Jak vyčistit pryskyřici z rukou, oblečení a podlahy

Pryskyřice je hustý, lepkavý výměšek jehličnatých dřevin, vyznačující se aromatickou vůní. Při poranění stromu se dostává na povrch tím, že postupně vytéká z rány na kůře.

Náhodný kontakt s pryskyřicí vytvoří velký problém. Jak se zbavit pryskyřice na oblečení či rukou?

Nedopatřením je možné, že se zachytí na našem oblečení a znečistí ho. Jak vyčistit tyto skvrny? Sesbírali jsme pro vás pár ověřených rad, které vám jistě pomohou při řešení tohoto problému.

1. Zmrazení

Poškozené oblečení vložte na chvíli do mrazničky, vlivem nízké teploty pryskyřice ztuhne, přestane se lepit a následně ji můžete snadno odstranit.

2. Vepřové sádlo, lůj nebo máslo

Část materiálu, který je znečištený, potřete ze spodní části lojem, máslem nebo vepřovým sádlem. Sádlo  pryskyřici rozpustí a na látce zůstane jen kus mastné skvrny. Této skvrny se zbavíte tak, že před praním na ni kápnete saponát, necháte chvilku vsáknout a následně dáte prát.

3. Olej, jádrové mýdlo, líh,  terpentýn a žehlička

Skvrnu nejdříve změkčíme olejem, následně potřeme mýdlem a přepereme teplou vodou smíšenou s terpentýnem.

Úspěšným prostředkem při odstraňování pryskyřice je i jaderné nebo žlučové mýdlo.

Znečištěný materiál dáme mezi dva savé papíry a přejíždíme žehličkou. Pryskyřice by měla povolit. Pokud přece nějaká skvrna zůstane, dočistíme ji lihem.

4. Líh

Můžeme použít líh,  popřípadě kolínskuu vodu, co máme spíše po ruce. Znečištěné místo potřeme lihem a skvrna by měla pustit.  Důležité je však chránit si zrak i pokožku!

5. Odlakovač

Tato jednoduchá metoda je zaručeným výsledkem, i když si s odstraňováním pohráte déle. Po pryskyřici nezbude ani stopa.

Pokud při odstraňování pryskyřice z oblečení nic nepomáhá, sáhněte po obyčejném odlakovači nehtů.

6. Žlučové mýdlo

Dostat ho můžete v drogerii, buď jako tekutý přípravek, nebo jako tuhou kostku. Mýdlo se aplikuje na skvrny na oblečení a nechá se působit. Čím jsou skvrny závažnější, tím déle. Návod na přesné použití najdete na obalu přípravku. Na závěr oblečení vyperte v pračce, nepoužívejte však žádné jiné přípravky kromě  žlučového mýdla. Do pračky přidejte přesně jedno víčko.

 

7. Mýdlový roztok

Potřebujeme 20 g mýdlových vloček, které běžně dostaneme koupit v drogerii nebo v obchodě s chemikáliemi. Rozpustíme je v jednom litru horké vody a můžeme použít na skvrny. Pokud chceme zvýšit účinnost roztoku, přidáme do něj  po vychladnutí 20 % acetonu.  Tím zvýšíme jeho účinnost. Mýdlový roztok nám po 3 hodinách zhoustne, to však vyřešíme tím, že přilejeme znovu horkou vodu, která ho roztopí.

8. Benzínový čistič skvrn

Přípravek naneseme na vatu, případně kartáček nebo hadřík, přiložíme ke skvrně a necháme vsáknout. Necháme krátce působit a poté, co se benzínový čistič vsákne, místo přežehlíme přes savý papír žehličkou.

Pryskyřici na oblečení pomáhá odstranit i benzínový čistič. Oblečení po jeho aplikací přežehlete přes savý papír.

Skvrna od pryskyřice by měla povolit. Na závěr oděv vyperte.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 10.02.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.