Jak vybrat nejlepší zahradnické nůžky na větve, trávu, živý plot

Na zahradě si s některými pracemi jinak než s nůžkami neporadíte. Nekupujte nůžky, které vůbec nepotřebujete, vyberte si ty, s nimiž vám práce půjde od ruky. Ty správné zahradnické nůžky vám ulehčí práci s mnohými porosty od květů, bylinek, keřů, stromů až po živé ploty a hrubé větve stromů.

Jak vybrat zahradnické nůžky?

Nůžky se kupují podle účelu, proto byste měli mít jasno, které nůžky jsou na co dobré, abyste si koupili takové, s nimiž bude práce co nejrychleji hotová. Podmínkou dobré koupě však je něco o zahradnických nůžkách vědět, abyste se na svůj výběr a i na svoje nové nůžky mohli kdykoliv spolehnout.

Oblíbené zahradnické nůžky

Typy zahradnických nůžek

Zahradnické nůžky se podle čepele rozdělují na 3 typy:

 • Nůžky Bypass – mají 2 zakřivené čepele, přičemž jedna je ostrá a druhá ne. Pracují na stejném principu jako klasické nůžky na stříhání, navzájem se míjejí. Ostrá čepel klouže na hrubší, neostré čepeli. Jde o typ nůžek, které patří mezi nejčastěji se prodávající.
 • Nůžky Anvil – jsou vybavené 2 rovnými čepelemi. Jejich princip lze vyjádřit krájením nože na krájecí desce. Jedna část je ostrá, druhá ne. Jsou objemnější než předcházející typ, ale zato spolehlivě ucvaknou tvrdé dřevo.
 • Nůžky Ratchet – jsou téměř totožné s typem Anvil, ale doplňuje je pákový mechanismus. Díky němu je síla nůžek větší, což vyhovuje slabším a také menším rukám. Nůžky chrání ruku od předčasné únavy.

Počet čepelí

Nůžky je možné rozdělovat i podle počtu ostrých čepelí na:

Jednočepelové zahradnické nůžky

Nebo kovadlinkové či nákovkové nůžky, mají dvě ramena, ale jen jedno z nich je ostré. Druhé rameno slouží jen jako nákovka, která ostré čepeli přidržuje větev. Tyto nůžky jsou dobré na odcvakávání porostů. Nůžky mají rovný řez, ale jsou méně přesné. Na druhé straně šetří klouby a svaly, protože se s nimi pracuje téměř bez námahy a vyžadují jen zřídkavé nabroušení. Jsou vhodné pro zahrádkáře začátečníky, ale i pro ty, kteří hledají nůžky na tvrdé a suché dřevo.

Jednočepelové zahradnické nůžky

Dvoučepelové zahradnické nůžky

Nebo dvoubřitové nůžky mají ostrá obě ramena, tedy stejně jako klasické nůžky v domácnosti. Vytvářejí přesný střih, jsou vhodné na ustřižení hrubších větví, např. na vinici, na úpravu a stříhání květinových záhonů, čerstvého dřeva, ustřihnou i větev blízko kmene. Tato dvousečná technika zajišťuje střih bez jakéhokoliv poškození kůry. Jedinou nevýhodu nůžek je, že se musí častěji brousit. Určené jsou pro zahrádkáře, kteří už mají éru jednočepelových nůžek šťastně za sebou.

Jednoduchá nebo otočná konstrukce

Zahradnické nůžky se vyrábějí s jednoduchou, klasickou konstrukcí, které jsou vybavené chráničem prstu, což jistí ruku zahrádkáře, protože nůžky nemají jak vyklouznout z ruky zahrádkáře.

Druhou volbou jsou zahradnické nůžky s převodem, tzv. nůžky s otočnou konstrukcí, které jsou vybavené ergonomickou rukojetí. Tvarovaná rukojeť se přizpůsobuje ruce během celé práce s nůžkami. Při zavírání dlaně, když se držadlo přirozeně odvaluje po prstech přes ozubený převod, nastává přesun náročnosti stříhání z dolní čepele na horní čepel. Znamená to, že je možné zabírat všemi prsty najednou, což u klasických nůžek možné není. Výhoda nůžek spočívá v tom, že necítíte bolest ani únavu ruky

Malé, nebo velké nůžky?

