Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

U tohoto zařízení vás zřejmě jako první napadne, „na co je zvlhčovač vzduchu dobrý?“ Možná tomu budete těžko věřit, ale i u vás doma dýcháte vzduch, který váš organismus vyčerpává a oslabuje. Rýmy, astmatické onemocnění, alergie, respirační nemoci nebo permanentně ucpaný nos. Za vinu to nemusíte dávat viróze nebo chladnému počasí.

Jaký je nejlepší zvlhčovač vzduchu?

Všechno může souviset právě s vlhkostí vzduchu. Právě v zimě je vzduch kolem nás sušší. Způsobené to je suchým studeným vzduchem a také vytápěním v bytech a domech. 

Práve proto je tady zařízení, které vám může pomoci tyto problémy aspoň částečně vyřešit a vytvořit lepší podmínky pro vás i vaše děti. Zvlhčovač vzduchu pro alergiky nebo astmatiky je přirozeně odborníky nejdoporučovanější varianta, jak si zlepšit podmínky například u vás doma.

Jaký je nejlepší zvlhčovač vzduchu? Jak si vybrat kvalitní zvlhčovač vzduchu a jaké zvlhčovače vzduchu známe? Recenze na zvlhčovač vzduchu a všechny potřebné informace získáte v následujících odstavcích. 

Oblíbené produkty

Základní druhy zvlhčovačů

Ultrazvukové zvlhčovače

Tento druh zvlhčovače se zařazuje mezi nejpoužívanější a nejúspornější. Zvlhčovač vzduchu tohoto typu funguje na principu ultrazvukových vln. Ultrazvukové vlny rozkmitají oscilátor, který mění kapky vody na mikrokapky. Tyto mikrokapky, které jsou menší než mlha nebo vodní pára, následně přístroj rozptyluje do okolního vzduchu.

Zvlhčovač vzduchu pro děti i dospělé

Mikrokapky zajišťují bezproblémové dýchání právě díky jejich vzpomínané velikosti. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu má vysokou účinnost, nízkou spotřebu a může dokonce obsahovat ionizační tyčinky, které ničí zárodky bakterií a zbavují vzduch zápachu.

Pozor je třeba dávat na tvorbu vodního kamene, který snižuje účinnost přístroje i jeho životnost. Stejně tak přístroj vydává specifický zvuk, který někomu může vadit. V případě, že máte domácí zvířata jako psa, kočku nebo hlodavce, rozhodně se poraďte s odborníkem. Ultrazvukové vlny jim totiž mohou způsobovat problémy. 

Parní zvlhčovače

Parní zvlhčovač už podle názvu funguje na principu produkce horké páry. Ta probíhá tak, že přístroj za pomoci spirály ohřívá vodu a následně ji smíchává s chladným vzduchem a vypouští do prostoru. Horká pára někdy přispívá i ke zvyšování teploty vzduchu v místnosti. Mnoho modelů je vybavených právě regulací intenzity vypouštění páry. Modely tohoto typu často obsahují například aromaterapii nebo antibakteriální filtr (ochranu).  

Domácí parní zvlhčovač vzduchu

Drobnou nevýhodou může být, že spirála a vyšší výkon zařízení zvyšují spotřebu o 60-80 % oproti například ultrazvukovému zvlhčovači. 

Diskové zvlhčovače

Fungují na jednoduchém principu diskových filtrů. Filtry se otáčejí ve vodě a pohlcují suchý vzduch, který nasávají přes ventilaci. Tím, že v přístroji vzduch rotuje ven, vychází zvlhčený a zbavený zápachu, pylu a roztočů. Jde o velmi účinný přístroj, který se vyznačuje minimální údržbou. Disky není potřebné měnit nebo čistit.  

Studené zvlhčovače

Jde o nejméně preferovanou variantu v rámci zvlhčovačů vzduchu. Přístroj pracuje na principu odpařování vzduchu. Nasává vzduch přes filtr a následně ho zvlhčuje. Dražší modely bývají vybavené ionizační tyčinkou. Standardní modely však vzduch pouze zvlhčují a nefiltrují ho. Jako zvlhčovač pro děti, astmatiky nebo alergiky tento přístroj není úplně vhodný. Je však bezúdržbový. 

