Jak vyčistit špinavou stěnu – na mastné fleky křída, na fixky a víno chemie

Kdo jako dítě nemiloval kreslit na stěnu? Fleky na stěně mohou pocházet od dětí, ale také od mastných rukou nebo rozlitého vína. Zachovejte klid, prozradíme vám tipy a triky, jak vyčistit stěnu od různých skvrn.

Jak vyčistit fleky na zdi

Nebudete muset volat malířskou službu a možná ani kupovat novou barvu.

Jak odstranit barvičky ze stěny?

Na odstranění barviček, voskovek a centrofixů máte doma šikovné pomůcky, o kterých jste možná ani nevěděli, jak rychle a účinně si dokážou poradit s tímto typem fleků. 

Soda bikarbona

Soda vám pomůže nejen s vařením a pečením, ale také s barvičkami na stěně. Namočte čistý hadřík do teplé vody, vyždímejte jej a "namočte" do sody bikarbony. Skvrnu opatrně přetírejte, netlačte. Dělejte to opakovaně do doby, dokud se barvičky neztratí.

Guma na gumování 

S klasickými tužkami (pozor, ne s barvičkami, jen s tužkami) na stěně si poradí i obyčejná školní guma. Buďte však opatrní, abyste tužku při gumování neroztírali. Používejte na to bílou gumu, aby nevznikly šmouhy. Zašpiněnou gumu buď otočte na čistou plochu, nebo tuto část "vygumujte" někde na papír.

Dentální pomůcky

V případě bílé stěny můžete na odstranění fleků použít zubní kartáček spolu se zubní pastou. Pasta, stejně jako stěna, musí mít bielu barvu. Používejte raději kartáč s co nejjemnějšími štětinkami, aby nepoškodil strukturu stěny. Při tomto způsobu čištění mějte u sebe také hadřík a vodu zředěnou se saponátem na nádobí. Po "kartáčování" místo okamžitě přetřete vyždímaným hadrem namočeným do této vody.

Alkohol

Mastné barvičky a voskovky potřebují o něco tvrdší zásah než obyčejné barvičky. Na jejich odstranění budete potřebovat čistý líh, nebo min. 3% peroxid vodíku, alpu nebo domácí alkohol. Pozor, musí to být bílý alkohol. Namočte hadřík do prostředku a kresbičky se snažte opatrně odstranit. Tato kombinace vám pomůže i u mastných skvrn na nábytku. Před tím, než se do čištění pustíte, se na malém kousku ujistěte, že líh nepoškozuje nábytek nebo stěnu. Při čištění malých ploch nebo linií doporučujeme používat vatovou tyčinku.

Jak se zbavit fleků na zdi?

Bílá křída

Bílá křída absorbuje mastnotu, proto je vhodná na čištění stěny poznačené voskovkami či jinými mastnými skvrnami. Pokud nepomůže klasické přetírání zašpiněného místa, nastrouhejte křídu do nádobky, smíchejte ji s trochou vodou tak, aby vznikla hustší kaše, a směs naneste na voskovky. Nechte působit 24 hodin. Následně křídu opatrně odstraňte.

Brusný papír

Pokud není kresba rozsáhlá a je jen povrchová, potom vyzkoušejte brusný papír. Dělejte to však opatrně, abyste neporušili malbu nebo strukturu stěny. Začněte od jemnějšího brusného papíru, a pokud nebude dostatečně dobrý, použijte drsnější.

Lak na vlasy

Lak na vlasy spolu se solí odstraní barvičky a také fixku na stěně. Jak na to? Nastříkejte lak na vlasy na stěnu a hadříkem do něj jemně vtírejte sůl.

Odlakovač na nehty

Vezměte si tyčinku na čištění uší, namočte ji do odlakovače a pomaličku odstraňte flek ze stěny. Nejdříve si tento způsob ověřte na malé ploše, až potom nanášejte ve větším. Odlakovač je perfektní pomůckou i při odstraňování černých šmouh na lakovaných botách nebo barvy z dlaždic či dlážky.

Kyselina citronová

Kyselina citronová nebo šťáva z citronu působí podobně jako ocet nebo soda bikarbona. Udělejte si roztok z kyseliny citronové a vřelé vody. Pro silnější účinek můžete přidat i špetku sody nebo octa. Směs je připravená tehdy, když začne pěnit. Opět si vezměte tyčinku do ucha a opatrně očistěte vaši stěnu, samozřejmě nejdříve vyzkoušejte reakci materiálu na malém kousku.

