Jak vybrat žárovku – LED, kompaktní nebo halogenovou?

Běžné žárovky dávají našim domácnostem pomalu, ale jistě sbohem. To znamená, že je čas ohlédnout se po nových světelných zdrojích, které jsou také energeticky, a tedy i ekonomicky úspornější.

Žiarovky

Abyste se v jednotlivých druzích dokázali orientovat a vybrali si na konkrétní místo v domácnosti vhodný zdroj světla, připravili jsme pro vás stručný návod.

Oblíbené žárovky

Vlastnosti zdrojů světla

Svítivost – Udává se v lumenech (zkratka lm), což je jednotka světelného toku. Právě tento údaj (ne výkon ani příkon) je jediným objektivním kritériem pro porovnání intenzity svítivosti jednotlivých žárovek či zářivek. Při výběru se tedy zaměřte zejména na něj.

Barevná teplota – Jednotkou je kelvin (K). Udává, zda bude světelný zdroj vydávat spíše nažloutlé – tzv. teplé světlo, nebo chladné světlo s modrými odstíny. Teplé světlo je typické pro klasické a halogenové žárovky (teplota těsně pod 3 000 K) a hodí se do obývacích prostor a ložnic. Chladné světlo produkují úsporné zářivky a LED žárovky (teplota okolo 6 500 K) a hodí se na osvětlení pracovních prostor, kuchyní, chodeb apod. Pokud často pracujete s barvami (počítačová grafika, fotografie, malba apod.), snažte se vybírat žárovku s barevnou teplotou denního světla (5 500 K), která nebude zkreslovat barevné odstíny.

Patice žárovek – Nejčastěji používaná je patice E27 (běžný závit), na menší žárovky se používá i menší závitová patice E14. Pro bodová svítidla jsou typické bajonetové patice GU10, GU5.3, G4 a G9.

Klasické wolframové žárovky

Byly s námi desetiletí, ale jejich čas se definitivně chýlí ke konci. Jejich nevýhodou je totiž mizivá účinnost, která se pohybuje kolem 5 %, t. j. při 100W žárovce se 95 W přemění na teplo. To je způsobené jejich samotným principem, kdy je zdrojem světla rozžhavené wolframové vlákno umístěné ve vakuu. aby se nepřepálilo.

Klasická žiarovka

Životnost této žárovky také není ohromující a pohybuje se cca na úrovni 1000 hodin provozu při plném výkonu (pokud nepoužíváte stmívač). Všichni je ale máme rádi pro jejich příjemné žluté světlo, které dokáže vytvořit klidnou atmosféru v každé obývací místnosti či ložnici.

Halogenové žárovky

Vyrábějí se v 12V i 230V variantě, přičemž tu druhou poznáte podle toho, že žárovka má dvojitou skleněnou baňku (jako kdyby malá žárovka ve standardní) naplněnou halogenovým plynem. Jejich účinnost se pohybuje na úrovni 12 % a na stejnou intenzitu světla jim stačí cca o 30 % nižší příkon, než potřebují klasické žárovky – např. 46W halogenová žárovka svítí jako 60W klasická. Zároveň však mají oproti nim dvojnásobnou životnost (kolem 2 000 h) a produkují světlo s o něco méně žlutým odstínem.

Jsou proto oblíbenou náhradou klasických žárovek zejména v obytných místnostech.

Kompaktní zářivky

Poznáte je také pod názvem „úsporné zářivky“. Světlo v nich vzniká elektrickým výbojem ve skleněné trubici, který rozzáří světlocitlivou vrstvu na jejím povrchu. Jde v podstatě o stejný princip, na jakém fungují běžné „neonové“ trubice, akorát v tomto případě je trubice tenčí a stočená do kompaktního celku (odtud název kompaktní).

Kompaktní zářivky produkují většinou chladnější světlo než žárovky – dostupné jsou však i modely s různou barevnou teplotou, osvětlíte jimi tedy různé druhy prostor. Nevýhodou je také pomalý náběh na plnou intenzitu osvětlení. Jejich účinnost se pohybuje na úrovni cca 22 %, náhradou za 60W klasickou žárovku je tedy zářivka s výkonem 12 W. Pokud si vyberete kvalitní zářivku, může vám poskytnout až 10 000 h nepřetržitého svícení, což je doba používání několik let. Většinu z nich však není možné tlumit.

Šetriaca žiarovka

Kompaktní zářivky nevyhazujte do komunálního odpadu, protože obsahují elektroniku a mnohé z nich také nebezpečné látky jako např. rtuť. Jejich nevýhodou je také vyšší cena proti klasickým či halogenovým žárovkám, pokud si ale vyberete kvalitní model, investice se vám rychle vrátí v podobě ušetřených nákladůh za el. energii.

LED žárovky

Není divu, že se staly okamžitě po jejich objevení se na trhu hitem. Nabízejí totiž výbornou účinnost, pro názornost – 60W klasická žárovka vyprodukuje tolik světla jako 6W LED žárovka. Jejich životnost se pohybuje na úrovni 25 000 h a rychle se rozzáří na plnou intenzitu světla. LED žárovky najdete v různých variantách – s různými druhy patic, na napětí 12 V i 230 V a také s různou barevnou teplotou, což je předurčuje na osvětlení jakéhokoliv prostoru.

LED žárovka funguje na principu vyzařování světla z diody – polovodiče. Polovodiče však nesnášejí příliš vysoké teploty (křemík snese max. 135 °C) a tady se dostáváme k Achillově patě těchto zařízení a tou je chlazení. Slovenský trh totiž zaplavuje mnoho nekvalitních LED žárovek. Pod pozlátkem atraktivní ceny však skrývají nedokonalé konstrukční řešení se špatným odvodem tepla, což značně snižuje životnost polovodičového prvku.

U LED žárovek tedy platí dvojnásobně, že investovat se vyplatí jen do kvalitních modelů, třebaže i s vyšší cenovkou.

Oblíbené žárovky

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(95.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.