Jak vyčistit vertikální látkové a horizontální hliníkové a dřevěné žaluzie na oknech

Žaluzie patří k nejoblíbenějším způsobům stínění. Mnozí je preferují před závěsy, protože dokážou vytvořit lepší stín, zabírají méně místa a mohou vypadat velmi stylově. Jsou dostupné v různých materiálech, způsobech provedení i barvách, ale všechny mají společné jedno – čistit je není jednoduché.

Jak vyčistit žaluzie

Postupem času se na nich začne usazovat prach, kterého je třeba se zbavit, ale jak? Nezoufejte! Poradíme vám, jak co najjednodušeji vyčistit jednotlivé typy žaluzií.

Jak vyčistit žaluzie

Čištění žaluzií je pracný úkol, který se nedá vyřídit za pár minut. Proto jej většina odkládá na později, kdy jsou už nánosy prachu na lamelách těžko vyčistitelné. Ideálně by se žaluzie měly čistit každý měsíc. Tak, jako se prach ukládá na nábytku, který pravidelně utíráte, sedá prach i na žaluzie. Čím déle budete čištění odkládat, tím víc prachu, nečistot, alergenů, mastnoty, chlupů domácích zvířat se na nich bude ukládat. Pravidelné čištění je důležité hlavně v domácnostech s malými dětmi, astmatiky a alergiky. Tehdy je potřebné frekvenci čištění zvýšit nebo mezi jednotlivými čištěními žaluzie aspoň zlehka oprášit.

Každý typ žaluzií přitom vyžaduje zvláštní údržbu. Některé materiály jsou náchylnější na poškození při nesprávném čištění, jiné vyžadují péči navíc nebo je nevhodné je namáčet. Jak si poradit při čištění konkrétních typů žaluzií?

Vinylové a hliníkové žaluzie

Často používané jsou horizontální vinylové a hliníkové žaluzie, ale jejich čištění už není tak populární. Kromě důkladného čištění je důležité jeh čas od času také oprášit, aby se nenasbíral prach a nečistoty na mastném povrchu. Postup je jednoduchý a samotné oprášení vám zabere minimum času. Žaluzie zatáhněte a hadříkem z mikrovlákna nebo prachovkou oprašte sklopené lamely. Kromě toho můžete použít i vysavač s nástavcem s měkkým kartáčem, kterým žaluzie při nízké intenzitě sání přejeďte. Žaluzie následně sklopte do opačné strany a postup zopakujte. Pravidelným oprašováním si usnadníte práci při čištění.

Vysávání žaluzií

Na samotné čištění hliníkových žaluzií už budete potřebovat saponát rozdělaný ve vodě. Před namočením žaluzií je potřebné je oprášit podle uvedeného návodu. Oprášené žaluzie můžete začít postupně lamelu po lamele umývat vodou se saponátem. Na umývání si můžete zvolit hadřík, ale mnohem praktičtějším tipem je navléct si na ruku starší ponožku nebo rukavici, díky čemuž se prsty snáze dostanete k jednotlivým lamelám. Na trhu jsou dostupné už i různé čističe žaluzií s jemnými válečky, které se vsunou mezi žaluzie, se vyčistí několik lamel najednou. Zakládání a vybírání válečků do žaluzií vám však může zabrat mnohem víc času než rychlé přejetí ponožkou. Pokud se vám nechce čistit lamely zvlášť ani ponožkou, ani čističem, žalúzie můžete sundat a umýt ve vaně. Když si nejste jistí, jak sundat žaluzie, prohlédněte si nejdříve videonávod na internetu, protože nesprávným postupem byste mohli žaluzie poškodit.

Při čištění může dělat problém mastnota na žaluziích a těžko odstranitelná špína, se kterou se setkáváte hlavně v kuchyni. Poradit si s ní můžete tak, že do roztoku se saponátem přidáte ocet. Když se snažíte vyčistit skutečně zažranou špínu, pomoci může soda bikarbona. V roztoku se sodou je potřebné nechat žaluzie chvíli odmočit, proto je nutné žaluzie sundat a namočit je ve vaně. Po odmočení už půjde špína s pomocí měkkého kartáče dobře odstranit. Po mokrém čištění si vezměte suchý hadřík, která by měl být měkký, nejlépe z mikrovlákna, a stáhněte jím vlhkost ze žaluzií.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie vysavače

Žaluzie ze dřeva a imitace dřeva

I když na pohled mohou vypadat velmi podobně, tyto 2 materiály je třeba čistit a ošetřovat jiným způsobem. Dřevo je přírodní materiál, který vyžaduje zvláštní péči, a imitace dřeva se vyrábí z PVC. PVC je odolný materiál nenáročný na údržbu, nemusíte se obávat ho při umývání namáčet a použít můžete obyčejný saponát na nádobí. Tento typ žaluzií se čistí podobně jako vinylové a hliníkové žaluzie – stačí je oprášit, umýt saponátovou vodou a nakonec stáhnout vlhkost suchým hadrem. V případě těžko odstranitelné špíny je možné také použít ocet a sodu bikarbonu, ale když jde o zaschlou mastnotu v kuchyni, klidně použijte i kuchyňský čisticí prostředek na odmašťování.

