Jak vyhubit vosy a sršně

Hra s tímto okřídleným hmyzem někdy vůbec není sranda. Zvlášť, když víte, jak takové žihadlo může snadno nadělat nepříjemnosti. Pro někoho, kdo je na vosy či sršně alergický, jde o noční můru.

Osa je nepříjemný a otravný hmyz

Pokud máte podezření na jejich přemnožení, případně víte, kde se nachází jejich hnízdo, a způsobují vám problémy, rozhodně byste měli tento problém rázně řešit.

Oblíbené produkty na boj proti vosám a sršňům

Co byste měli vědět?

Vosa obyčejná je blanokřídlý hmyz, který je typický svým žlutočerným zbarvením. Žije v koloniích a je pro člověka užitečná z hlediska opylování a ničení škůdců. 60 vos může během jedné hodiny lovu ulovit až 200 much či mušek. Žije v hnízdech, která osidluje bežně od 1 000 do 2 000 jedinců. Hnízdo obývají vždy pouze jeden rok. Živí se převažně nektarem, muškami či mouchami, přezralým ovocem, ale i sladkými dobrotami z lidské říše.

Vosy samy od sebe nikdy neútočí, pokud se necítí ohrožené. Jed vosy není pr člověka nebezpečný, pokud člověk není alergický. Na světě existuje přes 10 000 druhů vos.

Vosí hnízdo s larvami

Podobným druhem s téměř identickými vlastnostmi je sršeň obecný, který je však o pár milimetrů větší a je charakteristický svým silným bzučením. Podobně jako vosy, tak i sršni žijí v hnízdech, v nichž panuje královna. Stejně tak je známo, že na rozdíl od štípnutí včelou vosa či sršeň po vypuštění jedu žije a neuhyne jako včelí jedinec. Jak vyhubit vosy a sršně? Jak sa vos nadobro zbavit? Co na vosy a sršně účinkuje? Pojďme si představit možnosti blíže.

 

Použijte sprej na vosy

Pokud funguje na komáry, včely či mouchy, vosy vyhubí stejně účinně. Sprej proti vosám je účinným prostřiedkem jak vosí hnízdo do pár minut úplně vyhubit a vos a sršňů se zbavit navždy. Po vyhubení jedinců nezapomeňte zničit také samotné hnízdo. Skvělým a účinným prostředkem na ničení vosích hnízd je určitě BiolitTurbo (Ha-syčák) na vosy. Jeho cena sa pohybuje od 8 do12 euro. Samozřejmě existuje množství podobných výrobků se stejným účinkem.

Biolit turbo - sprej na osy

Stejně dobrým prostředkem je sprej i v případě, že jsou vosy situované v bytě nebo uzavřeném prostoru.

Umělé hnízdo nebo lapače hmyzu

Jde o hnízdo, které umístíte na místo, kde se vosy vyskytují. Hnízdo způsobí, že na vosy bude působit jako odpuzovač. Stačí ho nafouknout, zavěsit a svým tvarem bude vosy a sršne odpuzovat. Cena této zajímavosti se pohybuje okolo 15 euro (název výrobku – Waspinator). Stejně tak můžete použít speciální lapače na hmyz. Vosy a sršně přilákají látky, které je později také otráví. Takovéto lapače vás budou stát necelých 20 euro.

waspinator

Zavěšené umělé hnízdo na vosy

Zavěšené umělé hnízdo na vosy a talíř se sladkou vodou, která přiláká vosy

Zničte hnízdo

Účinným způsobem, jak se zbavit vos nebo sršňů nadobro, je jednoznačně zničit jejich útočiště. Nejlepším obdobím je právě zima nebo podzim, kdy je součástí hnízda jen samotná královna. Stačí hnízdo znehodnotit. Spálit, utopit nebo ho jednoše „rozmlátit na kousky.“

Pokud je hnízdo aktivní, ideální je vosy nejdříve omráčit postřikem nebo kouřem a až potom hnízdo následně zničit. Hnízdo v zemi je nejúčinnější vytopit, a pokud možná použít také postřiek, respektive sprej proti vosám.

Past na vosy – pivo funguje

Skvělým a úplně jednoduchým nápadem je nalít pivo do plastové lahve a smíchat s cukrem nebo medem. Lahev rozřežete tak, abyste z hrdla lahve vytvořili trychtýř. Pivo spolu s cukrem a medem nalejete do druhé poloviny lahve a odstřižené hrdlo otočíte naopak a vložíte do lahve.

Stejně tak funguje také sirupová voda nebo víno s cukrem. Stejně tak postačí, když takovýto sladký „extrakt“ nalejete do zavařeninové lahve s víčkem, do kterého uděláte díru.

Rady na závěr

Nezabíjejte vosy či sršně jednotlivě. Je to neúčinné. Po smrti totiž vosy a sršni uvolňují látky, které signalizují ostatním jedincům v blízkosti nebezpečí a ti tak mohou začít útočit.

Neprovokujte je! Nenahánějte je zbytečně. Je to neúčinné a zbytečné. Vosy jen víc podráždíte a vyvoláte v nich útočnou reakci. V případě, že máte problém s velkou kolonií, která se pravidelně vrací a je agresivní, využijte služby deratizátora.

Oblíbené produkty na boj proti vosám a sršňům

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...Publikováno dne: 24.02.2018
Hodnocení článku:
(84.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...