Jak vyčistit pryskyřici z rukou, oblečení a podlahy

Pryskyřice je hustý, lepkavý výměšek jehličnatých dřevin, vyznačující se aromatickou vůní. Při poranění stromu se dostává na povrch tím, že postupně vytéká z rány na kůře.

Náhodný kontakt s pryskyřicí vytvoří velký problém. Jak se zbavit pryskyřice na oblečení či rukou?

Nedopatřením je možné, že se zachytí na našem oblečení a znečistí ho. Jak vyčistit tyto skvrny? Sesbírali jsme pro vás pár ověřených rad, které vám jistě pomohou při řešení tohoto problému.

1. Zmrazení

Poškozené oblečení vložte na chvíli do mrazničky, vlivem nízké teploty pryskyřice ztuhne, přestane se lepit a následně ji můžete snadno odstranit.

2. Vepřové sádlo, lůj nebo máslo

Část materiálu, který je znečištený, potřete ze spodní části lojem, máslem nebo vepřovým sádlem. Sádlo  pryskyřici rozpustí a na látce zůstane jen kus mastné skvrny. Této skvrny se zbavíte tak, že před praním na ni kápnete saponát, necháte chvilku vsáknout a následně dáte prát.

3. Olej, jádrové mýdlo, líh,  terpentýn a žehlička

Skvrnu nejdříve změkčíme olejem, následně potřeme mýdlem a přepereme teplou vodou smíšenou s terpentýnem.

Úspěšným prostředkem při odstraňování pryskyřice je i jaderné nebo žlučové mýdlo.

Znečištěný materiál dáme mezi dva savé papíry a přejíždíme žehličkou. Pryskyřice by měla povolit. Pokud přece nějaká skvrna zůstane, dočistíme ji lihem.

4. Líh

Můžeme použít líh,  popřípadě kolínskuu vodu, co máme spíše po ruce. Znečištěné místo potřeme lihem a skvrna by měla pustit.  Důležité je však chránit si zrak i pokožku!

5. Odlakovač

Tato jednoduchá metoda je zaručeným výsledkem, i když si s odstraňováním pohráte déle. Po pryskyřici nezbude ani stopa.

Pokud při odstraňování pryskyřice z oblečení nic nepomáhá, sáhněte po obyčejném odlakovači nehtů.

6. Žlučové mýdlo

Dostat ho můžete v drogerii, buď jako tekutý přípravek, nebo jako tuhou kostku. Mýdlo se aplikuje na skvrny na oblečení a nechá se působit. Čím jsou skvrny závažnější, tím déle. Návod na přesné použití najdete na obalu přípravku. Na závěr oblečení vyperte v pračce, nepoužívejte však žádné jiné přípravky kromě  žlučového mýdla. Do pračky přidejte přesně jedno víčko.

 

7. Mýdlový roztok

Potřebujeme 20 g mýdlových vloček, které běžně dostaneme koupit v drogerii nebo v obchodě s chemikáliemi. Rozpustíme je v jednom litru horké vody a můžeme použít na skvrny. Pokud chceme zvýšit účinnost roztoku, přidáme do něj  po vychladnutí 20 % acetonu.  Tím zvýšíme jeho účinnost. Mýdlový roztok nám po 3 hodinách zhoustne, to však vyřešíme tím, že přilejeme znovu horkou vodu, která ho roztopí.

8. Benzínový čistič skvrn

Přípravek naneseme na vatu, případně kartáček nebo hadřík, přiložíme ke skvrně a necháme vsáknout. Necháme krátce působit a poté, co se benzínový čistič vsákne, místo přežehlíme přes savý papír žehličkou.

Pryskyřici na oblečení pomáhá odstranit i benzínový čistič. Oblečení po jeho aplikací přežehlete přes savý papír.

Skvrna od pryskyřice by měla povolit. Na závěr oděv vyperte.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...Publikováno dne: 10.02.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu? Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu?

Chystáte se zařizovat koupelnu a neumíte si poradit s výběrem obkladu a dlažeb? Poradíme vám. Podívejte se, čeho všeho si při výběru všímat.

Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny

Elektrické deky, podložky a ostatní pomůcky vás příjemně zahřejí a pomohou i s mnohými zdravotními těžkostmi. Poradíme vám, jak si vybrat správně.

Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit? Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Tvrdá voda je problémem mnoha domácností. Jak si s ní poradit, aby vaše spotřebiče vydržely déle? S následujícími radami si s tvrdou vodou určitě poradíte.