Nejlepší zvlhčovače vzduchu

Na základě recenzí a uživatelských zkušeností jsme pro vás vybrali kvalitní zvlhčovače, které vás zaručeně nezklamou!

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie zvlhčovače vzduchu

Důležité parametry při výběru zvlhčovače vzduchu

Na trhu máme k dispozici desítky modelů - levné zvlhčovače vzduchu, designové kousky i značkové modely. Jak si však vybrat ten nejlepší? Pomůže vám náš návod, který vás provede výběrem krok po kroku.

Výkon zvlhčovače vzduchu / velikost prostoru

Zvlhčovač vzduchu je malé a šikovné zařízení, které není prostorově náročné. Výkon zvlhčovače určuje, kolik vody dokáže přístroj přeměnit na páru za 1 hodinu. Maximální zvlhčovací výkon se udává v mililitrech (ml / h).

Výkonný zvlhčovač do domácnosti

Při výběru je proto nejvhodnější přihlížet na rozlohu místnosti, ve které budete zvlhčovat používat nejčastěji. Při rozhodování můžete použít orientační přepočet plochy vs. max. zvlhčovacího výkonu:

  • Max. výkon zvlhčovače od 100 do 200 ml / h - max. rozloha místnosti: 15 m2
  • Max. výkon zvlhčovače od 200 do 300 ml / h - max. rozloha místnosti: 16 až 30 m2
  • Max. výkon zvlhčovače od 300 do 400 ml / h - max. rozloha místnosti: 31 až 45 m2
  • Max. výkon zvlhčovače od 400 do 500 ml / h - max. rozloha místnosti: 46 až 55 m2
  • Max. výkon zvlhčovače od 500 do 600 ml / h - max. rozloha místnosti: 56 až 70 m2

Na obalu resp. v popisu výrobku občas najdete i informaci, při jaké rozloze místnosti či prostoru je zvlhčovač efektivní. Tento údaj je však ovlivněn řadou faktorů od větrání, uzavřenosti místnosti či dokonce hustoty nábytku. Při výběru pamatujte i na fakt, že výkon zvlhčovače by měl být zvolen tak, aby zařízení nebylo nonstop vytěžené na maximum. Předejdete tak jeho poškození a prodloužíte životnost komponent.

Prostory větší než 70m2 by měly být vybaveny alespoň dvěma zvlhčovači.

Hlučnost 

Tento atribut závisí samozřejmě především od vás a na vaší preferenci. Nezapomínejte na to, že ve večerních hodinách vnímáme zvuky citlivější, protože zvuky vnějšího okolí jsou eliminovány. Proto pokud je zvlhčovač vzduchu určen osobám s lehkým spánkem, nebo jej chcete primárně používat v dětském pokoji, tak si raději pořiďte tišší model.

Spodní hranice hlučnosti je okolo 20 dB. Většina modelů, které se běžně prodávají má hlučnost na hranici do 25 dB.

Nejhlučnější jsou parní zvlhčovače, jejichž hlučnost se pohybuje na hranici okolo 30 dB.

Příkon – šetřete energií 

Příkon a výkon bývá v tomto případě řízen přímou úměrou. Logicky tedy, je-li vyšší výkon o to vyšší je i spotřeba elektrické energie. Nejúspornější zvlhčovače mají příkon pouze 15 - 25 W. Mají však menší výkon zvlhčování.

Nejvyšší spotřebu, ale i výkon, mají zvlhčovače parní. Tam se může spotřeba vyšplhat až na hodnotu 150 - 300 W, jelikož tyto přístroje vynakládají velké množství energie na ohřev vody. Zlatým středem jsou ultrazvukové zvlhčovače vzduchu, které mají přibližně poloviční příkon oproti parním modelům (cca 130 - 150 W).

Objem zásobníku na vodu

Při tomto parametry se více z nás hned vynoří myšlenka, že čím větší nádoba na vodu, tím lépe. Není to však úplně tak. Z praktického hlediska nám sice odpadá starost s doléváním vody do zásobníku, netřeba však zapomínat na vyšší hmotnost a tedy i náročnější manipulaci s velkoobjemových zvlhčovačem vzduchu.

Při výběru konkrétního modelu je vhodné zvážit i způsob dolévání vody do zásobníku - budete ho moci vybrat z přístoje, budete muset vodu dolévat z láhve? Pokud ano, je v tomto případě hrdlo zásobníku dost široké na to, abyste nepooblievali celou podlahu?

