Jak vymalovat ložnici, dětský pokoj i obývák svépomocně

Vymalování může dodat místnosti úplně nový nádech a nejlepší na tom je, že tuto činnost dokážete udělat svépomocně, čímž ušetříte relativně slušný obnos peněz za profesionální malíře.

Svépomocné malování místnosti

Přestože se jedná o relativně jednoduchý proces, tak je nutné se držet několika bodů, které se vám pokusíme stručně objasnit a přiblížit v našem článku.

Praktické pomůcky pro svépomocné malování

Proč je malování tak důležité?

Pomalu, ale jistě přicházejí teplé letní dny a to je asi nejvhodnější doba na to, abyste stěny ve vašem příbytku oblékli do "nových šatů", tedy je přemalovali. Dny jsou světlé a teplé a tím pádem budete dobře vidět jak se váš pokoj mění, kde jsou světlá místa, kde naopak tmavá. Zároveň stěny uschnou mnohem rychleji než během zimy.

Nejenže se budete v nových barvách cítit dobře, obzvlášť proto, že jste si to udělali sami, ale malování má také pozitivní vliv na stěny - zakryjete praskliny, přemalujete promokající skvrny, mastnoty, plísně, nebo pokud máte doma malé děti, tak můžete překrýt (aspoň na chvíli) jejich "mistrovská díla". Protože nejlépe se kreslí na stěnu, že? Rozhodně se nemusíte bát, že s malováním nemáte zkušenosti, protože malování se vám do rukou dostane velmi rychle.

Příprava místnosti a povrchu před malováním

Předtím, než se pustíme do samotného procesu malování, je nutné, abychom si dobře připravili místnost, kterou jdeme malovat. Všechen lehký nábytek přesuneme do vedlejší místnosti, nebo pokud bydlíte v domě, tak venku na dvůr. Velké skříně přesuneme do středu místnosti a můžeme přes ně přehodit fólii, aby se nezašpinily. Po zemi poukládáme jako ochranu kartony nebo hrubší igelitové fólie. Na vypínače a lišty nalepíme maskovací pásky.

Zakrytí nábytku před malováním

Po přípravě místnosti následuje příprava stěn. Tady je důležité, abychom stěny zbavili nerovností, starých tapet, odstraníme staré nátěry, hlavně když už se loupají. Očistíme stěny a strop od prachu a malířským tmelem opravíme praskliny. Do tohoto bodu stále pracujeme nasucho. Po této úpravě následuje další krok a tím je penetrace – ochranný a zpevňovací nátěr.

Úlohou tohoto nátěru není jen zpevnění povrchu, ale postará se zejména o vyrovnání savosti podkladu, díky čemuž bude budoucí nátěr lépe držet na celém povrchu stěny. Díky této vlastnosti eliminujeme vznik skvrn, které mohou vznikat například na místech upravovaných sádrou. Heterogenní povrch se tak mění na jednolitý podklad připravený na nanesení barvy.

Malování štětkou, nebo válečkem?

Místnost a povrch jsme si připravili, ale ještě stále je nutné udělat jeden krok, abychom se mohli pustit do malování. Nastává výběr pomůcek. Nejčastěji preferované volby jsou malířské štětky a válečky. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Velikost a tvar štětce závisí na parametrech plochy, kterou jdeme natírat. Takže pokud natíráme větší plochy, tak určitě oceníte, když bude váš štětec větší a mohutnější. Na kouty, u zárubní a rámů oken zase doporučujeme ploché, ale kulaté štětce, které jsou mnohem menší a tím pádem se s nimi lépe operuje ve stísněných podmínkách, díky čemuž nezašpiníte rámy dveří/oken.

