Čištění čajového, ventilátorového, ultrazvukového difuzeru

Pokud máte rádi vůni léčivých éterických olejů nebo vonných svíček, možná víte, co difuzer je a možná ho máte i doma. Prostřednictvím něho dokážete v místnosti navodit příjemnou vůni, uklidnit se, lépe usnout, a dokonce se v některých případech i uzdravit. Mimochodem, s difuzerem jste se mohli setkat i na meditaci.

Jak vyčistit difuzér?

Difuzer byste měli pravidelně čistit, aby fungoval co nejdéle tak, jak má. Jak na to?

Oblíbené difuzery

Co je to difuzer?

Je to přístroj nebo zařízení (podle toho, na jakém principu funguje), které používali už starověké národy (např. i kadidlo je určitý typ difuzeru). V moderní společnosti se začal objevovat znovu, a to v zajímavém nadčasovém provedení. Jeho základním a asi jediným principem je šířit do ovzduší mikroskopické částice olejů různým způsobem – pomocí tepla nebo ultrazvuku, ventilátoru nebo zvlhčovadla. Používání difuzerů je určitě zdraví mnohem prospěšnější než používání osvěžovačů vzduchu se senzorem či bez senzoru, a dokonce i mnohem zdravější než pálení vonných svíček. Ty totiž uvolňují příjemnou vůni na základě složitých chemických reakcí, při kterých se do ovzduší šíří nejen příjemné aroma, ale také toxické molekuly a částice, které se pomalu nepozorovaně vkrádají hluboko do plic člověka. S difuzerem se nemusíte obávat žádných uvolňovaných toxinů, samozřejmě, jen v případě, když se o svůj difuzer staráte dobře a pravidelně ho čistíte.

Proč je důležitá údržba difuzerů?

Je nezbytné, aby se difuzery pravidelně čistily. Proč? Přetože časté používání difuzerů způsobuje, že éterické oleje po sobě zanechávají lepkavý nános. Když je nánosu hodně a je poměrně starý, může uvolňovat do ovzduší škodlivé látky. Konec konců, pravidelným čištěním prodloužíte i životnost difuzerů, které v některých případech opravdu nejsou nejlevnější. Pravidelným čištěním si kromě příjemného voňavého ovzduší zajistíte i zdravější dýchání, lepší kvalitu spánku a difuzer vám vydrží déle. Vyčistit ho správně může být pro někoho věda, na trhu se nakonec prodává několik typů difuzerů. Jak tyto typy správně a bez poškození vyčistit? Většina z nich má v návodu k  používání i popis, jak provádět údržbu difuzerů, pokud to tam uvedené není nebo jste ztratili návod, my vám nabízíme orientační způsob, jak se to dá udělat.

Údržba aroma difuzeru

Čajové difuzery a jejich údržba

Tento typ difuzerů je velmi populární, má ho téměř každá domácnost. Jde o nenáročný, velmi levný způsob jak si zpříjemnit ovzduší. Většinou jsou z keramiky a na rozptýlení éterického oleje využívají teplo, resp. hořící čajovou svíčku, nad kterou se nachází kalíšek, do kterého se přidá voda a pár kapek éterického oleje. Ohříváním vody a oleje prostřednictvím svíčky se do vzduchu uvolňuje olej. Možná jste ani netušili, že i takovýto difuzer je potřebné čistit, protože když zanedbáte jeho údržbu, olej a voda se slepí dohromady a vznikne dehtová vrstva, která je při dýchání karcinogenní. Proto je důležité čistit nádržku na vodu horkou tekoucí vodou, která změkčí vzniklou vrstvu.

Upozornění: Nepoužívejte difuzer, pokud se v nádržce nachází sraženina vody s éterickým olejem. Při spalování se totiž uvolňuje škodlivý dehet do ovzduší. Před zapálením svíčky je nutné difuzer vyčistit.

Horký TIP: Pokud je vrstva nánosu silná, dejte do nádržky na noc alkohol.

Ventilátorové difuzery nebo difuzer FAN

Ventilátorové difuzery pracují na základě vzduchu, který rozvíří éterický olej (nakapaný na podložce nebo na podnosu, s pomocí vzduchu). Patří mezi cenově přijatelné varianty difuzerů a ani jejich údržba není náročná. Vyčistíte je tak, že vyndáte a nasadíte absorpční podložku a hadrem namočeným v domácím alkoholu nebo lihu utřete rám. Zaměřte se i na ventilační otvory a na místa, kudy prochází uvolněný olej. V případě, že se olej vypařuje z mělké nádobky, vyberte a vyčistěte ji octem a vodou. Pořádně propláchněte a vysušte, vložte novou podložku. Do této kategorie patří také difuzery do auta, které uvolňují éterický olej během jízdy z výduchu ventilátoru, na který se instalují.