Žaluzie ze dřeva jsou o něco náročnější na údržbu. Oprašování dřevěných žaluzií je důležité jednak zvlášť, mezi čištěními, aby se na žaluziích nenasbíral velký nános špíny, ale i jako první krok při samotném čištění. Pokud byste neodstranili prach před umýváním, jen byste ho roztírali po lamelách, čímž byste mohli poškodit povrch žaluzií. Na oprášení použijte měkký hadřík z mikrovlákna, prachovku nebo vysavač a oprašte sklopené žaluzie nejdříve z jedné a potom z druhé strany.

Na umývání nepoužívejte saponát na nádobí, ale čisticí přípravek na dřevěný nábytek nebo podlahy. Použijte ho podle návodu – některé přípravky je potřebné zředit s vodou, jiné se používají neředěné. Na umývání přípravkem použijte jemný hadřík z mikrovlákna, nikdy ne houbu s hrubou strukturou. Hadřík udržujte vlhký, ne promočený, protože dřevo nesnáší namáčení. Svrchu směrem dolů projděte každou lamelu z jedné i z druhé strany. Po umytí použijte suchý hadřík z mikrovlákna a žaluzie vytřete dosucha. Nevýhodou těchto žaluzií je, že je nelze jednoduše sundat a umýt pod proudem vody ve vaně, ale je potřebné umýt každou lamelu zvlášť.

Čištění dřevěných žaluzií

Na čištení dřevěných žaluzií se používají také čističe ve spreji, které se nejen jednoduše nanášejí, ale také zanechávají pěkný lesk. Čištěním však údržba nekončí. Na suché žaluzie je potřebné nanést kondicionér na dřevo, např. ze včelího vosku, který dřevo ošetří, vyživí a dodá mu lesk i ochrannou vrstvu. Přípravek rozetírejte suchým hadříkem rovnoměrně po celém povrchu, aby nevznikly skvrny. Také se vyhněte jiným než dřevěným částem, abyste předešli skvrnám.

Látkové žaluzie

Vertikální látkové žaluzie často při čištění představují háček. Vyžadují opatrné zacházení, aby se předešlo poškození textilie. Jak tedy látkové žaluzie co nejšetrněji, ale důkladně očistit? Začněte zbavením se prachu, což je potřebné provádět nejen při samotném čištění, ale i mezi jednotlivými čištěními. Na oprášení můžete použít prachovku, ne však papírový ubrousek nebo kuchyňskou rolku, protože vlákna papíru by se ve struktuře látky zachytila. Na oprášení použijte i vysavač s nástavcem s měkkým kartáčem. Vysávejte na nižším výkonu, aby se žaluzie nepoškodily.

Pro samotné umývání je potřebné žaluzie odepnout a sundat a ve vaně připravit vodu pokojové teploty. Na umývání se nepoužívá horká voda, protože ta by mohla uvolnit a rozlepit lepidlo v roletách držící spodní závaží. Použijte malé množství tekutého čisticího přípravku, které rozpusťte ve vodě a jednotlivé části žaluzií jemně umyjte. Pokud zpozorujete na látce plíseň, do vody přidejte ocet nebo šťávu z citronu. Vyhněte se drhnutí látky kartáčem, protože vlákna se mohou uvolnit a poškodit. Vyhněte se i krčení pásů látky a neopatrnému zacházení. Když se na látce objeví skvrny, použijte malé množství odstraňovače na skvrny. Po umytí opláchněte vodou pokojové teploty.

Látkové žaluzie nejlépe vysušíte zavěšením, ale neždímejte z nich vodu, jen opatrně oklepte – jinak se naruší struktura látky. Usušit je můžete i rozložením na osušku, která nasákne stékající vodu. Látku nechte dobře vyschnout před tím, než žaluzie opět zavěsíte. Některé typy žaluzií je dokonce možné prát v pračce, ale tuto informaci si vždy předem ověřte. Pokud nemůžete zjistit, zda je praní v pračce možné, vždy vsaďte na ruční praní. Látkové žaluzie nikdy nesušte v sušičce, protože teplota v ní je pro žaluzie příliš vysoká a došlo by ke zničení.