Velikost nůžek je důležitá a závisí na průměru střihu, resp. průměru větve, na kterou chcete nůžky používat. Platí tu přímá úměra, čím je větev silnější, tím jsou nůžky větší. Malé nůžky vám stačí, pokud budete stříhat menší větvičky. Hrubší větve, které mají průměr přes 25 mm, vyžadují větší zahradnické nůžky, které jsou zabezpečené i převodovým mechanismem. Ten slouží pro zvýšení síly nůžek natolik, abyste bez problémů ustřihli i větev s průměrem 45 mm. Mezi větší nůžky patří i ty na silné větve a na stromy, většinou jsou s prodlouženou rukojetí, nazývají se i jako teleskopické nůžky.

Pokud vás napadla myšlenka, že si koupíte ty větší a můžete s nimi stříhat všechno, potom sice máte pravdu, ale u menších větviček se s velkými nůžkami víc naděláte než si práci ulehčíte.

Hmotnost nůžek

Při práci je dobré zvážit i hmotnost nůžek. S těžkými nůžkami se vám po pár minutách bude pracovat hůře. Hmotnost je důležitá i proto, že s nůžkami budete vykonávat práci v různých polohách ruky a ramen, např. s rukama nad hlavou.

Při koupi přihlížejte i k svým vlastním silovým možnostem. Investujte do zahradnických nůžek, které mají přiměřenou hmotnost a jsou vybavené mechaniemem vyvažování hmotnosti.

Speciální nůžky

Na některé práce na zahradě potřebujete speciální vybavení. Například na zastřihávání a tvarování keřů a živých plotů si budete muset obstarat speciální zahradnické nůžky na živý plot. Nůžky jsou výjimečné, protože mají speciálně profilované ostří, což slouží k zamezení uvolnění větviček ze sevření čepelí. Kdyby to tak nebylo, zahradník by musel řez několikrát opakovat.

Zajímavý a přesný řez

Pro vytváření zajímavých tvarů jsou dobrou volbou nůžky na přesný tvar, které jsou vybavené rovnými noži. Na úpravy rozsáhlejšího rámce vám pomohou nůžky s vlnitým výbrusem, s nimiž dosáhnete optimální úhel střihu. Na různé výřezy štěpu a různé tvarování keřů nebo na dokonale odřezané štěpy jsou vhodné zahradnické nůžky na štěpení a ořezávání.

Zahradnické nůžky na bonsaje

Nůžky na trávník

Mezi další speciální nůžky patří nůžky na trávu. Jde o elektrické zahradnické nůžky, u kterých se vám kabel nebude motat pod nohama, protože ty novější modely jsou vybavené akumulátorem, který vám vydrží na dokonalé obstřižení trávy. Jednotlivé modely se od sebe liší výdrží akumulátoru, většinou disponují 30min. časovým výkonem.

Nůžky na bonsaje

Nůžky, s nimiž je možné stříhat bonsaje, připomínají manikurové nůžky, nebo lékařské. Mají speciálně upravenou konstrukci, se kterou dokážete seříznout bonsaj na dokonalý tvar. Jsou tenké, s pomocí dlouhých rukojetí bezpečně uchytíte a odstraníte větvičky i ve středu bonsaje. Čepel je dvojitá, zaoblená do tvaru písmene O, což umožňuje odstřižení větviček i lístků, protože hroty (špice nůžek) jsou stejně ostré jako oblé části čepele.

Elektrické zahradnické nůžky

Pokud byste si toužili zelené práce na zahradě usnadnit, prodávají se i nůžky, které pohání elektřina. Jsou vhodné hlavně pro lidi, kterí nezvládnou pracovat na zahradě tak efektivně, jak by chtěli, nebo na ruční stříhání mají velkou zahradu, v níž by práce trvala týdny. V tomto sortimentu najdete elektrické nůžky na stříhání stromů nebo uvedené nůžky na trávu a živý plot.

