Jak vyčistit sprchový kout (sklo a sprchovou vaničku) od vodního kamene

Koupelna se bez vany neobejde. Modernejší verzí vany je sprchový kout, který můžete řešit vyzděním nebo zakoupením celé sprchovací jednotky. Sprchové kouty s vaničkou nahrazují i vanu. Kouty jsou v mnoha směrech praktičtější než vany, ale co se týká údržby, tam vyhrává jednoznačně vana. Pokud máte vanu, jednoduchou zástěnou si z ní dokážete udělat i sprchový kout, nebo, lépe řečeno, 2 v 1.

Jak vyčistit sprchový kout?

To, jestli máte vanu nebo sprchový kout, je při udržování pořádku jedno. Obě, vanu nebo sprchový kout, musíte udržovat v čistotě. Abyste se při údržbě sprchovacího koutu nenadělali víc, než při čištění celé domácnosti, povíme vám, jak to dělat rychle a efektivně.

Oblíbené sprchové kouty

Důvody, proč právě sprchový kout

Mnoho lidí si nevybírá sprchový kout z důvodů, že je to aktuálně trendy, ale pro praktické důvody, kterými jsou především:

 • Úspora energie – při sprchování spotřebujete 3krát méně vody než při koupání ve vaně. Pokud máte v domácnosti bojler s omezenou kapacitou teplé vody, potom šetříte i tu.
 • Úspora času – sprchový kout je vhodný pro ty, kteří žijí v dennodenním shonu a jsou rádi, když se stihnou aspoň osprchovat. Se sprchovým koutem nemusíte čekat celou hodinu, než se dostanete na řadu, jako je to v případě vany.
 • Úspora místa – sprchový kout je výborným dispozičním řešením v malých prostorech. Můžete mít sprchový kout různých velikostí, pokud potřebujete extrémně malý sprchový kout, doporučujeme si ho vyzdít. Vyjde vás to mnohem levněji než koupě celé jednotky a zabere jen tolik prostoru, kolik jste ochotní mu poskytnout.

Praktický na žití, ale nepraktický na údržbu

Zamysleli jste se už někdy nad tím, že místo, kde se umýváte a čistíte si svoje tělo, je vždy nejvíc zašpiněné? Ano, teplo a vlhko, to je ráj pro tvorbu a množení se bakterií, plísní a dalších mikrobů. Místa s největším rizikem tvorby parazitů jsou místa, která jsou malá a těsná. Těžko se čistí, kumuluje se v nich mnohem větší teplo a vlhko a je v nich tma.

Rady a tipy, jak vyčistit sprchový kout

Pokud se nebudete dostatečně starat o čistotu koupelny, potom nejenže se bude hromadit špína, ale tento nepořádek se projeví i na vašem zdraví. Hrozí vznik alergií, respiračních onemocnění, kožních plísní a různých zánětových dermatitid. Nenechte to zajít až do tohoto bodu a udržujte svoji koupelnu v „tip-top“ stavu. Nemusí to znamenat, že uklízením máte strávit hodinu po každém sprchování se, dá se uklidit rychle, efektivně a s co nejmenší námahou. Chcete vědět, jak na to?

Jak vyčistit sprchový kout od vodního kamene?

Víte, že sprchový kout nemusíte čistit jen chemickými čisticími prostředky? Klidně můžete použít ingredience, které máte doma v kuchyni. Jejich výhodou je, že jsou často účinnější než ty, co si koupíte, jsou levnější a jemnější, neškodí člověku a můžete je použít na čištění celého bytu

Ocet

Tradiční bílý ocet by měl být v každé domácnosti. Nejen na dochucení jídel, ale i jako účinná zbraň na mnohé domácí „neduhy“, např. i čištění sprchového koutu.

Potřebujete jen ocet, vodu a bavlněné kuchyňské utěrky. Utěrky namočte do čistého, neředěného octa nebo do octa, který je zřeeděný s vodou v poměru 1 : 1 a  utěrky na pár minut, 5–10, přiložte na sklo sprchovacího koutu. Potom je odstraňte, osprchujte stěny a utřete do sucha.

Kyselina citronová

Kyselina citronová spolehlivě zlikviduje bakterie, plísně a je to jeden z nejlepších způsobů, jak vyčistit sklo sprchového koutu od vodního kamene.