Ventilátorový difuzér

Ultrazvukové difuzery

Tento typ difuzerů funguje na elektrickou energii a ultrazvukový rozptylovač (vysokofrekvenční elektrické vibrace), který éterický olej přemění v ovzduší na neviditelnou a příjemně voňavou mlhu. Čistí se v okamžiku, když si všimnete, že na hladině vzniká film. Při pravidelném používání je to přibližně každý týden, při sporadickém používání je to aspoň jednou za měsíc. Vyčistíte ho tak, že odpojíte ultrazvukový rozptylovač, odstraníte ozdobný kryt, vylejete zbytky a nádobku naplníte do poloviny vodou a octem. Necháte působit asi 10 min., vylejete a vnitřek vyčistěte ještě klasickým zubním kartáčkem. Opláchnete, difuzer složíte a před použitím ho necháte pořádně vyschnout, aby se voda vysušila i na místech, kam by se neměla dostat.

V rychlosti jak na to:

 • V první řadě difuzer vypněte.
 • Do nádržky na vodu, cca do poloviny, nalejte čistou vodu.
 • Do vody přidejte pár kapek čistého octa, cca 1 čajovou lžičku.
 • S takto naplněnou nádržkou zapněte difuzer přibližně na 5 až 10 minut.
 • Vylejte obsah z difuzeru.
 • Klasický bavlněný tampon na odličování namočte do octa a poutírejte jím okraje nádržky a také čip ultrazvuku.
 • Nádržku opět vypláchněte čistou vodou.
 • Zásobník utřete do sucha a před použitím nechte nádržku vyschnout do sucha.

Upozornění: Před opětovným zapojením difuzeru se ujistěte, že je pořádně suchý.

Horký TIP: Pokud je difuzer velmi zanesený, koncentrát octa s vodou udělejte s větším poměrem octa.

Ultra Plus nebulizery

Tento zvláštní název nesou difuzery, které kromě příjemné vůně působí příznivě i na dýchací cesty a působí i jako zvlhčovače vzduchu. Jsou určené převážně na éterické oleje z bylin, které se využívají na aromaterapii (alternativní léčbu éterickými oleji). Jde také o typ, který je kvalitou a výkonem nejlepší a zároveň i cenově nejdražší. Tento difuzer je tvořený skleněnou trubičkou, do které se přidává pár kapek éterického oleje. Olej se postupně dostává do skleněné trubičky ve středu baňky. Protože je trubička mimořádně tenká, dochází tam k největšímu zanesení a špína z éterických olejů se usazuje rychleji. Přesto je vyčištění této trubičky velmi jednoduché. Namísto oleje do buňky nalejte čisticí směs, speciálně navrženou pro tento účel, a zapněte ho cca na 5 min. Krásně vyčistí difuzer.

Difuzér - aromaterapie

Rychlé kroky jak vyčistit nebulizer

 • Vylejte zbytky oleje.
 • Do baňky nalejte 15 kapek prostředku na čištění.
 • Zapněte difuzer přibližně na 5 min.
 • Vypněte difuzer a odstraňte zbytek čisticího prostředku.
 • Před použitím nechte pořádně vyschnout.

Poznámka: Tu samu čisticí směs na tento typ difuzerů můžete použít vícekrát.

Upozornění: Nevdechujte rozptýlenou čisticí směs během provozu difuzeru. Baňku nečistěte vodou, používejte jen k tomu určené oleje.

Horký TIP: Levandulový éterický olej je nejen voňavý, ale zároveň má i čisticí schopnosti.

Rychlé čištění

Rychlé čištění byste měli provádět po každém provozu difuzera i před ním. Před provozem opláchněte nádržku čistou vodou (kromě nebulizeru) a počkejte, až vyschne. Po ukončení jeho činnosti znovu propláchněte nádržku, celý difuzer jemně utřete houbou nebo hadříkem a nechte ho úplně vyschnout. Takto udržovaný difuzer vám určitě vydrží déle a hloubkové čištění, které jsme popsali výše, nebude příliš náročné a zdlouhavé.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...Publikováno dne: 21.05.2021
Hodnocení článku:
(88.2%)

V této kategorii najdete i:

Co je Alexa a proč si ji opatřit?Co je Alexa a proč si ji opatřit?

Přestože poznáme už tři různé inteligentní pomocníky do domácnosti a života, jeden z nich se stal o něco populárnějším. Jste připravení poznat Alexu? A je ve skutečnosti tak...

Zahradní osvětlení – jaké máme možnosti? Solární, se senzorem, LED osvětleníZahradní osvětlení – jaké máme možnosti? Solární, se senzorem, LED osvětlení

Jak si vybrat vhodné osvětlení do zahrady? Při nákupu svítidel si všímejte způsobu jejich upevnění, intenzity svícení nebo jejich odolnosti vůči vnějším vlivům.

Komáři – jak se jich zbavit? Pomůžou kupované repelenty, ale i přírodní odpuzovače komárůKomáři – jak se jich zbavit? Pomůžou kupované repelenty, ale i přírodní odpuzovače komárů

Komáři jsou vskutku velmi nepříjemnými společníky v našich zahradách i v domech. Jak si s komáry poradit v domě, bytě, na zahradě či na terase?