Jak vybrat žárovku – LED, kompaktní nebo halogenovou?

Běžné žárovky dávají našim domácnostem pomalu, ale jistě sbohem. To znamená, že je čas ohlédnout se po nových světelných zdrojích, které jsou také energeticky, a tedy i ekonomicky úspornější.

Žiarovky

Abyste se v jednotlivých druzích dokázali orientovat a vybrali si na konkrétní místo v domácnosti vhodný zdroj světla, připravili jsme pro vás stručný návod.

Oblíbené žárovky

Vlastnosti zdrojů světla

Svítivost – Udává se v lumenech (zkratka lm), což je jednotka světelného toku. Právě tento údaj (ne výkon ani příkon) je jediným objektivním kritériem pro porovnání intenzity svítivosti jednotlivých žárovek či zářivek. Při výběru se tedy zaměřte zejména na něj.

Barevná teplota – Jednotkou je kelvin (K). Udává, zda bude světelný zdroj vydávat spíše nažloutlé – tzv. teplé světlo, nebo chladné světlo s modrými odstíny. Teplé světlo je typické pro klasické a halogenové žárovky (teplota těsně pod 3 000 K) a hodí se do obývacích prostor a ložnic. Chladné světlo produkují úsporné zářivky a LED žárovky (teplota okolo 6 500 K) a hodí se na osvětlení pracovních prostor, kuchyní, chodeb apod. Pokud často pracujete s barvami (počítačová grafika, fotografie, malba apod.), snažte se vybírat žárovku s barevnou teplotou denního světla (5 500 K), která nebude zkreslovat barevné odstíny.

Patice žárovek – Nejčastěji používaná je patice E27 (běžný závit), na menší žárovky se používá i menší závitová patice E14. Pro bodová svítidla jsou typické bajonetové patice GU10, GU5.3, G4 a G9.

Klasické wolframové žárovky

Byly s námi desetiletí, ale jejich čas se definitivně chýlí ke konci. Jejich nevýhodou je totiž mizivá účinnost, která se pohybuje kolem 5 %, t. j. při 100W žárovce se 95 W přemění na teplo. To je způsobené jejich samotným principem, kdy je zdrojem světla rozžhavené wolframové vlákno umístěné ve vakuu. aby se nepřepálilo.

Klasická žiarovka

Životnost této žárovky také není ohromující a pohybuje se cca na úrovni 1000 hodin provozu při plném výkonu (pokud nepoužíváte stmívač). Všichni je ale máme rádi pro jejich příjemné žluté světlo, které dokáže vytvořit klidnou atmosféru v každé obývací místnosti či ložnici.

Halogenové žárovky

Vyrábějí se v 12V i 230V variantě, přičemž tu druhou poznáte podle toho, že žárovka má dvojitou skleněnou baňku (jako kdyby malá žárovka ve standardní) naplněnou halogenovým plynem. Jejich účinnost se pohybuje na úrovni 12 % a na stejnou intenzitu světla jim stačí cca o 30 % nižší příkon, než potřebují klasické žárovky – např. 46W halogenová žárovka svítí jako 60W klasická. Zároveň však mají oproti nim dvojnásobnou životnost (kolem 2 000 h) a produkují světlo s o něco méně žlutým odstínem.

Jsou proto oblíbenou náhradou klasických žárovek zejména v obytných místnostech.

Kompaktní zářivky

Poznáte je také pod názvem „úsporné zářivky“. Světlo v nich vzniká elektrickým výbojem ve skleněné trubici, který rozzáří světlocitlivou vrstvu na jejím povrchu. Jde v podstatě o stejný princip, na jakém fungují běžné „neonové“ trubice, akorát v tomto případě je trubice tenčí a stočená do kompaktního celku (odtud název kompaktní).

Kompaktní zářivky produkují většinou chladnější světlo než žárovky – dostupné jsou však i modely s různou barevnou teplotou, osvětlíte jimi tedy různé druhy prostor. Nevýhodou je také pomalý náběh na plnou intenzitu osvětlení. Jejich účinnost se pohybuje na úrovni cca 22 %, náhradou za 60W klasickou žárovku je tedy zářivka s výkonem 12 W. Pokud si vyberete kvalitní zářivku, může vám poskytnout až 10 000 h nepřetržitého svícení, což je doba používání několik let. Většinu z nich však není možné tlumit.

Šetriaca žiarovka

Kompaktní zářivky nevyhazujte do komunálního odpadu, protože obsahují elektroniku a mnohé z nich také nebezpečné látky jako např. rtuť. Jejich nevýhodou je také vyšší cena proti klasickým či halogenovým žárovkám, pokud si ale vyberete kvalitní model, investice se vám rychle vrátí v podobě ušetřených nákladůh za el. energii.

LED žárovky

Není divu, že se staly okamžitě po jejich objevení se na trhu hitem. Nabízejí totiž výbornou účinnost, pro názornost – 60W klasická žárovka vyprodukuje tolik světla jako 6W LED žárovka. Jejich životnost se pohybuje na úrovni 25 000 h a rychle se rozzáří na plnou intenzitu světla. LED žárovky najdete v různých variantách – s různými druhy patic, na napětí 12 V i 230 V a také s různou barevnou teplotou, což je předurčuje na osvětlení jakéhokoliv prostoru.

LED žárovka funguje na principu vyzařování světla z diody – polovodiče. Polovodiče však nesnášejí příliš vysoké teploty (křemík snese max. 135 °C) a tady se dostáváme k Achillově patě těchto zařízení a tou je chlazení. Slovenský trh totiž zaplavuje mnoho nekvalitních LED žárovek. Pod pozlátkem atraktivní ceny však skrývají nedokonalé konstrukční řešení se špatným odvodem tepla, což značně snižuje životnost polovodičového prvku.

U LED žárovek tedy platí dvojnásobně, že investovat se vyplatí jen do kvalitních modelů, třebaže i s vyšší cenovkou.

Oblíbené žárovky

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(95.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?

Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?

Výběr správné WC desky, jejího tvaru či materiálu si zaslouží naši pozornost. Záchodová deska by měla být pohodlná, mít správné rozměry a důležitý je i celkový design. Pomůžeme vám vybrat.

Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?

Pokud s focením začínáte, podívejte se s námi na dělení objektivů podle různých kritérií a na to, jak vybrat správný objektiv pro váš fotografický žánr.