Jak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybrat

Zažili jste už situaci, když jste z důvodu výpadku elektrického proudu ztratili několikahodinovou práci provedenou na počítači? V těchto případech vás může zachránit automatický záložní zdroj.

Spuštění záložního zdroje - UPS

Poradíme vám, jak si vybrat ten správný domů nebo do kanceláře, a představíme vám také tři nejoblíbenější modely.

Oblíbené modely záložních zdrojů

Jak fungují záložní zdroje

Označují se také zkratkou UPS podle anglického „uninterruptible power supply“, což doslova znamená nepřerušitelný zdroj napájení. Tyto zdroje se používají pro napájení zařízení, která by při výpadku el. energie mohla způsobit např. ztrátu údajů, ohrožení bezpečnosti techniky nebo lidí apod.

Vkládání záložního zdroje do stolního počítače

Kromě delších výpadků napájení dokážou záložní zdroje ochránit vaše zařízení i před skokovými výpadky nebo podpětím v napájecí síti, které často způsobí samovolné restartování počítačů nebo jiných zařízení.

Také dokážou chránit vaše zařízení před přepětím způsobeným poruchami v el. rozvodné síti nebo účinky atmosférické elektřiny.

Na co se používají

V domácích a firemních podmínkách jsou používané nejčastěji na zálohování napájení výpočetní techniky. Jsou určené na udržení zařízení v chodu po dobu potřebnou pro jeho bezpečné vypnutí, t. j. pro uložení rozpracovaných údajů apod. Tomu odpovídá i kapacita jejich akumulátorů, v závislosti na odběru připojených zařízení dokážou běžné UPS na domácí či kancelářské účely udržet v chodu zařízení po dobu cca 10–30 min.

Nastavování záložního zdroje

Záložní zdroj elektrické energie by měl být také součástí vaší kotelny. V případě výpadku el. proudu dokáže dále spolehlivě napájet oběhové čerpadlo i elektroniku kotle, čímž zabrání jeho přehřátí, které by mohlo skončit poškozením vytápěcího systému. Záložní zdroj pro oběhové čerpadlo, a tedy i záložní zdroj na krby by měl mít výstupní napětí v sinusovém tvaru, který je pro čerpadla nejvhodnější.

UPS však můžete použít také jako záložní zdroj pro ledničku, televizor nebo jiné zařízení.

Typy záložních zdrojů podle principu

 • Offline (nazývané také standby) – přepínají na napájení z baterie už při minimálních výpadcích či podpětí v síti. Na některé rychlé poklesy napětí však nestíhají reagovat, proto se nehodí pro napájení obzvlášť citlivých zařízení, když máte nestabilní rozvodnou síť. Jejich nevýhodou je také rychlejší opotřebování akumulátoru.
 • Line–interactive – jsou vybavené technologií automatické regulce napětí (AVR), která jim umožní pružně reagovat i na malé výkyvy napětí. Hodí se všude tam, kde je rozvodná síť méně stabilní.
 • Online – zařízení připojené k online UPS jsou trvale napájené přes baterii i přes rozvodnou síť zároveň. V případě jakýchkoliv výkyvů napětí je tedy okamžitě k dispozici energie z akumulátoru. Online UPS poskytnou stabilní napájení i těm nejcitlivějším zařízením. Na domácí použití jsou však zbytečně nákladné.

Záložní zdroje podle vyhotovení

 • Věžové (tower) – vzhledem připomínají menší či větší počítačovou skříňku. Ukládají se přímo na podlahu nebo na stůl, nejčastěji právě do blízkosti počítače.
 • Záložní zdroje do racku – jsou vyhotovené jako zásuvné moduly do tzv. rack skříněk, do kterých se montují celé sestavy serverů nebo síťových prvků. Používají se ve středně velkých až velkých firmách a jde o zařízení ve vyšších cenových relacích.
 • Brick (kvádr) – vzhledem připomínají nafouknutou 230V prodlužovačku. Samotné zásuvky jsou umístěné na vrchní straně zařízení a elektronika uvnitř. Toto řešení se využívá u levnějších modelů.

Parametry, vlastnosti a funkce záložních zdrojů

 • Výkon – udává maximální možný příkon všech zařízení připojených k UPS, přičemž výrobci ho uvádějí ve wattech (W) i ve voltampérech (VA). Pro domácí a kancelářské použití postačí výkon cca 500 W. Výkon udávaný ve VA je obvykle vyšší, protože indukční a kapacitní spotřebiče potřebují navíc tzv. jalový výkon – jde zejména o elektromotory, silné zesilovače, ale také silnější PC zdroje apod. Pokud jim ho zdroj nedodá, nebudou fungovat. Při výběru výkonu si spočítejte výkony všech připojených zařízení, myslete však na to, že např. PC zdroj nepracuje vždy při plném výkonu, ale při běžné kancelářské práci má spotřebu kolem 150–200 W.
 • Doba výdrže – závisí zejména na kapacitě akumulátoru. Při srovnávání parametrů berte v úvahu i fakt, zda výrobce udává výdrž při plném nebo polovičním zatížení.
 • Počet a typy zásuvek – většina UPS nabízí klasické 230V zásuvky (tzv. francouzský model), avšak najdete i modely osazené lichoběžníkovými IEC zásuvkami, které se používají na napájení počítačů a monitorů. Některé záložní zdroje však umožňují připojit i počítačovou síť nebo telefonní linku a ochránit je před přepětím.
 • Úsporný režim – záložní zdroje s touto funkcí dokážou šetřit el. energii vypnutím některých svých obvodů hned, jakmile zjistí, že el. rozvodná síť je dostatečně kvalitní a napětí nekolísá.
 • Vyměnitelný akumulátor – umožní vám jednoduché otevření zdroje a výměnu akumulátoru přes přední panel. Právě ten je totiž nejvíc opotřebovávanou součástí. Na mnohé zdroje však můžete koupit i akumulátory z druhovýroby, které jsou mnohem levnější než originální, a prodloužit tak životnost záložního zdroje za několik eur.
 • Prodloužení výdrže – některé modely záložních zdrojů umožňují připojit externí akumulátor, čímž prodloužíte jejich výdrž.

Top 3 nejoblíbenější záložní zdroje

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...Publikováno dne: 02.08.2020
Hodnocení článku:
(86.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!

Ultrazvukové čističky jsou velmi šikovná zařízení, která slouží na čištění široké škály různorodých předmětů. Tento produkt však ještě není mezi lidmi velmi rozšířený, a proto jsme se...

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...