Látkové rolety nemusíte umývat ve vaně každý měsíc – mohlo by dojít k jejich poškození. Namísto toho je pravidelně oprašujte, a když se na nich vyskytnou skvrny, které je třeba vyčistit, čistěte lokálně. To znamená, že za pomoci houbye a vody s čističem odstraňte skvrnu přímo na místě. Alternativně můžete na žaluzie použít parní čistič, např. Kärcher, kterým vyčistíte i závěsy, samotná okna, zrcadla a různé další skleněné plochy. Parní čistič vždy vyzkoušejte na malé ploše a zjistěte, zda nedojde ke změně barvy nebo struktury látky.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie parní čističe

Vnější žaluzie

Exteriérové žaluzie jsou skvělou investicí, protože během léta poskytují výborný stín a pomáhají tak snížit vnitřní teplotu domu. Jejich čištění se od interiérových žaluzií liší. Znečištěné jsou nejen prachem, mastnotou a běžnými nečistotami, ale také různými částečkami, které navane vítr, výkaly ptáků, lístky, větvičkami a podobně. Pokud chcete předejít těžko odstranitelnému znečištění, nezanedbávejte pravidelné čištění. Nemusíte je čistit měsíčně – čištění v zimě by bylo náročné i neúčinné. Stanovte si aspoň jednou za půlrok čas, kdy se čištění budete věnovat, aby vlivem nánosů nečistoty neztratily žaluzie barvu a nevznikly na nich skvrny.

I čištění vnějších žaluzií začíná oprášením, avšak na těchto žaluziích bývají často naváté nánosy písku a hlíny, proto místo hadru sáhněte nejdříve po měkkém kartáči nebo metličce, kterou smetete hrubé nečistoty. Na špínu zažranou v menších prostorech můžete použít starý zubní kartáček. Pokud máte zahradní hadici, žaluzie můžete před umýváním zvlhčit proudem vody, čímž opadnou větší části nečistot a zaschlá špína bude mít možnost namoknout. Po pár minutách se k ním můžete vrátit. Připravte vodu se saponátem a hadřík, nejlépe z mikrovlákna. Vybírejte takový saponát, který je na přírodní bázi a je šetrný k životnímu prostředí, protože žaluzie umýváte přímo venku. Nikdy nečistěte žaluzie agresívními čističi, alkoholem nebo bělidlem.

Vlhkým handříkemu nebo houbouu postupně přejeďte celé žaluzie. Na skvrny a špínu pomůže i ocet rozdělaný ve vodě nebo soda bikarbona. Při čištění si můžete pomoci i měkkým kartáčkem. Umyté žaluzie opláchněte čistou vodou a nechte uschnout. Při čištění venku se nemusíte obávat smočení podlahy nebo spotřebičů v okolí, proto by oplachování nemělo být problémem. Umyté žaluzie nechte volně na slunci uschnout. Aby žaluzie co nejrychleji vyschly, na umývání si zvolte teplý a slunný den bez větru. Vítr by vám mohl na čerstvě umyté žaluzie navát špínu zvenku.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 16.01.2023
Hodnocení článku:
(93%)

V této kategorii najdete i:

Parní praní – výhody, nevýhody, zkušenosti, diskuze. Parní pračky nabízí Bosch, AEG, Electrolux i BekoParní praní – výhody, nevýhody, zkušenosti, diskuze. Parní pračky nabízí Bosch, AEG, Electrolux i Beko

Parní praní je možné použít jako způsob šetrnějšího praní prádla, které vytáhne špínu i z hloubky vláken. Parní praní má více výhod.

Jak se zbavit plísně na betonových plochách? Pomůže bělidlo i fosforečnan sodnýJak se zbavit plísně na betonových plochách? Pomůže bělidlo i fosforečnan sodný

Beton je povrch, na kterém se nejčastěji objevují a drží škodlivé plísně. Víte, jak plíseň odstranit?

Návod, jak odstranit vosk ze svícnu, skla, ubrusu, koberce, z dlažby, oblečení nebo dřevajNávod, jak odstranit vosk ze svícnu, skla, ubrusu, koberce, z dlažby, oblečení nebo dřevaj

Když znáte správnou techniku, ty pravé čisticí prostředky a také postup, tak dokážete skvrnu z vosku jednoduše odstranit.