Jak vyčistit spáry v dlažbě nejen v koupelně

Vděčná, praktická a trvanlivá. Přesně takovou dlažbu známe. Nejčastěji se tento druh povrchu v domácnostech umísťuje v koupelně, kuchyni, na chodbách, verandách či terasách nebo balkonech.

Čištění dlažby a spár

Jde o povrch, který je vděčným pomocníkem, protože se snadno udržuje čistý a má skvělé izolační vlastnosti.

Někdy se však dostaví nechtěný efekt. Různé materiály nebo barvy si vyžadují při aplikaci použití spárovací hmoty. Spárovací hmota v prostorech mezi podlahou, respektive dlaždicemi mění svůj vzhled. Po čase některá zajde, zežloutne, vytvoří se vodní kámen nebo dokonce plísně.

Samozřejmě v závislosti na barvě spárovací hmoty se mění i vizuální vlastnosti. Nejčastěji používaná bílá hmota má právě tendenci, že se poměrně rychle znečišťuje. Není třeba se však obávat. Jak vyčistíte spáry v dlažbě? Jak vyčistit spáry na obkládačkách? Jak vyčistit spáry v koupelně? Jaké přípravky na čištění použít? To všechno a ještě mnohem víac vám poradíme právě my. 

Účinné čističe a obnovovače spár

Čisticí prostředky

Za nejúčinnější způsoby je možné označit přípravky, které slouží právě danému účelu. Čištění spár tedy nemusí být žádná dřina. Stačí obětovat trochu času a výsledek se zaručeně dostaví. Jako první čisticí prostředek vzpomeneme Fixinelu Perfekt na spáry. Jde o speciální čisticí prostředek na bělení spár, který odstraňuje mastnotu a zašlou špínu. Používá se i na čištění připálenin z grilů, trub a právě spár na podlahách. Za Fixinelu nedáte víc než 3 eura.

Skvělým pomocníkem v koupelně může být Pulirapid na spáry, který se postará o dlažby i obkládačky nebo obložené keramické vany nebo umyvadla. Jeho úlohou je především účinně odstranit vodní kámen a usazeniny a působí tak jako bělidlo na spáry. Má také lešticí účinek. V případě přírodního kamene spíše použijte vzpomenutou Fixinelu nebo následující řešení. Tento prostředek má cenovku kolem 2 eur.

Přípravky na čištění spár v koupelně

Účinným způsobem může být Obnovovač spár CeresitRenoFuge Biely. Jde o fixku – tužku na spáry, pomocí níž přejíždíte po špárách mezi dlaždicemi a vracíte jim tak zpět jejich původní svěží vzhled. Stejně tak existuje výrobek Ceresit na obnovu silikonu mezi dlaždicemi.

Pokud nezabere žádný z těchto způsobů, máme pro vás skvělý tip. HG Barva na spáry bílá se postará o přebarvení původních spár mezi obklady nebo dlaždicemi. Abyste však tuto barvu mohli použít, doporučujeme vám použit HG Profesionální odstraňovač vodního kamene a usazenin. Po aplikaci tohoto prostředku můžete přejít na aplikaci spárovací barvy.

Obnovovače a barvy na spáry

Tímto způsobem máte chtěný efekt zaručený. HG barva vás bude stát přibližně 15 eur, ale a pro odstranění nečistot můžete použit vzpomínané výrobky nebo HG Čistič spár, který má cenu přibližně 5 eur.

Použijte parní čistič

Pokud máte možnost použít parní čistič na spáry (nejpopulárnější je parní čistič Kärcher), rozhodně to zkuste. Ten funguje na bázi horké vody a tlaku. Vysokou teplotou sa tak postará o uvolnění nečistot a stačí vám špínu jen setřít. Stejně tak můžete použít tento čistič na spáry ve venkovním prostředí. Jestli čistič doma nemáte, můžete si ho půjčit. Pronájem podobného zařízení vás vyjde na přibližně 30 eur/deň v závislosti na lokalitě.

Použijte domácí metody

Co bychom to byli za odborníky, kdybychom vám neporadili jednoduché a účinné metody, které jsou levné a zároveň jde o suroviny, které najdete v každé spíži. Pro dokonalé čištění spár můžete použít i domácí receptury, které vrátí dlaždicím zašlou barvu a dodají lesk.

1. čištění octem a jedlou sodou

Potřebujete:

  • bílý ocet
  • jedlou sodu

Z těchto dvou surovin vytvoříte hustější pastu a nanášíte do spár. Následně vydrhněte zubním kartáčkem.

2. čištění kyselinou citronovou a sodou bikarbonou

Potřebujete:

  • 1/2 šálku sody bikarbony
  • 1/3 šálku kyseliny citronové
  • 10 šálků horké vody

Všechny tyto ingrediencie smícháte a aplikujete na zašlé spáry. Necháte působit aspoň 30 minut a následně vydrhnete spáry starým zubním kartáčkem.

3. čištění jedlou sodou a bělidlem

Potřebujete:

  • 1/4 šálku bělidla na prádlo
  • 3/4 šálku jedlé sody

Stejně jako v případě předtím vám vznikne hustší hmota, kterou nanášíte na spáry. Po době 30 minut opět vydrhneme zubním kartáčkem.

Pokud jste to vyzkoušeli nebo máte vlastní zkušenost, použijte prosím komentáře na této stránce a podělte se o svoje zkušenosti s čištěním spár. Diskuse určitě pomůže viacero našim čtenářům.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...Publikováno dne: 15.03.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny

Elektrické deky, podložky a ostatní pomůcky vás příjemně zahřejí a pomohou i s mnohými zdravotními těžkostmi. Poradíme vám, jak si vybrat správně.

Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit? Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Tvrdá voda je problémem mnoha domácností. Jak si s ní poradit, aby vaše spotřebiče vydržely déle? S následujícími radami si s tvrdou vodou určitě poradíte.

Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši

Každý, kdo denně pracuje na počítači, potřebuje počítačovou myš. V případě, že je to váš případ, budete určitě dobrou myš potřebovat. Pomůžeme vám vybrat správně.