Jak vyčistit ucpaný odtok

Problém s ucpaným odtokem se vyskytne zaručeně v každé domácnosti. Ucpané potrubí v kuchyni, ucpaný odtok v koupelně nebo zanesený sifon je častým problémem, který nelze zanedbávat. 

Odtok kuchyňského dřezu

Někdo je zastáncem chemických prostředků a jiný zasa použije „babské rady,“ které fungují od nepaměti. V případě, že nepomůže ani jedna varianta, jedinou možností je odborník. Krtkování potrubí je běžnou záležitostí.

Jak vyčistit zanesený odtok? Jak vyčistit sifon? Jak vyčistit odtok ve sprše? Jaké čisticí prostředky na odtoky jsou účinné? To všechno si nyní povíme.

Účinné prostředky k čištění odtoků

Zvládnete to i bez chemie

Na to, abyste odpad vyčistili, jsme si pro vás nejdříve připravili rady, které používají domácí mistři a hospodyňky. Čištění odpadu octem? Jak vyčistit odpad sodou bikarbonou? Pokud vám tyto způsoby nepomohou, až potom sáhněte po jiné metodě čištění. Zkuste ale nejdřívetoto:

Co potřebujeme?

- 1 šálek octa

- 2 šálky sody bikarbony

- 4 šálky vařící vody

Jak na to?

Je to opravdu jednoduché! Do odtoku nejdříve nasypeme sodu bikarbonu a následně ji zalijeme vřící vodou. Necháme pár minut působit. Potom dosypeme zbytek sody spolu s octem a odtok zacpeme, aby proběhly potřebné chemické procesy. Odtok by měl pěnit a uvolnit všechny nánosy nečistot. Na závěr ho propláchneme pořádnou dávkou vařící vody.

Vsaďte na WC zvon na odpady

Zdá sa vám to trochu prvoplánové? Přestože jde v zásadě o první pomoc, WC zvon často zaúčinkuje. Zvon uvolní ucpané potrubí v kuchyni, ale poradí si i v koupelně. Na trhu máte možnost sáhnout po různých variacích. Dřevěné nebo plastové variace s gumovým zvonem.

Aby vaše úsilí nebylo zbytečné, tak je potřebné, abyste nejdříve ucpali přepadový otvor. Zkuste ho ucpat například houbičkou nebo hadrem. Pomocí zvonu a prudkými pohyby sa snažte vytvořit co největší tlak. Na závěr odpad propláchněte vřící vodou. Pomoci může také obyčejná kuchyňská sůl, kterou nasypete do potrubí, necháte ji chvíli působit a nakonec potrubí propláchnete.

Prevence je základ

Někdy není na škodu vyčistit odpadové potrubí i v rámci prevence. Čištění sifonu nebo potrubí by mělo být základem k tomu, abyste se vyhnuli problémům s ucpaným odtokem. Opravdu nemusíte čekat na okamžik nouzového řešení.

Sifon je nutné při čištění rozebrat

Jak vyčistit odpadové potrubí? Podívejte se na podrobný videonávod..

Rozebrat sifon pod dřezem nebo v koupelně není příliš náročné, je to navíc nejlacinější způsob prevence proti ucpání odpadu. Tuto mechanickou práci zvládnou i méně zruční jedinci, kteří o údržbě sifonu téměř nic netuší. Stejným způsobem můžete udržovat kuchyňský dřez. Nezapomínejte ani na odtok ve sprše.

Chemie rozpustí mastnotu v odtoku

Největším zlem je právě mastnota, která na sebe váže nečistoty a ucpává potrubí. Jde hlavně o případ kuchyňského odtoku. V případě, že nepomůže odvar octa a sody bikarbony, bude lepší, když vsadíte na čisticí prostředky. Toto jsou naše ověřené recenze na účinné čističe odpadů:

Na čištění sifonů sa nám osvědčil Labar Hydroxid sodný do odpadů, který zbaví potrubí mastnoty a také rozpustí množství nečistot. Tento přípravek seženete v obchodech běžně pod 2 eura. Ekologická směs Bactisan Domovní ČOV obsahuje bioenzymy, které rozkládají nečistoty a odstraňují zápach v odpadu. Její cena je sice trochu přes 10 eur, jde však o účinný prostředek, za který se vyplatí připlatit.

Prevencí proti mastnotě a také skvělý pomocník pri hloubkovém čištění je čisticí prostředek Sifo čistič odpadů, který seženete v podobě silného granulátu nebo gelu. Cena tohoto přípravku se pohybuje kolem 2,50 eur. Dražší, ale velmi silný je produkt MELT čistič odpadů, který si poradí s nánosy tuků, vlasy, vodním a močovým kamenem apod. Jeho cena je cca 7 eur.

Profesionální čištění odpadů

Pokud vám nepomůže nic z předchuzích variant, je čas vsadit na profesionální řešení. Pokud si troufáte, můžete so poobhlédnout po krtkovi na čištění potrubí. Krtek na čištění potrubí je dlouhá spirálovitá tyč, která se vsune přímo do potrubí – odpadu a díky držadlu jí manévrujete v potrubí a uvolňujete tak usazené nečistoty. Tato „hračka“ vás může stát přibližně od 5 do 25 eur v závislosti na délce pružiny. 

Pokud máte pocit, že se vám to nepodaří, měli byste se obrátit na profesionály. Čištění specializovanou firmou vás může vyjít na přibližně 60 eur. V závislosti na délce pracovního výkonu a složitosti samotného čištění.

Účinné prostředky k čištění odtoků

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.Publikováno dne: 22.03.2018
Hodnocení článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home? Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home?

Inteligentní domácnost už dávno není tak drahou záležitostí. Víte, které činnosti vám smart domácnost zjednoduší, zda můžete systém nainstalovat svépomocí a jaká je nabídka těchto...

Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy

Pejskaři často řeší otázku, zda pustit psa do postele, nebo ne? Odpověď není jednoznačná, v článku se však dozvíte všechna pro a proti. 

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.