Kyselina citrónová na fleky na zdi

Kypřicí prášek do pečiva

Některé maminky používají na odstranění barevných skvrn na bílém oblečení kypřicí prášek do pečiva. Když účinkuje na textil, možná se podobně bude chovat i na stěně. Kypřicí prášek vám pomůže i na zažloutlé oblečení nebo při čištění bílých ploch, např. nábytku.

Mastné stěny

Jak odstranit mastné fleky a skvrny od oleje ze stěny? Tady je pár tipů.

Obyčejný chléb

Věděli jste, že chléb pomůže očistit i vaše stěny od mastnoty vyprodukované vařením? A ani voskovkami nepohrdne. Postup je jednoduchý, vezměte si kousek chlebové střídky, vytvořte z ní pevnou kuličku a jemně přejíždějte po mastné ploše na stěně. Tento trik odstraní mastnotu i na tapetách, a to bez jejich poškození. 

Prací prášek a ocet

Mastné skvrny na stěně můžete odstranit i pomocí pracího prášku, a to tak, že do vědra přidáte tekutý prášek na praní (může být i práškový), přidáte pohár nebo 1/2 poháru octa (nebo sody bikarbony) a houbou nanesete na stěnu. Nezapomeňte houbu vyždímat a před opětovným namočením do směsi ji opláchněte pod tekoucí vodou. Někdy vám na stěnu postačí jen prací prášek bez přidání dalších prostředků, např. v případě tapet.

Mýdlo nebo saponát na nádobí

Mýdlo, JAR, PUR, to jsou prostředky, které několikrát za den používáte na odstranění nečistot a mastnoty z nádobí a z rukou. Porušují molekulární strukturu mastnoty a špíny a tím ji likvidují, rozpouštějí. Do šálku s teplou vodou zamíchejte lžičku saponátu nebo nastrouhejte, rozpusťte žlučové mýdlo a houbu namočte do roztoku. Vyždímejte ji a opatrně odstraňujte skvrnu. Následně místo přetřete hadříkem/houbou s čistou vodou a osušte buď větráním, nebo přikládáním papírových utěrek. Tímto způsobem očistíte i tapety.

Bílé mýdlo na čištění stěn

Další způsoby zahrnují:

  • Ocet – s mastnotou si poradí také bílý kuchyňský ocet. Neřeďte ho s ničím, nejsilnější vlastnosti vykazuje čistý. Naneste trochu na hadřík, houbu nebo vatovou tyčinku a jemnými pohyby očistěte stěnu.
  • Lak na nehty – když máte bílou matnou stěnu, použijte bílý lak s matným efektem. Budete překvapení, jak dokáže lak na nehty splynout s nátěrem na vaší stěně.

Většina lidí běžně před novým malováním používá na odmaštění stěn přípravky, s nimiž umývá nádobí. Pokud je nános mastnoty tlustý, možná se budete muset obrnit pořádnou dávkou trpělivosti, ale výsledný efekt bude o to lepší. Je to určitě delší a namáhavější proces, jako kdybyste použili speciální prostředky určené na odmaštění stěn.


Jak odstranit červené víno ze stěny?

Podařilo se vám vylít červené víno na vaši krásnou, čerstvě namalovanou stěnu? Nu, asi vás zklameme, protože kromě použití speciálního chemického prostředku vám nic nepomůže. Můžete vyzkoušet výše doporučené techniky, ale pravděpodobně to na červené víno stačit nebude. S extrémně odolnými fixkami na stěně, se zažranými skvrnami a také s červeným vínem vám pomůže např. Savo.

Savo, univerzální čistič?

V případě velké nečistoty aplikujte Savo přímo na stěnu a v případě malého flíčku jen s pomocí hadříku nebo vatové tyčinky. Do domácnosti doporučujeme koupit si Savo v lahvi s rozprašovačem. U velkých ploch ho můžete jednodušeji nastříkat rovnou na stěnu. Savo používejte jen na bílé stěny, protože kromě nečistot vytahuje i barvu!

Rada nad zlato: Pokud se chystáte malovat, zvolte barvu, která je omyvatelná. Ta vyřeší vaše dilema, jak vyčistit špinavou zeď. Jednoduše si vezmete kus vlhkého hadru a špínu odstraníte.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.Publikováno dne: 09.11.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.4%)