Mnohem větší oblibě se v současnosti těší malířský váleček. Proč je tomu tak? Důvody jsou vskutku jednoduché. Manipulace s ním je lehčí než u obyčejného štětce a od toho se všechno odvíjí. Práce je proto rychlejší a pohodlnější i pro začátečníky. Jemným válečkem s kratšími vlákny docílíte hladký povrch, s hrubším válečkem s delšími vlákny nabyde stěna výraznější strukturu. Takže vybírejte podle toho, jakou stěnu byste nejraději ve svém pokoji viděli.

Na prvotní natírání se více hodí štětec, protože díky němu se barva lépe vpije do podkladu. Na nanášení dalších vrstev můžeme použít malířský váleček, ale v obchodech najdete i stříkací zařízení. Ta jsou lepší v tom, že na stěně nezanechávají žádné stopy, ale většinou mají velký rozptyl výstřiku, a proto je potřebné dobře chránit okolní nábytek a podlahu. Barvu před stříkáním doporučejeme přecedit.

Výběr barev při malování

Pokud jste se rozhodli, že upustíte od klasiky v podobě bílé barvy, kterou sice nic nepokazíte, ale po nějaké době omrzí, tak výběr konkrétních odstínů bude velmi důležitý. Barevných variací je nespočetné množství, ale je důležité vybírat barvy, které se k sobě hodí a zároveň musí pasovat i s barvami nábytku a podlahy nebo koberce. Dále musíme počítat s faktem, že barvy po zaschnutí nebudou tak syté, obzvlášť když se pohybujeme na nižší cenové hladině. Pokud nám to rozpočet dovoluje, tak je vhodné, pokud investujeme do kvalitních barev, které si zachovají svoji sytost.

Výběr barvy na svépomocné malování bytu

Na trhu je množství druhů barev, a pokud v kamenných obchodech řeknete svoje požadavky, tak vám určitě pomohou. My vám můžeme říct, že do interiérů jsou nejlepší barvy matné, protože lesklé barvy zvýrazňují nerovnosti povrchu stěny. Barvy mohou mít i funkční vlastnosti, protože jimi můžeme rozdělit pokoj na zóny nebo zvýraznit nějaký větší kus nábytku.

Nanášení barev

Nábytek odsunutý, penetrace nanesená, pomůcky a barvy zvolené, jde se malovat! První nátěr je potřebné dobře naředit ve vodě, aby se lépe vpil do stěny a neodlupoval se. Malovat začináme strop, a to konkrétně od oken do středu, abychom viděli, zda je barva nanesená rovnoměrně a spoje zakryté. Měli bychom malovat tak rychle, aby byly spoje stále vlhké. Rohy stropu malujeme s přesahem až na stěnu. Samozřejmě to platí jen v případech, že používáme stejné barvy i na stěnách. Pokud ne, tak použijeme maskovací pásky.

Když je strop namalovaný, tak pokračujeme stěnami – od oken po dveře. Během malování nezapomeňte barvu zředit, obvykle se na nádobě nacházejí přesné poměry barvy a vody. Váleček nebo štětec po namočení do barvy vždy otřeme o mřížku nebo ho oklepeme. Pokud jsou totiž pomůcky příliš nasáknuté barvou, tak bude barva velmi snadno stékat po stěnách, což může zanechat nepěkné skvrny. Při malování se vždy nanášejí aspoň 2 vrstvy nátěrů, takže když první uschne, tak je na řadě druhá vrstva, která malbu vyladí do dokonalosti.

Praktické pomůcky pro svépomocné malování

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.Publikováno dne: 01.01.2019
Hodnocení článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti

Při nabídce příliš levných výrobků většina z nás zbystří pozornost v očekávání, že výrobek bude oproti konkurenci méně kvalitní či spolehlivý. Jaké je tedy nářadí značky Parkside z Lidlu?

Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká

To, co běžně nazýváme barvou, je ve skutečnosti nátěrová hmota. Jaké nátěrové hmoty známe a na co všechno je můžeme použít?

Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat

Přemýšlíte nad tím, jak se řeže dřevo do přesně určeného stupně? Na svědomí má všechno pokosová pila. Víte, na co myslet při její koupi?