Jak vyčistit pryskyřici z rukou, oblečení a podlahy

Pryskyřice je hustý, lepkavý výměšek jehličnatých dřevin, vyznačující se aromatickou vůní. Při poranění stromu se dostává na povrch tím, že postupně vytéká z rány na kůře.

Náhodný kontakt s pryskyřicí vytvoří velký problém. Jak se zbavit pryskyřice na oblečení či rukou?

Nedopatřením je možné, že se zachytí na našem oblečení a znečistí ho. Jak vyčistit tyto skvrny? Sesbírali jsme pro vás pár ověřených rad, které vám jistě pomohou při řešení tohoto problému.

1. Zmrazení

Poškozené oblečení vložte na chvíli do mrazničky, vlivem nízké teploty pryskyřice ztuhne, přestane se lepit a následně ji můžete snadno odstranit.

2. Vepřové sádlo, lůj nebo máslo

Část materiálu, který je znečištený, potřete ze spodní části lojem, máslem nebo vepřovým sádlem. Sádlo  pryskyřici rozpustí a na látce zůstane jen kus mastné skvrny. Této skvrny se zbavíte tak, že před praním na ni kápnete saponát, necháte chvilku vsáknout a následně dáte prát.

3. Olej, jádrové mýdlo, líh,  terpentýn a žehlička

Skvrnu nejdříve změkčíme olejem, následně potřeme mýdlem a přepereme teplou vodou smíšenou s terpentýnem.

Úspěšným prostředkem při odstraňování pryskyřice je i jaderné nebo žlučové mýdlo.

Znečištěný materiál dáme mezi dva savé papíry a přejíždíme žehličkou. Pryskyřice by měla povolit. Pokud přece nějaká skvrna zůstane, dočistíme ji lihem.

4. Líh

Můžeme použít líh,  popřípadě kolínskuu vodu, co máme spíše po ruce. Znečištěné místo potřeme lihem a skvrna by měla pustit.  Důležité je však chránit si zrak i pokožku!

5. Odlakovač

Tato jednoduchá metoda je zaručeným výsledkem, i když si s odstraňováním pohráte déle. Po pryskyřici nezbude ani stopa.

Pokud při odstraňování pryskyřice z oblečení nic nepomáhá, sáhněte po obyčejném odlakovači nehtů.

6. Žlučové mýdlo

Dostat ho můžete v drogerii, buď jako tekutý přípravek, nebo jako tuhou kostku. Mýdlo se aplikuje na skvrny na oblečení a nechá se působit. Čím jsou skvrny závažnější, tím déle. Návod na přesné použití najdete na obalu přípravku. Na závěr oblečení vyperte v pračce, nepoužívejte však žádné jiné přípravky kromě  žlučového mýdla. Do pračky přidejte přesně jedno víčko.

 

7. Mýdlový roztok

Potřebujeme 20 g mýdlových vloček, které běžně dostaneme koupit v drogerii nebo v obchodě s chemikáliemi. Rozpustíme je v jednom litru horké vody a můžeme použít na skvrny. Pokud chceme zvýšit účinnost roztoku, přidáme do něj  po vychladnutí 20 % acetonu.  Tím zvýšíme jeho účinnost. Mýdlový roztok nám po 3 hodinách zhoustne, to však vyřešíme tím, že přilejeme znovu horkou vodu, která ho roztopí.

8. Benzínový čistič skvrn

Přípravek naneseme na vatu, případně kartáček nebo hadřík, přiložíme ke skvrně a necháme vsáknout. Necháme krátce působit a poté, co se benzínový čistič vsákne, místo přežehlíme přes savý papír žehličkou.

Pryskyřici na oblečení pomáhá odstranit i benzínový čistič. Oblečení po jeho aplikací přežehlete přes savý papír.

Skvrna od pryskyřice by měla povolit. Na závěr oděv vyperte.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 10.02.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...