Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

U tohoto zařízení vás zřejmě jako první napadne, „na co je zvlhčovač vzduchu dobrý?“ Možná tomu budete těžko věřit, ale i u vás doma dýcháte vzduch, který váš organismus vyčerpává a oslabuje. Rýmy, astmatické onemocnění, alergie, respirační nemoci nebo permanentně ucpaný nos. Za vinu to nemusíte dávat viróze nebo chladnému počasí.

Jaký je nejlepší zvlhčovač vzduchu?

Všechno může souviset právě s vlhkostí vzduchu. Právě v zimě je vzduch kolem nás sušší. Způsobené to je suchým studeným vzduchem a také vytápěním v bytech a domech. 

Práve proto je tady zařízení, které vám může pomoci tyto problémy aspoň částečně vyřešit a vytvořit lepší podmínky pro vás i vaše děti. Zvlhčovač vzduchu pro alergiky nebo astmatiky je přirozeně odborníky nejdoporučovanější varianta, jak si zlepšit podmínky například u vás doma.

Jaký je nejlepší zvlhčovač vzduchu? Jak si vybrat kvalitní zvlhčovač vzduchu a jaké zvlhčovače vzduchu známe? Recenze na zvlhčovač vzduchu a všechny potřebné informace získáte v následujících odstavcích. 

Oblíbené produkty

Základní druhy zvlhčovačů

Ultrazvukové zvlhčovače

Tento druh zvlhčovače se zařazuje mezi nejpoužívanější a nejúspornější. Zvlhčovač vzduchu tohoto typu funguje na principu ultrazvukových vln. Ultrazvukové vlny rozkmitají oscilátor, který mění kapky vody na mikrokapky. Tyto mikrokapky, které jsou menší než mlha nebo vodní pára, následně přístroj rozptyluje do okolního vzduchu.

Zvlhčovač vzduchu pro děti i dospělé

Mikrokapky zajišťují bezproblémové dýchání právě díky jejich vzpomínané velikosti. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu má vysokou účinnost, nízkou spotřebu a může dokonce obsahovat ionizační tyčinky, které ničí zárodky bakterií a zbavují vzduch zápachu.

Pozor je třeba dávat na tvorbu vodního kamene, který snižuje účinnost přístroje i jeho životnost. Stejně tak přístroj vydává specifický zvuk, který někomu může vadit. V případě, že máte domácí zvířata jako psa, kočku nebo hlodavce, rozhodně se poraďte s odborníkem. Ultrazvukové vlny jim totiž mohou způsobovat problémy. 

Parní zvlhčovače

Parní zvlhčovač už podle názvu funguje na principu produkce horké páry. Ta probíhá tak, že přístroj za pomoci spirály ohřívá vodu a následně ji smíchává s chladným vzduchem a vypouští do prostoru. Horká pára někdy přispívá i ke zvyšování teploty vzduchu v místnosti. Mnoho modelů je vybavených právě regulací intenzity vypouštění páry. Modely tohoto typu často obsahují například aromaterapii nebo antibakteriální filtr (ochranu).  

Domácí parní zvlhčovač vzduchu

Drobnou nevýhodou může být, že spirála a vyšší výkon zařízení zvyšují spotřebu o 60-80 % oproti například ultrazvukovému zvlhčovači. 

Diskové zvlhčovače

Fungují na jednoduchém principu diskových filtrů. Filtry se otáčejí ve vodě a pohlcují suchý vzduch, který nasávají přes ventilaci. Tím, že v přístroji vzduch rotuje ven, vychází zvlhčený a zbavený zápachu, pylu a roztočů. Jde o velmi účinný přístroj, který se vyznačuje minimální údržbou. Disky není potřebné měnit nebo čistit.  

Studené zvlhčovače

Jde o nejméně preferovanou variantu v rámci zvlhčovačů vzduchu. Přístroj pracuje na principu odpařování vzduchu. Nasává vzduch přes filtr a následně ho zvlhčuje. Dražší modely bývají vybavené ionizační tyčinkou. Standardní modely však vzduch pouze zvlhčují a nefiltrují ho. Jako zvlhčovač pro děti, astmatiky nebo alergiky tento přístroj není úplně vhodný. Je však bezúdržbový. 

