potřebná důkladnější údržba, přičemž dřevo hůře snese vlhkost, deště nebo suchý a horký vzduch.
 • Ocel – Ocel je materiálem luxusnějších slunečníků s větším kloboukem a bočních slunečníků, které vyžadují skutečně pevnou a stabilní konstrukci. Není vhodná jako materiál pro přenosné slunečníky. Jde o rezavějící materiál, proto bývá ošetřená různými antikorozními nátěry.

Potahový materiál

Při výběru slunečníku je třeba si všímat i potahového materiálu, tedy použité látky, její gramáže a způsobu ošetření. Z látek se nejčastěji používá polyester, který představuje pevné a odolné vlákno. Pokud je dostatečně hustě tkaný, dokáže poskytnout příjemný stín, dobrou ochranu před slunečním zářením i voděodolnost. Zbarvení polyestru však časem může vyblednout nebo vzniknou skvrny, proto je vhodné tento slunečník zakrývat v době, kdy se nepoužívá. Dražší jsou slunečníky z akrylové tkaniny, která je odolná, drží si svoje zbarvení, poskytuje tepelnou izolaci, je voděodolná a poměrně dlouho vydrží.

Polypropylen je odolná syntetická látka, která se používá kvůli svým rychleschnoucím vlastnostem, voděodolnosti, ale i dobré ochraně proti slunečnímu záření a odolnosti proti ztrátě barevnosti. Oblíbené jsou i látkové slunečníky, slunečníky z přírodní látky, bavlny a směsi látek, které se používají hlavně u bazénů, protože mají přirozenější vzhled, přinášejí atmosféru letní dovolené. Jejich výhodou je design, nevýhodou zase horší ochrana proti slunci a dešti, rychle se promočí a jsou náchylnější na plísně.

Zahradní slunečník – potahový materiál

Důležitá je také gramáž, udává se jako hmotnost na m2, tedy g/m2. Čím vyšší gramáž, tím je látka hrubší, proniká přes ni méně slunečních paprsků, díky čemuž lépe chrání před UV zářením. Běžné slunečníky mají gramáž 180 g/m2, ale když chcete ochranu navíc, sáhněte po látkách s 200–280 g/m2. Vyšší gramáž znamená i lepší ochranu před deštěm. Důležité přitom není jen to, aby látka vodu nepropustila, ale i to, aby se co nejméně namáčela a co nejrychleji schla. Promočené a dlouhoschnoucí slunečníky vás nejenže neochrání, ale mohou se na nich objevit i plísně. Proto jsou luxusnější slunečníky ošetřené ochranou proti vodě a teflonovou vrstvou, která zamezí nasáknutí a tím také množení plísní a zašpinění.

Základna

Základna slunečníku, tedy jeho spodní část, drží tyč slunečníku, udržuje ho stabilní a předchází jeho převrácení i v případě silného větru, nárazů a nepříznivého počasí. Aby základna sloužila správně, musí být dostatečně těžká a pevná. Slunečníky stojící uprostřed stolu zpravidla nepotřebují až tak velkou zátěž jako ty, které stojí samostatně bokem. Levné slunečníky mají zpravidla příliš lehkou základnu, resp. mnohým základna úplně chybí a jsou určené na zapíchnutí do země. Tyto slunečníky mají často také plnicí základnu, tedy s otvorem, který se dá naplnit pískem nebo vodou, čímž se vytvoří zátěž. Pokud slunečník použijete za příznivého počasí na pláži, těžká základna nemusí být důležitá a podstatnější je nosnost slunečníku.

Pokud však budete slunečník používat doma, na terase a potřebujete, aby vydržel za každého počasí, na hmotnosti základny si dejte záležat. Hmotnost základny se vybírá podle rozměru klobouku slunečníku, ale i použitých materiálů – čím těžší konstrukce, tím by měla mít základna víc kilogramů. Dvoumetrové slunečníky potřebují 10kg základnu, 2,5m už 15–20kg. Sluečníky s průměrem 3 m by měly mít 20–30kg základnu a 4m slunečníky 40–50kg základnu. Čím větší rozměr, tím víc záleží na celkové hmotnosti sluečníku a na tom, zda je rameno ve středu nebo na boku.

S hmotností souvisí i rozměry a materiál základny. Lehčí středové slunečníky mívají základny menší a nejednou jsou vyrobené z lehčích materiálů jako plast a dřevo, díky čemuž jsou snáze přenosné a skladné. Velké boční slunečníky potřebují širokou základnu, s čímž je třeba počítat i při výběru umístění slunečníku, která bývá vyrobená z těžkých materiálů jako např. beton, kámen a slitina železa. Zatímco menší středové slunečníky mají kulatou základnu, tyto slunečníky mají základnu ve tvaru kříže.

Design

Barva slunečníku není důležitá jen z estetických důvodů. Samozřejmě, slunečník by měl se zahradou či terasou ladit – někdo sáhne po nenápadné zelené a zemitých barvách, jiní preferují výraznou červenou nebo slunečníky s potiskem, další chtějí elegantní bílou a krémovou barvu. Výběr barvy však ovlivní i tepelné vlastnosti, protože tmavé barvy světlo víc pohlcují, bývá pod nimi tepleji, a světlé barvy záření odrážejí, proto poskytují větší chládek.

Boční slunečník

Vybrat si můžete nejen z jednobarevných slunečníků, ale i slunečníků s potiskem. Dvojbarevné slunečníky a slunečníky s textovým potiskem bývají doménou letních teras a krčem, proto sáhněte spíše po jednobarevných slunečnících a slunečnících s jednoduchými vzory, pruhy či květy. U obou případůh vystáva otázka, jakým způsobem byly barvené a jaká látka je použitá. Levnější polyesterové slunečníky totiž mají problém s postupným blednutím barvy a změnou barevnosti, ale dražší slunečníky, hlavně z akrylu, jsou proti změně barvy chráněné a dlouho si zachovávají svoji původní barevnost.

S designem rozhodně souvisí i tvar slunečníku. Malé slunečníky s kulatým tvarem připomínají levné plážové slunečníky, které mnoho nevydrží. Nemusí to být v každém případě – kulaté slunečníky s kvalitní potahovou látkou působí i elegantně a luxusně, bílé a světlé slunečníky se střapci po obvodu mohou vykouzlit atmosféru exotiky. Nejpraktičtěji, ale moderně a minimalisticky působí hranaté boční slunečníky tmavé barvy, které se výborně hodí na terasu k zahradní sedačce, protože dokážou pokrýt větší plochu.

Cena

Ceny slunečníků se pohybují v širokém rozmezí od nejlevnějších do 500 Kč až po nejdražší za několik desítek tisíc Kč. Levné slunečníky v rozmezí 300–500 Kč jsou vyráběné z méně kvalitních materiálů, často mají menší rozměry a určené jsou pro krátkodobé používání, např. na pláži. Zatímco tento slunečník vám dobře poslouží při dvoutýdenním pobytu u moře, je na místě se zamyslet i nad dopadem na životní prostředí, protože tyto levné slunečníky se často považují za jednorázové a po pár dnech skončí v odpadu. Pokud hledáte levnější, ale stále cenově dostupný slunečník, vyberte si z cenové kategorie 500–1 500 Kč, kde už najdete poměrně kvalitní slunečníky, které vydrží víc než jednu sezónu.

Boční slunečníky začínají na ceně od 1 500 Kč, přičemž v této cenové kategorii se pohybují spíše menší a lehčí slunečníky. Stále však představují kvalitní produkty, které vám mohou vydržet déle. Když hledáte slunečník vhodný na terasu, který by posloužil jako kvalitní zastínění pro více míst, přičemž by měl být z odolného materiálu, přiblížíte se k sumě 2 500 Kč. Velké a luxusní slunečníky koupíte od 5 000 do několika desítek tisíc korun. Jde o robustní konstrukce, vysoce kvalitní materiály s vysokou gramáží a delší záruční dobou.

