Jak vyčistit ucpaný odtok

Problém s ucpaným odtokem se vyskytne zaručeně v každé domácnosti. Ucpané potrubí v kuchyni, ucpaný odtok v koupelně nebo zanesený sifon je častým problémem, který nelze zanedbávat. 

Odtok kuchyňského dřezu

Někdo je zastáncem chemických prostředků a jiný zasa použije „babské rady,“ které fungují od nepaměti. V případě, že nepomůže ani jedna varianta, jedinou možností je odborník. Krtkování potrubí je běžnou záležitostí.

Jak vyčistit zanesený odtok? Jak vyčistit sifon? Jak vyčistit odtok ve sprše? Jaké čisticí prostředky na odtoky jsou účinné? To všechno si nyní povíme.

Účinné prostředky k čištění odtoků

Zvládnete to i bez chemie

Na to, abyste odpad vyčistili, jsme si pro vás nejdříve připravili rady, které používají domácí mistři a hospodyňky. Čištění odpadu octem? Jak vyčistit odpad sodou bikarbonou? Pokud vám tyto způsoby nepomohou, až potom sáhněte po jiné metodě čištění. Zkuste ale nejdřívetoto:

Co potřebujeme?

- 1 šálek octa

- 2 šálky sody bikarbony

- 4 šálky vařící vody

Jak na to?

Je to opravdu jednoduché! Do odtoku nejdříve nasypeme sodu bikarbonu a následně ji zalijeme vřící vodou. Necháme pár minut působit. Potom dosypeme zbytek sody spolu s octem a odtok zacpeme, aby proběhly potřebné chemické procesy. Odtok by měl pěnit a uvolnit všechny nánosy nečistot. Na závěr ho propláchneme pořádnou dávkou vařící vody.

Vsaďte na WC zvon na odpady

Zdá sa vám to trochu prvoplánové? Přestože jde v zásadě o první pomoc, WC zvon často zaúčinkuje. Zvon uvolní ucpané potrubí v kuchyni, ale poradí si i v koupelně. Na trhu máte možnost sáhnout po různých variacích. Dřevěné nebo plastové variace s gumovým zvonem.

Aby vaše úsilí nebylo zbytečné, tak je potřebné, abyste nejdříve ucpali přepadový otvor. Zkuste ho ucpat například houbičkou nebo hadrem. Pomocí zvonu a prudkými pohyby sa snažte vytvořit co největší tlak. Na závěr odpad propláchněte vřící vodou. Pomoci může také obyčejná kuchyňská sůl, kterou nasypete do potrubí, necháte ji chvíli působit a nakonec potrubí propláchnete.

Prevence je základ

Někdy není na škodu vyčistit odpadové potrubí i v rámci prevence. Čištění sifonu nebo potrubí by mělo být základem k tomu, abyste se vyhnuli problémům s ucpaným odtokem. Opravdu nemusíte čekat na okamžik nouzového řešení.

Sifon je nutné při čištění rozebrat

Jak vyčistit odpadové potrubí? Podívejte se na podrobný videonávod..

Rozebrat sifon pod dřezem nebo v koupelně není příliš náročné, je to navíc nejlacinější způsob prevence proti ucpání odpadu. Tuto mechanickou práci zvládnou i méně zruční jedinci, kteří o údržbě sifonu téměř nic netuší. Stejným způsobem můžete udržovat kuchyňský dřez. Nezapomínejte ani na odtok ve sprše.

Chemie rozpustí mastnotu v odtoku

Největším zlem je právě mastnota, která na sebe váže nečistoty a ucpává potrubí. Jde hlavně o případ kuchyňského odtoku. V případě, že nepomůže odvar octa a sody bikarbony, bude lepší, když vsadíte na čisticí prostředky. Toto jsou naše ověřené recenze na účinné čističe odpadů:

Na čištění sifonů sa nám osvědčil Labar Hydroxid sodný do odpadů, který zbaví potrubí mastnoty a také rozpustí množství nečistot. Tento přípravek seženete v obchodech běžně pod 2 eura. Ekologická směs Bactisan Domovní ČOV obsahuje bioenzymy, které rozkládají nečistoty a odstraňují zápach v odpadu. Její cena je sice trochu přes 10 eur, jde však o účinný prostředek, za který se vyplatí připlatit.

Prevencí proti mastnotě a také skvělý pomocník pri hloubkovém čištění je čisticí prostředek Sifo čistič odpadů, který seženete v podobě silného granulátu nebo gelu. Cena tohoto přípravku se pohybuje kolem 2,50 eur. Dražší, ale velmi silný je produkt MELT čistič odpadů, který si poradí s nánosy tuků, vlasy, vodním a močovým kamenem apod. Jeho cena je cca 7 eur.

Profesionální čištění odpadů

Pokud vám nepomůže nic z předchuzích variant, je čas vsadit na profesionální řešení. Pokud si troufáte, můžete so poobhlédnout po krtkovi na čištění potrubí. Krtek na čištění potrubí je dlouhá spirálovitá tyč, která se vsune přímo do potrubí – odpadu a díky držadlu jí manévrujete v potrubí a uvolňujete tak usazené nečistoty. Tato „hračka“ vás může stát přibližně od 5 do 25 eur v závislosti na délce pružiny. 

Pokud máte pocit, že se vám to nepodaří, měli byste se obrátit na profesionály. Čištění specializovanou firmou vás může vyjít na přibližně 60 eur. V závislosti na délce pracovního výkonu a složitosti samotného čištění.

Účinné prostředky k čištění odtoků

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 22.03.2018
Hodnocení článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak správně větrat během zimy? Jak správně větrat během zimy?

Kdo by ve vlastním bytě mrznul? Vyvětrat je třeba, i když vám zuby drkotají už při pomyšlení na to, že máte v té zimě na pět minut otevřít okno. Prozradíme vám, jak správně větrat i...

Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka? Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka?

Zazimování vířivky se může zdát někomu jako zvláštní úkon. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou pro to důvody a na co při této činnosti nezapomenout. Přečtěte si naše rady a nezapomenete...

Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly

Teplé letní dny jsou nenávratně pryč. Zazimování letního oblečení proto nelze vůbec odkládat. Kam však uložit množství oblečení, se ktorým máme plány i budoucí rok? Poradíme vám!