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie zvlhčovače vzduchu

Výkon zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovač vzduchu je malé a šikovné zařízení, které není prostorově náročné. Výkon zvlhčovače určuje, kolik čistého vzduchu dokáže vytvořit přístroj za hodinu. Maximální zvlhčovací výkon se udává v mililitrech (ml/h). Například 400–600 ml/h je už poměrně nadstandardní hodnota produkce vzduchu.

Výkonný zvlhčovač do domácnosti

Občas najdete také informaci, při jaké rozloze místnosti nebo prostoru je zvlhčovač účinný. Tento údaj je však ovlivněný množstvím faktorů od větrání, uzavřenosti místnosti, či dokonce hustoty nábytku a podobně. Prostory větší než 70m2 by měly být vybavené aspoň dvěma zvlhčovači.  

Hlučnost 

Tento prvek závisí, samozřejmě, především na vás a na vaší preferenci. Pokud je zvlhčovač vzduchu určený pro děti nebo batolata do dětského pokoje, pořiďte si tišší model. Spodní hranice hlučnosti je kolem 20 dB. Naopak nad 40 dB by vám už zařízení a jeho zvuky mohly částečně překážet.

Příkon – šetřete energií 

Příkon a výkon bývá v tomto případě řízený přímou úměrou. Logicky tedy, pokud je vyšší výkon, o to vyšší je i spotřeba elektrické energie. Nejúspornější zvlhčovače dosahují příkonu jen 15–25 W. Mají však menší výkon zvlhčování. Nejvyšší spotřebu, ale i výkon, mají zvlhčovače parní. Tam se může spotřeba vyšplhat až na hodnotu 120–150 W. 

Objem zásobníku na vodu

Čím větší nádoba na vodu, tím lépe. Především z praktického hlediska vám odpadne starost s doléváním vody do zásobníku. Objem nádrže na vodu bývá různý. Zpravidla se pohybuje od 0,8 až do 8 litrů. Při menším objemu vodní nádržky je nutné dolít vodu téměř před každým použitím. Při větším objemu stačí vodu dolít v průměru jednou za 3 dny.

Menší nádržka na vodu zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovače s velkou nádržkou se hůře přenášejí. Voda se do nich dá, naštěstí, nalévat i z plastové lahve nebo odměrky.

Časovač

Je praktický především z důvodu načasování. Díky funkci regulace času si můžete přístroj nastavit a zapnout i v době, když doma například nejste vy ani vaše děti. Také můžete nastavit intervaly, v nichž se má přístroj zapínat. 

Ionizátor

Zvlhčovač vzduchu s ionizátorem patří knejkvalitnějším druhům, které můžete na trhu najít. Samotný ionizátor, respektive ionizační tyčinka může být součástí samotného přístroje. Proces ionizace zabezpečuje dezinfekci vody od bakterií a za pomoci iontů stříbra likviduje bakterie a zápach vody. 

Náš tip na výkonnou čističku vzduchu

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...Publikováno dne: 13.07.2018
Hodnocení článku:
(93.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Minitroubu na pečení koupíte i s dvouplotýnkou a mikrovlnkou. Recenzie odporúčajú značky Tefal aj Orava Minitroubu na pečení koupíte i s dvouplotýnkou a mikrovlnkou. Recenzie odporúčajú značky Tefal aj Orava

Vsaďte na plnohodnotnou náhradu klasické trouby na pečení. Budete překvapení, co všechno dokáže. Jak vybrat tu nejlepší minitroubu na pečení, vám prozradíme v našem článku!

Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče

Chtěli byste si posedět na terase i v podzimních či zimních měsících?  V našem článku vám poradíme, jaký ohřívač na terasu si vybrat a jakých parametrů si při jeho výběru všímat.

Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce