Jak vyhubit vosy a sršně

Hra s tímto okřídleným hmyzem někdy vůbec není sranda. Zvlášť, když víte, jak takové žihadlo může snadno nadělat nepříjemnosti. Pro někoho, kdo je na vosy či sršně alergický, jde o noční můru.

Osa je nepříjemný a otravný hmyz

Pokud máte podezření na jejich přemnožení, případně víte, kde se nachází jejich hnízdo, a způsobují vám problémy, rozhodně byste měli tento problém rázně řešit.

Oblíbené produkty na boj proti vosám a sršňům

Co byste měli vědět?

Vosa obyčejná je blanokřídlý hmyz, který je typický svým žlutočerným zbarvením. Žije v koloniích a je pro člověka užitečná z hlediska opylování a ničení škůdců. 60 vos může během jedné hodiny lovu ulovit až 200 much či mušek. Žije v hnízdech, která osidluje bežně od 1 000 do 2 000 jedinců. Hnízdo obývají vždy pouze jeden rok. Živí se převažně nektarem, muškami či mouchami, přezralým ovocem, ale i sladkými dobrotami z lidské říše.

Vosy samy od sebe nikdy neútočí, pokud se necítí ohrožené. Jed vosy není pr člověka nebezpečný, pokud člověk není alergický. Na světě existuje přes 10 000 druhů vos.

Vosí hnízdo s larvami

Podobným druhem s téměř identickými vlastnostmi je sršeň obecný, který je však o pár milimetrů větší a je charakteristický svým silným bzučením. Podobně jako vosy, tak i sršni žijí v hnízdech, v nichž panuje královna. Stejně tak je známo, že na rozdíl od štípnutí včelou vosa či sršeň po vypuštění jedu žije a neuhyne jako včelí jedinec. Jak vyhubit vosy a sršně? Jak sa vos nadobro zbavit? Co na vosy a sršně účinkuje? Pojďme si představit možnosti blíže.

 

Použijte sprej na vosy

Pokud funguje na komáry, včely či mouchy, vosy vyhubí stejně účinně. Sprej proti vosám je účinným prostřiedkem jak vosí hnízdo do pár minut úplně vyhubit a vos a sršňů se zbavit navždy. Po vyhubení jedinců nezapomeňte zničit také samotné hnízdo. Skvělým a účinným prostředkem na ničení vosích hnízd je určitě BiolitTurbo (Ha-syčák) na vosy. Jeho cena sa pohybuje od 8 do12 euro. Samozřejmě existuje množství podobných výrobků se stejným účinkem.

Biolit turbo - sprej na osy

Stejně dobrým prostředkem je sprej i v případě, že jsou vosy situované v bytě nebo uzavřeném prostoru.

Umělé hnízdo nebo lapače hmyzu

Jde o hnízdo, které umístíte na místo, kde se vosy vyskytují. Hnízdo způsobí, že na vosy bude působit jako odpuzovač. Stačí ho nafouknout, zavěsit a svým tvarem bude vosy a sršne odpuzovat. Cena této zajímavosti se pohybuje okolo 15 euro (název výrobku – Waspinator). Stejně tak můžete použít speciální lapače na hmyz. Vosy a sršně přilákají látky, které je později také otráví. Takovéto lapače vás budou stát necelých 20 euro.

waspinator

Zavěšené umělé hnízdo na vosy

Zavěšené umělé hnízdo na vosy a talíř se sladkou vodou, která přiláká vosy

Zničte hnízdo

Účinným způsobem, jak se zbavit vos nebo sršňů nadobro, je jednoznačně zničit jejich útočiště. Nejlepším obdobím je právě zima nebo podzim, kdy je součástí hnízda jen samotná královna. Stačí hnízdo znehodnotit. Spálit, utopit nebo ho jednoše „rozmlátit na kousky.“

Pokud je hnízdo aktivní, ideální je vosy nejdříve omráčit postřikem nebo kouřem a až potom hnízdo následně zničit. Hnízdo v zemi je nejúčinnější vytopit, a pokud možná použít také postřiek, respektive sprej proti vosám.

Past na vosy – pivo funguje

Skvělým a úplně jednoduchým nápadem je nalít pivo do plastové lahve a smíchat s cukrem nebo medem. Lahev rozřežete tak, abyste z hrdla lahve vytvořili trychtýř. Pivo spolu s cukrem a medem nalejete do druhé poloviny lahve a odstřižené hrdlo otočíte naopak a vložíte do lahve.

Stejně tak funguje také sirupová voda nebo víno s cukrem. Stejně tak postačí, když takovýto sladký „extrakt“ nalejete do zavařeninové lahve s víčkem, do kterého uděláte díru.

Rady na závěr

Nezabíjejte vosy či sršně jednotlivě. Je to neúčinné. Po smrti totiž vosy a sršni uvolňují látky, které signalizují ostatním jedincům v blízkosti nebezpečí a ti tak mohou začít útočit.

Neprovokujte je! Nenahánějte je zbytečně. Je to neúčinné a zbytečné. Vosy jen víc podráždíte a vyvoláte v nich útočnou reakci. V případě, že máte problém s velkou kolonií, která se pravidelně vrací a je agresivní, využijte dezinsekční služby.

Oblíbené produkty na boj proti vosám a sršňům

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Komentáre

09/07/2020 12:56
Jarda

Pokud chcete na sobě dále pracovat, tak si zjistěte, co to je deratizace a co provádí deratizátor. Obávám se, že při hubení hmyzu by vám byl k ničemu.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.Publikováno dne: 24.02.2018
Hodnocení článku:
(83.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.