Menší nádržka na vodu zvlhčovače vzduchu

Objem nádrže na vodu bývá naštěstí různý. Pohybuje se od 0,8 až do 8 litrů. Při menším objemu vodní nádržky je třeba dolít vodu téměř před každým použitím. Při větším objemu stačí vodu dolít v průměru jednou za 2-3 dny, což však není ideální z hlediska možného výskytu mikroorganismů, které následně "odpaříme do vzduchu".

Velikost a celková hmotnost přístroje

Od nádržky s vodou se samozřejmě odvíjejí i další 2 parametry, kterými jsou rozměry (velikost) a hmotnost zvlhčovače. Logicky platí, že čím větší zásobník vody, tím větší a těžší bude i celý zvlhčovač. Před koupí zvažte i místo, kam spotřebič položíte - li ho mít uložený na poličce, na komodě nebo vám nebude překážet na podlaze?

I funkce zvlhčovače ovlivní výběr

Regulátor intenzity zvlhčování

Regulaci výkonu zvlhčovače oceníte tehdy pokud si nepřejete, aby spotřebič nepřetržitě pracoval na plné obrátky. Výkon nejčastěji regulujeme pomocí otočného knoflíku, na kterém jsou nastaveny stupně výkonu, modernější zvlhčovače s LCD displejem umožňují nastavit konkrétní hodnotu výkonu (nejčastěji 50%, 75%, 100%).

Časovač

Je praktickým především z důvodu načasování. Díky funkci regulace času si můžete přístroj nastavit a zapnout i v době, kdy doma například nejste vy ani vaše děti. Stejně lze nastavit intervaly, ve kterých se má přístroj zapínat.

Vlhkoměr

Funkce, díky které budete mít dokonalý přehled hodnotě vlhkosti v místnosti. Vlhkoměr v zvlhčovač vzduchu pomůže efektivněji regulovat jeho výkon.

Teploměr

Slouží pro měření teploty páry resp. měření teploty v místnosti.

Aromaterapie

Do některých modelů lze přidat voňavé esenciální oleje, které místnost nejen provoní. Mají zároveň i léčivé účinky. Oleje se přidávají do nádobky na zvlhčovači případně na přiloženou houbičku, přes kterou následně prochází vytvořená pára.

Ionizátor

Zvlhčovač vzduchu s ionizátorem, patří k nejkvalitnějším druhům, který můžete na trhu najít. Samotný ionizátor, respektive ionizační tyčinka může být součástí samotného přístroje. Proces ionizace zabezpečuje dezinfekci vody od bakterií a za pomoci iontů stříbra likviduje bakterie a zápach vody. Záporné ionty, které ionizátor vypouští, zlepšují dýchání.

Náš tip na výkonnou čističku vzduchu

Indikátor vyprázdnění nádoby na vodu

Další nápomocná funkce, která vás upozorní na nutnost dolití vody do nádobky. Může mít zvukovou nebo světelnou podobu (blikání či svícení diody).

Noční režim

Jde o funkci, kterou ocení citlivější lidé - v tomto režimu totiž zvlhčovač vzduchu pracuje v menším výkonu, zároveň je provozech mnohem tišší.

LCD displej

Díky displeji budete mít vždy přehled o nastavení zvlhčovače, dozvíte se jaké funkce jsou momentálně aktivovány.

Oblíbené produkty

Jak efektivně používat zvlhčovač?

  • nevětrejte během jeho používání - neustálý přísun vzduchu zvenku sníží vlhkost v místnosti
  • vhodné umístění - vyvarujte se umístění zvlhčovače při předměty, které může pára poškodit. Pokud se rozhodnete pro menší zvlhčovač, který položíte na komodu nebo poličku, potom nábytek ochraňte podložkou, která vysaje případnou vlhkost.
  • nejlepší je destilovaná / demineralizovaná voda - pokud chcete prodloužit životnost spotřebiče, pak do něj lijte vodu s nízkým obsahem minerálů

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 13.07.2018
Hodnocení článku:
(93.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou? Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar? Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.

Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose? Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose?

Stále víc mužů se snaží starat o svůj vzhled. Dobrým pomocníkem je zastřihávač, se kterým nebude úprava vlasů, bradky nebo zastřihávání chloupků v nose problém.