Odšťavte citron, případně si kupte citrodeko nebo kyselinu citronovou, smíchejte ji s octem a se směsí očistěte sklo. Ještě účinnější a méně pracné je, když tuto směs umístíte do lahve s rozprašovačem. Nastříkejte na sklo, nechte pár minut působit, opláchněte a utřete do sucha. Dosáhnete stejně skvělý výsledek jako s čistým octem.

Kypřicí prášok na pečení

Kypřicí prášek obsahuje látky, které ničí nejen skvrny na prádle, ale ve vhodné kombinaci, spolu s kyselinou citronovou nebo s rozkrojeným citronem, ničí i vodní kámen.

Kypřič prášek na čištění vodního kamene

Na plátek citronu nasypte kypřicí prášek do pečiva a krouživými pohyby čistěte místa, kde se vodní kámen nachází. Potom sklo osprchujte horkou vodou a vytřete do sucha. Pokud nemáte kypřicí prášek, nahraďte ho sodou bikarbonou.

Soda bikarbona

Soda vytvoří spolu s octem chemickou reakci, která se projeví pěněním. Dokáže rychle zlikvidovat vodní kámen, ale i rez ve sprchovém koutu.

Coca Cola a alkohol

Cola má čisticí schopnosti, o kterých už jen málokdo neví. Na ničení vodního kamene se najčastěji používá v kombinaci s domácí pálenkou.

Nelejte alkohol spolu s colou do rozprašovače, nastříkejte místa, kde se vodní kámen nachází, hlavně na sklo a baterie, a nechte působit několik minut. Následně povrch vytřete do sucha.

Saponát na nádobí

Když zředíte saponát, který používáte na mytí nádobí, s octem a s vodou, vznikne vám směs, která nejenže odstraní vodní kámen, ale stěny sprchovacího koutu i odmastí. Poměr přidaných surovin je 1 : 1 : 2 = saponát : ocet : voda.

Chemické čisticí prostředky

Výše uvedené tipy si lehce poradí s různými usazeninami. Pokud máte lepší zkušenosti s chemií, můžete použít i tu. Při koupi čisticích prostředků však buďte obezřetní a:

 1. Čtěte etikety chemických přípravků.
 2. Používejte prostředky přesně podle návodů.
 3. Při jejich aplikaci se chraňte vhodnými ochrannými prostředky = rukavice, rouška, dlouhý oděv.
 4. Zvolte prostředky, které jsou méně škodlivé.
 5. Zaměřte se na prostředky, které jsou vyrobené přesně na ten typ špíny, na který se ho chystáte aplikovat, a přímo na sprchové kouty.
 6. Namísto levných přípravků si trochu připlaťte a kupte „pořádné“ prostředky, účinné a spolehlivé. Když si totiž koupíte levnější alternativy, prvotní investice je sice výhodnější, ale často spotřebujete mnohem větší množství prostředku. Za ten levnější zaplatíte v konečném důsledku víc než za ten dražší, protože vám vydrží kratší dobu.

Pred tým, ako sa pustíte do používania nejakého čistiaceho prostriedku, či už toho, z vašej kuchynskej linky alebo z toho z obchodu, vždy ho vyskúšajte na malom kúsku a počkajte, ako bude reagovať s povrchom. Hoci sa na obale prostriedku nachádza informácia, že je možné ho používať na materiál, na ktorý ste ho použili, nemusí to byť pravda.

Jak se starat o sprchový kout?

Všeho moc škodí,  i uklízení. Prozradíme vám, jak ušetřit peníze a čas při uklízení. Samozřejmě základem je dobrá prevence. Když budete čistit sprchový kout po každém sprchování se, špíny bude méně, následně spotřebujete méně čisticího prostředku, ušetříte peníze za čistidla, ušetříte materiál, protože ho nebudete muset zbytečně příliš drhnout kdejakými nevhodnými pomůckami apod.

