Jak vyčistit zlato, stříbro a chirurgickou ocel

Přes to, že jsou šperky vyrobené z drahých kovů, podléhají vlivům prostředí, drobným až výraznějším změnám, které se projavují mírným až výraznějším znečištením.

Znečištěný zlatý šperk

Jak však docílit, aby byl váš šperk dokonalý i po letech neustálého nošení?

Čištění zlata

Přestože k znečištění zlata nedochází často, po určité době je možné, že se změní odstín barvy šperku, na místě dotyku s lidským tělem. Zlato ztrácí lesk, což ale napravíte leštěním.

Bílé zlato má tendenci zošednout, tento problém se vyřeší tím, že na něj v klenotnictví nanesou vrstvu rhodia.

Jak čistit zlato doma

1. Základní pomůcky při čištění v domácnosti

Budeme potřebovat saponát, vodu a čistý handřík. Šperky vyvaříme ve vodě s trochou saponátu a necháme odstát přibližně 10 min. Všechn špína a mastnota by se tím měla uvolnit. Velmi znečištěné šperky můžete před leštěním vyčistit také jemným kartáčkem.

Máčení zlatého šperku ve vodě a saponátu

Čištění zlata hadříkem

Vodu slijeme, šperky opláchneme a utřeme hadříkem na čištění šperků, který dostaneme běžně i v drogerii. Na závěr šperk ponoříme do alkoholu a znovu osušíme.

2. Prášek do pečiva lebo směs z cigaretového popela

Se znečištěným zlatem si poradí i kypřicí prášek nebo cigaretový popel. Budeme potrebovat hadřík, který si navlhčíme, naneseme na něj prášek a následně šperk vyčistíme. Směs z cigaretového popela smícháme s vodou a postupujeme jako v první případě.

3. Kyselina citronová

V případě, že se vám vytvořily na šperku zelené skvrny, sáhněte po této metodě. Šperk ponořte do kyseliny citronové asi tak na 5–10 minut, opláchněte a vyčistěte hadříkem.

 

Čištění stříbra

Přirozenou vlastností stříbra je oxidovat na vzduchu, ale také vlivem minerálních vod, chemických nebo kosmetických přípravků a zajímavostí je, že i vlivem lidského potu dochází ke zčernání šperku.  Stříbro se snadno poškrábe, protože patří mezi měkké kovy. Uvnitř šperků dochází k jejich klouzání, což má vliv na jejich lesk a také oxidaci.

Jak čistit stříbro doma

1. Roztok na čištění

Mezi nejjednodušší a nejrychlejší metody patíí koupě roztoku, který je speciálně určený na čištění stříebra. Dostat ho lze v drogerii nebo v online e-shopech, které prodávají šperky. Potřebujete už jen hadřík a můžete se pustit do čištění.

Roztok na čištění stříbra

2. Hadřík na čištění

Speciální čisticí a lešticí hadřík na stříbrné a zlaté šperky seženete v každém zlatnictví za cenu cca 2 €.

3. Zubní pasta – bez fluoru, bělicího účinku či abraziva

Stačí nanést trochu pasty na kartáček, zlehka jím přejet po šperku a očistit.

4. Saponát + směs čpavku a křídy

Umyjte šperk v roztoku ze saponátu, natřete směsí čpavku a křídy a nechte působit. Nakonec vyleštěte měkkým hadříkem.

5. Čištění stříbra sodou bikarbonou

Velmi dobré výsledky se dostavily při čištění stříbra tímto způsebom. Do vody, která se vaří, vložte stříbro a kousek hliníku (můžete použít, cokoliv najdete v domácnosti, ako lžičku, kousek alobalu) a přidejte jedlou sůl.  Šperky chvilku povařte a následně opláchněte.

Čištění chirurgické oceli

Tyto šperky nevyžadují téměř žádnou péči, jsou vyrobené z kvalitního, tvrdého materiálu, který je nerezový. Výhodné je i to, že nezpůsobují žádné alergické reakce. Nenechávejte šperky v kontaktu s vodou, která obsahuje síru.

Pokud se vám šperk zašpiní, umyjte ho v čisté vodě s mýdlem, opláchněte a vysušte.

Pokiaľ má šperk usadené kamienky je vhodnejšie ho nechať vyčistiť profesionálne, aby neprišlo k prípadnému poškodeniu kamienkov.

Profesionální čištění šperků

Nejlepší variantu pro čištění šperků představují profesionální podmínky. Ve zlatnictví totiž mají speciální roztoky, ultrazvuk, jimiž vyčistí kovy bezchybně. Cena za čištění nepředstavuje obrovskou částku, je to přibližně 2,90 euro za 5 gramů, nad 5 g 5,70 euro a při dalším navýšení okolo 0,55 centů. Při silném znečištění a zoxidování šperku je příplatek 50 %.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 25.02.2018
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...