Kvalita je základem

Základem šikovných nůžek je jejich kvalita, která se promítá do odolnosti nůžek. Kvalitu lze poznat i na první pohled. Plastové nůžky budou určitě zvládat jen menší zátěž, kdežto kovové jsou, takříkajíc, věčné. Výjimkou mohou být nůžky, které jsou z kovu a některé části jsou jen pogumované, přičemž pogumování se týká rukojetí. Ale kvalita se nemusí odrážet jen v provedení, ale také ve značce. Proto byste si nůžky měli vybírat i podle ověřených značek. Podle testu z roku 2020 se jako nejlepší nůžky ukázaly nůžky Felco 2, Gardena B a Fiskars 111610. Tyto značky se už dlouhé roky považují za ty nejspolehlivější.  

Dvoučepelové zahradnické nůžky

Zahradnické nůžky do vaší ruky

Nejlepší volbou jsou ergonomické rukojeti nebo nůžky, které poskytují možnost rozevření a tím přizpůsobení rukojetí podle velikosti ruky uživatele. A když chcete, aby vás ruce nebolely skoro vůbec, vyberte si zahradnické nůžky s měkkou a protiskluzovou úpravou rukojetí.

Cena nůžek

No a to poslední, co se týká výběru, je samozřejmě cena. Od sumy, kterou jste ochotní za nůžky dát, se bude odvíjet i kvalita nůžek. Za ty nejlevnější zaplatíte několik eur, za ty nejdražší i více než 100 eur.

Už víte, jaké nůžky si vybrat?

 • Nůžky na dřevěné větvičky = jednočepelové nůžky
 • Nůžky na trávu = zahradnické akumulátorové nůžky, trávníkové
 • Nůžky na živý plot = elektrické nůžky na trávu, tvarovací nůžky nebo speciální nůžky na živý plot
 • Nůžnky na květy a bylinky = dvoučepelové nůžky
 • Nůžky na révu = zahradnické nůžky na štěpení a ořezávání, vroubkovací zahradnické nůžky, dvoučepelové nůžky
 • Nůžky na stromy = teleskopické s prodlouženou rukojetí

Péče o zahradnické nůžky

O zahradnické nůžky je třeba se umět i starat, jedině tak vám vydrží dlouhé roky a možná i do konce života. Základem je odstraňovat všechny nečistoty a živici, která má tendenci oddalovat od sebe čepele nebo rovnou pokazit pružinu. Důležité je čistit je po každém použití mýdlovou vodou a důkladně je vysušit, aby kov nezačal rezavět. Pokud máte model nůžek, který se dá rozložit, udělejte to při údržbě, zajistí vám to dokonalé očištění.

Olejování a broušení

Sem tam nůžky naolejujte nebo je postříkejte k tomu určeným prostředkem, např. sprejem WD-40, který ulehčí namáhání nůžek a zajistí jejich plynulý chod. Když jsou nůžky tupé nebo začínají tupět, potom je nabruste brusným kamenem nebo karbobruskou. Pro co nejlepší výsledek zájděte do železářství nebo do provozovny, kde brousí zahradní náčiní. Mimochodem, pokud s nůžkami děláte čisté střihy a řezy, rostlina se bude hojit mnohem rychleji, ale čistého řezu dosáhnete jen s dobře nabroušenými nůžkami.

Jak nabrousit zahradnické nůžky?

 • Použijte hladký brusný kámen.
 • Vždy bruste směrem ven, tedy směrem od rukojeti po špici čepele.
 • Při broušení zachovejte tovární úhel čepelí.
 • Bypass nůžek se brousí jen na jedné straně.
 • Nebruste pohybem tam a zpět, bruste vždy jen v jednom směru, jinak na čepeli vzniknou hrbolky.
 • Po naostření naolejujte čepel klasickým strojním olejem.

Věděli jste, že pokud stříháte stromy nebo vinnou révu, na které se objevila nemoc, pak předtím, než půjdete stříhat další štěp, strom či větev, je třeba je vydezinfikovat? Přes nůžky můžete velmi jednoduše roznést nemoc z jedné rostlinky do celé zahrady.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.Publikováno dne: 28.03.2022
Hodnocení článku:
(90%)