Doplňky

 • Ochranný obal – Ochranný obal je praktická pomůcka, kterou nevyžijete jen při samotném uskladnění a přenosu slunečníku, ale slouží i jako ochrana slunečníku tehdy, když ho nepoužíváte. To platí hlavně u levnějších a polyesterových slunečníků, které mohou používáním ztrácet barvu. Když slunečník ochráníte obalem, proces blednutí se zpomalí.
 • LED osvětlení – V posledních letech jsou populární slunečníky s LED osvětlením, které se dá využít hlavně při večerním posezení i na párty. Nejenže poskytují zdroj světla, ale lze si pohrát i s jejich barvou a způsobem svícení, díky čemuž vytvoří neobyčejnou atmosféru. LED osvětlení může fungovat i na základě solární energie, díky čemuž nebudete potřebovat baterie.
 • Mlžná závlaha – Úžasnou pomůckou během horkých letních dní je mlžná závlaha, která se dá nainstalovat přímo po obvodu slnečníku. Z rovnoměrně rozmístěných trysek po zapnutí vypustí páru, která vás příjemně osvěží a okolí dokáže zchladit i o 10 °C. Mlžná závlaha se stále víc využívá v městech na místech s menším výskytem zeleně, mnozí ji určite ocení i doma na zahradě.
 • Pohyblivá základna – Praktickou vychytávkou pro větší a robustnější slunečníky je pohyblivá základna. Základny mohou vážit i několik desítek kil, proto jejich přesun není jednoduchý. Proto některé sluečníky nabízejí pohyblivou základnu s kolečky s brzdami, které je možné po přesunu slunečníku bezpečne zajistit.
 • Ukotvení – Slunečník lze pomocí kotvy upevnit přímo do země. Tato řešení je ideální, pokud budete slunečník používat doma vždy na stejném místě. Díky šroubu zůstane všechno pevně na místě a vy se nebudete muset obávat silného větru. Když nechcete použít základnu, můžete použít i upevňovací trn, který pomocí 3–4 bodů zapíchnutých v trávníku upevní slunečník na místě.

Zahradní slunečník se světlým kloboukem

Ošetřování a údržba

Ošetřování a údržba jsou pro slunečník nezbytné, hlavně když si ho chcete užívat co nejdéle. Slunečník stojí dlouhou dobu venku, za každého počasí, při poklesu teplot v noci a veder přes den. Slunečník snáší přímé sluneční záření i déšť a vítr. Po sezóně ho proto nelze rovnou uskladnit – na látce klobouku se během léta usadily nečistoty, prach a možná i plíseň. Pokud jste si připlatili za luxusnější slunečník a opravdu ho chcete co nejdéle udržet v dobrém stavu, měli byste ho čistit během sezóny každý měsíc. Pokud se spokojíte s minimální údržbou, vyčistěte ho aspoň jednou, na konci sezóny před uskladněním.

Na umývání si vyberte den, kdy neprší, ale slunce nepraží. Když si vyberete slunečník se snímatelným potahem, údržba bude o to jednodušší. Pokud ne, plátno slunečníku budete muset umýt přímo na stojanu. Umývání začněte oprášením plátna, což můžete udělat například metličkou nebo vysavačem s nástavcem s kartáčem. Po oprášení si připravte vodu s tekutým pracím prostředkem nebo saponátem. Pokud můžete, slunečník umývejte ve stínu, jinak by vám mýdlová voda na plátně rychle uschla a mohly by se objevit skvrny.

Když chcete předejít plísním, do vody přidejte ocet nebo šťávu z citronu. Při čištění látku příliš nedrhněte, raději ji nechte 20–30 minut namočenou. Slunečník opláchněte čistou vodou, např. za pomoci zahradní hadice. Když je plátno slunečníku odnímatelné a dá se prát v pračce, práci si výrazně ulehčíte. Po opláchnutí přeneste slunečník na slunné místo, rozprostřete ho a nechte uschnout. Nezapomeňte umýt stojan a základnu, na což můžete použít vodu se saponátem a hadřík z mikrovlákna. Pokud je stojan dřevěný, použijte přípravek na dřevěný nábytek a kondicionér na dřevo. Slunečník uskladněte jen tehdy, když je úplně suchý, jinak by se vám na plátně vytvořila plíseň.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.Publikováno dne: 05.06.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(87.2%)