Jak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybrat

Zažili jste už situaci, když jste z důvodu výpadku elektrického proudu ztratili několikahodinovou práci provedenou na počítači? V těchto případech vás může zachránit automatický záložní zdroj.

Spuštění záložního zdroje - UPS

Poradíme vám, jak si vybrat ten správný domů nebo do kanceláře, a představíme vám také tři nejoblíbenější modely.

Oblíbené modely záložních zdrojů


Jak fungují záložní zdroje

Označují se také zkratkou UPS podle anglického „uninterruptible power supply“, což doslova znamená nepřerušitelný zdroj napájení. Tyto zdroje se používají pro napájení zařízení, která by při výpadku el. energie mohla způsobit např. ztrátu údajů, ohrožení bezpečnosti techniky nebo lidí apod.

Vkládání záložního zdroje do stolního počítače

Kromě delších výpadků napájení dokážou záložní zdroje ochránit vaše zařízení i před skokovými výpadky nebo podpětím v napájecí síti, které často způsobí samovolné restartování počítačů nebo jiných zařízení.

Také dokážou chránit vaše zařízení před přepětím způsobeným poruchami v el. rozvodné síti nebo účinky atmosférické elektřiny.

Na co se používají

V domácích a firemních podmínkách jsou používané nejčastěji na zálohování napájení výpočetní techniky. Jsou určené na udržení zařízení v chodu po dobu potřebnou pro jeho bezpečné vypnutí, t. j. pro uložení rozpracovaných údajů apod. Tomu odpovídá i kapacita jejich akumulátorů, v závislosti na odběru připojených zařízení dokážou běžné UPS na domácí či kancelářské účely udržet v chodu zařízení po dobu cca 10–30 min.

Nastavování záložního zdroje

Záložní zdroj elektrické energie by měl být také součástí vaší kotelny. V případě výpadku el. proudu dokáže dále spolehlivě napájet oběhové čerpadlo i elektroniku kotle, čímž zabrání jeho přehřátí, které by mohlo skončit poškozením vytápěcího systému. Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo, a tedy i záložní zdroj na krby by měl mít výstupní napětí v sinusovém tvaru, který je pro čerpadla nejvhodnější.

UPS však můžete použít také jako záložní zdroj pro ledničku, televizor nebo jiné zařízení.

Typy záložních zdrojů podle principu

 • Offline (nazývané také standby) – přepínají na napájení z baterie už při minimálních výpadcích či podpětí v síti. Na některé rychlé poklesy napětí však nestíhají reagovat, proto se nehodí pro napájení obzvlášť citlivých zařízení, když máte nestabilní rozvodnou síť. Jejich nevýhodou je také rychlejší opotřebování akumulátoru.
 • Line–interactive – jsou vybavené technologií automatické regulce napětí (AVR), která jim umožní pružně reagovat i na malé výkyvy napětí. Hodí se všude tam, kde je rozvodná síť méně stabilní.
 • Online – zařízení připojené k online UPS jsou trvale napájené přes baterii i přes rozvodnou síť zároveň. V případě jakýchkoliv výkyvů napětí je tedy okamžitě k dispozici energie z akumulátoru. Online UPS poskytnou stabilní napájení i těm nejcitlivějším zařízením. Na domácí použití jsou však zbytečně nákladné.

Záložní zdroje podle vyhotovení

 • Věžové (tower) – vzhledem připomínají menší či větší počítačovou skříňku. Ukládají se přímo na podlahu nebo na stůl, nejčastěji právě do blízkosti počítače.
 • Záložní zdroje do racku – jsou vyhotovené jako zásuvné moduly do tzv. rack skříněk, do kterých se montují celé sestavy serverů nebo síťových prvků. Používají se ve středně velkých až velkých firmách a jde o zařízení ve vyšších cenových relacích.
 • Brick (kvádr) – vzhledem připomínají nafouknutou 230V prodlužovačku. Samotné zásuvky jsou umístěné na vrchní straně zařízení a elektronika uvnitř. Toto řešení se využívá u levnějších modelů.

Parametry, vlastnosti a funkce záložních zdrojů

 • Výkon – udává maximální možný příkon všech zařízení připojených k UPS, přičemž výrobci ho uvádějí ve wattech (W) i ve voltampérech (VA). Pro domácí a kancelářské použití postačí výkon cca 500 W. Výkon udávaný ve VA je obvykle vyšší, protože indukční a kapacitní spotřebiče potřebují navíc tzv. jalový výkon – jde zejména o elektromotory, silné zesilovače, ale také silnější PC zdroje apod. Pokud jim ho zdroj nedodá, nebudou fungovat. Při výběru výkonu si spočítejte výkony všech připojených zařízení, myslete však na to, že např. PC zdroj nepracuje vždy při plném výkonu, ale při běžné kancelářské práci má spotřebu kolem 150–200 W.
 • Doba výdrže – závisí zejména na kapacitě akumulátoru. Při srovnávání parametrů berte v úvahu i fakt, zda výrobce udává výdrž při plném nebo polovičním zatížení.
 • Počet a typy zásuvek – většina UPS nabízí klasické 230V zásuvky (tzv. francouzský model), avšak najdete i modely osazené lichoběžníkovými IEC zásuvkami, které se používají na napájení počítačů a monitorů. Některé záložní zdroje však umožňují připojit i počítačovou síť nebo telefonní linku a ochránit je před přepětím.
 • Úsporný režim – záložní zdroje s touto funkcí dokážou šetřit el. energii vypnutím některých svých obvodů hned, jakmile zjistí, že el. rozvodná síť je dostatečně kvalitní a napětí nekolísá.
 • Vyměnitelný akumulátor – umožní vám jednoduché otevření zdroje a výměnu akumulátoru přes přední panel. Právě ten je totiž nejvíc opotřebovávanou součástí. Na mnohé zdroje však můžete koupit i akumulátory z druhovýroby, které jsou mnohem levnější než originální, a prodloužit tak životnost záložního zdroje za několik eur.
 • Prodloužení výdrže – některé modely záložních zdrojů umožňují připojit externí akumulátor, čímž prodloužíte jejich výdrž.

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....Publikováno dne: 02.08.2020
Hodnocení článku:
(86.6%)

V této kategorii najdete i:

Bezdotykové odpadkové koše – recenze, zkušenosti. Automatický odpadkový koš je vhodný do každé domácnostiBezdotykové odpadkové koše – recenze, zkušenosti. Automatický odpadkový koš je vhodný do každé domácnosti

Bezdotykový odpadkový koš otevře díky pohybovému senzoru víko koše za vás a po použití ho vrátí do původní polohy. Klíčem je vybrat si ten správný koš pro vaši domácnost.

Nejlepší stolní skener nejen na fotografie není levný. Jak ho vybrat?Nejlepší stolní skener nejen na fotografie není levný. Jak ho vybrat?

Potřebujete naskenovat doklady, uložiť si digitální verzi dokumentů nebo zvěčnit staré rodinné album? Na to všechno vám poslouží skener.

Nejlepší bazénový vysavač? Zander, Dolphin, Interx, nebo Reactions?Nejlepší bazénový vysavač? Zander, Dolphin, Interx, nebo Reactions?

Také máte na zahradě bazén nebo se chystáte na jeho výstavbu? V tom případě si určitě přečtete náš návod, v němž vám poradíme všechno, co o bazénových vysavačích potřebujete vědět.