Jak vyčistit žehličku od vodního kamene a připálenin?

Věděli jste, že první elektrická žehlička spatřila světlo světa v roce 1882? Za jejím vznikem stojí Henry W. Seeley, který tak osvobodil ženy od žehlení pomocí těžkého kusu kovu zavěšeném na držadle, který musely po každém vychladnutí hospodyňky nahřívat na rozpálené peci.

Jak vyčistit žehličku od připálenin?

Žehlička je od té doby náš každodenní pomocník, který se vám za správnou péči revanšuje věrnou službou, a i po letech bude žehlit jako nová. Nejdůležitější je vyhýbat se usazení vodního kamene a žehlicí plochu zbavovat připálenin. Jak na to?

Jak zbavit žehličku vodního kamene?

Nejdůležitější zásadou je používání destilované vody. Ta totiž neobsahuje žádné minerály a soli, které by způsobovaly tvrdnutí vody a vytváření vodního kamene a usazenin. Snadno si ji vyrobíte i doma. Po každém žehlení vypusťte ze žehličky páru a dobře jí zatřeste a naklánějte z více stran, aby se v žehličce neusadily drobné částečky z vodního kamene.

Jak vyčistíte žehličku od vodního kamene? I na to šikovné hospodyňky znají účinný recept. Namočte hadřík do ohřátého octa. Nahřejte žehličku a přejíždějte po hadříku, jako kdybyste ji chtěli vyžehlit. Potom žehličku utřete dosucha. Tento domácí recept vaši žehličku vodního kamene zaručeně zbaví.

Jak vyčistit žehličku od připálenin

Už naše babičky znaly pár účinných receptů, jak vyčistit připálenou žehličku za pomoci několika domácích receptů. U malých připálenin vám dobrou službu prokáže zubní pasta. Naneste ji na hadřík a opatrně kružte po připálené ploše. Žehlicí povrch potom umyjte studenou vodou, aby na ní nezůstaly zbytky pasty a nečistot. Tento nápad je ideálním způsobem, jak vyčistit například teflonovou žehličku, která má citlivější povrch a snadno se poškrábe.

Stejně dobře vám poslouží například i vzpomínaný ocet nebo pěna na holení. Na velmi silné nebo staré připáleniny vám poslouží kuchyňská sůl. Dejte však pozor, protože drobné krystalky mohou povrch žehličky poškrábat a znehodnotit. Určitě ji tedy nepoužívejte na novou žehličku.

Sůl nasypte na hadřík. Ohřejte žehličku a přejíždějte po ní do té doby, dokud připálenina nezmizí. Odstraněné zbytky připálenin můžete utírat například utěrkou přeloženou přes okraj žehlicí desky. Dejte pozor, aby se krystálky soli nedostaly do otvorů na žehličce.

Jak vyčistit keramickou žehličku

Keramické žehličky jsou v současnosti velmi oblíbené, a to díky kvalitnějšímu žehlicímu povrchu. Keramické žehličky jsou mnohem odolnější, takže připáleniny vznikají obvykle naším nesprávným používáním. Na nepříjemné připáleniny existuje účinný babský trik - čištění žehličky alobalem.

Ještě teplou žehličku (ne však horkou) vyčistíme tak, že pokrčíme jemný alobal a opatrně odstraníme připáleninu mnutím. Alobal vlastně nahradí drátěnku. Při čištění však dejte pozor, abyste se nepřipálili, nebo to s čištěním nepřehnali a nepoškodili povrch žehličky.

Čištění napařovací žehličky Philips

Oblíbená značka žehliček a dalších domácích spotřebičů nenechává nic na náhodu. Její zákazníci mají všechny informace o správné péči o spotřebiče dostupné přímo na oficiální stránce, takže se nemusí obávat ani v případě, pokud se po nákupu příbalových letáků zbavili.

Jak postupovat při čištění napařovací žehličky od této značky? Nejdříve žehličku naplňte a zapněte na maximální teplotu (funkce bez páry). Po zhasnutí kontrolky žehličku odpojte a podržte ji nad dřezem tak, aby byla žehlicí plocha ve vodorovné poloze. Pomocí tlačítka zapněte funkci CALC CLEAN.

Odvápňování žehličky Philips

Zatřeste žehličkou dopředu a dozadu, aby se vyprázdnila. Z otvorů žehličky vyjde voda, pára a vodní kámen. Zahřejte žehličku a přejeďte jí po čisté látce, aby se vyčistila žehlicí plocha.

Některé modely žehliček Phillips mají vestavěný zásobník na vodní kámen, který absolutne usnadňuje údržbu a ošetřování.

Čištění žehličky Tefal

Při odstraňování vodního kamene nikdy nepoužívejte odvápňovací prostředek ani ocet. Žehličku zahřejte, odpojte ji a vyberte odvápňovací ventil, potom nad dřezem vystříkejte vodu ze žehličky. Odvápňovací ventil na čtyři hodiny ponořte do šálku s bílým octem nebo citronovou šťávou.

Žehlicí plochu očistěte pravidelně vlhkou houbou, dokud je ještě teplá.

Přípravek na čištění žehličky

Pokud nedůvěřujete domácím produktům, zajděte pro pomoc do drogerie. Na trhu lze dostat hned několik produktů, které vám péči o vaši žehličku usnadní. Velmi oblíbený je například Xavax, který je vhodný na každou žehlicí plochu. Jeho složení zároveň pomáhá žehličku chránit a po delší dobu předcházet vzniku připálenin.

Xavax na čištění žehličky 

Mezi ověřené čističe patří také Smart Iron na odstraňování připálenin, Collo, který pomáhá předcházet jejich vzniku, nebo ochranné potahy na žehličky.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.Publikováno dne: 09.12.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny

Elektrické deky, podložky a ostatní pomůcky vás příjemně zahřejí a pomohou i s mnohými zdravotními těžkostmi. Poradíme vám, jak si vybrat správně.

Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit? Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Tvrdá voda je problémem mnoha domácností. Jak si s ní poradit, aby vaše spotřebiče vydržely déle? S následujícími radami si s tvrdou vodou určitě poradíte.

Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši

Každý, kdo denně pracuje na počítači, potřebuje počítačovou myš. V případě, že je to váš případ, budete určitě dobrou myš potřebovat. Pomůžeme vám vybrat správně.