Čištění sprchového koutu pomocí chemického čisticího prostředku

Mezi další rady, jak se starat o sprchový kout, patří:

 • Nepoužívejte hadříky a kartáče, které mají tvrdé štětinky a jsou z tvrdého materiálu. Snadno se stane, že poškrábou povrchovou úpravu sprchového koutu. Čím tedy vyčistit sklo sprchového koutu? Například uvedeným citronem s práškem do pečiva nebo s použitím melaminového hadříku.
 • Používejte čisticí prostředek jen na místo, které je špinavé, tak předejdete zbytečnému plýtvání.
 • S jemným kartáčkem nebo hadříkem a zubní pastou opatrně pročistěte i škáry a mezírky, tak abyste nepoškodili nebo neodstranili hmotu, kterou jsou škáry vyplněné. Buďte při tom opatrní, protože když poškodíte hmotu, do mezírek se rychleji nanese vrstva bakterií a plísně a zhorší se těsnění.
 • Při čištění nezapomeňte očistit i perlátor (sítko), které se nachází na konci baterie. Pokud je zanesený, potom i voda, která se přes zanesené sítko dostává do vašeho sprchového koutu, je automaticky zanesená a riziko tvorby vodního kamene, je vyšší. Vyčistíte ho převařením v octové vodě.
 • Odstraňujte vlasy z odtoku, aby odtok dostatečně rychle odváděl vodu, protože pokud tomu tak není, voda odtéká pomalu a udržuje se na dně sprchového koutu. Špína tak má dostatek času zanést prostor kolem odtoku. Na odstranění vlasů použijte ohnutý drát. Propláchnout ho potom můžete převařenou octovou vodou, která zničí vodní kámen i v potrubí.
 • S octovou vodou vyčistíte i hlavici sprchy. Jednoduše ji ponořte na pár hodin do octové vody, která hlavici krásně pročistí.
 • Největším problémem při očištění sprchového koutu je údržba závěsu. Podobně jako ručníky a povlečení, tak i závěs byste měli sem tam vyprat v pračce – klidně ho vyperte při teplotě 30 °C bez ždímání.
 • Kromě skla a baterie se nezapomeňte věnovat i očistě vaničky. Účinným způsobem, jak vyčistit sprchovou vaničku, je ocet, který rozpustí vodní kámen (kapky na skle). Můžete ho použít i na baterie a další části, které jsou pokryté nánosem vodního kamene. O něco účinnější je nejdříve převařit octovou vodu v konvici a následně vodu použít na čištění vaničky, baterie nebo i skel. Baterie se budou krásně třpytit.

7 preventivních opatření, která vám pomohou udržet sprchový kout čistý

Základem je po každém sprchování utírat stěny od vody. Pokuste se proto:

 1. Po každém sprchování se osprchovat i sprchový kout, aby odtekly všechny nečistoty, které se smyly z vašeho těla. Nečistoty se totiž většinou objeví, až když voda na skle a vaničce zaschne.
 2. Po sprchování používejte stěrku na skla. Jedním tahem odstraníte podstatnou část vody, která by jinak na skle uschla a vytvořila vodní kámen.
 3. Ověřte si tvrdost vaší vody. Když je příliš tvrdá, dejte si ji změkčit a vodního kamene bude hned méně.
 4. Vyprázdněte sprchový kout. Odstraňte z něho všechnu drogerii, kterou v něm máte naskládanou. Víc věcí znamená i víc špíny a v případě skladování žiletek a pěny na holení ve sprchovém koutě nebo na vaně hrozí výskyt rezavých fleků.
 5. Používejte prostředek, který odpuzuje vodu. Tento přípravek stačí aplikovat jednou za týden na sklo sprchového koutu.
 6. Koupelnu větrejte, otevřete okno, případně používejte ventilátor či odvlhčovač.
 7. Dveře u sprchového koutu nebo závěs nechávejte vždy otevřené, samozřejme jen tehdy, když se nesprchujete.

Před zřízením koupelny myslete i na:

 • Zvolte větší obkládačky namísto menších, protože čím budou větší, tím bude údržba o ně jednodušší a také spár bude méně.
 • Při pokládce dlažby používejte výplň spár s hydrofobními vlažnostmi.
 • Vybavte sprchový kout správným odtokovým žlabem. Čím lépe vyspádované podlahy, tím bude voda odtékat rychleji.
 • Sprchovací hlavice se silikonovými tryskami je odolná vůči usazování vodního kamene.
 • Omezte skleněné části ve sprchovém koutu. Namísto několika prosklených částí použijte jen jednu. Údržba bude jednodušší a rychlejší.

Oblíbené sprchové kouty

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.Publikováno dne: 22.10.2021
Hodnocení článku:
(91.2%)