Jak vyčistit spáry v dlažbě nejen v koupelně

Vděčná, praktická a trvanlivá. Přesně takovou dlažbu známe. Nejčastěji se tento druh povrchu v domácnostech umísťuje v koupelně, kuchyni, na chodbách, verandách či terasách nebo balkonech.

Čištění dlažby a spár

Jde o povrch, který je vděčným pomocníkem, protože se snadno udržuje čistý a má skvělé izolační vlastnosti.

Někdy se však dostaví nechtěný efekt. Různé materiály nebo barvy si vyžadují při aplikaci použití spárovací hmoty. Spárovací hmota v prostorech mezi podlahou, respektive dlaždicemi mění svůj vzhled. Po čase některá zajde, zežloutne, vytvoří se vodní kámen nebo dokonce plísně.

Samozřejmě v závislosti na barvě spárovací hmoty se mění i vizuální vlastnosti. Nejčastěji používaná bílá hmota má právě tendenci, že se poměrně rychle znečišťuje. Není třeba se však obávat. Jak vyčistíte spáry v dlažbě? Jak vyčistit spáry na obkládačkách? Jak vyčistit spáry v koupelně? Jaké přípravky na čištění použít? To všechno a ještě mnohem víac vám poradíme právě my. 

Účinné čističe a obnovovače spár

Čisticí prostředky

Za nejúčinnější způsoby je možné označit přípravky, které slouží právě danému účelu. Čištění spár tedy nemusí být žádná dřina. Stačí obětovat trochu času a výsledek se zaručeně dostaví. Jako první čisticí prostředek vzpomeneme Fixinelu Perfekt na spáry. Jde o speciální čisticí prostředek na bělení spár, který odstraňuje mastnotu a zašlou špínu. Používá se i na čištění připálenin z grilů, trub a právě spár na podlahách. Za Fixinelu nedáte víc než 3 eura.

Skvělým pomocníkem v koupelně může být Pulirapid na spáry, který se postará o dlažby i obkládačky nebo obložené keramické vany nebo umyvadla. Jeho úlohou je především účinně odstranit vodní kámen a usazeniny a působí tak jako bělidlo na spáry. Má také lešticí účinek. V případě přírodního kamene spíše použijte vzpomenutou Fixinelu nebo následující řešení. Tento prostředek má cenovku kolem 2 eur.

Přípravky na čištění spár v koupelně

Účinným způsobem může být Obnovovač spár CeresitRenoFuge Biely. Jde o fixku – tužku na spáry, pomocí níž přejíždíte po špárách mezi dlaždicemi a vracíte jim tak zpět jejich původní svěží vzhled. Stejně tak existuje výrobek Ceresit na obnovu silikonu mezi dlaždicemi.

Pokud nezabere žádný z těchto způsobů, máme pro vás skvělý tip. HG Barva na spáry bílá se postará o přebarvení původních spár mezi obklady nebo dlaždicemi. Abyste však tuto barvu mohli použít, doporučujeme vám použit HG Profesionální odstraňovač vodního kamene a usazenin. Po aplikaci tohoto prostředku můžete přejít na aplikaci spárovací barvy.

Obnovovače a barvy na spáry

Tímto způsobem máte chtěný efekt zaručený. HG barva vás bude stát přibližně 15 eur, ale a pro odstranění nečistot můžete použit vzpomínané výrobky nebo HG Čistič spár, který má cenu přibližně 5 eur.

Použijte parní čistič

Pokud máte možnost použít parní čistič na spáry (nejpopulárnější je parní čistič Kärcher), rozhodně to zkuste. Ten funguje na bázi horké vody a tlaku. Vysokou teplotou sa tak postará o uvolnění nečistot a stačí vám špínu jen setřít. Stejně tak můžete použít tento čistič na spáry ve venkovním prostředí. Jestli čistič doma nemáte, můžete si ho půjčit. Pronájem podobného zařízení vás vyjde na přibližně 30 eur/deň v závislosti na lokalitě.

Použijte domácí metody

Co bychom to byli za odborníky, kdybychom vám neporadili jednoduché a účinné metody, které jsou levné a zároveň jde o suroviny, které najdete v každé spíži. Pro dokonalé čištění spár můžete použít i domácí receptury, které vrátí dlaždicím zašlou barvu a dodají lesk.

1. čištění octem a jedlou sodou

Potřebujete:

  • bílý ocet
  • jedlou sodu

Z těchto dvou surovin vytvoříte hustější pastu a nanášíte do spár. Následně vydrhněte zubním kartáčkem.

2. čištění kyselinou citronovou a sodou bikarbonou

Potřebujete:

  • 1/2 šálku sody bikarbony
  • 1/3 šálku kyseliny citronové
  • 10 šálků horké vody

Všechny tyto ingrediencie smícháte a aplikujete na zašlé spáry. Necháte působit aspoň 30 minut a následně vydrhnete spáry starým zubním kartáčkem.

3. čištění jedlou sodou a bělidlem

Potřebujete:

  • 1/4 šálku bělidla na prádlo
  • 3/4 šálku jedlé sody

Stejně jako v případě předtím vám vznikne hustší hmota, kterou nanášíte na spáry. Po době 30 minut opět vydrhneme zubním kartáčkem.

Pokud jste to vyzkoušeli nebo máte vlastní zkušenost, použijte prosím komentáře na této stránce a podělte se o svoje zkušenosti s čištěním spár. Diskuse určitě pomůže viacero našim čtenářům.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 15.03.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...